CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

8 komentářů

Korekce stále v nedohlednu

 


 

820 milionů korun jistě není málo, jenže opět se tři čtvrtiny z nich odebraly k hlubokému spánku do zajištěných fondů, navíc přes 300 milionů spolkl jeden elitní. Ale není se příliš co divit, protože akciové trhy připomínají současné počasí: dusno, přehřáto, mráčky. Připomíná to sice klid před bouřkou, ač možná, že ani nezaprší. Na globálnější slejvák to totiž zatím nevypadá.

Fondy peněžního trhy inkasovaly jen 80 milionů korun, zatímco dalších skoro 150 milionů opustilo dluhopisové fondy. Ještě, že 200 milionů korun získaly smíšené fondy, ovšem opět jen díky 150 milionů mířících do IKS Balancovaných a Fénixe smíšeného. A protože akciové fondy byť za vydatné pomoci ČS-Reico nemovitostního nezískaly ani 40 milionů, dává součet čistých prodejů za standardní fondy jen necelých 200 milionů korun.

Zajištěné hrají durcha
Do 640 milionů moc neschází, což je další pěkný list, s nímž se dá hrát se zavřenýma očima. Ovšem trumf přišel z privat banking, tedy vysoce organizované skupiny investorů, které ČSOB chová jak v bavlnce a nabízí jim vybrané pochoutky. Proto není problém načasovat v krátké době třeba přes 300 milionů, které tentokrát vykázal ČSOB Private Banking Europe Short 3. Ani běžná klientela se v ČSOB ovšem nenechala zahanbit a do svého oblíbeného Vodního bohatství 2 nasnášeli pěkné 124 miliony korun.

Ostatní zajištěné fondy se pod vedením Maxe 9 postaraly o dalších víc než 200 milionů, takže konečná suma, kterou si připsaly zajištěné fondy, opět přebila vše ostatní se suverenitou mariášnického velmistra.

Přitom nejde o nějak výjimečný výkon, protože i od začátku roku dosáhla obliba zajištěných už na 10 miliard korun, což je také přes 74 % všech peněz z 13,5 miliardy korun, které investoři do fondů přinesli. A protože další skoro 3 miliardy skončily v peněžácích, asi je jasné, jak fondbyznys u nás vypadá.

REKLAMA

Rekordy nejen teplotní
Po sedmi růstových týdnech amerických trhů dopadl ten osmý jaksi "na plichtu", také Asie se vzpamatovala z propadu čínského trhu reagujícího na zpřísnění měnové politiky. V pondělí tak od rána svítila na semaforu v Praze zelená: hned dopoledne přeskočila 1850 bodů, po obědě dokonce vyzkoušela i 1854 body.

Odpoledne ve čtvrt na tři však někdo šlápl na brzdu a PX nakonec něco málo ztratil. Prý přišla prodejní smršť, když se všichni vrhli na závěrečné vybírání zisků. Roletu na krámě stáhl snad jedině nepříliš přesvědčivý úvod obchodování v USA.

A skutečně, jakoby zapracoval věštecký dar, protože i americké trhy hodinku před závěrem zrozpačitěly a Dow Jones dokonce desetinku procenta ubral. Asie ovšem navázala velmi pozitivním dnem, MSCI Asia-Pacific vyrostl o 0,8 % a uzavřel na nejvyšší hodnotě od 14. května.

Celý týden se u nás ale objevovali prodejci, kteří se prý přesouvají ze střední Evropy dále na východ, tedy do Turecka a Ruska. Evropa se vyhřívala na sluníčku a Dow Jones Stoxx 600 šel nejvýše od září roku 2000. Ve středu jsme si i v Praze dali jako moučník další historické maximum nad 1838 body.

REKLAMA

Kdopak by se Číny bál…
Závěr týdne poznamenal globální exguru Alan Greenspana, který se nechal slyšet, že se obává "dramatické kontrakce" na čínské burze. V posledním roce byl jejich růst podle něj příliš rychlý a je zřejmé, že ceny se nebudou zvyšovat donekonečna. Greenspan to řekl účastníkům schůzky v Madridu, které se zúčastnil prostřednictvím telekonference.

Sice podle něj ceny některých aktiv po celém světě klesnou, což ale nemusí příliš zasáhnout ekonomiku, která už je dostatečně flexibilní. Pustil však z lahve dalšího džina: světová ekonomika prý nevydrží současné tempo růstu. Rychlý růst je podle něj jen jednorázovým vyrovnáním sil ve světovém obchodě.

Světová ekonomika už asi pět let zaznamenává silný růst, avšak Greenspan předpokládá, že je to pouze jednorázová záležitost, kdy se vyrovnávají síly v globálním obchodě. Motorem hospodářského růstu je především dovoz levného zboží z Číny a levná pracovní síla ve východní Evropě, vliv má však i nízká inflace a úrokové sazby.

Jistěže fungování komparativních výhod je asi ten nejsilnější motor současné globální ekonomiky, ale s technologických vývojem dochází i k "přesunům" těchto výhod!

REKLAMA

Tak či onak, trhy znejistěly a ukázaly palcem jasně dolů – S&P 500 umazal téměř 1 % a technologický Nasdaq zkorigoval 1,5 %! Zlato padlo dokonce o víc než 3 %. Jak to?

Sazby trhům vládnou
Americké akcie tak razantně ztrácely nikoli v reakci na Greenspana, ale na rostoucí výnosy vládních dluhopisů. Paradoxně impulsem k redukování pozic se stalo oznámení vyššího než očekávaného údaje ohledně počtu prodaných nových domů v USA za měsíc duben (Paulson se dokonce nechal slyšet, že korekce v realitním sektoru je z většiny minulostí). To sice utišilo obavy z vývoje nemovitostního trhu, ale na druhou stranu se hlavně snížila pravděpodobnost brzkého snižování úrokových sazeb.

Výnos 10letého vládního dluhopisu (používaný jako bezriziková výnosová míra) vzrostl na 4,83 %, zatímco na začátku května se ocital o zhruba o 20 bodů níže na úrovních kolem 4,6 %.

V reakci na Ameriku pak pokračoval i propad asijských akciových titulů, protože většina jejich blue-chips má cílový trh právě Spojené státy. Celkový MSCI Asia-Pacific ztratil přes procento, ale naopak čínský CSI 300 Index skoro 2 % přidal, když třeba Lenovo (Pamatujete? Ještě nedávno divize IBM), dnes třetí největší výrobce osobních počítačů narostl o 13 % a Shenzen Development Bank přidala 5 %, což je její denní limit pro pohyb nahoru i dolů.

Jak to asi bude dál?
Nu, chcete nakouknout do křišťálové koule OECD? Tedy předpovídá, že sazby v USA zůstanou letos beze změny, poté budou následovat 2 snížení na 4,75 % do konce roku 2008. Dále OECD předpovídá, že ECB ještě letos ve dvou krocích zvýší sazby na 4,25 %. Inflaci v eurozóně přitom odhaduje letos na 1,8 %, v roce 2008 na rovná 2 %.

Nám zase OECD zvedá odhad letošního růstu české ekonomiky na 5,5 % (předchozí odhad +4,8 %), v roce 2008 zpomalení na 3,5 %. Pro Slovensko ale čeká, že slovenský HDP letos stoupne o 8,7 %, v roce 2008 o 7,6 %. Odhad ekonomického růstu eurozóně: letos 2,7 %, v roce 2008 jen 2,3 %.

Růst našich sazeb bude na přetřesu ve čtvrtek, ale čtvrt procenta máme prý již započítán ve všech cenách. Navíc u nás nabízené fixingy prý počítají v průměru s ještě vyšším růstem úroků v budoucnosti, než nás v realitě čeká.

PX sice za týden o víc než procento ubral, ale protože před rokem jsme již "frčeli z kopce", 12měsíční výnos se vyhoupl na 34 %. Nu a Amerika v pátek odpoledne kompletně rostla, takže v pondělí zas vzhůru! Prý nemusí pršet, stačí když kape…

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Brazilská vlajka - Brazílie

Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím.

Text: Petr Zámečník

26. 07. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  28 května, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 24.5.2007. Aktualizaci na edisku budu provádět každý víkend.

  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Růst čínských akcií v lokální měně má stále velmi vysokou dynamiku růstu, v měně USD už to nevypadá tak hrozně i přes vysoké zhodnocení za 1 rok.

  Pro ty, kteří nemají ode mě přístup na edisk (zašlu na požádání), je možné statistiku stáhnout krkolomnějším způsobem přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/75333/Akciove-indexy-statistika-24052007.xls_124.73KB.html

  S pozdravem Miroslav Piták

  Odpovědět

 • Vojta Š.

  29 května, 2007

  Nevíte kde by se daly zjistit informace o výnosech, volatilitě a vzájemné korelaci velkého množství indexů?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  29 května, 2007

  Dobrý večer,
  co máte na mysli velkým množstvím? Snažím se shromaždovat takové množství indexů, které budou reprezentovat celý svět bez toho aby jich byly tisíce. Celkově jich mám k dispozici cca o dalších 10 více než je v tabulce. Veškeré hodnoty volatility a zhodnocení si počítám sám.
  Korelaci počítá asi 1 x měsíčně společnost Dow Jones pro své indexy. Pravidelně nemá cenu korelaci sledovat. Volatilita se dá občas najít na různých finančních serverech, většinou za období 30 a 360 dní.

  Myslím, že množství indexů, které sleduji je až až, sám nemám čas to každý týden detailně sledovat. Když chci získat podrobnější přehled, studuji data přibližně 2 hodiny.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Anonym

  30 května, 2007

  Mám na mysli následující: EuroStoxx 50 Total return, AMEX Biotechnology, GSCI, Nasdaq 100, a ideláně ještě americký REIT a MSCI Emerging markets. Můžete mi tyto informace poskytnout?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  30 května, 2007

  DJ Eurostoxx 50 return – je ve statistice
  AMEX Biotechnology – ne, ale je tam NASDAQ Biotechnology
  GSCI – je tam několik indexů z této „rodiny“
  americký Reit ??? – je tam tohle: DJ U.S. Real Estate
  MSCI Emerging Markets – neslededuji tuto skupinu, ale jednotlivé státy EM, Čínu i sektorově

  Stačí se přece podívat do tabulky.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Vojta

  1 června, 2007

  Vím, že riskuji, že budu vypadat jako idiot, ale do jaké tabulky, kde je ta tabulka? Nicméňě velmi díky

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  1 června, 2007

  Vojto, viz první příspěvek pana Pitáka. Tentokrát se mi tabulka i podařila (na několikáté) stáhnout. Díky pane Pitáku.

  Odpovědět

 • Vojta

  1 června, 2007

  Díky už jsem našel a stáhl. Ale měli jste to se mnou těžké, že? Díky

  Odpovědět