CZK/€ 24.370 +0,04%

CZK/$ 22.260 +0,07%

CZK/£ 28.071 -0,11%

CZK/CHF 25.266 -0,02%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 02. 2023

0 komentářů

Komentář: Tahání tygra za ocas

 

Meziroční spotřebitelská inflace v USA klesla na konci roku 2022 z červnových více než 9 % na 6,5 %. Pokles probíhal krok po kroku, ale jeho tendence je setrvalá. Navíc meziroční index cen výrobců se svou výší v prosinci poprvé téměř kryl s indexem cen spotřebitelských. Trh práce je zatím stále silný a americká ekonomika vytvořila jak v prosinci, tak v lednu více pracovních míst než analytici očekávali. Zdá se, že drastická léčba naordinovaná FEDem zabírá a jak bylo očekáváno, FED zvolnil navyšování sazeb na klasických 25 bazických bodů.

Loading 

Ve stejném období Čína konečně odhodila nefungující a ekonomicky zničující politiku nulové tolerance koronaviru a byznys se začíná vracet do normálnějších kolejí. Inflace v eurozóně zpomaluje také, byť poněkud kostrbatě a rozdílně v různých zemích. Nebýt pokračující agrese Ruska na Ukrajině mohlo by se zdát, že koronavirus a jím vyvolaná čtyřicetiletá inflace jsou na nejdůležitějších globálních trzích pod kontrolou a světová ekonomika si na těchto trzích začíná nalézat novou rovnováhu.

Jenže ne tak docela. Maloobchodní prodej v USA v prosinci klesl o 1,1 % oproti listopadu, kdy také poklesl o 1 % oproti říjnu. Do kupní síly spotřebitelů tvrdě udeřila inflace, která byla v prosinci u potravin a nápojů v meziročním srovnání stále ještě nad 10 %. Věc nevídaná, protože předvánoční období je obyčejně pro retail rájem. Vlna stávek decimuje Evropu. Masovému propouštění zaměstnanců se nevyhnuly ani velké globální high-tech a finanční korporace. Čínský trh nemovitostí je stále zdrojem velké nejistoty a nestability a veřejný dluh v Číně intenzivně roste. Není vůbec jasné, jestli Adani krize v Indii nepřeroste do všeobecné krize indické ekonomiky.

Vlády a centrální banky balancují na hraně mezi krocením inflace a vyvoláním nové ekonomické nerovnováhy mezi globální nabídkou a poptávkou. Vyhrocená politická situace ve světě přidává tomuto beztak citlivému procesu na dramatičnosti. Není divu, že Colin Powel odmítl odpovědět na otázku, kdy FED uvažuje o ukončení postupného zvyšování sazeb. V současné době je totiž světová ekonomika v pozici tygra, kterého centrální bankéři a politikové tahají za ocas a zkoušejí, co vydrží.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 16 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

3D printing – technologie pro obyčejný den

Rozpor mezi rostoucí individualizací požadavků zákazníků a úsporou nákladů při masové výrobě patří mezi zajímavé finanční výzvy dnešního podnikání. Na pomoc přicházejí revoluční technologické inovace aplikované pro obyčejný den.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Bitcoin kolísá, zatímco trh zatajuje dech

Během sedmi dnů se bitcoinu nepodařilo zaznamenat týdenní posun po mírné volatilitě. Největší světová kryptoměna zahájila minulý týden obchodování na hodnotě okolo 36 800 amerických dolarů a v polovině týdne utrpěla ztráty a klesla na přibližně 35 300 dolarů. Poté se zotavila, čímž se vrátila na svou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *