CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

0 komentářů

Komentář: Nezamýšlené důsledky

 

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Loading 

Jedná se bezpochyby o téma dne nejen pro USA, ale pro celou globální ekonomiku. Jednání o zvýšení rozpočtového stropu postupují pomalu. Americká federální Kancelář pro rozpočet Kongresu odhaduje, že pokud nedojde k dohodě mezi Republikány a Demokraty, nebude mít federální vláda dostatek finančních prostředků někdy mezi červencem a zářím. Jednání o navýšení rozpočtového stropu se stala rukojmím předvolebního politického boje, neboť obě strany se snaží dosáhnout výsledku, který by jim zajistil výhodnější startovací pozici pro prezidentské volby v roce 2024.

Varování před možnými důsledky ztráty platební schopnosti americké federální vlády se množí. Ministryně financí Yellenová volila při svých posledních vystoupeních pro média nebývale ostrý tón, když prohlásila, že navýšení rozpočtového stropu je jediné možné východisko ze současné situace.

Při vší úctě k ní se domnívám, že tomu tak není. Řešení současné patové situace bude muset mít charakter politického kompromisu, jinak nebude možné jej dosáhnout, a bude zahrnovat několik věcí, například jak navýšení rozpočtového stropu, tak i seškrtání některých výdajů enormně přebujelého amerického federálního rozpočtu. O to se právě vedou nejlítější boje mezi oběma stranami.

Krach platební schopnosti americké federální vlády by samozřejmě znamenal globální katastrofu a přinesl by zřejmě ve svém důsledku celosvětovou recesi s těžkými důsledky pro milióny lidí. Hrozí však ještě mnohem černější scénáře, například pokud se federální vláda rozhodne pokračovat v zadlužování bez souhlasu Kongresu a zvýšení rozpočtového stropu zákonem. To by ovšem znamenalo druhou nejtěžší ústavní krizi v dějinách USA, hned po občanské válce. Ve jménu demokracie a svobody, doufejme jen, že k žádnému z těchto scénářů nedojde.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *