CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

0 komentářů

Komentář: Nezamýšlené důsledky

 

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Loading 

Jedná se bezpochyby o téma dne nejen pro USA, ale pro celou globální ekonomiku. Jednání o zvýšení rozpočtového stropu postupují pomalu. Americká federální Kancelář pro rozpočet Kongresu odhaduje, že pokud nedojde k dohodě mezi Republikány a Demokraty, nebude mít federální vláda dostatek finančních prostředků někdy mezi červencem a zářím. Jednání o navýšení rozpočtového stropu se stala rukojmím předvolebního politického boje, neboť obě strany se snaží dosáhnout výsledku, který by jim zajistil výhodnější startovací pozici pro prezidentské volby v roce 2024.

Varování před možnými důsledky ztráty platební schopnosti americké federální vlády se množí. Ministryně financí Yellenová volila při svých posledních vystoupeních pro média nebývale ostrý tón, když prohlásila, že navýšení rozpočtového stropu je jediné možné východisko ze současné situace.

Při vší úctě k ní se domnívám, že tomu tak není. Řešení současné patové situace bude muset mít charakter politického kompromisu, jinak nebude možné jej dosáhnout, a bude zahrnovat několik věcí, například jak navýšení rozpočtového stropu, tak i seškrtání některých výdajů enormně přebujelého amerického federálního rozpočtu. O to se právě vedou nejlítější boje mezi oběma stranami.

Krach platební schopnosti americké federální vlády by samozřejmě znamenal globální katastrofu a přinesl by zřejmě ve svém důsledku celosvětovou recesi s těžkými důsledky pro milióny lidí. Hrozí však ještě mnohem černější scénáře, například pokud se federální vláda rozhodne pokračovat v zadlužování bez souhlasu Kongresu a zvýšení rozpočtového stropu zákonem. To by ovšem znamenalo druhou nejtěžší ústavní krizi v dějinách USA, hned po občanské válce. Ve jménu demokracie a svobody, doufejme jen, že k žádnému z těchto scénářů nedojde.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *