CZK/€ 24.725 +0,32%

CZK/$ 22.775 +0,55%

CZK/£ 29.040 +0,24%

CZK/CHF 24.963 +0,32%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

0 komentářů

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

 

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako celek se proto nyní zdají být dosti nadhodnocené.

Loading 

Akciové valuace sice nejsou dokonalým indikátorem, který by dokázal v krátkodobém horizontu jednoho roku s jistotou predikovat akciovou výkonnost, zároveň ale také platí, že poskytují neocenitelnou indikaci ohledně očekávané akciové výkonnosti v delším časovém horizontu, např. pěti až sedmi let.

Mimo silně zvýšené aktuální akciové valuace spatřuji další negativní faktory, které by mohly způsobit, že výkonnost globálních akciových trhů jako celku v roce 2024 nebude zdaleka tak zářná jako v roce 2023.

Zaprvé, globální akciová riziková prémie je s hodnotou pouhých 1,3 % na nejnižší úrovni za posledních minimálně 17 let, což indikuje poněkud nepříznivý rizikově-výnosový profil akcií oproti dluhopisům a hotovosti.

REKLAMA

Zadruhé, tempo růstu světové ekonomiky je z dlouhodobého historického srovnání i nadále podprůměrné.

Zatřetí, analytický konsenzus Bloombergu očekává silně podprůměrný růst korporátních zisků (EPS – earnings per share) na horizontu následujících 12 měsíců na úrovni pouhých 4 %, a to na bázi nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World.

Začtvrté, analytici i nadále očekávají, že klíčové centrální banky budou pokračovat s kvantitativním utahováním, což bude mít za následek další pokles likvidity na globálních finančních trzích.

A konečně zapáté, poměrně silně setrvalá inflace napříč světovou ekonomikou, zejména v USA, by mohla Fedu znemožnit, oproti aktuálnímu konsenzu, začít snižovat základní úrokovou sazbu fed funds rate již v průběhu letošního roku ze současné silně restriktivní úrovně 5,50 %.

Celkem vzato by proto měli investoři zůstat v rámci jejich globální akciové alokace hodně selektivní a investovat především na takových regionálních trzích, které slibují solidní růst korporátních zisků, a to zároveň při smysluplných valuacích.

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *