CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023

0 komentářů

Komentář: Globální revoluce umělé inteligence v ekonomice a investičních strategiích

 

Federální rezervní banka v Atlantě má vynikající nástroj, který umožňuje sledovat dynamiku HDP v reálném čase – v anglickém originále GDP Now. Poslední údaje tohoto ukazatele, zveřejněné 1. září, zaznamenaly fenomenální růst reálného HDP Spojených států – 5,6 % při ekonomice 25,5 bilionu dolarů. GDP Now se může od skutečných statistik lišit: jedná se o prognózu založenou na mnoha makroekonomických parametrech. A přesto poukazuje na to, že v současné době nic nesignalizuje recesi.

Loading 

V ekonomice může být obtížné cokoli přesně předpovědět, protože jedním z hlavních prvků ekonomické aktivity jsou lidé a jejich chování, často iracionální. Protože život je plný paradoxů. Například paradox spořivosti: pokud člověk v době krize šetří na rozdíl od utrácení, klesne poptávka, což povede ke snížení mezd a dalšímu hospodářskému poklesu. Mezi zákonitosti, které pozitivně ovlivňují produktivitu a hospodářský růst, patří Jevonsův paradox: pokud jsou v důsledku technologického pokroku některé zdroje využívány efektivněji, může to vést k nárůstu jejich spotřeby, nikoli k poklesu. Tato myšlenka obsahuje odpověď na hlavní otázku roku: pomůže zavedení chatbota s prvky umělé inteligence ekonomickému rozvoji, nebo naopak?

Příkladem realizace Jevonsova paradoxu v praxi je příběh spotřeby uhlí v 19. století: stále efektivnější využívání této suroviny vedlo k nárůstu jejího využití v různých oborech. Tato koncepce se projevila i v rozvoji špičkových technologií. Když IBM v 60. letech 20. století inzerovala svou elektronickou kalkulačku, tvrdila, že dokáže nahradit 150 inženýrů. V důsledku nástupu nové výpočetní techniky se produktivita jen zvýšila a poptávka po inženýrech se zintenzivnila. Změnila se pouze složitost problémů a kvalita jejich řešení.

Řeči o tom, že umělá inteligence zanechá lidi bez práce a způsobí ekonomickou stagnaci, tedy nemají žádný pevný základ, který by tuto argumentaci podporoval. Naopak, chatboti na bázi umělé inteligence pomohou zvýšit efektivitu podnikání. K tomu bude zapotřebí stále více mikročipů pro datová centra a technologií založených na umělé inteligenci, které bude využívat stále větší počet odborníků v různých oborech.

Firemní zaměstnanec sotva dokáže sestavit počítač nebo vytvořit operační systém, ale obojí využívá k co nejrychlejšímu a nejefektivnějšímu řešení svých každodenních úkolů a problémů. Dnes má tedy smysl tento trend vyzdvihovat, protože kvalitativní změna ve vývoji AI-technologií přetrvá desítky let.

REKLAMA

Při volbě dlouhodobé investiční strategie se dnes nelze obejít bez společností souvisejících s umělou inteligencí. V tomto ohledu je společnost NVIDIA zcela schopna konkurovat společnosti Apple (AAPL) v závodě o kapitalizaci v hodnotě 10 miliard dolarů. Investice do této oblasti lze nyní přirovnat k investicím do společností Cisco (CSCO) nebo Amazon (AMZN) na vrcholu dot-com krize: jejich akcie si v horizontu 20-30 let zachovávají velmi vysoký růstový potenciál.

Autor: Komentuje Timur Turlov, generální ředitel společnosti Freedom Holding Corp.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *