CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023

0 komentářů

Komentář: Globální revoluce umělé inteligence v ekonomice a investičních strategiích

 

Federální rezervní banka v Atlantě má vynikající nástroj, který umožňuje sledovat dynamiku HDP v reálném čase – v anglickém originále GDP Now. Poslední údaje tohoto ukazatele, zveřejněné 1. září, zaznamenaly fenomenální růst reálného HDP Spojených států – 5,6 % při ekonomice 25,5 bilionu dolarů. GDP Now se může od skutečných statistik lišit: jedná se o prognózu založenou na mnoha makroekonomických parametrech. A přesto poukazuje na to, že v současné době nic nesignalizuje recesi.

Loading 

V ekonomice může být obtížné cokoli přesně předpovědět, protože jedním z hlavních prvků ekonomické aktivity jsou lidé a jejich chování, často iracionální. Protože život je plný paradoxů. Například paradox spořivosti: pokud člověk v době krize šetří na rozdíl od utrácení, klesne poptávka, což povede ke snížení mezd a dalšímu hospodářskému poklesu. Mezi zákonitosti, které pozitivně ovlivňují produktivitu a hospodářský růst, patří Jevonsův paradox: pokud jsou v důsledku technologického pokroku některé zdroje využívány efektivněji, může to vést k nárůstu jejich spotřeby, nikoli k poklesu. Tato myšlenka obsahuje odpověď na hlavní otázku roku: pomůže zavedení chatbota s prvky umělé inteligence ekonomickému rozvoji, nebo naopak?

Příkladem realizace Jevonsova paradoxu v praxi je příběh spotřeby uhlí v 19. století: stále efektivnější využívání této suroviny vedlo k nárůstu jejího využití v různých oborech. Tato koncepce se projevila i v rozvoji špičkových technologií. Když IBM v 60. letech 20. století inzerovala svou elektronickou kalkulačku, tvrdila, že dokáže nahradit 150 inženýrů. V důsledku nástupu nové výpočetní techniky se produktivita jen zvýšila a poptávka po inženýrech se zintenzivnila. Změnila se pouze složitost problémů a kvalita jejich řešení.

Řeči o tom, že umělá inteligence zanechá lidi bez práce a způsobí ekonomickou stagnaci, tedy nemají žádný pevný základ, který by tuto argumentaci podporoval. Naopak, chatboti na bázi umělé inteligence pomohou zvýšit efektivitu podnikání. K tomu bude zapotřebí stále více mikročipů pro datová centra a technologií založených na umělé inteligenci, které bude využívat stále větší počet odborníků v různých oborech.

Firemní zaměstnanec sotva dokáže sestavit počítač nebo vytvořit operační systém, ale obojí využívá k co nejrychlejšímu a nejefektivnějšímu řešení svých každodenních úkolů a problémů. Dnes má tedy smysl tento trend vyzdvihovat, protože kvalitativní změna ve vývoji AI-technologií přetrvá desítky let.

Při volbě dlouhodobé investiční strategie se dnes nelze obejít bez společností souvisejících s umělou inteligencí. V tomto ohledu je společnost NVIDIA zcela schopna konkurovat společnosti Apple (AAPL) v závodě o kapitalizaci v hodnotě 10 miliard dolarů. Investice do této oblasti lze nyní přirovnat k investicím do společností Cisco (CSCO) nebo Amazon (AMZN) na vrcholu dot-com krize: jejich akcie si v horizontu 20-30 let zachovávají velmi vysoký růstový potenciál.

REKLAMA

Autor: Komentuje Timur Turlov, generální ředitel společnosti Freedom Holding Corp.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Odejít do starobního důchodu letos nebo až v roce 2024? Správné načasování je klíčové

Pokud patříte mezi lidi, kterým vzniká nárok na starobní důchod v období do konce letošního roku, zbystřete. Podmínky toho, kdy je výhodné do důchodu odejít, se změnily. Zatímco loni se vyplatilo odejít do důchodu nejpozději do konce prosince, a to dokonce i do předčasného důchodu, letos je situace […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *