CZK/€ 23.780 -0,21%

CZK/$ 22.152 -0,54%

CZK/£ 26.780 +0,39%

CZK/CHF 24.068 +0,06%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

1 komentář

Komentář: Co by asi řekl Alois Rašín?

 

Bankéři z japonské Nomury předpovídají české měně finanční krizi. Své tvrzení dokládají erudovanými statistickými a ekonomickými podklady a úvahami. Na obranu koruny přispěchal houf neméně erudovaných českých ekonomů a tvrzení Nomury popírají. Co by k tomu asi řekl Alois Rašín, kdyby měl tu možnost? 

Česká národní banka nezvýšila od června tohoto roku svou hlavní úrokovou sazbu a drží ji na 7 %. Přitom Mezinárodní měnový fond českým centrálním bankéřům důrazně doporučuje ve zvyšování sazeb pokračovat až do úplného zkrocení inflace a má za to, že i když se zvýšení sazeb projeví až poněkud opožděně, české ekonomice nějaké ustřelení těchto sazeb do výše spouštící recesi zatím nehrozí. Naopak se domnívá, že inflace v České republice je neúnosně vysoká a stále hrozí, že ještě poroste.

ČNB však místo dalšího zvyšování sazeb zvolila politiku forexových intervencí ve prospěch české koruny. Při těchto nákupech koruny již v tomto roce utratila více než 15 % svých devizových rezerv. Měnová politika ČNB se tak zastavila jaksi na půli cesty a zdá se, že takhle to dál asi nepůjde. Devizové rezervy nejsou nekonečné a inflace nijak zásadně neklesá. Prodlužuje se pouze celková ekonomicko-politická agonie české společnosti.

Zatímco měnová politika se zdá být aspoň na půli cesty ke zkrocení inflace, fiskální politika českých vlád si s hrozbou hyperinflace zahrává jako chlapeček se sirkami u otevřené nádrže s benzínem. A to jak při souběžné válce na Ukrajině, tak i bez ní.

Neexistoval a neexistuje žádný ekonomický a finanční důvod, proč Babišova vláda hospodařila v roce 2019 s deficitem státního rozpočtu ve výši 28,5 miliardy korun. Z čistě politických důvodů prohloubila deficit a tím také strukturální krizi českých státních financí potýkajících se s neúnosně vysokými mandatorními výdaji již v době před covidovou krizí. Státní rozpočet na rok 2023 je navržen s deficitem 295 miliard korun.

Stručně řečeno: česká společnost si jako celek žije nad poměry a na dluh, se kterým se budou muset vyrovnat příští generace. Dnes k tomu nikde není politická vůle. V současné české politice se nenosí říkat lidem do očí nepříjemnou tvrdou pravdu – co se nosí je populismus a rozdávání peněz nekrytých zvýšenou produktivitou práce a vyšším výběrem daní. Česká fiskální politika tak přímo podporuje inflaci a neguje i ono polovičaté úsilí ČNB o její zkrocení. Současná měnová a fiskální politika jsou jako dva veslaři na stejné kanoi, z nichž každý vesluje opačným směrem.

REKLAMA

Takže co by na to asi řekl Alois Rašín? Shrnuto a podtrženo, domnívám se, že asi toto: „Česká ekonomika potřebuje dvě věci. Tvrdou měnu a tvrdou práci. Všechno ostatní pak přijde.“ S tvrdostí a stabilitou koruny v měnové politice ČNB váhá, s politicky nepříjemnou podporou tvrdé práce vláda ve své fiskální politice hazarduje. Přesto si myslím, že jsou ještě ekonomické nástroje k tomu, aby se předpověď bankéřů z Nomury nesplnila. Otázka je, jestli je i dost politické odvahy jak v ČNB, tak i ve vládě tyto správné, ale nepopulární nástroje použít.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 16 let

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zásadní témata pro tržní výhled 2023

Poslední roky byly na trzích jako na horské dráze, po bleskovém propadu na počátku pandemie jsme zažili euforický růst jenom proto, abychom se v druhé polovině roku 2022 začali znovu propadat směrem dolů. Čeho bychom se tedy mohli dočkat v roce 2023? Přijde recese nebo obrat? Nikdo […]

Text: Filip Kučera

08. 02. 2023

Loď se potápí, na palubě Premiot se ještě snaží zpívat a tancovat

„Velký vydavatel dluhopisů Premiot je v prodlení se splátkou dluhů,“ zaznívá v médiích. Firmy ze skupiny Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka emitovaly dluhopisy, ale cosi se zadrhlo. Situace na trhu je prý komplikovaná. Některým projektům Spodniakových firem hapruje cash flow. Cosi je v prodlení. Jak asi slib […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

07. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pepa

    2 prosince, 2022

    Ona tvrdá práce bolí…..prostě musí přijít velká krize aby bylo lépe….

    Odpovědět