CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 09. 2023

0 komentářů

Komentář: Bidenova (ne)ekonomika

 

S přibližujícími se prezidentskými volbami v USA v příštím roce přitvrzuje i ekonomická rétorika obou hlavních politických stran. Demokraté argumentují, že tzv. “Bidenomika “ je nejúspěšnější medicínou na problémy americké ekonomiky v historii USA. Republikáni výsledky Bidenovy ekonomiky naopak tvrdě kritizují. Nejen napříč americkým politickým spektrem, ale ani mezi renomovanými ekonomy a byznysmeny neexistuje o této otázce shoda. Prognózy pravděpodobnosti toho, že ekonomika upadne v blízké budoucnosti do recese se stále pohybují v širokém rozpětí mezi 15 % a 60 %.

Loading 

Americká ekonomika nejenže zatím do recese neupadla, ale je překvapivě odolná. Za posledních 12 měsíců vytvořila více než 3 milióny nových pracovních míst, z toho v srpnu 187 tisíc. Dynamiku meziroční inflace se díky zvyšování sazeb FEDem podařilo od ledna snížit o cca 50 %. Problémy dodavatelských řetězců se zdají být zažehnány a žádné obávané řetězové bankroty nenastaly, a to ani v bankovním sektoru po úpadcích kalifornských bank. Firmy hlásí slušné zisky a dolar posiluje.

Nominální meziroční růst mezd však nedrží krok s inflací a kupní síla spotřebitelů klesá. Stále více Američanů se tak nuceně vrací na trh práce a míra nezaměstnanosti z červencových 3,5 % stoupla v srpnu na 3,8 %. Nesplácené úvěry na kreditních kartách jsou na nejvyšší úrovni od roku 2010. Federální dluh nepřetržitě roste a jeho budoucí vývoj se v předvolebním období stává rukojmím politického boje.

Poslední obětí tohoto boje o federální rozpočet se může stát i zhruba 70 tisíc center pro péči o předškolní děti. Tato položka ve výši 24 miliard dolarů je na seznamu potenciálních rozpočtových škrtů a znamenala by zřejmě skokové a masové zvýšení nezaměstnanosti amerických žen.

Zdá se, že prezidentské volby v roce 2024 rozhodnou voliči zaregistrovaní jako nezávislí. A nejen pro ně, ale i pro mnoho demokratických a republikánských voličů to „bude o ekonomice, ty hlupáku“, jak kdysi řekl Ronald Reagan. Nevyřešenou otázkou ovšem stále zůstává, o jaké ekonomice to bude.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *