CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Filip Kučera

08. 11. 2022

0 komentářů

Kam investovat? Poletí nahoru měď?

 

Měď je komodita, která je s námi už velmi dlouho, od doby bronzové. Kolik tento vzácný kov stojí na trhu komodit a vyplatí se do něj investovat? Řada odborníků uvádí, že měď poletí nahoru. Můžeme jí věřit?

Cena mědi kolísá v závislosti na situaci světové ekonomiky. V dobách ekonomické stagnace nebo krize rapidně klesá. Naopak stoupající cena je ukazatelem zlepšující se ekonomické situace. Dalším faktorem, který ovlivňuje její cenu, je množství těžebních zásob a zásob zpracovaného kovu.

Loading 

Měď představuje poměrně levný kov, a proto se obchoduje ve větších objemech, než je tomu například u zlata a stříbra. Hodnota mědi se vyjadřuje obvykle cenou za 1 tunu. Je ale samozřejmě možné obchodovat i menší množství, nejméně však 10 kg.

Používá se především ve stavebních konstrukcích nebo potrubích. Hojně se využívá i v elektrických generátorech a elektrotechnice.  Měď najdeme v rádiích i televizorech. Mobilní telefon obsahuje asi 15 gramů mědi. Měď začala také nahrazovat hliník v počítačových čipech.

Ve střednědobém horizontu lze očekávat pokles její ceny. Z dlouhodobého hlediska se ale může jednat o zajímavou investici. Podle odborníků je nejlepší nakoupit akcie těžařů mědi. Pokud totiž cena poroste, půjdou nahoru i ziskové marže. Ve chvíli, kdy budou těžební společnosti vykazovat rostoucí zisky, budou také akcionářům vyplácet ze zisku vyšší dividendy a poroste i hodnota jejich akcií na burze. Jednodušší je pak i následný prodej oproti vykoupení fyzického kovu. Faktem je, že časový horizont řádově pět až 10 let by tedy investice do akcií těžařů mědi měla být profitabilní. Krátkodobě může být ale silně ztrátová.

Cena mědi

Cena mědi v posledních měsících vykazuje značnou nestabilitu. Nejvyšší hodnoty dosáhla měď v říjnu 2021, kdy 1 tuna kovu stála zhruba 228 000 korun. Naopak za nejméně peněz se prodávala 1 tuna mědi v srpnu 2021, kdy její cena klesla až k hranici 195 000 Kč. V současné době ovšem cena mědi rekordně vzrostla nejen kvůli zvyšujícím se cenám energií.

Hlavním světovým spotřebitelem mědi je Čína

Měď se často používá ve stavebnictví. V době ekonomické prosperity je aktivita v tomto sektoru obvykle vysoká. Tudíž poptávka po mědi také často stoupá. Jedním z hlavních spotřebitelů tohoto kovu je Čína. Až 48 % veškerého dovozu mědi proudí právě do této země. Například mezi roky 2016 a 2018 rostl jak index Hang Seng v Hongkongu, tak cena mědi.

REKLAMA

Rok 2019 došlo k ochlazení, ale v roce 2020 došlo opět k růstu zmiňovaného indexu i ceny mědi. Od roku 2021 je však situace odlišná. Zatímco index dlouhodobě klesá, cenový graf mědi pokračuje v růstu.

Čína aktuálně zažívá krizi na realitním trhu a ve stavebnictví. Přesto poptávka po mědi zůstala vysoká. Nedávno také Čína oznámila, že podpoří trh s nemovitostmi, což by mohlo vést k dalšímu oživení poptávky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *