CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Daniel Kuchta

13. 10. 2010

1 komentář

Jsou rychlé obchody skutečně tak škodlivé?

 


 

Pokud by si otázku z perexu položili investoři v květnu, byla by odpověď mnohých nejspíše ano. Tehdy totiž hýbala investorským světem zpráva o jednom z nejvýraznějších jednodenních propadů indexu Dow Jones a automaty v tom měly podle mnohých prsty více, než si jejich provozovatelé chtějí připustit.

Jak tomu bylo v květnu je dnes prakticky jedno, důležité je, že high frequency trading (HFT) dnes tvoří velkou většinu obchodů na burzách, a to nejenom akciových. Což se sebou přináší jak výhody, tak i problémy. Společnosti, které se HFT zabývají, využívají vlastní programy využívající různé matematické modely a algoritmy k tomu, aby se obchody mohly „vyřizovat“ automaticky. Kromě pohybu cen sledují objemy obchodů, volatilitu apod. a podle toho se pak rozhodují ve zlomcích sekundy o vstupu, nebo výstupu z trhu.

Rozhoduje rychlost

Hlavní devizou automatického obchodování je jeho rychlost (dnes už je realizace obchodu v milisekundách považována za pomalou, jede se na mikrosekundy). Ta umožňuje vyhledávat na trzích investiční příležitosti, které člověk není schopen zvládnout (má význam například při arbitráži, která využívá neefektivity na různých trzích) a vydělat na nich v průběhu velmi krátkého okamžiku i při malých pohybech velké peníze (samozřejmě při velkých objemech).

Rychlost a vyhledávání nerovností a neefektivit na trzích, to jsou vlastnosti, které zastánci a společnosti využívající HFT vidí jako velké pozitivum pro všechny investory. Na trhu je jednak mnohem větší likvidita, roste objem obchodů a trhy jsou tak mnohem efektivnější a přístupnější všem investorům díky menším spredům a lepším cenám.

Problémy přibývají

Problémem, který kritici vyčítají HFT obchodníkům, je vysoká volatilita na trzích. Tvrdí, že právě v dobách, kdy je na trzích nervozita a je na nich potřeba dostatek likvidity, stane se kvůli HFT přesný opak (jako právě letos v květnu). Jelikož mnohé HFT programy fungují na podobných principech, může kvůli nim v určitých nepříznivých podmínkách docházet ke zvýšené volatilitě, jaké jsme byli svědky ve zmiňovaném květnu. Programy totiž vyhodnotili situaci špatně a ve spojení s nervozitou na trhu došlo k divokému vývoji, který napáchal mnoho škod.

REKLAMA

Velkým problémem, který se zmiňuje opět v souvislosti s letošním květnem, je možnost zneužití HFT k tomu. Přílišné zahlcení trhu velkým počtem příkazů k nákupu nebo prodeji může znamenat zpomalení trhu, což mohou ti, kteří na takové zpomalení čekají, využít ve svůj prospěch. Data z trhů se totiž k běžným investorům dostanou později a ti, kteří zpoždění způsobí, mohou mezitím zadat množství příkazů, na jejichž základě vydělají hodně peněz.

Zastánci považují HFT za efektivnějšího a levnějšího nástupce tvůrců trhu. Ti podle některých měli lepší informace o trhu a mohly to pak využívat ve svůj prospěch, což by mělo být využíváním HFT eliminováno. Ve skutečnosti jsou ale právě informace o trhu a objemech transakcí všech investorů (i těch nezrealizovaných) tím největším problémem, který vadí ostatním na HFT.

Tyto programy totiž při obchodování rovně využívají informace, které běžným investorům nejsou běžně dostupné. Zejména co se týče velikosti příkazů, které zadávají velcí investoři na trh. I při malém zobchodovaném objemu, který s cenou nemusí výrazně zamávat, totiž mají (nebo donedávna měly) informace o tom, kolik cenných papírů ve skutečnosti velký investor chce nakoupit, nebo prodat (na základě ID popkynu). A podle toho mohou rychle vyhodnocovat situaci a přizpůsobit jí své chování.

Proti tomu se samozřejmě bouří zejména velcí investoři, jako jsou fondy a volají po rychlé změně pravidel. I proto zavedla NYSE možnost nezadávat toto ID u pokynů, u nichž jejich zadavatelé nechtějí ukazovat celému trhu informace o pokynu. I to však nemusí pomoci, protože pokyny bez ID budou automaticky vyhodnoceny jako velké co do objemu. Problém bude, když objem nebude velký a programy jej tak budou brát. Na trhu tak může zavládnout poněkud chaos.

REKLAMA

Dalším případem omezování a regulace HFT je zavedení určité daně, která by platila u všech provedených pokynů. To však nakonec může vést k tomu, že HFT obchodníci odejdou z trhu a s nimi i potřebná likvidita.

Nedá mi to, ale investoři a všichni, kdo dnes žehrají na přílišnou technickou vyspělost těch, kteří na rychlých obchodech vydělávají, jsou tak trochu pokrytci. Pokud jim technický pokrok nahrával do karet a oni měli pocit, že dění na kapitálových trzích mají i díky němu pod kontrolou, bylo všechno v pořádku. Dnes, když se jim situace spod kontroly jaksi vymyká, jsou nespokojeni a volají po regulaci. Je pravda, že situace možná není úplně ideální, ale strach a regulace jsou dnes velmi silné výrazy, které si lehce najdou úrodnou půdu. A s tím tito pokrytci určitě počítají. Ale narychlo uplácané a nekoncepční řešení nakonec může způsobit více škody, než užitku.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Gordon Gekko

  15 října, 2010

  danieli mas dlouhy vedeni, my, kdo cteme WSJ a sledujeme zpravy z trhu v anglictine vime svy.
  Tohle se resilo vsude uz v kvetnu a HFT naopak trhy stabilizuji v dobe vykyvu a fluktuace, nevyhody jsou uplne jine, napriklad v podobe jakoby se uvalila dan na ostatni obchodniky, kteri HFT nedelaji, v USA dokonce za penize danovych oplatniku tohle resila komise kurburtu.
  HFT neni budoucnost obchodovani, to byla mozna tak pred deseti lety, nyni je to bezna realita, bez si radej koupit rychlej PC a nauc se programovat, ty kdybys vlastnil pohrebni ustav tak nikdo neumre, radej bys mel delat neco uzitecneho, treba kopat hroby, chlape, takovyhle hlody nejsou bohuzel k smichu, prestoze jsou smesne

  Odpovědět