Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Jsou finanční poradci příliš mladí?

Jedna z častých výtek vůči finančním poradcům se týká jejich mládí. Jak může člověk, který sotva opustil školu (v lepším případě vysokou a po jejím úspěšném dokončení) radit lidem, jakým způsobem mají naložit se svými penězi? Vždyť nemohou mít tolik zkušeností, kolik mají jejich klienti!

Zkušenosti jsou nepřenositelné. Člověk může stokrát slyšet o kolísavosti akciového trhu, ale nestane se „zkušeným investorem“, pokud si jeho turbulencemi sám neprojde. Stejně tak slepá důvěra ve stát (či jinou autoritu) se může dříve či později vymstít – ale dokud si tím člověk sám neprojde, dobrá rada ho míjí hluchého.

V mnohých finančně poradenských společnostech je nábor nových finančních poradců zaměřen na vysoké školy (na studující středoškoláky se zaměřují především společnosti skutečně pochybné pověsti, které chtějí využít jejich nezkušenosti). Vybírají si zpravidla školy ekonomického směru, které skýtají největší potenciál jak zájmu studentů, tak odborného zázemí pro rozvoj kvalitního poradenství. Ale zcela pochopitelně jejich studenti neprošli životními zkušenostmi. Do jaké míry je to špatně?

Životní zkušenosti jsou ve finančním poradenství stěžejní. Dokud si člověk sám neuvědomí veškerá hrozící rizika, nemůže efektivně radit ostatním, jak čelit jejich finančním následkům. Stačí se podívat na základní analýzu, v níž poradce sbírá informace o klientovi.

Při hovoru s jedním z elitních poradců mi tento vyprávěl, jak začínající poradce z jiné společnosti předělal jím sjednané pojistné smlouvy. Bohužel si v nováčkovském zápalu ani nevšiml, že jedním z hrozících rizik pojištěného je závodní jízda na motocyklu a že v nové smlouvě je toto riziko vyloučeno. Chybu se dozvěděl až po smrti pojištěného, kdy pojišťovna (zcela oprávněně) pojistné plnění nevyplatila. Těžko lze tento (či obdobné) případ svést na úmysl. Chybu z nezkušenosti ale odnesl klient.

Stejně tak jen starší generace mají reálné zkušenosti s konfiskací, měnovou reformou, znárodněním… a následně s rozkradením zbývajících cenných kousků po pádu socialistického hospodaření. A i to jsou rizika, s nimiž je potřeba při investicích počítat – a naložit s nimi podle rizikového apetitu klienta. V tomto směru je pro mne osobně přínosné přednášení na univerzitě třetího věku na VŠE, kde sice mohu posluchačům nabídnout teoretický rámec, ale oni ho doplňují o své bohaté životní zkušenosti.

Ano. Zkušenosti jsou obecně nepřenosné. Lze se ale alespoň částečně poučit i ze zkušeností ostatních. Vyžaduje to jen naslouchání a přemýšlení. Nedostatek osobních zkušeností lze tak do jisté míry kompenzovat zkušenostmi jiných, jimiž by v případě finančního poradenství měli být nadřízení zkušenější kolegové.

Setkal jsem se s jednou novickou finančního poradenství. V době, kdy jsem s ní hovořil, se finančnímu poradenství věnovala přibližně půl roku při rodičovské dovolené. Po půlročním působení ve finančním poradenství „na částečný úvazek“ ale měla vědomosti a zkušenosti s prací s klientem, s jakými jsem se nesetkal u mnohých zkušených finančních poradců. Její přístup je ale, obávám se, výjimečný. Než klientovi sestaví finanční plán, získává maximum informací a hledá skutečně optimální řešení. Nedostatek zkušeností pro ni ovšem znamená, že každého klienta řeší dlouho.

Nízký věk a nedostatek životních zkušeností je bezpochyby pro finančního poradce handicapem. Nemusí ho ale nutně diskvalifikovat. Mladý finanční poradce hůře získává důvěru klientů, chce-li svou práci vykonávat kvalitně, musí se déle vzdělávat a řešení finančních plánů mu trvá déle. Na druhou stranu mladší lidé jsou obecně více schopni a ochotni učit se novým věcem, což může být výhoda, která životní zkušenosti vynahradí.

V jakém věku by lidé měli optimálně začínat s profesí finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

23 komentářů: “Jsou finanční poradci příliš mladí?”

 1. Marie Bláhová, K2 Finance napsal:

  … stejně jako bychom měli přistupovat individuálně při posuzování situace klientů, stejně individuálně se musí přistupovat k hodnocení kvality poradců… Životní zkušenosti jsou beze sporu výhodou při naší práci, ale rozhodně to není to stěžejní… Sama jsem začala s finančním poradenstvím ve svých 34 letech a myslím, že o životě už trochu něco vím – a také to při své práci používám a není pro mě problém díky tomu navázat blízký a někdy až osobní vztah s klienty… Je to prostě moje výhoda. Na druhou stranu mám ve firmě skvělé kolegy, kterým je přes 20 a kteří odvádějí perfektní práci a sama někdy žasnu, co dokážou. Na druhou stranu znám z různých školení poradce a pojišťováky před důchodem, od kterých bych si nenechala udělat ani pojistku na dvoudenní cestu do Německa… Myslím, že to nejdůležitější je, od koho se nováček učí a jaká práce je mu předkládána jako vzor, ať už je mladý nebo starý jakkoliv. Takže než řešit, za co může věk poradců, pojďme se podívat na systémy vzdělávání v jednotlivých firmách…

 2. josef napsal:

  nenahradí praktické zkušenosti a přehled!

 3. Honza napsal:

  Mladí poradci mají jednu obrovskou devizu- hloupě a slepě nasloucahjí, co jim říkají a předvádí jejich nadřízení kašpaři. A proto, že ti také nic neumí, jen mlátit IŽP pod rouškou centrálního finančního poradenství, tak to následují.

  • napsal:

   Ano, skutečně velice edukativní názor. Jsem rád, že jste nám všechny obohatil revoluční informací, že vlastně IŽP dělají mladí poradci. Jak jsem rád, že stačí vybrat staršího poradce k tomu, abych měl kvalitní poradenství. Naštěstí když přijde do společnosti starší občan, který zajisté, přesto, že problematice nerozumí, dokáže brilantně posoudit, zda jeho nadřízený udělal projekt pro jeho klienta správně a samozřejmě je schopný, díky věkem ošlehaným zkušenostem celý projekt udělat kvalifikovaněji. Pane Honzo, jste krásnou ukázkou člověka, který pobral životní moudrost u piva v hospodě. Divím se, že Vás tyto servery vůbec zajímají. Ale možná je to právě proto, abyste mohl šířit Vaši osvětu.

   • Původní kolemjdoucí napsal:

    Skvěle :-) Jen tak dál :-)

   • Vojta napsal:

    Díky za tenhle komentář, jinak podle posledních článků je vidět že pan Zámečník pošle na web každou kravinu, která ho napadne :-)

   • Honza napsal:

    Nemaje čas na dlouhé vysvětlování se omezím na pouhé konstatování. Projděte si prosím strukturu produkce mlm firem a uvidíte to sám. Poradenství se nikdy nedočkáte, protože na vzdělávání není čas. Řeší se jen rychlé nástupy a postupy a těch se jinak než přes IŽP /pod rouškou tzv. investování :-)/ nedožijete. Většina manažerů firem jako BC, AWD, OVB, Partners té práci častokrát nerozumí a zakončili svůj vývoj při IŽP jako všeléku. Ti ještě chápavější dělají „kombíky“, tzn. Hypotéku kombinovanou s IŽP s velkou měsíční úložkou. Jako výmluvu používají, že na „dlouhém horizontu je tam výnos v podstatě jasný“

   • kondo napsal:

    prominte ale nahodou jsem v podniku byl pritomen spolu s kolegem stavarem vymyvani mozku mladym a fundovanym prodejcem pojisteni: ty snusky debilit nad kteryma se zvedal zaludek sme museli vyslechnout. Lituju ten mlady par co ty tlamty poslouchal. Ale vaseho poradce nikdy. Kulomet do ruky

 4. napsal:

  Autor i někteří diskutující by si měli uvědomit, že životní zkušenosti se nezískávají pouze věkem a časem, ale především situacemi a úskalími, kterými si člověk za život projde. A upřímně, i když to naoko nemusí vypadat, tak i 23 letý člověk (jak někdo z Vás uvádí), může mít v hlavě víc rozumu, než 40-ti letý mamánek, závislý na sociálních dávkách. Vzhledem k tomu, že zde mluvíte o zralosti, už to, že jste schopni odsoudit mládí je Vaše vlastní mladická nerozvážnost a o Vaší inteligenci to leccos vypovídá. Ano, všeobecně může spíše platit, že mládí = méně zkušeností. Nicméně paušalizovat to je skutečně debilita.

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   Naprostý souhlas

  • Původní kolemjdoucí napsal:

   Jeden příklad za všechny, i když připouštím že trošku extrém… Zjistěte si, kolik bylo vlastníkovi serveru seznam.cz, když jej založil.

  • dospělák napsal:

   Milý JÁ,to o mnohém napovídá, jsi JÁ!Paušalizovat opravdu nelze.Omlouvá tě tvé mládí. Zrovna včera jsem vzpomínal, jak jsem ve 40 letech přišel do OVB, se zkušenostmi ze světa, zkušenostmi z podnikání, desítky životními karamboly.Chtěl mě řídit 22 letý klučina, sorry, další děti po škole kolem sebe. Dělal jednu botu za druhou. Pomáhal si intrikama, masově nabíral další chlapečky.Plácali se v tom, plácali se po ramenou, o číslech moc nevěděli. Honili BJ, holky, auta,klient až na posledním místě. Zemský, regionální, taky děti. Bez zkušeností! Jen tam vyhnili.Eliminovali kolem sebe dospělé, vzdělané, zkušené lidi. Dospělí je ohrožovali, moralizovali, napomínali. To děti obecně nemají rádi. Chtěli po dospělých, zralých, zkušených lidech, aby ty boty, kterými si prošly už dávno, dělali s nimi. Kariér. plán nepamatuje na slušnost, zralost a dospělist. Dnes jsou z nich o 10 let starší, arogantní metrosexuálové a pořád životem nezkušení. Jsou vychovaní ve skleníku. Je jedno, jestli je to OVB nebo AWD. Systém je stejný. Mají ty holky, auta, BJ. Morálka, etika vůči klientům a kolegům je sprosté slovo. Ale pozor, oni přece nevědí, jak to mají správně dělat! Ty děti vyšli teprve ze školy a dostanou hned model, který je naučí podvádět pro kariéru a udělat cokoli v honu za BJ. Cíl je rychle vidět. Děti se učily zase u děti. Co si řeknou tyhle děti na takový příspěvek? ON závidí? A co? Pokřivené charaktery dětí a dalších struktur s bourákem v garáži? Děti si dělaly co chtěly, ty děti nad nima s pobavením a pochopením je poplácávaly. Naštěstí jsem to vzdal. Jsem úspěšně pryč. Pozor, mám se líp než s těmi dětmi tehdy a přitom můžu s čistým svědomím spát, bez intrik, kopanců od dětí. Ty se prý pořád ještě nakopávají a nějak se jim bez pomoci dospělých zastavila kariéra. Ale po zádech se plácají na oko dál. Smutný
   příběh dětí… Díky za skvělý článek pane Zámečníku, trefil jste hřebíček na hlavičku víc než jste asi myslel!Děti asi nepochopí, nevadí, jejich čas přijde.Pokud se včas chytí za nos nebo dostanou od života za vyučenou. Teď jsou kingové, dětská sláva není věčná!

   • Tonda napsal:

    S dospělákem nutno souhlasit. Po 15 letech manažerské práce v nadnárodní firmě jsem se objevil u podobných mladíčků. Podolák, Křen,Černý.Nejde zapomenout na Černého školení. Zařazoval zákazníky do skupin A,B,C,D. Kolik z nich dostanu měsíčně,takový zařazení zákazník dostane. Nejmenovaný Němec, starší, moudrý pán je po jednom školení suše vyhodnotil. Céčkový ředitelé. Pakliže ryba smrdí od hlavy,co chcete?

    • Tomáš Marný napsal:

     A ve Vaší nadnárodní, úžasné, neodolatnelné, firmě, které ke svým zakaznikům byla milá, vstřícná, chápající,
     jste v žádném případě neměli ony zákazníky rozděleny podle důležitosti pro příjem firmy. Je to tak? Skutečně? Nebo KAMové jasně věděli, kdo jim co nosí a podle toho se o ty firmy starali,přewdha­zovlai jim výhody a benefity …
     Jak to tedy je?
     Podotýkám, že nejsem nadšen z 20ti letých poradců a jeidné vidině a to jsou peníze. Jen Váše argumenty jsou trochu mimo.

     • Původní kolemjdoucí napsal:

      Připojuji se k názoru. Na rozdělení klientů do skupin nevidím nic špatného. Pokud chci pracovat efektivně, tak nemohu věnovat klientovi který se ozve jen když jede na dovolenou a potřebuje cestovní pojištění stejný čas jako tomu, který je zodpovědný a přináší zisk. Pokud chcete oběma věnovat stejný objem času, jste buď blázen nebo altruista.

 5. Petr napsal:

  Bohužel, největší zlo a nejhorší pověst oboru finanšního poradenství dělají právě oni dvacetiletí nagelovaní a neuvěřitelně doblblí, zmanipulovaní a naspeedovaní poradci z MLM firem. Mají za sebou jedno víkendové školení a pak už jsou automaticky experti na vše ve financích. MLM ve financích je zbraň hromadného ničení, jede se na kvantitu, na kvalitu totiž není čas. Neexistuje jedna jediná MLM firma, která by to dělala skutečně poctivě a seriózně, všechno jsou to jen marketingové kecy a oblbování. Bohužel, MLM berou všechny a každého, vždyť z něho přece můžou být nějaké BJ, provize, produkce. Co na tom, že to za pár měsíců spadne a mladík či slečna odejde znechucena praktikami, přijde přece další a další a další a další a další a další a další a další a další a další a další…

 6. Lada napsal:

  Musím se smát, to jste zase vy ? Věčná stěžovatelka na AWD ? Kdy už se konečně smíříte s tím, že ty peníze nikdy neuvidíte zpět , Stojí vám to za to donekonečna neustále psát to samé do každé nové diskuze zde na ICZ ? Je mi Vás líto, myslím tím po duševní stránce.

 7. Petr Vysočina napsal:

  Dobrý den, je mi 40 let, mám dvě děti. Chci, aby můj fin. poradce měl určité empatické schopnosti a pochopení pro mou konkrétná situaci. A to, při vší úctě, nemohou mladí poradci mít. Proto mladé poradce odmítám.

 8. coulik napsal:

  20letý člověk nemá soudnost. Přejímá jen informace od vedoucích a není schopen kritického myšlení. Je velmi snadno ovlivnitelný jinými slovy „zneužitelný“ – což dokazují i psychologické studie. I proto je největší zastoupení finančních poradců právě v této skupině. Osobně bych takovému člověku nedůvěřoval, ikdyby to měl v hlavě srovnané sebelépe. Sám jsem začínal ve 23 letech a co jsem předváděl prvních pár let na doporučení vedoucích, bych si za rámeček opravdu nedal.

  • Jindra Buk napsal:

   Teď jste mě urazil. Myslím, že konkrétně já, dokáži myslet velice kriticky. A setkávám se s mnoha lidmi kteří už ve 20 mysleli dost kriticky, aby se OVB vyhnuli. Uznávám, že v 18ti jsem taktéž rok byl málo kritický. Nebo spíše neinformovaný. Ale vzhledem k rychlosti vývoje jsem toho příliš napáchat nestihl.
   Posudte sám (http://penize­beznozicek.cz), zda klientům poskytuji jakékoliv rady, které je poškozují. Rád se poučím, protože zkušenosti mi, jak se zde píše, chybí.

 9. Podvedená klientka AWD napsal:

  Nedostatek zkušeností je jistě značný handicap, ale dle mého názoru chybí našim poradcům nejvíce morálka. Poradci AWD, se kterými jsem se dosud setkala, byli vesměs starší a jistě měli dostatek životních i profesních zkušeností, a přesto (nebo právě proto) všichni lhali a podváděli stejně jako ten „můj“ finanční podvodník JUDr. Zdeněk Lukeš, který svého času připravil moji rodinu o více než polovinu úspor. Ve svém podvodném poradenství jsou podporováni nejen svým křiváckým vedením, ale i USF. Jejich prolhaný šéf Manhalter mi třeba tvrdil, že ten gauner postupoval správně, když nám jako konzervativním investorům doporučil akcie Immofinanz, přestože za stejné pochybení dostala AWD loni v létě pokutu od ČNB.

  • Jindra napsal:

   Musím souhlasit s tímto argumentem. 50% šmejdů si svoji chybu skutečně neuvědomuje. Ale to může trvat maximálně tak pár měsíců. Pak si snad i ten nejnevzdělanější člověk uvědomí, že to má své mouchy. Jenže už nemá tu morálku, aby obětoval vlastní provize na úkor výhodnějšího produktu.

 10. napsal:

  Téma článku je nízký věk tzv. poradců. Článek ale zabíhá k nováčkům. To přece není totéž. I 60letý, životem ošlehaný člověk může sjednat hloupost, protože si svoji technickou chybu neuvědomí.

  Nosná myšlenka článku měla být ta, že 20letý pakoš si zkrátka nemůže uvědomit, jaké to je žít s rodinou a hypotékou, jaké jsou běžné životní výdaje (když maximálně přispívá mamince na bydlení a vyžírá rodičovskou ledničku). Když o existenci některých věcí nevíte, pane Zámečníku, tak se na ně prostě neptáte. A když vám je nesdělí ani protistrana, tak se je nikdy nedozvíte.

  Ke zkušenějším nadřízeným kolegům jen tolik, že jste taky vedle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.