CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2023

0 komentářů

Je příliš pozdě na investici do akcií technologických společností?

 

Na začátku roku 2022 ceny prudce rostly díky pandemickým výpadkům dodavatelského řetězce a bankovním účtům spotřebitelů naplněným hotovostí. Zdálo se, že práce na dálku zůstane a nezaměstnanost se blížila historickému minimu. Pro mnohé existoval skutečný pocit, že pandemická ekonomická krize je za námi.

Loading 

Ne všichni však byli tak optimističtí a netrvalo dlouho a z rozbíhající se inflace se stal hlavní problém pro trhy i běžné investory. Jak je to ale teď?

Je příliš pozdě na investici do akcií technologických společností?

Pro zodpovězení této otázky je důležité podívat se na současný stav technologického sektoru a faktory, které jsou hnací silou jeho růstu. Jedním z klíčových faktorů, který v posledních letech podporuje růst technologických akcií, je rostoucí závislost na technologiích v našem každodenním životě.

Vzhledem k tomu, že stále více lidí pracuje z domova, nakupuje online a využívá digitální služby, zaznamenaly technologické společnosti prudký nárůst poptávky po svých produktech a službách. Kromě toho pandemie urychlila zavádění nových technologií, jako jsou například umělá inteligence a elektronické obchodování, které budou podle očekávání i v příštích letech hnací silou růstu technologického sektoru.

Je nyní vhodné investovat do akcií technologických společností? A na jak dlouho?

Luis Strohmeier, partner a majetkový poradce ve společnosti Octavia Wealth Advisors, říká, že stále doporučuje velké akcie tech. společností – ale ne pro investory s krátkým výhledem. V krátkodobém horizontu by tyto akcie mohly po svém růstu zaznamenat korekci. Nyní se může stát cokoli, říká. Ale z dlouhodobého hlediska „jsou to skvělé příležitosti místa pro uložení peněz“.

Pro lepší představu o momentální situaci si můžete níže prohlédnout graf indexového fondu technologických společností – NASDAQ-100 Technology Sector Index (NDXT).

REKLAMA

Pokud chcete investovat do své budoucnosti – na pět, deset nebo čtyřicet let dopředu – pak je nyní jako nikdy předtím vhodná doba pro nákup akcií technologických i jiných společností. Pokud jste se již rozhodli, můžete investovat do akcií online.

Akcie technologických společností podle vedoucího investičního poradce

Maxim Manturov, vedoucí investičního poradenství ve společnosti Freedom Finance Europe, říká, že: „Spotřebitelské a podnikové technologie se staly nedílnou součástí života lidí, čímž se zásadně liší od situace dot-com. A přestože poptávka po některých službách může v roce 2023 klesnout, zákazníci budou za produkty nadále platit, což udrží příjmy na přijatelné úrovni. Navíc cyklus zvyšování sazeb Fedu (Federální rezervní systém) se pravděpodobně blíží ke konci, protože se soustředí na oživení ekonomiky po pandemii covid-19. Vzhledem k dominantnímu postavení technologického sektoru v indexech amerických trhů nabývají vyhlídky technologického sektoru na významu. Společnosti, které nadále vykazují růst, zejména při nízkém ocenění, mají nejlepší předpoklady pro to, aby se v současném prostředí orientovaly a přinášely investorům hodnotu.“

V roce 2023 je důležité držet se technologických společností s velkou kapitalizací + těch podniků, které mají na počátku defenzivnější profil, jako jsou společnosti, které mají silné manažerské týmy a prokázaly schopnost zvyšovat výdaje zákazníků vzhledem ke svým výhodám v podobě dosahu a rozsahu. Od velkých společností se očekává nové úsilí a práce na zvyšování hodnoty pro stávající zákazníky.

Závazek Fed udržovat nízké úrokové sazby v dohledné budoucnosti navíc znamená, že poptávka po technologických akciích bude v příštích letech pravděpodobně pokračovat.

REKLAMA

Rizika investice do akcií technologických společností

Navzdory pozitivním vyhlídkám technologického sektoru existují v současné době určitá rizika investic do technologických akcií. Jedním z potenciálních rizik je hrozba zvýšené regulace. S tím, jak se technologické společnosti stávají dominantnějšími v ekonomice, rostou obavy z jejich tržní síly a dopadu na společnost. To vedlo k častějším výzvám k regulaci technologického sektoru, což by mohlo potenciálně omezit růst těchto společností.

Dalším potenciálním rizikem je možnost korekce trhu nebo recese. Zatímco technologický sektor byl během pandemie relativně odolný, náhlá změna nálady na trhu nebo hospodářský pokles by mohly vést k prudkému poklesu akcií technologických společností. Některé technologické společnosti se navíc obchodují s vysokým oceněním, což by je mohlo učinit zranitelnými vůči korekci, pokud by se nálada investorů změnila na negativní.

Akcie technologických společností – shrnutí

Je tedy na nákup technologických akcií pozdě? Odpověď není jednoznačná, protože závisí na vašich investičních cílech a toleranci k riziku. Pokud hledáte rychle rostoucí investici s potenciálem dlouhodobých výnosů, pak by investice do technologických akcií mohla být dobrou volbou. Měli byste však být připraveni na možnost volatility a rizika poklesu a ujistit se, že vám vyhovuje ocenění společností, do kterých investujete.

Pokud jste konzervativnější investor, nebo se obáváte rizik spojených s investováním do technologického sektoru, jsou k dispozici i jiné investiční možnosti. Můžete například zvážit investování do diverzifikovanějších fondů nebo ETF, které zahrnují expozici vůči technologickému sektoru i dalším odvětvím ekonomiky. To by mohlo pomoci rozložit riziko a zajistit vyváženější portfolio.

Závěrem lze říci, že ačkoli technologický sektor v posledních letech zaznamenal impozantní růst, existují rizika a nejistoty, kterých by si investoři měli být vědomi. Investování do technologických akcií může být dobrou volbou pro ty, kterým nevadí rizika, je však důležité provést průzkum a činit informovaná investiční rozhodnutí. Rozhodnutí, zda investovat do technologických akcií, závisí nakonec na vašich individuálních investičních cílech a toleranci k riziku.

Autor: Dmytro Spilka, finanční a technický specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou mít živnostníci průměrný důchod?

Osoby samostatně výdělečně činné mají v průměru značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. V září letošního roku činil průměrný starobní důchod 20 254 Kč. Za jakých podmínek mohou takto vysoký starobní důchod mít i OSVČ?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *