CZK/€ 24.380 -0,02%

CZK/$ 22.933 +0,16%

CZK/£ 28.040 -0,15%

CZK/CHF 25.193 -0,33%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

14. 03. 2023

0 komentářů

Je bitcoin nejbezpečnější dlouhodobou investicí?

 

Před rokem a půl byl na vrcholu a všichni o bitcoinu mluvili jako o nejlepším držiteli hodnoty, který dokáže udržet cenu i navzdory inflaci. Dnes ale o bitcoinu, nejznámější kryptoměně, čeští dolaroví milionáři mluví jako o přežité módní vlně. Co stojí za jeho pádem a vyplatí se do něj ještě investovat?

Loading



 

Bitcoin zažil během posledního roku silné období a má za sebou velký pád. Jeho pohyb (i jiných kryptoměn) totiž kopíruje děje na finančním trhu, a to poměrně přesně. Po ruské invazi, která silně hnula s trhem bitcoin padl o více než 50 procent.

Jak bitcoin funguje?

Bitcoin je digitální měna, která funguje na principu P2P (peer-to-peer) – na rozdíl od bank transakce probíhají mezi odesílatelem a příjemcem a není potřeba žádný prostředník, navíc jsou tyto transakce velmi rychlé. Všechny transakce se ukládají a jsou veřejně dostupné v tzv. blockchainu.

Blockchain je veřejný systém, který funguje na obrovském množství zařízení po celém světě a tudíž nelze vypnout. Celý systém bitcoinu si zakládá na decentralizaci. To znamená, že není závislý na žádných státech, institucích nebo společnostech.

Halving bitcoinu

Přibližně každý čtvrtý rok prochází bitcoin tzv. halvingem – jedná se o proces, kdy se rychlost generování nových bitcoinů o polovinu sníží. Nyní se každých 10 minut uzavře nový blok a “vytvoří se” přibližně 6,25 nových bitcoinů. Při dalším halvingu se tato hodnota sníží na polovinu.

REKLAMA

Maxim Manturov, vedoucí investičního poradenství ve společnosti Freedom Finance Europe, říká, že: „Analýza chování BTC po halvingu ukazuje, že pravděpodobnost růstu BTC po halvingu je extrémně nízká. Kryptotrh je navíc pod tlakem konfliktů na geopolitické scéně. Odkážeme-li na historii, k prvnímu halvingu došlo 28. listopadu 2012 a kurz BTC začal o několik měsíců později růst a do konce roku 2013 vzrostl na 1163 USD za 1 BTC. K druhému půlení došlo 9. července 2016 a teprve koncem roku 2017 se cena první digitální měny zvýšila na 1966 USD. Třetí půlení BTC se setkalo s kurzem 8700 USD a nového historického maxima jsme se dočkali až koncem roku 2021. Další čtvrtý halving proběhne v roce 2024 a teprve do konce roku 2025 můžeme doufat v růst BTC.“

Vyplatí se nyní investovat do bitcoinu?

Investice do bitcoinu a podobných aktiv je výhodná, pokud je cena nízko. Poté se vyplatí čekat, než se cena zvedne a následně realizovat zisk. Jak je to ale nyní s bitcoinem?

Bitcoin je nyní na jedné třetině ceny svého maxima. To je poměrně nízká cena z krátkodobého hlediska. Pokud se máme koukat na bitcoin jako na dlouhodobou investici, tak opravdu záleží na vašem názoru o budoucnosti technologií. Bitcoin je oproti svým začátkům stále velmi vysoko na ceně a v případě predikce bitcoinu záleží na vašem pohledu na věc. Existují názory, že je nyní bitcoin pouze trend a brzo upadne, ale řada investorů se přiklání k názoru, že je bitcoin budoucí platební metoda a jeho hodnota je nyní pouze na zlomku toho, čeho může nabýt v budoucnu.

Dnes se již můžeme setkat s bitcoinem i v praktickém životě. V česku je již mnoho způsobů, jak lze platit bitcoinem v restauracích, kavárnách, obchodech a mnoha dalších místech. Nejvíce se k bitcoinu u nás přiklání např. internetový obchod Alza.cz, který umožňuje platit kryptoměnami.

Je však důležité si uvědomit, že kryptoměny obecně nejsou žádný paralelní svět nezávislý na ekonomice. Kryptoměny jsou stejně jako všechna aktiva a komodity plně závislá na ději ve světové ekonomice.

REKLAMA

Bitcoin – digitální zlato

Na rozdíl od zlatého průmyslu postrádá trh s kryptoměnami stabilitu. „Zlato je tu s námi odedávna; patří mezi nejlikvidnější formy aktiv a investic a vždy přinášelo pozitivní výnosy po dlouhá období,“ říká Aditya Modak, spoluzakladatel skupiny Gargi by PN Gadgil & Sons.

Zlato má tisíciletou historii oproti bitcoinu který tu je sotva 15 let. Za tu dobu sice stihl nabrat na hodnotě v obrovských rozměrech, ale opět se vracíme k nutnosti zvážení situace a vytvoření si názoru na věc samotnou. Bitcoin je volatilní, ale mohl by být velkou součástí budoucnosti technologií. Zlato nemá potenciál využití v praktickém světě oproti bitcoinu, který již dnes má ve světě velké využití a je možné, že v budoucnu se s ním budeme setkávat každý den.

Jak investovat do bitcoinu?

Investici do bitcoinu dnes umožňují různé kryptoměnové burzy a je mnoho způsobů jak investovat. Můžete zvolit způsob držení bitcoinu ve vlastní peněžence, a nebo například spekulování na jeho cenu pomocí CFD derivátů. Kryptoměnové burzy umožňují nákup kryptoměn velmi podobně jako nákup akcií online.

U kryptoměn je však možné je držet ve vlastní peněžence a stát se tak “svou vlastní bankou” – přebíráte tak plnou zodpovědnost za vaše investice. Kryptoměny můžete svěřit burze a budou připsány k vašemu účtu. Pokud by však byl nějaký problém na straně burzy, budou vaše investice v ohrožení. Něco takového se stalo burze FTX, kdy se burza ocitla v likvidační krizi a uživatelé si nemohli vybrat své prostředky.

Autor: Dmytro Spilka, finanční a technický specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Co naznačuje model S2F o hodnotě bitcoinu v roce 2024?

Model Bitcoin Stock-to-Flow (S2F) je spolehlivým nástrojem pro předvídání budoucí hodnoty bitcoinu. Je to jeden z nejstarších a nejdůvěryhodnějších ukazatelů v kryptoměnovém prostředí. S blížícím se rokem 2024 se mnozí ptají, co nám tento model říká o hodnotě bitcoinu v nadcházejícím roce. Každého však také napadá jedna […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Aktivita u bitcoinu klesá

V aktivitě u bitcoinu došlo po týdnu k dalšímu poklesu. Minulý týden začal nad úrovní 26 000 amerických dolarů a na začátku týdne vykazoval volatilitu, zatímco investoři vyhodnocovali makroekonomické údaje.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *