Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Jaroslav Krabec: Možností krátkých pozic máme šanci na dobrou výkonnost, i když trhy padají

Dosud byla dostupná pouze pro velké investory. Nyní ji mají možnost využít i drobní střadatelé. Jaké jsou výhody a rizika flexibilní „long-short“ investiční strategie využívané zejména hedge fondy? Odpovídá Jaroslav Krabec, předseda představenstva a hlavní portfolio manažer Wood & Company investiční společnost, a.s.

Vaše společnost začala nabízet nové podílové fondy pro drobné investory, které se orientují i na short obchody. Jsou takovéto fondy pro drobné investory vůbec vhodné?

Jsme přesvědčeni, že ano. Zejména v obdobích, kdy trhy klesají, nemá drobný investor disciplínu v investici vydržet, když se mu trhy hroutí pod rukama jako např. v letech 2008 – 2009, kdy se některé trhy propadly o více než 50 %.

V takovém období je testována disciplína a trpělivost drobných investorů, u kterých se stává mnohem častěji, že prodávají, když jsou trhy nízko, a naopak kupují, když jsou trhy vysoko. A právě pro tyto investory jsou naše fondy vhodné. Naše fondy mají šanci chránit hodnotu portfolia i v obdobích, kdy se trhům nedaří.

Obchodování „na krátko“ je obecně rizikovější. Komu a v jaké míře byste doporučil investovat do takto rizikových fondů?

Nesouhlasil bych s tím, že využívání krátkých pozic je rizikovější. To není pravda. Long-short strategie využívají běžně hedge fondy, které jsou určené pro kvalifikované investory, mají minimální investici často na hranici 100 tis. USD. Takových fondů je ve světě celá řada a v České republice by se daly spočítat na prstech jedné ruky.  Jeden takový fond kvalifikovaných investorů se sídlem na Maltě také máme.

Tento náš hedge fond má osmiletou historii a long-short strategii využívá. Máme tak možnost něco dělat, když trhy padají. Když se podíváme na historii posledních 15 let od roku 2000, je volatilita na trzích enormně zvýšena a prošli jsme dvěma těžkými krizemi 2001 až 2003 a krizí započatou v roce  2008. Náš hedge fond na Maltě, využívající long – short strategii, má navzdory tomu od svého vzniku v roce 2006 kladnou výkonnost, přestože se soustředí na středoevropské akcie, které se např. oproti německému DAXu nebo akciím v USA nevyvíjejí příliš dobře. Region nám tedy nepomáhá, přesto je tento fond v zisku na rozdíl od středoevropského indexu, který je v mínusu. Relativní rozdíl je přibližně 40 %. Klientům jsme od vzniku fondu vydělali. Kdybychom ale vsadili jen na long only strategii, běžnou pro retailové fondy, tak bychom byli ve ztrátě.

Důvodem toho, proč se mluví o hedge fondech jako o rizikovějších, je skutečnost, že mohou využívat také finanční páku. To znamená, že jejich zisky, ale i ztráty tak mohou být násobkem skutečného vývoje na trzích. Když se takovému fondu s finanční pákou i krátkodobě nedaří, jeho ztráty mohou být vysoké. To je důvod, proč jsou rizikovější. V roce 2008 po vypuknutí globální finanční krize řada hedge fondů skončila. Ale to bylo o finanční páce, nikoliv o tom, že jsou long-short.

My využíváme pouze long-short strategii, kterou přenášíme do retailových fondů, nikoli finanční páku. Jsme přesvědčeni, že tím riziko a volatilitu  snižujeme.

Nicméně long-short strategie vyžaduje časování trhu portfolio manažerem, který musí odhadnout, kdy dochází k obratu trhu. Téměř všechny teorie trhů se shodují na tom, že časování trhu je ne-li nemožné, tak alespoň natolik obtížné, že se jedná o dlouhodobě nezvládnutelný problém.

Od roku 2000 jsme prošli dvěma těžkými krizemi, kdy akciové trhy delší dobu silně padaly. Pokud máte klasický long only akciový fond, vaše možnost ochránit hodnotu majetku při pádu trhů je prakticky nulová. Při flexibilní long short strategii však můžete reagovat. Pro získání nadvýkonnosti fondu oproti trhu nemusíte nutně prodávat na samém vrcholu tržních cen, to se opravdu málokdy podaří. Pokud však správně vyhodnotíte nastupující trend, je flexibilní long short strategie obrovskou výhodou.

Na základě jakých nástrojů odhadujete směr trhu? Využíváte spíše hodnotovou analýzu, nebo technickou analýzu, nebo jejich kombinaci?

My jsme vždycky investovali primárně fundamentálně. Fundamentální analýza je pro nás klíčová. Ale víte, že fundamentální analýza je komplexní záležitost zahrnující makropohled, který je pro nás primární. Stock-picking, výběr konkrétních akcií, je až poslední krok. Využíváme top-down fundamentální analýzu.

Neříkám, že technická analýza  nemá smysl, ale nikdy jsme nebyli jejími příznivci. Je dobré ji vnímat a sledovat signály technické analýzy, jak se na trhy mohou z jejího pohledu investoři dívat, ale pro nás to nikdy nebylo primární. Vyhodnocení trendů je sice podle učebnic právě záležitost technické analýzy, avšak realita je mnohem složitější. Samotná technická analýza zdaleka nestačí.

Jako třetí je pro nás důležitá psychologická analýza. Princip behaviorálních financích je dle mého názoru hodně důležitý. Je vhodné udělat si názor, jak investoři budou reagovat. Kupříkladu drobní investoři reagují se zpožděním a mohou dál trhy tlačit od fundamentálních hodnot.

V roce 2008 začaly padat akcie již na začátku roku a nikdo nedokázal odhadnout, co se bude dít dál. Na podzim přišel krach Lehman Brothers – nastala panika. Odhadovat, zda ceny akcií budou ještě padat dál, nebo ne, to byl oříšek.

Jak jste ho rozlouskli?

V roce 2008 jsme na našem hedge fondu prodělali. Středoevropský akciový index prodělal zhruba –70 %. My jsme prodělali –20 %. Nebral jsem to jako dobrý úvod svého vstupu do hedge fondu. Fond se nám nicméně podařilo zastabilizovat mnohem dříve, než přestaly trhy padat. Rostli jsme díky short pozicím již v době, kdy trhy ještě padaly.

V současnosti máte fond spíše v short pozicích, nebo v long pozicích?

Otevřeli jsme dva nové retailové fondy se strategií long-short, jeden je globální dluhopisový a druhý je globální smíšený, ve kterém; třída akcií převládá. Jsme výrazně long, ale v poslední době jsme jako částečnou protiváhu jednotlivým akciím v long pozicích začali vytvářet short pozice na německý index DAX a na americký index S&P 500. Vnímáme je však jako spíše krátkodobou úpravu taktické alokace portfolií ve volatilním prostředí těchto týdnů.

Současná situace na trzích je taková, kdy americké akcie a německé akcie jsou na maximech. Podle našeho názoru ještě nejsou nutně předražené. Americká ekonomika je ve fázi oživení a trhy překvapují stále pozitivně. I výsledky na korporátní úrovni jsou lepší, než se čekalo. Fed sice skončil s nákupem v rámci kvantitativního uvolňování, ale peníze, které dostávají z držených dluhopisů, budou zpátky do sekundárního trhu pouštět. Otázka je, kdy dojde ke zvyšování úrokových sazeb.

Jak hodnotíte evropskou ekonomiku?

Evropská ekonomika je o tom, zda se vrátí recese či nikoli, a zda spadne do deflace, nebo ne. Můžeme to spojit s dluhopisovými trhy. Výnosy do splatnosti bezpečných státních dluhopisů jsou extrémně nízko. Mezi bezpečné země z tohoto pohledu řadíme např. Německo, Švýcarsko, ale překvapivě již několik let i Českou republiku.

Krátkodobé dluhopisy v Německu a v Česku nenesou téměř nic a nepokryjí ani poplatky, které běžně retailové dluhopisové fondy mají, a dlouhodobé dluhopisy, desetileté dluhopisy např. nesou dnes 0,6 % ročně. Před rokem toto nikdo nečekal.

Pro mě to, že české a německé dluhopisové fondy letos vydělaly opět enormní výnosy, je jedno z největších překvapení na finančním trhu v roce 2014. Index celkového výnosu trhu českých státních dluhopisů vydělal nějakých 10 % díky dalšímu poklesu tržních úrokových sazeb.

Investoři si paradoxně zvykli, že konzervativní investice (klasické dluhopisové fondy zaměřené na státní dluhopisy) jim tato vysoká procenta vydělávají. Pro nás trh státních dluhopisů nabývá známek anomálie a otázka je, kdy se  otočí. Stačí, aby přišel nějaký spouštěč, a státní dluhopisy začnou klesat.

I my jsme se zatím vezli na vlně posilování tržních cen státních dluhopisů, ale jsme připraveni na obrat. Již jsme otevřeli menší short pozici na německých dluhopisech.

Podle našeho odhadu Evropská unie do recese a deflace spíše nespadne, než spadne. Mezinárodní měnový fond pravděpodobnost recese odhaduje na 30 %. Stát se to může. Riziko deflace zvyšuje klesající cena ropy.  Rizika tedy bezpochyby jsou.

Do deflační pasti se Evropa podle nás nedostane ze dvou důvodů: Prvním je oživení v Americe a druhým připravenost Evropské centrální banky na spuštění kvantitativního uvolňování. I když to má mnohem složitější než FED kvůli politické roztříštěnosti Evropy, trhy nyní očekávají, že začátkem příštího roku se skupováním státních dluhopisů na trzích začne.

Dalším rizikem dotýkajícím se nejen Evropské unie je krize na Ukrajině, sankce vůči Rusku a odvetné sankce zpátky. Jaký dopad může mít na evropskou ekonomiku a akciové trhy?

Politické rozhodnutí, že je třeba sankce vůči Rusku zavést, má určité makroekonomické důsledky. Nechci se stavět do role politického rozhodovatele, nicméně můj soukromý názor je podporovat sankce vůči Rusku a zasáhnout proti riziku, že bude Rusko činit další kroky vedoucí k eskalaci geopolitických problémů.

Negativní dopad na ruskou, ale i evropskou ekonomiku tu samozřejmě je a sám o sobě je krátkodobě negativní pro akciové trhy a pozitivní pro „save-heaven“ investice do státních dluhopisů. Tento faktor však považuji pouze za dočasný, neboť eskalace konfliktu v Evropě není v ničím zájmu. Po politickém vyřešení situace na Ukrajině, i když nemusí být vůbec jednoduché, se podle mne trhy posunou do módu příznivého pro akciové trhy a méně příznivého pro dosud bezpečné státní dluhopisy.

Děkuji za rozhovor.

Zaujala vás long-short strategie investování?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.