Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Ekonom Robert Shiller: „stock picking“ může přinést úspěch, ale zdaleka ne každému

04.04.2014 | 11:05 0 Komentářů

Laureát „Nobelovy ceny za ekonomii“ Robert Shiller věří v úspěch strategie založené na vyhledávání jednotlivých titulů, které jsou trhem dočasně chybně oceněné. Upozorňuje ale na to, že jde o velmi složitou a tvrdou disciplínu, ve které uspějí jen ti nejlepší.

Shiller investiční činnost přirovnává k šachům na profesionální úrovni. Jde o vysoce intelektuální činnost s enormně konkurenčním prostředím. Shiller vysvětluje, že trénovaný šachista aspoň ví, že má šanci. „Nováček z ulice" za stůl nepatří. Lidé by tak podle jeho slov měli být soudní ohledně svých schopností a v samotných začátcích by si měli raději najmout profesionálního poradce.

Mitchell Tuchman shrnuje v článku pro MarketWatch průměrné výsledky drobných investorů. Portfolio rozložené mezi akcie a dluhopisy v poměru 60:40 vynášelo v průměru za 20 let do roku 2012 7,46 % ročně. Průměrný retailový investor zaznamenal podle údajů společnosti Dalbar zisk 2,94 % za rok.

Tuchman vypočítává, že při investici 10 tis. USD ročně po dobu třiceti let získáte v prvním případě na konci období 1213943 USD, přičemž ve druhém případě se musíte spokojit s 505962 USD. Výnosy drobného investora tak sotva pokrývají inflaci.

Robert Shiller se v loňském roce o cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela podělil s Eugenem Famou a Larsem Peterem Hansenem. Zejména Fama, který je považován na „otce" teorie o efektivním trhu, je k aktivnímu investování na trhu skeptický.

Zdroj: MarketWatch

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Rudolf Plachý, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.