CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Milan Vodička

25. 05. 2021

0 komentářů

Jakým směrem se vydají USA? Přes poplach na Wall Street existuje silná podpora pro Bidenův návrh

 

Foto: Shutterstock

Na americké politické scéně se rozjíždí boj o podobu fiskálního balíku na podporu americké ekonomiky. Prezident Joe Biden se snaží prosadit především své velké investiční plány do infrastruktury a do podpory rodin za více než čtyři biliony dolarů. Další nemalou položkou jsou projekty na čistou energii. S takto ambiciózní podporou jsou spojeny i nemalé náklady. S tímto se však budou v následujících letech potýkat vlády v globálním měřítku.

Loading



 

„V případě americké vlády se hledání financí postupně vykresluje v možných daňových změnách, a to jak na straně zdanění kapitálových zisků, tak v podobě růstu korporátních daní. Cílem bude naplnění státní kasy, ale současně i snaha částečného přerozdělení bohatství ve společnosti,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Rozevřené sociální nůžky

Přes poplach na Wall Street existuje silná veřejná podpora pro Bidenův návrh. 62 % Američanů věří, že lidé s vyššími příjmy platí méně, než je jejich skutečný spravedlivý podíl na daních. Podle statistik z minulého roku se příjmové a majetkové poměry v USA výrazně rozchází.

„Poslední čísla poukazují na fakt, že 10 % nejbohatších lidí se podílí na více jak 50 % národního příjmu. U této skupiny navíc tvoří spotřeba méně jak 65 % celkového příjmu. Naopak spodních 10 % z nízkopříjmových skupin obyvatelstva dává na spotřebu 99 %. U chudších domácností nezůstává žádný volný finanční přebytek na vytváření investičních rezerv. Proto se stále častěji diskutuje o výrazné sociální nerovnosti,“ uvedl Richard Bechník.

Jiný zajímavý pohled na danou problematiku zdůrazňuje výši majetku koncentrovanou v rukou malého počtu těch nejmovitějších. 50 nejbohatších Američanů vlastní stejně velký majetek jako 165 milionů nejméně majetných. Se závěry nerovných dopadů na jednotlivé sociální vrstvy přišla i Světová banka.

REKLAMA

Co má šanci projít Kongresem?

Bílý dům údajně navrhne téměř zdvojnásobení daní z kapitálových zisků na 39,6 % u lidí vydělávajících více než 1 milion dolarů, což by byla nejvyšší sazba daně z investičních zisků od 20. let 20. století. Další sazba daně, určená pro korporace, by se mohla zvýšit na 28 % oproti současným 21 %. Podobné daňové změny budou muset projít usilovným bojem v Kongresu, kde mají demokraté úzkou většinu. Bílý dům již musel přijít s nabídkou snížení objemu masivního infrastrukturního balíku navrhovaného prezidentem Joem Bidenem z 2,3 na 1,7 bilionu dolarů ve snaze vyjít vstříc republikánům.

Zaměření na daňové ráje

„Dopad takových změn bude citelný i na finanční trhy, kdy by se primární efekt mohl projevit na vykazovaných čistých ziscích akciových společností a samotném investičním apetitu bohatších investorů. Růst daní by tak mohl motivovat některé podniky ke snahám optimalizovat daňovou zátěž přechodem pod zahraniční daňový systém,“ řekl Richard Bechník.

Biden hodlá rovněž změnit některá pravidla, která nyní umožňují americkým firmám daně obcházet a ukládat svoje zisky v daňových rájích. Cílem je zajistit, aby společnosti platily minimální částku daně „doma“. Snahou je zabránit firmám ve vyhýbání se daním založením ústředí v zemích s nižšími sazbami, což je praxe převládající zvláště mezi technologickými společnostmi. Provozní přítomnost společností v daném daňovém ráji přitom často není v podstatě žádná.

REKLAMA

Údajně podle posledních známých dat z roku 2016 Bermudy plus čtyři další populární daňové ráje –Holandsko, Irsko, Švýcarsko a Lucembursko –představovaly 43 % zahraničních příjmů amerických nadnárodních společností, ale pouze 7 % jejich zahraničních investic. Hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinath zdůraznila existenci velkého množství společností vyhýbajících se daňovým povinnostem, což snižuje zasaženým ekonomikám daňový základ, důležitý pro státní příjmy na financování nezbytných sociálních a ekonomických výdajů.

Zodpovědné investování

„V našich investičních produktech se tak budeme snažit optimalizovat složení tak, abychom z následného vývoje vytěžili co nejvíce. Vybrané akcie tematické skupiny ESG mohou dostat růstový stimul díky čistým energiím, ale v rámci sociálních rozdílů i díky správnému přístupu ke svým zaměstnancům,“ komentuje investiční strategii Richard Bechník. ESG investice zohledňující princip udržitelnosti a obnovitelných zdrojů energií (E – environmentální faktory, S – sociální faktory, G – governance faktory, zaměřují se na firemní politiku a způsob řízení společnosti).

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *