CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

0 komentářů

Jak tenká je hranice mezi investorem a gamblerem

 

Rychlé zisky, které vytvoří z člověka milionáře nejlépe přes noc, jsou snem nejednoho začínajícího investora. Čekání na vývoj akciových trhů trvá i několik let a procentuální výnos se na první pohled nezdá nijak zajímavý. Začínající investor tedy může dojít k závěru, že cesta k bohatství vede přes rychlé nákupy a prodeje akcií, čímž se z něj stává obchodník a začíná balancovat na tenké hraně mezi pohádkovým bohatstvím a smazáním celého investičního účtu.

Loading 

Investice vs. obchodování

Mezi investicemi a obchodováním je hluboká propast. Investice jsou podloženy strategií, která je založena na dlouhodobém růstu investičního instrumentu. Obchodování je často spojeno s krátkodobým výhledem a spekulacemi na krátkodobé cenové pohyby. Přestože i zde je většinou uplatňována strategie, ve většině případů se nezakládá na reálných datech, ale spíše domněnkách, které na internetu prezentují trading gurus.

Investice mají za cíl budovat dlouhodobou hodnotu a růst. Investoři se zaměřují na studium ekonomických ukazatelů, finančních výkazů a strategických plánů jednotlivých společností či fondů. Z dlouhodobého pohledu globální akciové trhy rostou, a proto je při dodržení investičního plánu pravděpodobnost na straně investora. V případě obchodování je pravděpodobnost zisku naopak na straně zkušených účastníků burzy.

Pravděpodobnost je proti vám

Obecně bývá uvedeno, že 90 % obchodníků přijde o celý svůj vklad do tří let. Není až tak důležité, co se děje se zbylými 10 % obchodníků v následujících letech, ale pravdou je, že pro normálního člověka je obchodování vysoce rizikové. Může se vám dařit rok, dva, ale nakonec přijdete o zisk i vložený kapitál.

Pohádkové zhodnocení jde ruku v ruce s extrémně vysokým rizikem a ve vysoce konkurenčním prostředí, kterým burza bezesporu je, se jedná o téměř jistou zkázu obchodního účtu. Statistika je chladná a každým obchodem zvyšujete pravděpodobnost, že vás dožene.

Skvělý marketing

Určitě jste se setkali s desítkami reklam, které nabízely nejrůznější bonusy při založení obchodního účtu podepřené o veřejně známé tváře špičkového sportovce či youtubera. Pod textem o velikosti bonusu za založení účtu je však vždy napsáno, již nikoli tak viditelně, upozornění, že 90 % retailových obchodníků přichází v důsledku obchodování o finanční prostředky. Číslo je alarmující a podpořené dostatečně velkou statistikou, přesto si většina začátečníků myslí, že právě jich se to netýká.

REKLAMA

Patterny a indikátory

Obchodníci na internetu často prezentují nejrůznější formace, jako hlava a rameno, dvojité dno a další. Tím byste dle nich měli dostat pravděpodobnost na svou stranu. Jsou však tyto formace opravdu funkční v dlouhodobém horizontu? Žádná jednoznačná odpověď na otázku neexistuje a jediným možným způsobem je zpětné testování, nebo-li backtest.

Tímto se obchodník dostává do pozice, kdy musí shlédnout stovky či tisíce takových formací a vytvořit statisticky podložený závěr, jestli strategie funguje či nikoliv. Ruční testování je naneštěstí nepřesné a častokrát obsahuje chyby, které z lidského faktoru plynou. Formace totiž vypadají při zpětném přehrání jinak, než když obchodujete naživo a na pohyb spekulujete s určitou částí kapitálu. Do hry se také dostávají emoce.

Žádné zkratky neexistují

V životě každého investora může nastat frustrace z “pomalého” zhodnocení finančních prostředků či z drastických propadů, které je nutné přečkat. Vždy je nutné držet se investičního plánu a nezačít jednat impulzivně, protože finanční cíle se plní dlouhodobě a systematicky. Žádné zkratky neexistují, zkratky vedou ke ztrátám peněz a času. Tato pravda se bohužel vyjeví až ve chvíli, kdy je pozdě. Podstatu celého tématu shrnuje citát od známého investora André Kostolanyho: „Chcete návod, jak rychle zchudnout? Pokuste se na burze rychle zbohatnout.

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *