CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 10. 2023

0 komentářů

Jak předat rodinné bohatství tak, aby z něj mohly těžit i příští generace

 

Rodinné bohatství nejčastěji zaniká společně s 3 generací, která majetek zdědila. Nepochybně je rodinné plánování důležitým aspektem správy jmění, který ale mnoho lidí zanedbává. Plánování pro budoucí generace vyžaduje strategii, péči a vzdělání o tom, jak investovat a spravovat majetek tak, aby z něj mohly těžit i příští generace.

Loading 

Před předáním dědictví

Vše začíná tvorbou důkladného plánu, dle kterého se dědicům rozdělí majetek v určité formě. Chybám a rodinným neshodám v budoucnosti pomůže konzultace s odhadcem majetku. Budete tak mít jistotu, že majetek bude rovnoměrně rozdělený a nedojde k neshodám v rodině. Jelikož se hodnota a struktura majetku může v čase měnit, je nutné plán předání neustále aktualizovat.

V jaké formě dědictví předat

V české republice jsou nejčastějším dědictvím nemovitosti a finanční prostředky, které jsou většinou uloženy desítky let na spořícím či klasickém bankovním účtu, kde je sice značná ztráta kvůli inflaci, ale v horším případě lze dědit i dluh. Příkladem může být i nemovitost, kterou je potřeba na vlastní náklady strhnout a odklidit. Odkázat majetek dědicům v podobě aktiv může být vhodnější volba, a to zejména pokud se dárce na tento okamžik připravuje roky dopředu.

Předání dědictví

Nejčastějším vedlejším efektem při rozdělování dědictví jsou dědické spory, které jsou v krajních případech schopny rozvrátit rodinu. Riziko lze zmírnit vypracováním znaleckého posudku. Při dědickém procesu je nutné získat potřebné dokumenty, jako je úmrtní list, kopie poslední vůle (pokud existuje) a dědický soudní rozsudek.

Následně je třeba projít dědickým řízením a vést pečlivý záznam majetku, zahrnující nemovitosti, peníze a další aktiva. Po dokončení dědického řízení je nutné provést přepsání majetku na dědice. Nedostatečné provedení těchto kroků může mít právní a majetkové následky, a proto se doporučuje konzultace s právním odborníkem či notářem, aby byl zajištěn správný převod majetku. Kvalitní rodinné plánování může také snížit daňové závazky a minimalizovat rizika spojená s předáním dědictví.

Výhody, pokud to uděláte správně

Pokud správně investujete, máte pečlivě vedené záznamy celého rodinného majetku a plánujete pro budoucí generace, s největší pravděpodobností vše proběhne hladce. Dědicům je vhodné nastínit i vaši strategii budování majetku, aby v ní mohli pokračovat.

REKLAMA

To zahrnuje poskytnutí finanční stability pro své potomky, podporu jejich vzdělávání a kariéru, a také přispění k dlouhodobému růstu rodinného jmění.

Konzultace s investičním poradcem

V případě, že máte svého investičního poradce, je možné udělat společné sezení s dědici. Poté je možné pokračovat ve stejné investiční strategii či zvolit jinou. Bezespornou výhodou je, že poradce má veškeré vaše smlouvy a přehled o všech financích, což ušetří čas při dědickém řízení a navíc máte jistotu, že se na nic nezapomnělo.

Častokrát se dědicové stávají klienty, protože možností jak spravovat majetek je velké množství a je dobré znát veškeré alternativy. Příkladem může být, že rodinní příslušníci zdědí firmu, ale nechtějí se o ni starat. Firmu lze prodat a kapitál poté rozdělit do investičních instrumentů generujících cashflow. Tím vznikne nekonečná studna peněz, ze které může čerpat celá rodina.

Autor: Lukáš Spáčil, investiční specialista

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *