Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Jak ochránit portfolia před blížícím se propadem?

Investice Jan Traxler 26.08.2013 | 11:29 2 Komentářů

Červnová korekce byla pouze prvním varováním. Blíží se daleko větší turbulence na trzích. Podnikli jste již potřebná opatření u portfolií svých klientů, abyste mohli mít klidné spaní?

Zvolil jsem možná příliš silný titulek pro tento článek. Vždyť jak můžu vědět, že se blíží další propad? Nemůžu, je to jen domněnka. Ale co když mám pravdu? Co když na finančních trzích zavládne panika? Jste na takový scénář připraveni? A co portfolia vašich klientů, provedli jste dostatečná opatření, abyste ochránili jejich investovaný kapitál?

Vývoj na finančních trzích je čím dál tím více odtržený od ekonomické reality. Celý svět balancuje na hraně další ekonomické recese, ale akcie trhají rekordy. Hrubý domácí produkt v USA vzroste o dvě procenta a ceny amerických akcií stoupnou o dvacet procent. Fundamenty přestávají být důležité, všichni už jen sledují, co řekne Bernanke. Když jen tak mimochodem utrousí, že by Fed mohl brzy začít omezovat nákupy amerických dluhopisů, ceny akcií, dluhopisů i komodit okamžitě začnou padat. Když k tomu pak dodá, že samozřejmě nejprve musí být americká ekonomika v dobré kondici a že to určitě nebude hned zítra, investoři se uklidní a začnou zase nakupovat akcie.

Graf 1: Historický vývoj akciového indexu S&P 500

jan-traxler-sap-01

Zdroj: FINEZ Investment Management

Nevím, jak dlouho ještě tato iluze růstu vydrží. Možná se ještě párkrát dočkáme nového rekordu u akciového indexu S&P 500. Ale buďte si jisti tím, že jednoho krásného dne se domeček z karet zbortí. A jakmile se začne bortit, nebudou padat pouze ceny akcií, ale prakticky všeho. Červnová korekce byla jen varováním. Podívejte se zpět na rok 2008 a připomeňte si, kam až mohou v panice ceny spadnout a co všechno je v ohrožení.

Tady nejde jen o akcie. Stejný Damoklův meč visí i nad high yield dluhopisy. V ohrožení jsou samozřejmě také všechny cyklické komodity. A aby toho nebylo málo, v červnu zároveň padaly i ceny amerických vládních dluhopisů i cena zlata, což mě osobně značně vyvedlo z míry. Nicméně evidentně se mnoho investorů začalo zbavovat dluhopisů a těžko říct, zda se k nim znovu přikloní v případě propadu na akciových trzích. Také ve zlato již nebudou mít investoři po velkém propadu v posledních měsících takovou důvěru. Možná tentokrát dají všichni přednost hotovosti.

Jak tedy doporučuji ochránit portfolia klientů?

  1. Redukujte akciovou složku portfolia, popřípadě zajistěte akciové pozice proti poklesu např. souběžnou spekulací na pokles akciových indexů.
  2. Vyvarujte se cyklických komodit od ropy, přes měď až po platinu.
  3. Můžete lehce navýšit podíl necyklických komodit v portfoliu, zejména zlata, příp. zemědělských komodit.
  4. Redukujte podíl rizikovějších high yield dluhopisů.
  5. Zaměřte se na bezpečnější dluhopisy a vyhledávejte dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti. Modifikovaná durace dluhopisových fondů by měla být pokud možno do dvou let.
  6. Můžete doplnit portfolia také o nemovitosti, resp. české nemovitostní fondy. Pozor ale, musí se jednat o nemovitostní fond, který fyzicky spravuje a pronajímá nemovitosti, nikoliv o fond, který investuje do akcií developerů.
  7. Držte dostatek hotovosti pro budoucí nákupy akcií „ve slevě“.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Očekáváte brzký propad akciových trhů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Jak ochránit portfolia před blížícím se propadem?”

  1. Josef napsal:

    Známá lež od nepřemýšlících lidí opisujících jeden od druhého, že „investoři sledují slova z FED“. Tato drzá lež by se měla trestat. Investoři kupují akcie na rok, několik let nebo na celý život a bezcenná nesmyslná slova z FED, publikovaná jen za účelem manipulace computerů, tato slova investory nezajímají. Na bezcenná nesmyslná slova z FED reagují jen obchodní automaty, daytraders a hloupá media. Propad akcií nějakého indexu nelze odvozovat z dlouholetého grafu, ale z průměrného ocenění akcií poměrem P/E. Když je tento poměr dnes 2× nižší než v zimě 1999/2000, pak žádný propad průměrně oceněných amerických akcií dnes nehrozí. Hospodářství západní Evropy a USA je v pořádku a lidé by měli mít dnes 100% peněz v akciích. Už i proto, že dividendy z blue chips akcií západní Evropy a USA jsou to nejlepší důchodové pojištění – každý rok několik procent stoupne a zdědí ho potomci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.