CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Olga Medlíková

25. 03. 2020

0 komentářů

Jak neudělat ve společnosti ostudu aneb co si vzít na sebe

 

Ačkoli je zatím zima, už nyní se řada manažerů těší, jak si v létě vezme na sebe triko nebo šortky. Určitě se však takové oblečení nehodí na schůzku s obchodním partnerem. Oblékání a úprava patří k základům společenského styku. Co si na sebe můžete vzít do kanceláře a co do společnosti?

Loading 

Dress code mají některé firmy pevně stanovený a tam je pak jasno, co v kanceláři zaměstnanec mít může a co nikoliv. Když pevně daný není, upravujeme se podle příležitostí, ročního období i nálady.

Jaký se obléci podle dress code

Záleží samozřejmě na tom, jak moc přísný dress code je. Při striktnějších pravidlech většinou platí následující. Do kanceláře je pro ženy vhodný kostým, a to buď se sukní, nebo kalhotový, případně kombinace sukně či kalhot se svetříkem či kvalitním tričkem. Sako s kalhotami typu bermudy není sice vysloveně zakázané, ale není příliš vhodné. Obléci si ženy mohou i sukni s halenkou či šaty. K tomu však patří punčochové kalhoty bez ohledu na to, jestli je venku i v kanceláři zima nebo teplo.

Boty nejlépe zavřené či se zavřenou špičkou. Sandály jsou většinou akceptované, ale vizážisté nad nimi nejásají. Pokud je žena nosí, pak na neformální příležitosti nebo dny (viz „jeans day“) a nehty na nohou by v takovém případě neměly být nabarveny. Barevnost, látky a střihy podléhají módě, ale vyhněte se transparentním materiálům. Vizážisté doporučují, že sukně by měla končit maximálně dlaň nad kolenem, když žena sedí.

A co muži v kanceláři? Pro formální příležitosti je pro muže ideální oblek, jednobarevný nebo kombinovaný, tedy s rozdílnou barvou kalhot a saka. K němu kvalitní košili, nejlépe z méně mačkavého materiálu, a kravatu. Barevnost tón v tónu je velice elegantní. Ponožky dlouhé, aby nebylo vidět lýtko, když dá muž nohu přes nohu. Boty v souladu s oblečením, ne na surové gumě. Jehlice do kravaty a kapesníček do kapsičky saka už není podmínkou, ale příjemným doplňkem každého muže. Pro příležitosti méně formální může muž použít kalhoty s košilí, příp. kvalitním rolákem nebo trikem (vždy s límečkem).

Muž ve společnosti

Cravate blanche, habit, tail-coat či white tie, to vše patří k fraku. Vhodný je pro slavnostní večerní příležitosti, obvykle po 20. hodině. O tom, že si jej muži mají obléci, se píše výslovně na pozvánkách. Ozdobit se může řády a vyznamenáními v originální velikosti. Využití ale nalezne i během dne, a to například při slavnostním přijetí, nástupní audienci, nosí jej umělci i číšníci v prvotřídních restauracích. Dnes se u nás vyskytuje zřídka, ale je-li výslovně uveden na pozvánce, musíte to respektovat.

REKLAMA

Black tie, cravat noire jsou výsostné znaky smokingu. Ten je vhodný pro večerní příležitosti konající se po 19. hodině, jako jsou recepce a večeře. Povinnost se do něj obléci najdete rovněž na pozvánkách. I smoking lze ozdobit, a to řády i vyznamenáními, ale raději v miniaturní velikosti. Používá se i bílý smoking.

Kombinovaný oblek se používá pro odpolední návštěvy a menší večerní příležitosti. Sako může být vyrobeno z černého sukna, vesta ve stejné barvě a k tomu například proužkované kalhoty.

Černý nebo tmavý oblek je univerzálním oblečením, které se hodí i během dne či večer.

Vycházkový oblek (tanue de ville, inofficial, unofficial) přichází na řadu během dne i večer. V zimě jsou lepší obleky tmavší barvy, v létě zase světlejší. Oblek může být doplněn vestou, přičemž se poslední knoflík nezapíná.

Doplňky ke společenským příležitostem pro muže?

Doplňkem pro muže mohou být různé pláště, pozor však na to, aby byly balónové nebo kožené. Raději volit tmavou barvu a se skrytým spodním zapínáním. Boty černé kožené, nejlépe šněrovací a s tenkou podrážkou. Určitě se vyhněte obuvi s gumovou podrážkou a ani mokasíny nejsou vhodné.

REKLAMA

Jakou volit kravatu? Určitě hedvábnou či z jiného kvalitního materiálu, to platí i o motýlku. K oficiálním příležitostem je možné sáhnout po kapesnících, ty volit bílé, bez krajek. Košile k fraku i smokingu vybírat s tvrdým límečkem s ohrnutými růžky, nejlépe bez přišitých knoflíků. Doplňují se kvalitními manžetovými knoflíčky.

A jaké šperky? Hlavně nenápadné. Náramky a náhrdelníky tak u mužů místo nemají. Povoleny jsou hodinky, prsteny, jehlice do kravat, a to vždy kvalitní a elegantní.

Dámy ve společnosti

K fraku muže je pro ženy nejlépe vhodné volit velkou večerní toaletu. Patří k ní dlouhé šaty bez rukávů, s výstřihem i náročnější šperky, punčochy. Na nohy lodičky a k sobě malou kabelku. Rukavičky jsou vhodné na plesy, gala představení či k velkým slavnostním příležitostem. Pozor! K velké večerní toaletě se večer nikdy nenosí klobouk, ozdoby do vlasů jsou ovšem velmi vhodné.

Malá večerní toaleta je zas protějškem smokingu. Ženy mohou zvolit šaty různých délek s krátkým i dlouhým rukávem. Vždy punčochy a na nohou mohou opět nosit lodičky, eventuálně boty se zavřenou špičkou a volnou patou. Jako doplněk volit kabelku i rukavice. V tomto případě klobouk může, avšak nemusí být, stačí květina nebo ozdoba ve vlasech. Hodí se na různé recepce, koktejly, hudební večery či formální večeře.

Dámské vycházkové šaty mohou být ušity z klasických materiálů, nosí se vcelku či vícedílné. Vhodné jsou pro návštěvy, obědy i vernisáže. Malé černé jsou pak univerzální oblečení vhodné téměř na každou příležitost a neměly by chybět v šatníku žádné ženy.

REKLAMA

Kostým má rovněž univerzální použití během dne. Je možné si jej obléci i na menší večerní příležitosti.

Doplňky ke společenským příležitostem pro dámy

Bez punčoch do společnosti vstup zakázán, dalo by se říci. Měly by být kvalitní a zvolené tak, aby barevně nenarušovaly oblečení. Pokud je v létě horko, dá se situace ošetřit nebo „ošidit“ punčochami ve spreji, neboli nástřikem, který imituje punčochy. Snadno se smyje ve sprše.

Dále mohou ženy volit z nepřeberného množství plášťů, ale raději jednobarevných se společenským střihem. Plášť může být eventuálně doplněn kožešinou, samozřejmě i umělou. Při návštěvách, obědech a koktejlech je vhodné si vzít klobouk. Ten může při těchto příležitostech zůstat na hlavě. Hostitelka by však měla respektovat společenský zvyk a být bez klobouku i rukavic.

Kabelka by měla ladit k oblečení materiálem i barvou. Spíše by měla být malá a zejména pro příležitosti jako recepce, rauty, nejlépe i na řemínku (dáma potřebuje volné ruce k pozdravu a občerstvení, proto je užitečná kabelka, kterou má přes rameno, nebo malé „psaníčko“, které může mít pod paží). K velké a malé večerní toaletě by měla být naopak bez řemínku.

Co se týče rukavic, volí se krátké, polodlouhé i dlouhé a k jídlu se vždy svlékají. K podání ruky se hodí sundat jen pravou rukavici. Mezi slavnostní obuv patří lodičky či sandály s podpatkem. Vždy však vybrat s uzavřenou špičkou.

I ženy mohou jako doplněk volit kapesníky. Nejlépe bílé, mohou být i s krajkami. Papírové kapesníčky používat lze, přednostně se ovšem hodí jako „servisní“ (otření rukou, rtů). Látkové jsou na ozdobu.

A jaké si vzít šperky či vůni? Zde opatrně, u dam i mužů platí, že méně znamená více. To platí i u líčení. Přes den je vhodné líčení jemné, pouze zvýraznit a podtrhnout přirozený půvab. Večer může být vzhledem k umělému osvětlení výraznější. Pozor ale na vrstvy líčidel, které zvyšují tělesnou teplotu. Vizážisté doporučují make up zafixovat „zamlžením“, tj. po nalíčení nastříkat na obličej jemnou mlhu např. z minerální vody, aby se make up usadil. Obličej pak vypadá přirozeněji a nalíčení déle vydrží i v horku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Manažerské nástroje, které se budou hodit

Rok 2017 je z pohledu finančního poradenství rokem usazování loňských legislativních změn. Jde o především o životní pojištění a spotřebitelské úvěry včetně hypoték. Jak se vyrovnat se změnami v pozici manažera?

Text: Petr Koštěl

11. 01. 2017

Ruce - dětská ruka drží prst

Manažerský mentoring: Móda, nebo užitek?

V současné době je po manažerském mentoringu poptávka, ale jenom některé firmy či organizace ho opravdu umí využít. A jenom někde jsou k dispozici mentoři hodní toho jména – lidé, kteří svým příkladem mohou pozitivně ovlivnit pracovní návyky, chování, dovednosti a hodnotový systém nových kolegů.

Text: Olga Medlíková

15. 08. 2016

Zákaz hostesek jako ideologický problém

Pekingský autosalón bude bez „spoře oděných“ hostesek. Pořadatel rozhodl, že málo oblečené dívky vyrušují návštěvníky od toho hlavního, totiž od aut. Případně technologií, náhradních dílů a všech ostatních věcí, kvůli kterým přijeli.

Text: Luboš Smrčka

12. 05. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *