CZK/€ 25.095 -0,06%

CZK/$ 23.756 +0,13%

CZK/£ 30.317 +0,07%

CZK/CHF 27.002 -0,14%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 11. 2024

11 komentářů

Jak je na tom první dáma s důchodovým zabezpečením a co se má změnit

 

V diskusích téměř nepovšimnuta zůstala otázka zdravotního a důchodového pojištění předchozích a současné manželky prezidenta republiky. První dáma v minulosti ani v současnosti nedostávala a dosud nedostává za výkon své funkce žádný plat, i když se od ní očekává, že opustí stávající zaměstnání, aby mohla plnit řadu protokolárních úkolů a vyvíjet veřejnou činnost. To znamená, že si první dáma musí dosud platit ze svého zdravotní pojištění a doba jejího působení v roli první dámy se jí nezapočítává do důchodového pojištění, což má negativní dopad na výši jejího budoucího starobního důchodu.

Loading



 

Prezident Pavel se veřejně vyjádřil, že mu jde hlavně o to, zajistit manželce dobu pojištění pro zápočet do důchodového pojištění. Tento požadavek by se rovněž měl vztahovat i pro manželky, manžele nebo partnery všech budoucích prezidentů republiky.

Popsaná změna zákona č. 236/1995 Sb. přiznává manželce nebo partnerce prezidenta republiky, tedy i současné první dámě, pouze paušální náhrady výdajů spojených s jejími protokolárními povinnostmi a veřejnou činností a nemění nic na tom, že je bude i nadále vykonávat bez platu. Bez dalších právních úprav by se stávající nepříznivá situace zdravotního a důchodového pojištění prvních dam (obecně manželů, manželek nebo partnerů prezidenta republiky) nezměnila.

Pozitivně lze vnímat skutečnost, že MPSV přistoupilo ke komplexnímu řešení stávajícího nevyhovujícího stavu v hodnocení výkonu funkce první dámy a předložilo pozměňovací návrh k důchodovým změnám, který zakotvuje i důchodové a zdravotní pojištění manželů nebo partnerů prezidenta republiky. Ponechejme zatím bokem otázku zdravotního pojištění a podívejme se na úpravu předmětného důchodového pojištění.

V parlamentem již schválené novele zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění je v § 105 vložen nový odstavec 2, který zní: „Pojištění je účastna též manželka prezidenta republiky; to platí obdobně i pro manžela prezidentky republiky. Doba účasti na pojištění podle věty první se považuje za náhradní dobu pojištění a za vyloučenou dobu pojištění podle § 16 odst. 4.“ Toto ustanovení se vztahuje i na partnera (partnerku) prezidenta republiky (viz novelizovaný § 24).

REKLAMA

Co to znamená a jaký to má význam pro první dámu?

Náhradní doba pojištění znamená, že se doba výkonu funkce první dámy (pro zjednodušení budeme v textu uvádět jen první dámu) započte do doby jejího pojištění (nevznikne jí tzv, neevidovaná doba). Vyloučená doba, během které první dáma byla bez výdělku, má pozitivní vliv na výši důchodu, neboť se období nulových příjmů nezahrne do výpočtu osobního vyměřovacího základu, a tím se nesníží výše důchodu.

Pojďme si ukázat, jak doba vykonávání funkce první dámy při dosavadní právní praxi, tzn. bez započítání této doby do důchodového pojištění negativně ovlivní výši jejího budoucího starobního důchodu.

Příklad první: výkon funkce první dámy po dobu jednoho volebního období prezidenta republiky, tzn. po dobu 5 let

Předpokládejme, že kdyby manželka prezidenta při pokračování předchozí výdělečné činnosti, tzn. bez výkonu funkce první dámy, získala až do dosažení důchodového věku dobu pojištění 47 let. Při pětiletém aktivním působení jako první dáma se jí podle stávající praxe doba pojištění sníží právě o těch 5 let. Navíc je tato doba hodnocena jako neevidovaná doba, což má negativní vliv také na výši příjmu (tzv. osobního vyměřovacího základu), ze kterého se výše důchodu stanovuje.

Neřešme konkrétní osobu a spočítejme dopady 5 let neevidované doby na výši starobního důchodu první dámy pro tři varianty příjmů z její předchozí, resp. i následné výdělečné činnosti, a to pro nižší, průměrný a vyšší příjem (mzdu, resp. plat). Výsledky jsou uvedeny v tabulce 1. Důchody jsou spočítány na úrovni roku 2024 a výše celkově vyplacené částky za 21 let pobírání důchodu je vyjádřena v současné hodnotě roku 2024, tzn. bez valorizace důchodů.

REKLAMA

Tabulka 1 – jedno pětileté volební období prezidenta

SD = starobní důchod; číselné hodnoty v tabulce jsou uvedeny v Kč

Tabulka jasně ukazuje, že při současné právní praxi se manželce prezidenta při vykonávání funkce první dámy po dobu pěti let v závislosti na předchozích příjmech z výdělečné činnosti sníží její budoucí starobní důchod o zhruba 2400 až 3800 korun měsíčně. To znamená celkovou ztrátu za 21 let pobírání důchodu cca 613 000 až 956000 korun (a to bez valorizace). Vládou schválená právní úprava tento negativní dopad na zabezpečení první dámy ve stáří od 1. ledna 2025 odstraní.

Příklad druhý: výkon funkce první dámy po dobu dvou volebních období prezidenta republiky, tzn. po dobu 10 let

Pokud bude prezident republiky zvolen podruhé na další volební období, bude to znamenat pro jeho manželku působení ve funkci první dámy po dobu 10 let. V tom případě bude negativní dopad současné právní praxe na výši jejího starobního důchodu výrazně horší. Vliv 10 let neevidované doby na starobní důchod stejné první dámy je obdobně spočítán v následující tabulce 2. Výpočty jsou provedeny za předpokladu, že manželka prezidenta dosáhne důchodového věku za 10 nebo více let).

Tabulka 2 – dvě pětileté volební období prezidenta

REKLAMA

SD = starobní důchod; číselné hodnoty v tabulce jsou uvedeny v Kč

Za dané situace a při současné právní praxi se manželce prezidenta při vykonávání funkce první dámy po dobu deseti let v závislosti na předchozích příjmech z výdělečné činnosti sníží její budoucí starobní důchod o zhruba 4 800 až 7 200 korun měsíčně. Celková ztráta v případě 21 let pobírání starobního důchodu dosáhne cca 1,2 miliónu až 1,8 miliónu korun. (opět v současné hodnotě roku 2024).

Pokud vznikly v minulosti první dámě, která setrvala ve své funkci 10 let, ještě další neevidované doby v délce více než 2 roky, nesplnila by podmínky ani pro nárok na starobní důchod ke dni dosažení důchodového věku. Nárok na důchod by jí tak vznikl až po 5 letech, tzn. až ke dni dosažení věku 70 let. Je to skutečně fér, že taková situace může nastat u člověka, který státu věnuje 10 let svého života?

V tomto světle žádost prezidenta nemůže být vnímána negativně. Započtení doby pojištění za vykonávání funkce první dámy vrací její osobní svobodu a důstojnost zpět na úroveň, jakou má v naší civilizované zemi jakákoli jiná žena. Bude to znamenat snížení závislosti ženy na manželovi a jeho příjmech tak, jak je dosud úděl první dámy nastaven. Pan prezident je prvním prezidentem České republiky, který se v tomto ohledu veřejně zastal své ženy a všech prvních dam, které přijdou po ní.

I vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina ve svém vyjádření uvedl, že navrhované a schválené právní úpravy přinášejí řešení, které Kancelář prezidenta republiky vnímá v jedenadvacátém století jako nezbytné.

Autoři: Jana Nováková, Jiří Šafařík, Freedom Financial Services

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů


Související články

Bitcoin překonal všechny předchozí rekordy: Kam by se měl dostat v roce 2025?

Bitcoin dosáhl historického maxima, překonal předchozí rekordy a vyvolal celosvětové diskuse o svém potenciálu v příštích letech. Vzhledem k tomu, že tato vlajková kryptoměna stále přitahuje pozornost investorů, analytici si kladou otázku, zda bude její dynamika pokračovat, nebo zda tržní síly povedou k výrazné korekci. Kam se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jiří Zezulák

    28 listopadu, 2024

    Jde o princip a je dobře, že se tato věc řeší systematicky a nevymýšlí se pseudozaměstnání v nějaké správní radě státní firmy, jako v minulosti. Konečně se někdo zamyslel. Chvála.

    Odpovědět

  • Alena Pešinová

    28 listopadu, 2024

    A jaké zaměstnání měla než se stala první dámou? Kdopak jí platil sociální a zdravotní pojištění od doby kdy odešla z armády? Toto chování je jen další projev papalášství našeho prezidentského páru. Z důvodu osobního prospěchu vstoupili oba do KSČ. A ze stejného důvodu zase vystoupili. Ale stačí se jen omluvit a nestydět se chodit klást věnce na Palachovo pietní místo. Hlavně když z toho budou zase mít osobní prospěch. Být první dámou je přeci čestná funkce.

    Odpovědět

  • Zdenek Holcman

    27 listopadu, 2024

    Prosím a kde je v tom výpočtu výsluha a kolik? Z této částky se nic neplatí?

    Odpovědět

  • stefan

    27 listopadu, 2024

    Paní Pavlovová byla přece vojákyní z povolání a díky svému manželovi byla vždy na důstojnických funkcích u útvarů a zařízení MO s velmi dobrým platem, o jakém se ani nesnilo mnoha vojákům z povolání, kteří sloužili u bojových útvarů. Navíc měla jako voják – důstojník nárok na 21 dnů preventivní rehabilitace (něco nedosažitelné v civilním prostředí). A po odsloužení min. 15 let má nárok na výsluhu. Takže paní Pavlovová jako žena – bývalá důstojnice armády má v současné době velice slušnou výsluhu – podstatně vyšší než je průměrný český důchod běžného pracujícího občana a když je již důchodce, tak i poměrně vyšší důchod – radí se asi mezi ty občany, kteří pobírají důchod vyšší než 30 ti. Kč a stát za ní platí sociální i zdravotní pojištění. Takže není žádná chudinka – oproti ženám které dělají 30 a více let za kasou v obchodě nebo v továrně.

    Odpovědět

  • Vlasta Coufalová

    26 listopadu, 2024

    Odkdy si důchodcer platí zdravotní a sociální sám. Jako vojanda odcházela do důchodu dříve než ostatní a proč se pořád píše, že si musí sama platit zdravotní i sociální. Tomu nerozumím, můžete to vysvětlit?

    Odpovědět

  • Vrbova

    25 listopadu, 2024

    Uvažuji podle informací článků na PC:
    Žena v důchodu platit snad nemusí. Vzhledem bývalého zaměstnání šla do důchodu dříve.
    Dále pobírá výsluhy. Přivezla si, podle článků svojí matku, o kterou bude pečovat, proto
    bylo zřízeno nové sterilní zařízení s nejlepším vybavením i pomocnice… Eva, která nechtěla
    být nazývána „první dámou“ může zažádat o příspěvek na péči o nemohoucího rodiče.
    Možná se mýlím, ale v něčem snad pravdu mám. Ona je u ní, nebo odjela od nemohoucí
    ženy do zahraničí ? Vrbová

    Odpovědět

  • Jan Pazourek

    25 listopadu, 2024

    Estli je na tom tak špatně,uděláme sbírku.Aby měla chudák co na sebe.

    Odpovědět

  • Lumír

    25 listopadu, 2024

    Zvláštní je že tuhle kauzu předtím nikdo neřešil a ejhle příjde karierista do role presidenta s manželkou politrukem oba v důchodu důchodový věk 55let a něco se řeší? Statut první dámy není uzákoněn je to jen poza. Jsou to oba sebstřední vyžírkové.

    Odpovědět

  • veny

    25 listopadu, 2024

    Jsou to vyžírky.

    Odpovědět

  • Petr Lakomý

    25 listopadu, 2024

    Politrukyním by se měl snížit důchod jako členům KSČ a žádná výsluha!!!

    Odpovědět

  • josef strnadek

    25 listopadu, 2024

    ale zdravotni a socialni za člověka plati stat a pani je a jako podplukovnice bere jěště vysluhy tak co takovy povik nevim

    Odpovědět