Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Jak dlouhou fixaci sazeb volit u hypoték?

Pokud si berete hypotéku s dlouhou splatností, dohodněte si s bankou pokud možno delší fixaci úrokové sazby, radí PAVEL MERTLÍK z Raiffeisenbank.

Rozhodujeme-li se o délce fixace hypotéky, je třeba vzít do úvahy jak úrokovou sazbu, kterou nám banka nabídne nyní, tak očekávanou úrokovou sazbu po skončení fixace.

Aktuální úrokové sazby jsou stále extrémně nízké. Oproti situaci před půlrokem či rokem se však zvýšily úrokové sazby u delších fixací (tři až pět let).

Příčinou tohoto vývoje je rychlý růst ekonomiky a zejména s ním spojený investiční boom, a tedy zvýšená poptávka po dlouhodobých úvěrech a dlouhodobých investicích. Ta vede k rychlejšímu růstu dlouhodobých úrokových sazeb.

Během letošního podzimu a zimy a v celém příštím roce lze očekávat mírné relativní snížení dlouhodobých úrokových sazeb, protože však zároveň porostou úrokové sazby obecně, na úroveň z poloviny roku 2005 se již sazby nevrátí. Zabrání jim v tom obecný růst úrokových sazeb.
V České republice byla v roce 2005 klíčová úroková sazba ČNB, od níž se odvíjejí úrokové sazby na trhu, po dobu šesti měsíců na úrovni historického minima – 1,75%.

Zvyšování sazeb ze strany ČNB dále směrem k 3% je nevyhnutelné. Důvodem takového očekávaného vývoje jsou globální i domácí inflační tlaky.

Inflace se celosvětově oproti období před dvěma lety významně zvýšila a úrokové sazby centrálních bank na to patřičně zareagovaly.

V USA stoupla klíčová úroková sazba Fedu (tamní centrální banky) z 1% na 5,25%, v eurozóně klíčová sazba ECB z 2% na 2,75%. Je přirozené, že ani ČR se globálním proudům na peněžním trhu nevyhne.

Raiffeisenbank očekává, že za tři roky – v r. 2009 – dosáhne klíčová úroková sazba ČNB 3,25% a dostane se na shodnou úroveň jako klíčová sazba ECB.

Předpokladem toho však je, že ČR bude plnit maastrichtská kritéria (rozpočtový deficit pod 3% HDP). V případě méně příznivého fiskálního vývoje by byly úrokové sazby v ČR v horizontu tří let ještě vyšší.

Pokud si tedy bereme v současnosti hypotéku s dlouhou splatností (např. 15 nebo 20 let), pak je na základě dnešního poznání vývojových trendů v ekonomice výhodné dohodnout s bankou pokud možno delší fixaci úrokové sazby.

Tím si odložíme dopad očekávaných budoucích vysokých úrokových sazeb: až budeme např. za pět let dohadovat s bankou novou úrokovou sazbu, bude s velmi vysokou pravděpodobností významně vyšší než sazba, kterou nám banka nabízí dnes.

To ale platí i v kratším horizontu: v r. 2007 očekáváme klíčovou úrokovou sazbu ČNB v průměru na úrovni 2,5%, v r. 2008 na úrovni 2,8%. To znamená pro příští rok nárůst klíčové úrokové sazby ČNB oproti letošnímu očekávanému průměru o 19%, pro rok 2008 dokonce o 33%.

13 komentářů: “Jak dlouhou fixaci sazeb volit u hypoték?”

 1. Anonym napsal:

  pre tych co hladaju pracu nasla som super stranku…kukajtee http://www.praca-sk.php5.sk/

 2. David Matoušek napsal:

  Vážený pane Mertlíku, dovolím si s Vámi trochu polemizovat, pokud budete mít chvíli času, prosím o Vaše vyjádření k níže uvedenému.
  Pokud je nyní úroková sazba ČNB ovlivňující výši úr. sazeb 1,75 % a hypotéky s jednoletou fixací lze pořídit kolem 3-3,5 %, s 5-ti letou ficací cca kolem 4,5-5 % proč nejít cestou krátkých fixací? Pokud má být úroková sazba ČNB v roce 2009 na 3 %, i potom se s jednoletou fixací dostanu na úroveň 4,5-5% (při stejné marži, kterou si bere banka dne). Delší fixace pak bude samozřejmě dražší. Jsou v součastnosti nějaké reálné předpoklady pro další růsty úrkovýh sazeb nad 3 % ve výhledu kupříkladu 10 let??
  Zdá se mi škoda nevyužít tohoto období relativně nízkých splátek i dlouhodobých hypoték.

  • Jan Lener napsal:

   Už jste někdy viděl jaké sazby nabízejí NĚKTERÉ banky po uplynutí fixace?

   • Angel Bratovanov napsal:

    videl a mockrat a a ne jen od nekterych, ale vim co myslite a tem se vyhybam 🙂 jsem taky pro kratsi fix

    • Jan Majer napsal:

     Hypotéky nedělám, tak moc nerozumím těm náznakům. Jako klienta mě to zajímá. Dá se to napsat konkrétně? Díky

     • Jan Traxler napsal:

      Jde o to, že u většiny bank dostane stávající klient banky při změně fixace nabídku na úrokovou sazbu, která se neshoduje s úrokovou sazbou pro nové klienty banky. Rozdíl bývá někdy i větší než 0,5%. Ale banky na to mají podle úvěrové smlouvy nárok. :-/

     • Angel Bratovanov napsal:

      určitě dalo, ale nebude to jednoduché 🙂
      jde o to, že banky používají různé filozofie. tou mou je, že není podstatné až tolik co banka nabízí nyní za sazbu, ale jak se chová ke starým klientům – což samozřejmě není zárukou , že se tak bude chovat dalších 30 let.
      pár příkladu : jsou banky, které mají pro nové i staré klienty stejné sazby, pak jsou banky co si přihodí v rozsahu 0,2 až 0,5%, pak banky, které mají i v přehledu sazeb rovnou férově (akorát to nikdo nečte), že nový klient má slevu na sazbě pro první období, pak najdeme i banky, kde v podstatě nevíme na kolika procentech vlastně úvěr sjednáváme a zjistíme při podpisu a pak taky takové, které nabízeli novým klientům 5 let fix za 4,7 % (pár měsíců zpět) což byla běžná sazba, ale starým klientům cca 6,5% – o jiných fixacích se jim v nabídce radši ani nezmiňovali . Celkem si dovedu představit jak to lidé berou, neboť před pěti lety měli sazbu ještě vyšší a jsou rádi, že jim splátky klesli. V bance mi řekli, že pokud chci tak můžu klienta přivést , a že mu na základě žádosti dají výjimku aby jim neutekl jinam. Mou odpovědí bylo, že nemám čas ani náladu s každým klientem chodit a řešit něco přes výjimky, když jinde mi to dají běžně 

      měl jsme tady připravenou i část, proč chchi krtkou fixaci, ale byl mi rozmluven 🙂

      • Angel Bratovanov napsal:

       měl jsem tady taky připravenou i část, proč chci krátkou fixaci, ale byl mi to rozmluveno 🙂

     • Jan Lener napsal:

      Dá se to napsat tak, že Raiffeisen bank klientům starým sazbu nenavyšuje, HVB také ne, pokud nemá zrovna na sazbě akční slevu, kterou však deklaruje(alespoň poradcům) a ostatní banky banky klienta spíše natahují o 0,2-1,5%. Překvapuje mě, že i ŽB navyšuje cca o 1%.

  • Jan Traxler napsal:

   Dnes je 2T Repo sazba 2,25%. 1,75% byla v roce 2005 (viz i článek). Ale jinak celkem souhlas, Angel mě nedávno přesvědčil. 😉

  • Petr napsal:

   Banky jsou tak lidumilné, že na sebe neustále chtějí brát nějaké riziko formou víceletých fixací. Opak je pravdou, banka vám nikdy nenabídne nic, na čem by prodělala. Je to pro lidi co se pořád něčeho bojí, víceletá fixace má vždy vyšší úročení / experti z banky maní dobře spočítáno, že se jim to vyplatí / a tak tomu bude i po uplynutí prvního období fixace. Je to blaf na lidi co neumí počítat.

   • Miroslav Nosek napsal:

    Petře, ano, naprosto s Vámi souhlasím, pro banky je nejvýhodnější dlohodobá fixace, tím nás totiž mají zamčené a zaručený příjem z úroků! To je jistota pro banku ne pro klienta. To je i důvod, proč Vám pro jednoletém fixu neúměrně zvedají následný úrok. K tomu totiž není žádné ekonomické opodstatnění, potřebují na nás dohonit, to co jednoletým fixem ztratily. Někde na netu to bylo spočítáno, že jednoletá fixace se s docela velkým poštářem vyplatí oproti dvou a víceletému fixu. Doposud v české republice není s hypotékou asi nikdo, kdo by na dlouhodobé fixaci vydělal?? Plánuji hypotéku a určitě půjdu cestou jednoročních fixů, dokud to půjde.

    • Jakub Flaška napsal:

     Existuje někde na webu přehled historie výší úvěrů u bank? Tedy něco, co by podpořilo Vaše rozhodnutí jednoletých fixací? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.