Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Jak by vypadal bankrot Řecka (Česka)

Milion řádků bylo napsáno o „bankrotu Řecka“, ale velmi málo o tom, jak takový bankrot vlastně proběhne. Protože se může snadno přihodit i Česku, mělo by nás to zajímat.

Z textů v novinách nebo na webech to vypadá (zvláště analytici a analytičky vynikají jednoduchostí), že prostě jednou Řecku dojdou peníze, takže Řecko nebude platit věřitelům a pohoda, všichni budou v klidu, vyřešený problém. Čím dříve se to podle nich stane, tím lépe, bude to víc v klidu, protože se alespoň problém „nezvětší“. Tak to je opravdu velká a nekonečná pitomost.

Proč totiž Řecko tak moc stojí o to, aby nezbankrotovalo? Proč kvůli tomu dokonce politici zapomněli na hořící domy v Aténách a na střety demonstrantů s policií a zvedli ruku pro úsporný program? Protože si alespoň někteří lidé dokážou představit, jak by bankrot probíhal.

Především dejme tomu, že Řecko dluží nějakých 350 miliard eur (ono se to pořád mění a vlastně to soustavně narůstá). Představme si, že v této době je asi 200 miliard eur dluhu v rukou „soukromých investorů“. Což je v této souvislosti eufemismus pro přesnější slovo „bank“. Peníze, se kterými pracují banky, jsou peníze především občanů a pak také podniků. Takže těch 200 miliard je půjčka, kterou poskytli (nedobrovolně) střadatelé Řecku. Když je Řecko nevrátí, budou v těch bankách chybět a klienti těch bank nedostanou zpět svoje peníze. Když tito soukromí investoři jednají s Řeckem o odpuštění sedmdesáti procent dluhu, tak to jinými slovy znamená, že daňoví poplatníci především v zemích Evropské unie (včetně České republiky) přicházejí o 140 miliard eur, což je 3,5 bilionu korun. Tyto peníze budou muset sehnat banky k pokrytí ztrát – střadatelé dostanou nižší úrok za vklady, dlužníci zaplatí vyšší úrok za půjčky, státy budou pod tlakem socializace ztrát a bude se po nich chtít, aby banky získaly pomoc z veřejných prostředků a tak dále.

Tvářit se, že když Řecko zbankrotuje, tak si toho obyčejný Čech, Němec nebo Francouz vlastně ani nevšimnou, to je hloupost a ekonomická stupidita. Ten bankrot půjde z jejich kapes.

Což o to, Evropa si s tím asi i nějak poradí (i když velký díl řeckých dluhopisů vlastní španělské banky a ty jsou na tom tragicky i bez této „přátelské pomoci“). Ale jak si s tím bude moci poradit samotné Řecko, když řecké banky drží asi za 45 miliard eur vládních bondů? To je zhruba 32 miliardy eur ztrát (dejme tomu 800 miliard korun), pokud by soukromý sektor odpustil opravdu sedmdesát procent dluhu. Celé řecké bankovnictví se může jít „pást“, po takové ráně přestane existovat.

A nepouštějme z hlavy, že i tak bude muset Řecko nějakých šedesát miliard eur vrátit, to přitom nepočítáme 150 miliard eur dluhu především u mezinárodních institucí.

Potřeba splátek se Řecku sníží, to ano, jenže nebude nulová. Řecko navíc zatím není schopno stáhnout svůj roční deficit pod devět procent HDP a loni představoval schodek neuvěřitelných 21,6 miliardy eur – takže Řecko si muselo půjčit nových 560 miliard korun, jen k tomu, aby udrželo svoje finance v chodu.

Bankrot by znamenal, že si Řecko nebude moci dojít ani k mezinárodním institucím pro další peníze (z trhů se Řecko stáhlo již dávno). Vzhledem ke schodku to povede k řadě následných dějů:

 • zhroutí se finanční systém státu a celý bankovní sektor přestane reálně fungovat, řecké banky se uzavřou během několika málo hodin nebo spíše minut poté, co bude jasné, že Řecko ztratilo podporu MMF a Unie,
 • vypukne panika a snaha vybrat si úspory z bank a dalších finančních institucí, ostatně to se stane ještě před tím, než Řecko skutečně zkrachuje a můžeme si být jisti, že se to již dávno děje, naštěstí pro Řecko zatím nikoliv opravdu masově,
 • miliony lidí se ocitnou bez prostředků, protože jejich úspory i běžné prostředky zamrznou v uzavřených bankách, podniky se ocitnou bez možnosti využívat svoje cash-flow (pokud nějaké ještě mají), to povede k platební neschopnosti a k vlně defaultů v celé ekonomice,
 • během několika dnů se zadrhne vládní systém a státní správa, nebude na výplaty státních zaměstnanců, policistů, vojáků, na výplaty sociálních dávek nebo na jiné účely, vláda nebude mít dostatek peněz na všechny svoje závazky, takže bude platit jenom některé a další bude muset odložit,
 • vláda bude nucena přistoupit k opatřením, která se nám zdají nepředstavitelná, půjde o uzavření hranic, zamezení mezinárodních finančních transakcí, pravděpodobně bude horečnatě zavedena vlastní měna (představa, že by země v bankrotu mohla zůstat u eura je naprosto absurdní), veškeré vklady v bankách budou nuceně směněny z eur na tuto novou měnu, pravděpodobně bude dočasně zakázáno vlastnit zahraniční měny a zřejmě bude také nařízen nucený výkup zlata, přinejmenším investičního,
 • vzhledem k drastickým sociálním otřesům bude nutné zavést výjimečný stav, v boji proti prudce rostoucí kriminalitě se může hodit i stanné právo,
 • nová měna bude nestabilní, bude prudce klesat vůči zahraničním měnám a to jenom posílí inflaci, která bude i tak vysoká, protože nedůvěra v tuto měnu bude značná a to znamená vždy růst ceny zboží. I kdyby se inflace nezvyšovala ze svých vlastních důvodů, postará se o to vláda – ta bude tisknout další vlastní peníze, protože díky inflaci se ji podaří splatit dluh u domácích institucí bez vynaložení velké námahy a na úkor obyvatelstva,

Výsledkem (ale ve vzdálenější budoucnosti, nikoliv v krátké) bude, že řecká ekonomika se stane schopnou konkurence a díky tomu nastartuje svůj růst. Očistný proces bankrotu skončí. Jestli ale bude trvat dva roky, čtyři nebo šest let, to nikdo neumí říci dopředu.

Tak toto všechno se stane v Řecku ve chvíli, kdy dojde na bankrot. Není divu, že rozumní Řekové, kteří si alespoň rámcově dokážou představit, jak takový bankrot vypadá, dělají všechno, co se dá k tomu, aby ho odvrátili. Ale proti nim stojí blázni, kteří hrají politiku s německou kartou a hovoří o germánské nebo galské okupaci svobodné země, o diktátu a sociálních jistotách, pálí německé vlajky a sní o rudém bolševickém Řecku.

Což nám v Čechách asi něco připomíná. On to není jenom řecký problém a možná od něj není Česká republika tak daleko. Přinejmenším zde máme jistě mnoho nezodpovědných politiků, kteří aby získali přízeň davu, jsou ochotní říkat naprosté nesmysly a ponoukat svoje voliče k revoltám a protestům. A dluh máme také. Jenom zatím ne tak obří.

Zkrachuje Česká republika?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Jak by vypadal bankrot Řecka (Česka)”

 1. Ferin007 napsal:

  Doufám,že příspěvky v této diskuzi statisticky neodrážejí IQ čtenářů tohoto serveru. To by pak asi bylo lepší zavřít krám.

 2. Sound money napsal:

  Že to odnesou banky? No dobře jim tak!
  Že to odnesou střadatelé? Za blbost se platí. Já sice také spořím v EURech, ale jen v těch s nominálem 100 a 1.5 EUR a s obrázkem housliček a varhan. Každý svého štěstí strojvůdcem.

  Nehledě k tomu, že kdyby se místo 300miliardové pomoci Řecku pomohlo evropským bankám, tak by byly v pohodě. V pohodě nakonec budou stejně kvůli LTRO.

  A že bankrot Řecka odnesou tamní banky? No tak to mi opravu trhá žíly…
  Stejně tam mne nedojímají vize toho, jak to postihne řadové Řeky, kteří doteď brali 15 platů a příplatek za včasný příchod – a hlavně volili řecké politiky.

  Zákaz vlastnit cizí měny a zlato: ano státy se často uchylují k obrovským sviňárnám a krádežím (daněmi počínaje, vyvlastněním konče). Ale asi jen opravdu dementní Řek svoje dolary a zlaťáky odevzdá. Kupoval je přeci PRÁVĚ PRO TUTO SITUACI. Pokud je (blbec) nemá v bance, těžko ho k odevzdání nějak donutěj. Budou mu překopávat zahradu??

  Rozdělení politiků na ty zodpovědné a protiněmecké je směšné. Řecký (a nejen jejich) dluh je prostě již nesplatitelný a bankrot je pouze otázkou času.

  A ano, ČR to postihne také. Už jen kvůli demografii a penzím se náš dluh za chvíli začne vyjadřovat trojciferným procentem. Tedy pokud by nám to trh toleroval. A co z toho plyne? Omezit platby do státní černé díry, kupovat zlato a nemít ho v bance!

 3. Amarth napsal:

  Tendenční a neinformující článek, Česko v titulku vedle Řecka je naprosto nesmyslné, zejména vzhledem k odkazu na zdejší článek popisující, že Česku fakticky nic podobného nehrozí. Počet tendenčních výrazů jako nekonečná pitomost, stupidita, „pást“ naprosto předší jakoukoli hlubší analýzu, srovnání, případně uvedení jakýchkoli zdrojů, z kterých mohl autor při tvorbě článku čerpat.

 4. uplnej vypatlanec napsal:

  to tusim, ale proc je kazdej, kdo nechce platit cizi dluhy hned blazen a bolsevik !? to jsem fakt nepochopil, ty jeden vypatlanej modrobolseviku, a az dojde na otazku bankrotu u nas, taky budu proti splaceni, protoze ja z dnesniho zadluzovani (a to rozpoctove odpovednou vladou) nic nemam, zato tendle stat me saje kde se da, ty jeden vypatlance

 5. Novák napsal:

  Ty pisálku co zde strašíš lid. Ty anonimusi by si měl v prvé řadě psát co se stane když nás budete stále okrádat. Lidé skousnou hodně ale to že se někdo kdo řádně platí daně musí dívat jak si druzí nezákonně mastí kapsu na jejich úkor a ten třetí co to kryje vyřvává že se musí šetřit tak to lidé z pochopitelných důvodů neskousnou.O tom by si měl psát, tím by si měl strašit lid. Měl by si psát, když to takto s těmi zlodějnami půjde dál tak vážně skončíme jako Řecko.A koukej se probrat z letargie cháá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.