CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

Ivan Špirakus: Bude-li se Insii dařit, prodáme ji celou

 


 

Insii prodáváte postupně. Před dvěma lety jste prodali 30 % a nyní dalších 30 % a se svým společníkem jste ztratili majoritu. Co vás vedlo k tomuto prodeji?

Hlavním důvodem bylo potvrzení příslušnosti Insie ke skupině Marsh. Díky tomu budeme mít lepší možnosti při vyjednávání s pojistiteli jak na českém, tak na slovenském trhu. Dalším důvodem jsou daňové záležitosti ohledně DPH a možnosti spojené registrace jako skupina, což přináší značné úspory.

Prodali jste již 60 % společnosti, ale podle postupného prodeje to vypadá, že míříte k úplnému exitu. 

To je všechno ve hvězdách. Záleží na tom, jak se nám bude dařit do budoucnosti a je to ještě na dlouhou dobu. Máme povinnost tu ještě hodně dlouho pracovat. Měli jsme plán na 10 let, takže minimálně do roku 2022. Ale tyto dlouhé výhledy na tomto trhu, který se tak rychle mění… nikdy nevíte, co se s vámi stane zítra. Ostatně, od toho jsme pojišťováci.

Postupný prodej nasvědčuje tomu, že už při prvním prodeji došlo k dohodě dalšího postupu. 

V každé akcionářské smlouvě máte různé varianty a opce. Rozvojem firmy jsme potvrdili, že to děláme dobře, takže je logické, že Marsh měl zájem podíl zvýšit.

REKLAMA

A využil opce z první smlouvy.

Využil možností, které ta smlouva skýtá.

Pokud se vám tedy bude dařit i nadále, dojde k úplnému exitu.

Není to vyloučené, ale zase tam máme nějaké opce my. Je to celé otevřená záležitost.

Souvisí prodej i se strategickým výhledem a změnou orientace společnosti?

Ne. S tím to nesouvisí. Nedošlo ani k navýšení základního kapitálu.

Prioritou pro Marsh a Insii je rozvoj v České republice a na Slovensku a následně transfer know-how do jiných zemí v Evropě. Momentálně máme otevřené čtyři pobočky v Polsku, v Maďarsku, v Rumunsku a v Itálii.

Plánujete další expanzi i do dalších zemí. Expanze bude probíhat pod značkou Insia?

Bude to v rámci skupiny Marsh a bude se to jmenovat Insia. Dohodli jsme se, že rozvoj sítě se bude dělat pod značkou Insia, aby bylo jasně rozlišeno. Marsh je společnost, která se zaměřuje na korporátní risk management, tedy na největší podniky, a Insia se zaměřuje na segment, který je trochu jinde, nicméně je řádově větší, než ten, ve kterém pracuje Marsh.

Znamená to tedy, že obrat Insie je větší než obrat Marsh v zemích, kde působí obě společnosti?

Obrat Insie je větší než Marsh v České republice a na Slovensku. Ale Marsh je globální firma.

REKLAMA

Do kterých zemí plánujete další expanzi?

Momentálně potřebujeme, abychom měli jasně rozjeté čtyři země, na kterých nyní pracujeme. Další země sice mají o náš model zájem, ale to je v současné době pozastaveno.

Mají zájem o model… znamená to, že do dalších zemí vstupujete formou franšízy?

Ne. Lokální management Marsh v dané zemi si může říci, zda má zájem vzhledem k podmínkám v distribuci v dané zemi, zda by měl zájem implementovat rozšíření aktivit Marsh. Pokud se to vyhodnotí, že to má obchodní smysl, a místní management má zájem do toho investovat, model Insie zreplikujeme do dalších zemí typu Španělsko, Francie, Německo atd.

Plánujete výhledově expanzi i mimo Evropskou unii?

Ano. Nabízí se Turecko, kde dochází k rychlému rozvoji trhu a je tam obrovská mladá populace, která poroste, a mění se tam a zvyšuje potřeba pojištění.

Insia se zaměřuje přímo na pojištění, nicméně někteří vaši zprostředkovatelé zprostředkovávají vedle pojištění i jiné produkty, např. investice. Ty jim ale nenabízíte vy. Uvažujete o rozvoji i tímto směrem a rozšíříte paletu produktů?

Uvažujeme o různých možnostech, nicméně z hlediska objemu trhu jsou investice zatím řádově nižší než pojištění, takže to není na pořadu dne. Ale to se uvidí podle toho, jak se bude vyvíjet zákon o distribuci. Nicméně pro své partnery zabezpečujeme možnosti, jak by mohli dělat investice, i když to není přímo přes společnost Insia.

V oblasti investic spolupracujete se společností Viktor Hostinský Investment. Spolupracujete i s jinými společnostmi?

Hledáme i jiné partnery.

Sami se do dalších produktů v dohledné době pustit nehodláte?

Z dalších produktů děláme hypotéky, kde patříme mezi střední hráče s obratem kolem 1,5 – 1,8 mld. Kč ročně, což není úplně málo. Ale není to naše core specializace.

Byla avizovaná penzijní reforma, ale víte, jak to dopadlo. To není dnes na pořadu dne.

REKLAMA

Zmínil jste připravovaný zákon o distribuci finančních produktů. Jedna z variant, která by mohla dopadnout na finančně zprostředkovatelské společnosti, je, že finanční zprostředkovatel bude moci působit pouze pod jednou společností a nebude si moci vybrat např. jednoho operátora pro pojištění a druhého pro oblast investic. Jakým způsobem byste se s takovou úpravou vyrovnali?

Když to přijde, tak to budeme řešit. Nemyslím si ale, že to dopadne. Doufám, že všichni pochopí, že dávat pojištění a investice dohromady není příliš šťastné. Jsou to dvě odlišné věci.

My vidíme, jaké problémy má obdobný zákon na Slovensku. Tam se musíte vypořádat s evropskou směrnicí a zároveň s lokální úpravou. A dávat to všechno dohromady generuje neskutečné množství problémů. Doufám, že to pochopí i naši zákonodárci.

Máte připravený nějaký scénář pro případ, že bude zákon přijat v této podobě?

Když to tak bude, budeme to řešit. Ale vzhledem k tomu, jak dopadla 38, na které se dělalo dva roky… a zákon o distribuci ještě nikdo neviděl v paragrafovaném znění. Nečekám, že by to měla být otázka dalších dvou let.

Než přijde zákon o distribuci, čeká nás IMD 2, o kterém se také hovoří již dva roky a ještě není.

Důležité je uvědomit si, že legislativa musí být nějakým způsobem harmonizovaná. Česká republika si nemůže dělat úplně, co chce. Musí se řídit směrnicemi.

Zákon č. 38 je také jedním ze zákonů, které se dotýkají zprostředkování pojistných produktů. Jak vidíte jeho perspektivu z vašeho pohledu?

Nemám nejmenší tušení, kdo bude sedět v křesle ministra financí. Na tom to závisí. Počkáme si po volbách. Třeba to nebude ani v legislativním plánu vlády.

Jak by vás ovlivnilo schválení zákona č. 38 v současné navrhované podobě?

Vůbec nijak, spíše by nás to mírně posílilo. Zákon obsahuje ustanovení, že podřízený pojišťovací zprostředkovatel či vázaný zástupce může působit pouze pod jedním smluvním partnerem. Tím by se zamezilo tomu, že má někdo dvojitou registraci a pracuje pod dvěma agenty či makléři na černo a my to musíme hlídat. Máme exklusivní smlouvy, takže by nám to usnadnilo práci.

V čem vidíte hlavní výhody a nevýhody broker poolu proti multilevel marketingu?

Je to úplně jiný byznys. Obtížně se to porovnává. Každé je pro někoho jiného a každé má svoje. Neříkám, že jedno je lepší než druhé.

Nicméně řada lidí z multilevelu odchází do broker poolu a naopak pod broker pooly vznikají multilevelové společnosti. 

To je o tom, jaké má firma nastavení. Říkáme, že jsme místo pro profesionály, kteří od nás dostanou nástroj a podporu a nikdo jim nezasahuje do toho, jak svůj byznys dělají. Pokud budou dodržovat zákony a nějaká pravidla, která zde máme.

Dokážete v systému, kdy nezasahujete do obchodního modelu vašich partnerů, efektivně ohlídat i např. poškozování jejich klientů misselingem?

Myslím si, že velmi efektivně. Máme na to interní audit a bez milosti takový pokus zastavíme. Ty lidi pak donutíme odejít. Takových případů byla celá řada.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 31 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Tomáš

  19 listopadu, 2013

  Tak jak to je? V Partners nám vždycky říkali, že Insia je pidifirmička :-)

  Odpovědět

 • exPartners

  19 listopadu, 2013

  Co by vám tak mohli v Pááártners říkat jiného ? Proberte se…máte přece nejlepší marketing, poradce, „nízkonákladové“ produkty, nejvyšší provize, nejnižší storna, nejlepší vzdělávací systém, prostě u Pááártners je všechno nej…nej…nej…n­ej…nej…nej…nej.

  Odpovědět

 • 19 listopadu, 2013

  Řeknu to asi tak: v Partners jsem pracoval, dnes pracuji pod křídly Insie, tedy brokerpoolu. Provize nesrovnatelné (až několikanásobně vyšší oproti P.), žádný tlak na produkci, žádné obhajování pozic, žádné kšeftování s BJ, žádné fiktivní smlouvy pro udržení nebo povýšení. Jsem maximálně spokojený, kdo nezažil, neuvěří. Poradci v MLM, otevřete konečně oči a přestaňte živit nic nedělající parazity nad sebou, pochopte konečně, že žijí z vás.

  Odpovědět

 • vasek

  19 listopadu, 2013

  z čeho žije Insia? :)

  Mimochodem v článku se píše o tom, že i v Insii vznikají víceúrovňové struktury – a pak již jen stačí si do angličtiny přeložit slovo „víceúrovňové“. Co si pak budou myslet lidé, kteří v té struktuře budou úplně dole ?:) JJ, život má svůj půvab…

  Odpovědět

 • Tyrkysový mozek

  19 listopadu, 2013

  Pokud se zapojím do debaty, tak je mi jasné, že pokud vybuduji úspěšnou firmu, která mi generuje zisk a má potenciál, tak neprodám majoritní podíl.
  Pokud bych vyděl budoucí konec tak ano (viz FIN, Insia, AWD…).
  To se projeví a není to o provizích, ale o legislativě a dopadu.
  Rychle asi taky pomůže nový občanský zákoník :)
  Jinak pokud člověk nedělá, tak nedělá a je jedno jestli je v Partners, nebo kdekoliv. Kdo dělá neřeší kritéria, kdo dělá neřeší provize. Má vše a má všude.
  Nesrovnávejte MLM a Brokery, spíš řešte proč se „úspěšné firmy“ zbavují odpovědnosti a rychle se stahují majitelé.

  Odpovědět

 • 19 listopadu, 2013

  Firmu prodám úplně klidně.

  Odpovědět

 • Radek

  20 listopadu, 2013

  Zkuste se na to podívat z druhé strany: Proč by si od vás někdo kupoval firmu, když by nebyla perspektivní? Investoři nejsou hlupáci, navíc jsou v silnější pozici – oni mají kapitál a můžou se rozhodnout, co koupí. A pokud se rozhodnou pro vaši firmu, tak proč nezpeněžit roky vaší práce a podnikatelského rizika?

  Odpovědět

 • Dlouhodobý poradce

  19 listopadu, 2013

  Brokerpooly jsou dobré, jediné co musím vytknout je neschopný backoffice v Insii a nepružný a nepoužitelný informační systém. Když pominu megadlouhou dobu výplaty provizí tak jinak celkem dobrý…Pro toho, kdo však chce dělat poradenství na profi úrovni a dělat i hypotéky a investice bych doporučil jiné pružnější brokerpooly…

  Odpovědět

 • Spolupracovník Insia P.P.

  19 listopadu, 2013

  Yetti je nejlepší systém. Co to plácáš

  Odpovědět

 • Poradce INSIA

  20 listopadu, 2013

  Já si v INSII nestěžuju, dělám hodně Flexi od PČS a za tu mám cca 160% RP. Je pravda, že po nástupu chodí první provize až po 2 až 3 měsících, ale pak už to chodí v pohodě každý měsíc. V Partners mi chodily provize na den přesně, takže každý měsíc, ale ve výši cca 40–60% RP. Systém Yetti je výborný, nemám s ním problém a ano, občas se někde něco administrativně zasekne nebo pozdrží, ale to se přece děje v každé firmě, kde pracují lidé. Ať si každý vybere sám, co je pro něho výhodnější.

  Odpovědět

 • vasek

  20 listopadu, 2013

  To by me zajimalo, co v Insii trva tak dlouho, ze provize prichazeji po 2–3 mesicich. Pojistovny jsou schopne je firmam vyplatit po prvnim zaplacenem pojistnem.

  Odpovědět

 • xyz

  20 listopadu, 2013

  V Insii nejsou občas prachy, nic jiného za tím není.

  Odpovědět

 • Člen Insia

  20 listopadu, 2013

  No, když klient zaplatí třeba 20.9., pojištovna to pošle Insii po 15.10. dostanu peníze při další výplatě po 10.11. Možna by to mohli posílat o něco rychleji, ale provize chodí spolehlivě a hlavně podstatně větší než jsem měl dřív. A k tomu poslednímu, podle účetnictví na justice.cz a zisku to teda na potíže s penězma vůbec nevypadá.

  Odpovědět

 • vasek

  20 listopadu, 2013

  by mě zajímalo, kolik zisku Insia dokázala vyrobit z těch zadržovaných provizí :-))

  Odpovědět

 • Insiák

  21 listopadu, 2013

  Nám provize chodí načas, Yeti v pohodě, pokud byl problém oddělení stížností ho vyřešilo a hlavně nám do toho tady nikdo „nekecá“. Za mě spokojenost :-)

  Odpovědět

 • Jiří

  21 listopadu, 2013

  Nevím, kdo čeká na provize 3 měsíce, osobně je mám za 1,5 měsíce. Je něco jiného, když se došetřuje stav klienta, nebo když sami špatně smlouvu zadáte do systému.

  Odpovědět

 • Jiří

  21 listopadu, 2013

  Partners tvrdila spoustu nesmyslů. Samotná Partners začala spolupracovat s pidifirmičkou, ale to už je v pořádku. Kážou vodu a pijí víno. Partners je o proti INSIA ve spojení s Marsh pecka v melounu. Nesmíte jim všechno věřit. Škoda, že je INSIA tak skromná, má se čím chlubit, ale nedělá to. Což se o jiných firmách říct nedá.

  Odpovědět

 • Jeroným Tejc

  22 listopadu, 2013

  Insia musí být skromná, když moc nevydělává. Minulý rok se prej povedl, kdo řeší ty žebrácké roky před ní?

  Insia i Partners přitahují podobné ovce. Ti první věří pohádce o chudém hodném strejdovi Ivanovi, ti druzí o bohatém panu profesorovi z VŠ panu Borkovcovi.

  Odpovědět

 • Jiří

  22 listopadu, 2013

  Počkejte si na další výsledky, pane nevěřící. Navíc jsem nemyslel současné zisky. Ještě Vám to pořád nedochází? Někdo potřebuje nápovědu, ale Vám to může člověk dát pod nos a stejně nic nepochopíte. Kdyby Insia tlačila do životek a investic tak jako Partners, tak by ty výsledky byly zajímavější. Ale co to? Insia nikoho netlačí, nemá žádné bouchače a přesto roste a majoritním vlastníkem se stala společnost Marsh, největší makléř na světě. Budoucnost ukáže.

  Odpovědět

 • COOO???

  22 listopadu, 2013

  Jak Insia netlačí na produkty tipu IŽP… Bych je vyhnal lopatou… firmy tipu Indecon a jejich bouhači se pod nimi schovají a dělaj pěkný podvody půjde na ně brzy ČNB. Indecon to neřeší a klidně to přes něj prochází!!!

  Odpovědět

 • Jiří

  22 listopadu, 2013

  Nechápu, co má Indecon společného s INSIA? Díval jsem se do registrů a nejsou pod INSIA.

  Odpovědět

 • neporadce

  23 listopadu, 2013

  Indecon je pod Bonnetem … Takže sem zase píše nějaký neználek … A Insia má skutečně dobré kontrolní mechanismy, aby se bouchači neuchytili …

  Odpovědět

 • Jiří

  22 listopadu, 2013

  Všichni, kdo pro INSIA dělá, dobře ví, že se tohle ve firmě netoleruje. Spousta lidí kvůli podobným přestupkům velmi rychle skončila. Navíc INSIA má poctivý kontrolní systém a pokud někdo bouchá smlouvy hlava nehlava, tak si myslím, že by se to velmi rychle zjistilo. Takže zatím jsou to z Vaší strany jenom řeči a jestli máte důkazy, tak je pošlete na firmu a neplácejte zde něco, co si nemůžeme ověřit.

  Odpovědět

 • vasek

  19 listopadu, 2013

  A mně se to líbí :) a to hned ze dvou důvodů:

  1. jsou ve financích lidé, kteří vybudovali opravdový business a na základě úspěchu sklízí zasloužené ovoce
  2. i poradci z poolů si uvědomí, že není nikde nic jistého a že i jejich „taťka“ může prodat „rodinný majetek“.

  Z té „nejistoty“ by si všichni mohli vzít ponaučení – že je důležité starat se hlavně sám o sebe místo nesmyslných ataků např. mezi MLM a pooly či jednotlivými porad. firmami.

  Odpovědět

 • insia pp

  19 listopadu, 2013

  Říkali to náckové i komunisti – starat se sám o sebe, hlavně KLID NA PRÁCI. Je to je i filosofie Partners, kdysi úspěšné firmy.

  Odpovědět

 • Poradce Partners

  19 listopadu, 2013

  Kdysi úspěšné firmy ? Co to tu šíříte za lži a bludy ? Ukažte mi jiného lídra trhu !!! Ukažte mi jiného inovátora (EFPA Certifikát, nízkonákladové produkty, několikastupňový systém výběru nových poradců…), máme toho dost, čím štveme konkurenci, ale jen tak dál. Víte jak poznáte, že jste skutečně úspěšný ? Počtem nepřátel, kteří vám nemůžou přijít na jméno za to, jak tuto práci děláte. A víte proč ? Protože toho sami nejsou schopni, jsou technologicky i znalostně cca 3–5 let pozadu…

  Odpovědět

 • Byvaly poradce Partners

  19 listopadu, 2013

  Kolego, chce to trošku klidu. Jednou vám to dojde (doufejte, že to bude co nejdříve). Taky jsem byl nadšený z modrého oceánu :).

  Odpovědět

 • The Perník

  19 listopadu, 2013

  Příteli, tak ty seš dobře tyrkysově vymytej, všechna čest…přestaň slepě papouškovat, co ti řeknou na motivačních školeních a začni používat selský rozum, Einsteine !

  Odpovědět

 • Jiří

  21 listopadu, 2013

  V MLM jsou určitě nejlepší. Ale budou muset udělat pořádné nábory, nějak tam lidé nejsou spokojeni.

  Odpovědět

 • vasek

  19 listopadu, 2013

  tak ona je to hlavně velmi stará pravda. Starší než náckové a komunisti…
  Zaobírat se nesmyslně někým jiným je komplex…

  Odpovědět

 • Jana

  19 listopadu, 2013

  Každý má jiný úhel pohledu. Stačí se podívat na článek „lesk a bída MLM“ a budete IN.

  Odpovědět