Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Ivan Špirakus: Bude-li se Insii dařit, prodáme ji celou

Dalších 30 % akcií společnosti Insia změnilo majitele. Majoritním vlastníkem se stala společnost Marsh. Proč k prodeji došlo? A jaké jsou další plány Insie? Na tyto a další otázky odpovídá Ivan Špirakus, zakladatel a generální ředitel Insia.

Insii prodáváte postupně. Před dvěma lety jste prodali 30 % a nyní dalších 30 % a se svým společníkem jste ztratili majoritu. Co vás vedlo k tomuto prodeji?

Hlavním důvodem bylo potvrzení příslušnosti Insie ke skupině Marsh. Díky tomu budeme mít lepší možnosti při vyjednávání s pojistiteli jak na českém, tak na slovenském trhu. Dalším důvodem jsou daňové záležitosti ohledně DPH a možnosti spojené registrace jako skupina, což přináší značné úspory.

Prodali jste již 60 % společnosti, ale podle postupného prodeje to vypadá, že míříte k úplnému exitu. 

To je všechno ve hvězdách. Záleží na tom, jak se nám bude dařit do budoucnosti a je to ještě na dlouhou dobu. Máme povinnost tu ještě hodně dlouho pracovat. Měli jsme plán na 10 let, takže minimálně do roku 2022. Ale tyto dlouhé výhledy na tomto trhu, který se tak rychle mění… nikdy nevíte, co se s vámi stane zítra. Ostatně, od toho jsme pojišťováci.

Postupný prodej nasvědčuje tomu, že už při prvním prodeji došlo k dohodě dalšího postupu. 

V každé akcionářské smlouvě máte různé varianty a opce. Rozvojem firmy jsme potvrdili, že to děláme dobře, takže je logické, že Marsh měl zájem podíl zvýšit.

A využil opce z první smlouvy.

Využil možností, které ta smlouva skýtá.

Pokud se vám tedy bude dařit i nadále, dojde k úplnému exitu.

Není to vyloučené, ale zase tam máme nějaké opce my. Je to celé otevřená záležitost.

Souvisí prodej i se strategickým výhledem a změnou orientace společnosti?

Ne. S tím to nesouvisí. Nedošlo ani k navýšení základního kapitálu.

Prioritou pro Marsh a Insii je rozvoj v České republice a na Slovensku a následně transfer know-how do jiných zemí v Evropě. Momentálně máme otevřené čtyři pobočky v Polsku, v Maďarsku, v Rumunsku a v Itálii.

Plánujete další expanzi i do dalších zemí. Expanze bude probíhat pod značkou Insia?

Bude to v rámci skupiny Marsh a bude se to jmenovat Insia. Dohodli jsme se, že rozvoj sítě se bude dělat pod značkou Insia, aby bylo jasně rozlišeno. Marsh je společnost, která se zaměřuje na korporátní risk management, tedy na největší podniky, a Insia se zaměřuje na segment, který je trochu jinde, nicméně je řádově větší, než ten, ve kterém pracuje Marsh.

Znamená to tedy, že obrat Insie je větší než obrat Marsh v zemích, kde působí obě společnosti?

Obrat Insie je větší než Marsh v České republice a na Slovensku. Ale Marsh je globální firma.

Do kterých zemí plánujete další expanzi?

Momentálně potřebujeme, abychom měli jasně rozjeté čtyři země, na kterých nyní pracujeme. Další země sice mají o náš model zájem, ale to je v současné době pozastaveno.

Mají zájem o model… znamená to, že do dalších zemí vstupujete formou franšízy?

Ne. Lokální management Marsh v dané zemi si může říci, zda má zájem vzhledem k podmínkám v distribuci v dané zemi, zda by měl zájem implementovat rozšíření aktivit Marsh. Pokud se to vyhodnotí, že to má obchodní smysl, a místní management má zájem do toho investovat, model Insie zreplikujeme do dalších zemí typu Španělsko, Francie, Německo atd.

Plánujete výhledově expanzi i mimo Evropskou unii?

Ano. Nabízí se Turecko, kde dochází k rychlému rozvoji trhu a je tam obrovská mladá populace, která poroste, a mění se tam a zvyšuje potřeba pojištění.

Insia se zaměřuje přímo na pojištění, nicméně někteří vaši zprostředkovatelé zprostředkovávají vedle pojištění i jiné produkty, např. investice. Ty jim ale nenabízíte vy. Uvažujete o rozvoji i tímto směrem a rozšíříte paletu produktů?

Uvažujeme o různých možnostech, nicméně z hlediska objemu trhu jsou investice zatím řádově nižší než pojištění, takže to není na pořadu dne. Ale to se uvidí podle toho, jak se bude vyvíjet zákon o distribuci. Nicméně pro své partnery zabezpečujeme možnosti, jak by mohli dělat investice, i když to není přímo přes společnost Insia.

V oblasti investic spolupracujete se společností Viktor Hostinský Investment. Spolupracujete i s jinými společnostmi?

Hledáme i jiné partnery.

Sami se do dalších produktů v dohledné době pustit nehodláte?

Z dalších produktů děláme hypotéky, kde patříme mezi střední hráče s obratem kolem 1,5 – 1,8 mld. Kč ročně, což není úplně málo. Ale není to naše core specializace.

Byla avizovaná penzijní reforma, ale víte, jak to dopadlo. To není dnes na pořadu dne.

Zmínil jste připravovaný zákon o distribuci finančních produktů. Jedna z variant, která by mohla dopadnout na finančně zprostředkovatelské společnosti, je, že finanční zprostředkovatel bude moci působit pouze pod jednou společností a nebude si moci vybrat např. jednoho operátora pro pojištění a druhého pro oblast investic. Jakým způsobem byste se s takovou úpravou vyrovnali?

Když to přijde, tak to budeme řešit. Nemyslím si ale, že to dopadne. Doufám, že všichni pochopí, že dávat pojištění a investice dohromady není příliš šťastné. Jsou to dvě odlišné věci.

My vidíme, jaké problémy má obdobný zákon na Slovensku. Tam se musíte vypořádat s evropskou směrnicí a zároveň s lokální úpravou. A dávat to všechno dohromady generuje neskutečné množství problémů. Doufám, že to pochopí i naši zákonodárci.

Máte připravený nějaký scénář pro případ, že bude zákon přijat v této podobě?

Když to tak bude, budeme to řešit. Ale vzhledem k tomu, jak dopadla 38, na které se dělalo dva roky… a zákon o distribuci ještě nikdo neviděl v paragrafovaném znění. Nečekám, že by to měla být otázka dalších dvou let.

Než přijde zákon o distribuci, čeká nás IMD 2, o kterém se také hovoří již dva roky a ještě není.

Důležité je uvědomit si, že legislativa musí být nějakým způsobem harmonizovaná. Česká republika si nemůže dělat úplně, co chce. Musí se řídit směrnicemi.

Zákon č. 38 je také jedním ze zákonů, které se dotýkají zprostředkování pojistných produktů. Jak vidíte jeho perspektivu z vašeho pohledu?

Nemám nejmenší tušení, kdo bude sedět v křesle ministra financí. Na tom to závisí. Počkáme si po volbách. Třeba to nebude ani v legislativním plánu vlády.

Jak by vás ovlivnilo schválení zákona č. 38 v současné navrhované podobě?

Vůbec nijak, spíše by nás to mírně posílilo. Zákon obsahuje ustanovení, že podřízený pojišťovací zprostředkovatel či vázaný zástupce může působit pouze pod jedním smluvním partnerem. Tím by se zamezilo tomu, že má někdo dvojitou registraci a pracuje pod dvěma agenty či makléři na černo a my to musíme hlídat. Máme exklusivní smlouvy, takže by nám to usnadnilo práci.

V čem vidíte hlavní výhody a nevýhody broker poolu proti multilevel marketingu?

Je to úplně jiný byznys. Obtížně se to porovnává. Každé je pro někoho jiného a každé má svoje. Neříkám, že jedno je lepší než druhé.

Nicméně řada lidí z multilevelu odchází do broker poolu a naopak pod broker pooly vznikají multilevelové společnosti. 

To je o tom, jaké má firma nastavení. Říkáme, že jsme místo pro profesionály, kteří od nás dostanou nástroj a podporu a nikdo jim nezasahuje do toho, jak svůj byznys dělají. Pokud budou dodržovat zákony a nějaká pravidla, která zde máme.

Dokážete v systému, kdy nezasahujete do obchodního modelu vašich partnerů, efektivně ohlídat i např. poškozování jejich klientů misselingem?

Myslím si, že velmi efektivně. Máme na to interní audit a bez milosti takový pokus zastavíme. Ty lidi pak donutíme odejít. Takových případů byla celá řada.

Děkuji za rozhovor.

Z jaké finančně poradenské společnosti jste?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

31 komentářů: “Ivan Špirakus: Bude-li se Insii dařit, prodáme ji celou”

 1. Jana napsal:

  Každý má jiný úhel pohledu. Stačí se podívat na článek „lesk a bída MLM“ a budete IN.

 2. vasek napsal:

  A mně se to líbí :) a to hned ze dvou důvodů:

  1. jsou ve financích lidé, kteří vybudovali opravdový business a na základě úspěchu sklízí zasloužené ovoce
  2. i poradci z poolů si uvědomí, že není nikde nic jistého a že i jejich „taťka“ může prodat „rodinný majetek“.

  Z té „nejistoty“ by si všichni mohli vzít ponaučení – že je důležité starat se hlavně sám o sebe místo nesmyslných ataků např. mezi MLM a pooly či jednotlivými porad. firmami.

  • insia pp napsal:

   Říkali to náckové i komunisti – starat se sám o sebe, hlavně KLID NA PRÁCI. Je to je i filosofie Partners, kdysi úspěšné firmy.

   • Poradce Partners napsal:

    Kdysi úspěšné firmy ? Co to tu šíříte za lži a bludy ? Ukažte mi jiného lídra trhu !!! Ukažte mi jiného inovátora (EFPA Certifikát, nízkonákladové produkty, několikastupňový systém výběru nových poradců…), máme toho dost, čím štveme konkurenci, ale jen tak dál. Víte jak poznáte, že jste skutečně úspěšný ? Počtem nepřátel, kteří vám nemůžou přijít na jméno za to, jak tuto práci děláte. A víte proč ? Protože toho sami nejsou schopni, jsou technologicky i znalostně cca 3–5 let pozadu…

    • Byvaly poradce Partners napsal:

     Kolego, chce to trošku klidu. Jednou vám to dojde (doufejte, že to bude co nejdříve). Taky jsem byl nadšený z modrého oceánu :).

    • The Perník napsal:

     Příteli, tak ty seš dobře tyrkysově vymytej, všechna čest…přestaň slepě papouškovat, co ti řeknou na motivačních školeních a začni používat selský rozum, Einsteine !

    • Jiří napsal:

     V MLM jsou určitě nejlepší. Ale budou muset udělat pořádné nábory, nějak tam lidé nejsou spokojeni.

   • vasek napsal:

    tak ona je to hlavně velmi stará pravda. Starší než náckové a komunisti…
    Zaobírat se nesmyslně někým jiným je komplex…

 3. Tomáš napsal:

  Tak jak to je? V Partners nám vždycky říkali, že Insia je pidifirmička :-)

  • exPartners napsal:

   Co by vám tak mohli v Pááártners říkat jiného ? Proberte se…máte přece nejlepší marketing, poradce, „nízkonákladové“ produkty, nejvyšší provize, nejnižší storna, nejlepší vzdělávací systém, prostě u Pááártners je všechno nej…nej…nej…n­ej…nej…nej…nej.

  • napsal:

   Řeknu to asi tak: v Partners jsem pracoval, dnes pracuji pod křídly Insie, tedy brokerpoolu. Provize nesrovnatelné (až několikanásobně vyšší oproti P.), žádný tlak na produkci, žádné obhajování pozic, žádné kšeftování s BJ, žádné fiktivní smlouvy pro udržení nebo povýšení. Jsem maximálně spokojený, kdo nezažil, neuvěří. Poradci v MLM, otevřete konečně oči a přestaňte živit nic nedělající parazity nad sebou, pochopte konečně, že žijí z vás.

   • vasek napsal:

    z čeho žije Insia? :)

    Mimochodem v článku se píše o tom, že i v Insii vznikají víceúrovňové struktury – a pak již jen stačí si do angličtiny přeložit slovo „víceúrovňové“. Co si pak budou myslet lidé, kteří v té struktuře budou úplně dole ?:) JJ, život má svůj půvab…

   • Tyrkysový mozek napsal:

    Pokud se zapojím do debaty, tak je mi jasné, že pokud vybuduji úspěšnou firmu, která mi generuje zisk a má potenciál, tak neprodám majoritní podíl.
    Pokud bych vyděl budoucí konec tak ano (viz FIN, Insia, AWD…).
    To se projeví a není to o provizích, ale o legislativě a dopadu.
    Rychle asi taky pomůže nový občanský zákoník :)
    Jinak pokud člověk nedělá, tak nedělá a je jedno jestli je v Partners, nebo kdekoliv. Kdo dělá neřeší kritéria, kdo dělá neřeší provize. Má vše a má všude.
    Nesrovnávejte MLM a Brokery, spíš řešte proč se „úspěšné firmy“ zbavují odpovědnosti a rychle se stahují majitelé.

    • napsal:

     Firmu prodám úplně klidně.

    • Radek napsal:

     Zkuste se na to podívat z druhé strany: Proč by si od vás někdo kupoval firmu, když by nebyla perspektivní? Investoři nejsou hlupáci, navíc jsou v silnější pozici – oni mají kapitál a můžou se rozhodnout, co koupí. A pokud se rozhodnou pro vaši firmu, tak proč nezpeněžit roky vaší práce a podnikatelského rizika?

   • Dlouhodobý poradce napsal:

    Brokerpooly jsou dobré, jediné co musím vytknout je neschopný backoffice v Insii a nepružný a nepoužitelný informační systém. Když pominu megadlouhou dobu výplaty provizí tak jinak celkem dobrý…Pro toho, kdo však chce dělat poradenství na profi úrovni a dělat i hypotéky a investice bych doporučil jiné pružnější brokerpooly…

    • Spolupracovník Insia P.P. napsal:

     Yetti je nejlepší systém. Co to plácáš

    • Poradce INSIA napsal:

     Já si v INSII nestěžuju, dělám hodně Flexi od PČS a za tu mám cca 160% RP. Je pravda, že po nástupu chodí první provize až po 2 až 3 měsících, ale pak už to chodí v pohodě každý měsíc. V Partners mi chodily provize na den přesně, takže každý měsíc, ale ve výši cca 40–60% RP. Systém Yetti je výborný, nemám s ním problém a ano, občas se někde něco administrativně zasekne nebo pozdrží, ale to se přece děje v každé firmě, kde pracují lidé. Ať si každý vybere sám, co je pro něho výhodnější.

     • vasek napsal:

      To by me zajimalo, co v Insii trva tak dlouho, ze provize prichazeji po 2–3 mesicich. Pojistovny jsou schopne je firmam vyplatit po prvnim zaplacenem pojistnem.

      • xyz napsal:

       V Insii nejsou občas prachy, nic jiného za tím není.

       • Člen Insia napsal:

        No, když klient zaplatí třeba 20.9., pojištovna to pošle Insii po 15.10. dostanu peníze při další výplatě po 10.11. Možna by to mohli posílat o něco rychleji, ale provize chodí spolehlivě a hlavně podstatně větší než jsem měl dřív. A k tomu poslednímu, podle účetnictví na justice.cz a zisku to teda na potíže s penězma vůbec nevypadá.

        • vasek napsal:

         by mě zajímalo, kolik zisku Insia dokázala vyrobit z těch zadržovaných provizí :-))

         • Insiák napsal:

          Nám provize chodí načas, Yeti v pohodě, pokud byl problém oddělení stížností ho vyřešilo a hlavně nám do toho tady nikdo „nekecá“. Za mě spokojenost :-)

      • Jiří napsal:

       Nevím, kdo čeká na provize 3 měsíce, osobně je mám za 1,5 měsíce. Je něco jiného, když se došetřuje stav klienta, nebo když sami špatně smlouvu zadáte do systému.

  • Jiří napsal:

   Partners tvrdila spoustu nesmyslů. Samotná Partners začala spolupracovat s pidifirmičkou, ale to už je v pořádku. Kážou vodu a pijí víno. Partners je o proti INSIA ve spojení s Marsh pecka v melounu. Nesmíte jim všechno věřit. Škoda, že je INSIA tak skromná, má se čím chlubit, ale nedělá to. Což se o jiných firmách říct nedá.

   • Jeroným Tejc napsal:

    Insia musí být skromná, když moc nevydělává. Minulý rok se prej povedl, kdo řeší ty žebrácké roky před ní?

    Insia i Partners přitahují podobné ovce. Ti první věří pohádce o chudém hodném strejdovi Ivanovi, ti druzí o bohatém panu profesorovi z VŠ panu Borkovcovi.

    • Jiří napsal:

     Počkejte si na další výsledky, pane nevěřící. Navíc jsem nemyslel současné zisky. Ještě Vám to pořád nedochází? Někdo potřebuje nápovědu, ale Vám to může člověk dát pod nos a stejně nic nepochopíte. Kdyby Insia tlačila do životek a investic tak jako Partners, tak by ty výsledky byly zajímavější. Ale co to? Insia nikoho netlačí, nemá žádné bouchače a přesto roste a majoritním vlastníkem se stala společnost Marsh, největší makléř na světě. Budoucnost ukáže.

     • COOO??? napsal:

      Jak Insia netlačí na produkty tipu IŽP… Bych je vyhnal lopatou… firmy tipu Indecon a jejich bouhači se pod nimi schovají a dělaj pěkný podvody půjde na ně brzy ČNB. Indecon to neřeší a klidně to přes něj prochází!!!

      • Jiří napsal:

       Nechápu, co má Indecon společného s INSIA? Díval jsem se do registrů a nejsou pod INSIA.

       • neporadce napsal:

        Indecon je pod Bonnetem … Takže sem zase píše nějaký neználek … A Insia má skutečně dobré kontrolní mechanismy, aby se bouchači neuchytili …

      • Jiří napsal:

       Všichni, kdo pro INSIA dělá, dobře ví, že se tohle ve firmě netoleruje. Spousta lidí kvůli podobným přestupkům velmi rychle skončila. Navíc INSIA má poctivý kontrolní systém a pokud někdo bouchá smlouvy hlava nehlava, tak si myslím, že by se to velmi rychle zjistilo. Takže zatím jsou to z Vaší strany jenom řeči a jestli máte důkazy, tak je pošlete na firmu a neplácejte zde něco, co si nemůžeme ověřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.