Středa 28. července. Svátek má Viktor.

IPO Wooky na Startu: Snad ne další AAA Auto

Burza se rozhodla zpřístupnit akciová trh menším firmám a zprovoznila trh Start. Jako první se na něm objeví akcie společnosti Wooky, která sází na růst trhu s elektronickými knihami. Elektronické knihy mají určitě budoucnost, slabinou společnosti ale může být její lpění na tom, že všichni Češi jsou potenciálními piráty.

Akcie společnosti Wooky budou na nový trh Start uvedeny pod dohledem garanta, kterým je Raiffeisenbank, ve formě privátního úpisu, který začal v polovině června a bude trvat nejdéle do 10. července. Společnost nabízí milion nových akcií (žádné stávající akcie, tzn. že majitelé firmě věří, což by mohla být pro investory dobrá zpráva) a chce získat 50 milionů korun, přičemž firma ocenění formy by v případě úspěšného prodeje 454,5 milionu korun. Dojde také k navýšení základního kapitálu z dvou milionů na 6,05 milionu korun.

Zřízení nového neregulovaného trhu Start (ve spolupráci s Raiffeisenbank a společností Cyrrus) pro menší emise je určitě zajímavým krokem ze strany burzy, která tak zpřístupňuje akciové trhy i menším společnostem. Tristní objemy obchodů to nejspíše pozitivně neovlivní, ale zájem mezi emitenty podle všeho je a pro české společnosti je určitě lepší, když své akcie umístí na trh doma, než v Polsku. Může to pro ně být levnější, a dnes možná i dostupnější forma kapitálu, než úvěry z banky.

Právě polský New Connect by se mohl zdát jako příklad pro BCPP k vytvoření nového trhu, ale samotná BCPP ústy Petra Koblice tvrdí, že jde pouze o reakci na současnou situaci na bankovním trhu, kdy je pro firmy poměrně složité sehnat peníze za rozumných podmínek. Polský trh pro malé společnosti pak může plnit alespoň funkci odstrašujícího příkladu, jak může přílišná benevolence při přijímání nových akcií způsobit více problémů než užitku. Nepříjemný problém s množstvím nelikvidních titulů už přiznává i samotný šéf varšavské burzy. Správným krokem může být například zavedení zmiňovaného Garanta, který dohlíží nejenom na IPO, ale také může plnit funkci Patrona emise, což je něco podobného, jako tvůrce trhu – zajišťuje likviditu.

Wooky na Startu

Prvním titulem tedy bude společnost Wooky, která se zabývá tvorbou a prodejem elektronického obsahu v Čechách a na Slovensku. Společnost nabízí software, který umožňuje číst elektronické knihy a časopisy na různých operačních systémech, telefonech, nebo tabletech apod. Díky možnosti zaregistrování až šesti zařízení může majitel účtu číst své zakoupené knihy na více zařízeních, i bez nutnosti vlastnit hardwarovou čtečku e-knih.

Kromě toho společnost nabízí také hardware. Donedávna byly dostupné levné tablety Wooky tablet reader a Wooky tablet 2.0, které byly takovým hybridem mezi čtečkou s elektronickým inkoustem (e-ink) a tabletem, ale pořádně nesplňovaly úlohu ani jednoho. Novinkou společnosti (bohužel s ročním zpožděním) ze začátku června je čtečka knih s e-inkem, která má ambici stát se přímým konkurentem dalšímu Kindlu, Touch. Nabízí dotykovou obrazovku, poměrně velkou rozšířitelnou paměť, WiFi, podporu několika formátů ( i když mnoho jich není), je dostupný za konkurenční cenu, a hlavně je určen právě na český trh. Nejde sice o produkt společnosti Wooky a je to model z roku 2010, ale je dobré, že firma nabízí konkurenceschopnou alternativu s českou podporou, i když její kvality prověří až čas.

Porazí Amazon a piráty?

Silnou stránkou společnosti Wooky by měla být její vlastní „unikátní platforma, kterou oceňuje většina velkých prodejců a vydavatelů,“ píše se v tiskové zprávě Raiffeisenbank. Zní to zajímavě a je pravdou, že Wooky má nasmlouvané největší vydavatele i prodejce knih v ČR, kteří pomohou s distribucí produktů firmy. Důležitější pro úspěch firmy však bude zájem koncové skupiny, tedy čtenářů elektronických knih. A tam se, soudě podle většiny diskutérů na internetu, společnosti svůj postoj velmi prosazovat nedaří. Kromě problematického softwaru, na jehož adresu se na internetu od jeho vzniku objevuje poměrně hodně kritických komentářů, je důvodem negativních reakcí například lpění na vydávání knih pouze s ochranou DRM, která vlastně diskvalifikuje všechny majitele čteček, které daný typ DRM nepodporují (například Kindle od Amazonu).

Ochrana DRM je sice podle všeho lehce prolomitelná (další důvod, proč nemá smysl, i když Wooky počítá s tím, že cílová skupina je méně technicky zdatná, než jsou například „hudební piráti“), ale její prolomení je porušením zákona. Takže i když si za knihu zaplatím, tak prolomením DRM jako vlastník čtečky bez podpory daného druhu DRM stejně porušuji zákon (v zahraničí prý přitom piráti mají dohodu s vydavateli, že knihy vydávané v elektronické podobě bez DRM se na jejich serverech nebudou objevovat).

Další slabinou společnosti může být její snaha bojovat, resp. porazit jednoho z největších hráčů na trhu s e-knihami, kterým je společnost Amazon, resp. její čtečka Kindle. Kindle je i přes všechny své neduhy jednoznačným lídrem na trhu s elektronickými knihami a Amazon v současnosti již prodává více elektronických knih, než tištěných (a jde to i bez nesmyslné ochrany proti kopírování). Také v ČR je Kindle nejvíce zastoupeným výrobkem na trhu s čtečkami elektronických knih a přístup Wooky společně s domácími nakladateli, kteří chtějí tuto nadvládu mermomocí porazit, je trochu divný.

Namísto toho, aby využili potenciálu, který jim stávající majitelé čteček knih nabízí, a přišli řešením, které bude dostupné všem, chtějí dobýt trh s produktem, který je zaměřen pouze na lokální čtenáře a přitom ještě vylučuje nejpočetnější skupinu potenciálních klientů (například kvůli zmiňovanému DRM, s nímž si Kindle nerozumí). A to není dobrá východisková pozice. Nějak si nedovedu představit, že majitelé Kindlů a jiných čteček poběží do obchodu, aby si koupili další hardware s vlastním systémem k tomu, aby mohli číst české e-knihy. Ztrácí se tak například výhoda toho, že v jedné čtečce mohu mít tisíce knih. Společnost sice deklaruje, že Amazon je jedním z jejích vzorů, ale zapomíná, že Amazon měl v době, kdy začal prodávat e-knihy a čtečky, obrovskou základnu uživatelů a tu Wooky a pouze v ČR a SR nikdy mít nebude.

Zastánci přístupu Wooky argumentují tím, že i zmiňovaný Amazon má vlastní ochranu DRM. Dále pak zmiňují skutečnost, že rozšířenost čteček je v ČR poměrně malá a tak je poměrně velká skupina lidí, kteří si mohou koupit právě čtečku od Wooky. Pro ně, jako čtenáře českých knih, to pak bude nejvýhodnější možnost, jak se dostat k českým knihám. Na jednu stranu to zní logicky, na druhou stranu je to možná pouhé zbožné přání. Pokud by čtečka od Wooky byla skutečně dobrá, možná šance tu je, ale stále jsme při tom, že majitelé jiných čteček jako Wooky si nebudou moci kupovat české knihy. Je tedy otázkou, co je hlavním byznysem společnosti – prodej knih, nebo prodej čteček. A jestli jim vůbec jde o českého čtenáře.

Dalším problémem je pak přístup vydavatelů, kteří se veřejnost snaží mermomocí přesvědčit, že vydávání elektronických knih je mnohem složitější, než vydávání klasických knih na papíru. Ano, je pravdou, že vydání elektronické knihy asi není pouze převedení souboru z textového editoru do formátu vhodného pro elektronickou knihu, ale pochybuji (i když jsem pouze konzument a laik), že to bude složitější proces, než vydání knihy v papírové formě. Novinek na českém knižním trhu se tak čtenáři elektronických knih tak brzo nedočkají, protože vydavatelé je zkrátka nejsou ochotni produkovat. A když nejsou na trhu dostupné atraktivní tituly, nebudou si lidé kupovat hardware, prostřednictvím něhož by si je mohli přečíst.

Samostatnou kapitolou je pak šéf společnosti Euromedia, největšího knižního nakladatele u nás, který spolupracuje s Wooky, pan Andreas Kaulfuss. Ten v jednom rozhovoru sice říká, že trh s e-knihami má potenciál, ale zároveň tvrdí, že čtečky s e-inkem nemají budoucnost (hlavním důvodem podle něj je, že lidé chtějí zařízení, které umí všechno, pravdou ale je, že lidé chtějí číst knihy na něčem, kde to skutečně jde a nebolí z toho oči), přičemž přiznává, že na tabletu se kniha nedá číst déle než půl hodiny. Již před rokem slíbil, že jeho společnost přijde na trh s vlastní čtečkou knih s e-inkem, kterou nakonec uvedl až letos, protože nedokázali najít žádnou, která by byla kompatibilní se systémem Wooky. Divné.

Držím projektu Wooky palce, protože základní myšlenka je dobrá. Realizace poněkud pokulhává, což pro investory do akcií není moc dobrá zpráva, ale možná se pletu. Také jako majitel Kindle od Amazonu přeji společnosti úspěch a zároveň doufám, že si budu někdy v budoucnu moci knížky přes Wooky koupit bez omezování a bez toho, abych řešil prolamování ochranných prvků. Bez čtenářů totiž firma moc knížek neprodá. A neb ylo by dobré, kdyby akcie společnosti díky špatným prodejům dopadly podobně, jako tomu bylo v minulosti například u společnosti AAA Auto.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.