CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Pixabay

12. 09. 2023

0 komentářů

iPhone 15, IPO společnosti Arm a hospodářské výsledky Adobe

 

Tento týden bude na akciových trzích hodně zajímavý. Dnes uvádí Apple na trh nový iPhone 15, středeční IPO společnosti Arm bude největší od konce roku 2021 a čtvrteční hospodářské výsledky Adobe ukážou, nakolik bylo nadšení kolem AI oprávněné.

Loading 

Na postoji k akciím Applu se ještě před uvedením iPhonu 15 podepsal čínský zákaz používat iPhony v různých vládních institucích, který tak zvýšil riziko pro akcionáře. Společnost Arm je vzhledem k čínským rizikům a nerůstu z poslední doby v rámci své IPO naceněna až moc vysoko a všechny naděje na nový růst se upínají k AI. Zveřejnění hospodářských výsledků Adobe je dalším testem toho, zda lze generativní AI v tomto okamžiku komerčně využít.

Hlavní body

  • Čínský zákaz používání iPhonů v různých vládních institucích a fámy ohledně dalších zákazů, včetně toho, že operátor China Mobile nový iPhone 15 vůbec nenaskladní, jsou to nejhorší, co mohlo Apple před uvedením nového iPhonu na trh vůbec potkat.
  • První veřejná nabídka společnosti Arm bude největší od IPO Rivianu v říjnu 2021. Spoléhá hlavně na současné nezměrné nadšení z AI. Emisní cena je ovšem nasazena tak vysoko, že zastíní i Nvidii, a přitom se musí firma vyrovnat s čínskými riziky a stagnací z poslední doby.
  • Hospodářské výsledky Adobe zveřejněné ve čtvrtek po uzavření amerického trhu budou dalším klíčovým testem toho, zda lze generativní AI v tomto okamžiku komerčně využít, nebo zda je všechen ten rozruch kolem AI jenom zlatou horečkou bez zlatého dolu.

Čínské zákazy ublížily akciím Applu před uvedením iPhonu 15 na trh

Oznámení čínských úřadů, že některé vládní instituce zakážou používání iPhonů, srazilo ve středu akcie Applu o 2,9 %. Den nato spadly o dalších 2,9 %, protože se proslýchalo, že čínská vláda tento zákaz nejspíš rozšíří na všechny vládní instituce, a snad i na státní podniky. V takovém případě by Apple přišel o značnou část svého podnikání na území Velké Číny, kde ve fiskálním roce 22 (končícím v září 2022) vydělal 74,2 miliardy USD (zhruba 19 % celkových tržeb).

Tím ovšem špatné čínské zprávy pro iPhone nekončí. V pátek se totiž objevily zvěsti, že největší čínský mobilní operátor China Mobile svým zákazníkům iPhone 15 vůbec nenabídne. Tyto události následovaly poté, co americká média informovala o prudkém zlepšení funkcí nejnovějšího telefonu Huawei, který využívá pokročilé čipy vyráběné společností SMIC z kontinentální Číny, která čelí americkým sankcím. Spojené státy teď prošetřují, zda SMIC neporušila americké sankce v oblasti polovodičových technologií. Je čím dál jasnější, že se svět štěpí právě v polovodičovém odvětví, a jak tento proces nabírá vyšší tempo, přesouvá Apple větší část své výroby z Číny do Indie.

Špatné zprávy ohledně iPhonu přicházejí pro Apple v nejhorší možnou chvíli. V úterý v 10 hodin tichomořského času (19:00 v Praze) má totiž představit nový iPhone 15. Na webových stránkách Applu se na okamžik objevil název Wonderlust, ale ten už byl mezitím odstraněn a nahrazen slovy „Apple Event“. Meziročně se tržby z iPhonů vyvíjely v posledních třech čtvrtletích dost neslavně, a tak je toho pro Apple a jeho akcie hodně v sázce. Na událostech v Číně a přijetí nového iPhonu ze strany spotřebitelů hodně záleží.

REKLAMA

Kvůli vysoké emisní ceně a značným rizikům vypadá IPO společnosti Arm nejistě

Společnost Arm Holdings má údajně přijít s největší IPO od Rivianu v říjnu 2021. Odhadovaná cena 47-51 USD za akcii by znamenala, že má společnost hodnotu 54 miliard USD. SoftBank ji přitom v roce 2016 získala za 32 miliard. Očekávaná cena už ale oproti původním odhadům poněkud klesla, což znamená, že se investoři k tak vysokému ocenění stavějí vlažně. To je i jeden z důvodů, proč SoftBank shání mezi svými zákazníky strategické investory, jako např. Nvidii či Apple. Tyto firmy jsou ochotné zaplatit prémiovou cenu, aby zůstala Arm nezávislým podnikem ve společném vlastnictví, který bude sloužit celému odvětví.

Po nezdařeném pokusu o odkoupení společnosti Nvidií, který zablokovaly antimonopolní úřady, přichází tuto středu IPO a ve čtvrtek se začnou akcie firmy obchodovat. Není nejmenších pochyb, že chce SoftBank při veřejném upisování akcií Arm využít pozdvižení kolem AI, ale nasazená cena je opravdu vysoká. Manažeři Arm se v rámci PR vystoupení spojených s IPO nechali slyšet, že od současného zvýšení popularity AI očekávají 20% nárůst tržeb.

I kdyby se tento růst promítl do provozních výnosů v poměru 1:1, je Arm naceněná na 67x forwardových výnosů z provozní činnosti. V případě Nvidie je to jen zhruba 30x. I když má Arm mnoho patentů, které jsou pro světovou výrobu čipů klíčové, je to pořád vysoké nacenění, zvlášť když si uvědomíme značná rizika spojená s Čínou (20-25 % tržeb pochází z čínské dceřiné firmy, nad níž má Arm jenom minimální kontrolu) a fakt, že v poslední době tržby ani zisky firmy nerostly.

Ukáže nám Adobe, jak komerčně využít generativní AI?

Ve čtvrtek po uzavření amerického trhu zveřejní Adobe své výsledky za 3. čtvrtletí fiskálního roku 23 (které skončilo 31. srpna). Analytici očekávají 10% meziroční nárůst tržeb a EBITDA 2,4 miliardy USD. Ještě před rokem to bylo 1,7 miliardy. Od chvíle, kdy firma přešla na model předplacených cloudových služeb, její tržby stabilně rostou, ale v poslední době klesl tento růst na 10 % a z odhadovaných tržeb vyplývá, že analytici nevěří, že by funkce generativní AI v rámci softwaru Adobe pro tvorbu obsahu tento růst nějak vylepšily. Pokud má ale všechen ten povyk kolem AI vydržet, musí implementace generativní AI začít firmám přinášet viditelné komerční zisky. Když k tomu nedojde, je tady riziko, že nadšení kolem AI skončí jako zlatá horečka se spoustou prodaných krumpáčů a lopat (GPU společnosti Nvidia), ale jen mizivým počtem zlatých dolů.

Autor: Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *