CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 01. 2023

0 komentářů

Investorské chyby: Jak investovat a nepřijít na buben

 

Období zvýšené volatility vždy prověří psychickou odolnost investorů a poslední roky jsou toho ukázkovým příkladem. Při pohledu na klesající hodnotu svých investic byli mnozí investoři v pokušení nejen rychle prodávat, ale dokonce přehodnocovat své investiční strategie a horizonty. Ti poučenější vědí, že je třeba zachovat klid a… ideálně nedělat nic.

Loading 

Největším nepřítelem investic jsou emoce investora a kognitivní předsudky, které jsou vlastní každému člověku. Zkušený investor by si měl být těchto svých limitů vědom a snažit se s nimi pracovat. V “džungli” digitálních technologií a přebytku informací není vždy lehké se zorientovat.

Stádovitost chování

Jsme individuality a přesto máme tendenci podléhat davu. Proč? Protože automaticky předpokládáme, že většina se nemůže mýlit. Historie nicméně již mnohokrát ukázala, jak nebezpečný tento předpoklad může být. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí zisky a dokonce i většina se může mýlit. Jak říká Warren Buffett: „Jít proti proudu je stejně pošetilé jako následovat dav. Je potřeba logicky myslet.“ Stádovitost chování spolu s dalšími charakteristikami investičního chování dokonce ve výsledku volatilitu výrazně akcelerují.

Ekonomické podmínky se v průběhu času mění. Když vše probíhá dobře, investoři žijí v přesvědčení, že tento pozitivní vývoj bude pokračovat. Když se ale zhoršují, mají obzvláště investoři – začátečníci tendenci davově panikařit, zbavovat se aktiv (protože to dělají i ostatní) a tím negativní vývoj dále podporují.

Ačkoli investoři často nevědomky podléhají davu, zároveň mají tendenci až příliš věřit vlastní výjimečnosti a bezchybnosti. K tomu máme sklon brát v potaz pouze ta fakta, která náš názor potvrzují, a ostatní přehlížíme či bagatelizujeme. Dostáváme se tak do velmi nebezpečné pozice.

REKLAMA

Příliš nepomáhá ani tzv. mentální krátkozrakost, tedy tendence brát v úvahu primárně události z nedávné minulosti a dohlédnout pouze do nejbližší budoucnosti. A nakonec je tu až strach ze ztrát, který je sice naprosto přirozený, nicméně investor by mu neměl příliš podléhat.

Všechny tyto investorské sklony a limity mají za následek, že investoři často za draho nakupují na vrcholu býčího trhu, kdy hodnoty akcií prudce rostou, a naopak v období medvědího trhu, tedy při poklesu cen, panikaří a místo dokupování pozic naopak se ztrátou prodávají.

Sedmero zásad, které byste měli dodržovat, pokud chcete být na trhu úspěšní

  1. Nedovolte emocím ovládat vaše investiční chování. Jednoduchým řešením je prostě omezit zásahy na nezbytné minimum. Zkuste k investování za každé situace přistupovat racionálně a zbytečně se neukvapujte.
  2. Dejte svým investicím čas. Obzvláště v začátcích investování má většina lidí problém s disciplínou. Je to lidsky pochopitelné, nicméně jednou jste si nastavili investiční strategii, tak ji neměňte, kdykoliv se na trhu něco stane. Investování by mělo vždy být dlouhodobou záležitostí.
  3. Diverzifikujte své portfolio. Diverzifikace je jedna z nejdůležitějších investorských zásad. Rozmístěte své investice do různých sektorů, regionů, různých typů nástrojů, nebojte se alternativních investic. Pro drobné a začínající investory jsou vhodné podílové fondy, které efektivní diverzifikaci zajišťují a navíc je možné investovat i menší částky.
  4. Nesnažte se časovat trh. Pokud nejste zkušený investor s dokonalým přehledem o trhu, s největší pravděpodobností se vám to stejně nepovede. Časování trhu, neboli snaha vystihnout lokální minima pro nákup a maxima pro prodej, se může nevyplatit.
  5. Investujte pravidelně, navzdory volatilitě trhu. Za stejnou částku si sice v době růstu pořídíte méně, v době poklesů si naopak polepšíte. Pravidelné investování je ideálním řešením pro drobné investory, kteří se tak chtějí například zajistit na penzi.
  6. Nevěřte líbivým slibům, nabídky rychlého zhodnocení o desítky procent či „bezpečné“ konzervativní instrumenty s výnosem v řádu vysokých procent v době téměř nulových úrokových sazeb zní vždy velmi podezřele.
  7. Nestyďte se poradit s odborníkem. Žádný učený z nebe nespadl a jsou to vaše pracně vydělané peníze, o které můžete neuváženým investováním přijít.

Autor: Martin Řezáč, předseda AKAT ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *