Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Investoři, pozor na zdanění výnosů z prodeje cenných papírů!

Investice 03.02.2015 | 11:20 13 komentářů

Obecně je vždy třeba vycházet z faktu, že každý stát chce zdanit veškeré příjmy svých poplatníků a jakékoliv osvobození příjmů je pak pouze výjimkou z tohoto pravidla. Každý takový případ by měl být dostatečně podložen, aby bezdůvodně nezvýhodňoval pouze určitou skupinu poplatníků

Zákon o daních z příjmů považuje, příjem z prodeje cenných papírů za zdanitelný, osvobození od daně pro fyzické osoby je pak možné jen při splnění určité podmínky, a to buď v případě, že příjem z převodu cenného papíru nepřesáhne 100 000 Kč za rok nebo uplyne-li mezi nákupem cenného papíru a jeho prodejem určitá doba, tzv. časový test. Časový test se uplatní pouze v případě, že cenné papíry nejsou zahrnuty do obchodního majetku prodávajícího.

Tento časový test do konce roku 2013 činil půl roku – pouze však s podmínkou, že investor nevlastnil cenné papíry představující více jak 5 % základního kapitálu určitého subjektu, jinak byl časový test delší, a to pět let. Prodal-li tedy investor podílové listy například čtyři měsíce po jejich nákupu, byl povinen daný příjem zdanit. Pakliže uskutečnil prodej po osmi měsících od nákupu, příjem byl od daně osvobozen. Od ledna roku 2014 však došlo ke změně a časový test byl sjednocen na tři roky pro všechny případy, na což by aktivní investoři rozhodně neměli zapomenout. Zahrnovat příjmy z prodeje do daňového přiznání za rok 2014 ale nemusí automaticky všichni, kteří v loňském roce prodali své cenné papíry. Prodloužení časového testu se totiž týká pouze cenných papírů pořízených právě po 1. 1. 2014 a zároveň s prodloužením došlo k zavedení limitu 100 000 Kč pro příjem z prodeje cenných papírů. Pokud tedy investor v daném roce dosáhne příjmu z prodeje cenných papírů ve výši 100 000 Kč a méně, časový test a daňová povinnost z tohoto titulu se ho netýkají.

V případě, že investor příslušné příjmy ze svých investic opomene zdanit, ať už záměrně či vinou neznalosti, hrozí mu sankce primárně od správce daně, a to v podobě doměrku daně, penále ve výši 20 % a ročního úroku z prodlení přibližně ve výši 14 % z daňového doměrku. Větší obavy však jistě u investorů vzbuzuje případné trestní stíhaní pro podezření z trestného činu krácení daně, které často zahajují orgány činné v trestním řízení právě na základě podkladů z daňové kontroly. Černý scénář je tedy značná finanční újma a trest odnětí svobody až na deset let.

Jak je to v okolních zemích?

Podíváme-li se na způsob zdanění výnosů v okolních zemích, můžeme vidět několik odlišných přístupů. Na Slovensku je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen do výše 500 EUR za rok (po započtení souvisejících výdajů) a příjem z prodeje podílových listů je taktéž za určitých podmínek osvobozen, pokud se jedná o podílové listy vydané slovenským subjektem. V ostatních případech příjmy fyzických osob podléhají 19% sazbě daně (resp. 25 % z části základu daně převyšující cca 35 000 EUR).

V Německu je příjem fyzických osob z investic standardně zdaňován 25% srážkovou daní, tzn. daň strhne a zaplatí plátce příjmu a fyzická osoba, tedy příjemce, již dále nic neplatí. Tato sazba může být navýšena o solidární příspěvek a církevní daň. Výjimka platí pro příjem z prodeje cenných papírů, pokud tyto cenné papíry byly nabyty před 1. lednem 2009. Obdobná pravidla platí i v Rakousku, kde se také aplikuje 25% srážková daň z  prodeje cenných papírů (pořízených po 31. březnu 2012).

Výhled do budoucna

Aktuální nastavení ošetření příjmů z investic fyzických osob by v blízké budoucnosti mělo zůstat nezměněné, prozatím nebyly představeny žádné plánované změny. Nestálost legislativního rámce je značně problematická pro všechny zúčastněné, především pak pro investory. Pokud nyní investuji do určitého záměru v aktuálních podmínkách, může se snadno stát, že v dalších letech se pro mě tato investice stane nevýhodnou z důvodů změn zákonů.

V souvislosti s tématem zdanění příjmů z prodeje investic bych ráda zmínila nově zavedenou povinnost v zákoně o daních z příjmů, a to ohlášení příjmů nad 5 milionů Kč správci daně v případě, že takový příjem je osvobozen (s výjimkou příjmů, které si správce daně dohledá údaje ve rejstřících a evidencích – např. v katastru). Pokuta v případě nesplnění pak může dosáhnout až výše daně, tj. 15 %.

Na tuto povinnost v budoucnu pravděpodobně naváže povinnost prokazovat původ majetku. Návrh legislativních změn byl představen již v říjnu 2014 a správce daně, pokud bude návrh schválen, bude moci požadovat prokázání toho, jak byl majetek daňového poplatníka získán v případě, že se mu jeví, že poplatník má majetek v hodnotě alespoň o 5 000 000 Kč vyšší, než by měl mít. Pokud poplatník neprokáže, jakým způsobem majetek nabyl, zároveň daň nelze stanovit na základě dokazování a správce daně se bude domnívat, že nedoplatek na dani přesahuje 2 000 000 Kč, doměří daň dle speciálních pomůcek a k tomu vyměří penále ve výši až 100 % z doměrku na dani. Dále bude mít dle návrhu správce daně možnost vyzvat osobu k podání prohlášení o majetku, pokud má za to, že její majetek má hodnotu vyšší než 10 000 000 Kč.

Otázkou však zůstává, jak bude toto opatření aplikováno v praxi. Pokud se poplatník domnívá, že jeho majetek je v nižší hodnotě, bude postačovat pouze takové prohlášení. Při rozporu názorů tak nejspíše bude docházet k „přebíjení se“ znaleckými posudky, ale nepravdivé prohlášení či jeho nepředložení by dle návrhu mohlo být sankcionováno až čtyřletým pobytem ve vězení spolu s peněžitým trestem a zákazem činnosti.

Lenka Sklenářová, Senior Associate, DLA Piper Prague

 

13 komentářů: “Investoři, pozor na zdanění výnosů z prodeje cenných papírů!”

 1. Bartol napsal:

  Dobrý den, trochu se obávám, že mi tu už nikdo neodpoví, ale zkusím to. Komentující se tady neshodli, takže jak to je? Koupím investice dejme tomu za 200 000. Za rok mi to vidělá třeba 10 000. Peníze potřebuju, tak to zase prodám. Dejme tomu, že se trh nezmění a prodám to za 210 000. To je víc jak 100 000 ve zdaňovacím období, tedy musím odvést daň. Jsem uplně natvrdlá a pořád nevím kolik. Ok, 15%, že? Ale z čeho? Z 210 000 a nebo z 10 000? Děkuji za odpověď.

 2. Mirek napsal:

  To je „zajímavé“., když člověk vlastnil akcie podniku, který pak nějaký šikovný podnikatel rozkradl tak škoda stát nezajímala, ani to že nějaký podnikatel něco rozkradl…

 3. blabla napsal:

  Příklad : nákup 200 000 roku 2014
  prodej 220000 roku 2015

  Platit daň či ne a když tak z čeho ??
  Děkuji

 4. Giorgino napsal:

  Nevíte někdo, zda se to podmínky kombinují nebo ne? Tzn. když člověk prodá za rok řekněme cenné papíry, které drží déle než 3 roky, za 80 000 Kč, může pak ještě v rámci roku prodat papíry za 100 000 Kč nebo už jen za 20 000 Kč. Dik

  • Karel napsal:

   Cenné papíry, u kterých proběhl časový test můžete prodat jak chcete. Lhůta 3 roky platí pro nákupy až od roku 2014, dříve bylo 6 měsíců.

   Částka 100000 Kč se vztahuje jen na prodej cenných papírů, které držíte méně než 3 roky (dříve 6 měs.). Když tuto částku překročíte, musíte ji zdanit.

 5. Žabák napsal:

  To tahle si přečíst název zákona? Už 23 let platíme daň z PŘÍJMU. Ne ze zisku. Tím je snad řečeno vše, ne?

 6. Míra napsal:

  Co je příjem z investice? Investuji např. 200.000 a výnos bude např. 100.000 za dobu kratší než 3 roky. Je tedy příjem z investice celých 300.000 nebo je příjem z investice 100.000, protože těch 200.000 je můj vklad a ten je již jednou zdaněn daní z příjmu? Co vy na to, paní autorko?

  • Honza napsal:

   Prijem je 100tis a tuhle castku pri nedodrzeni danoveho testu zdanite.

   Vesele je, ze pokud by jste byl ve ztrate a investici odprodal driv, tak to musite do danovka uvest taky(i kdyz nic neodvadite). Aspon takove mam posledni info od financaku.

   • Xhans napsal:

    Tak to se mylite, prijem v tomto pripade je 300.000. Tudiz je treba danit, zakladem pro dan je zisk 100.000.

  • Pruhovaná žába napsal:

   Miláčkové, příjem z investice je částka, která vám přijde na účet po prodeji. Od příjmu odečtete zdanitelný náklad, tj. pořizovací cenu, vstupní a výstupní poplatek…a dostanete zisk nebo ztrátu.

   • Tečkovaná žába napsal:

    To je pěkné, ale v praxi to takto jednoduché nikdy není.

    Ráno v 9 koupím za 200.000, v 10 prodám za 220.000, v 11 koupím za 190.000 a ve 12 prodám za 195.000 – to samozřejmě zjednodušuji, někdy kupuji/prodávám několikrát během jednoho dne, někdy několikrát během týdne a někdy pozici držím mnoho měsíců, ale část té investice odprodám nebo zase přikoupím.

    Realita je pak taková, že samozřejmě nikdy nejde dohledat ta prvotní investice, postupné přikupování, postupný odprodej, prostě zmatky nad zmatky.

    A daňoví poradci tohle obchodování nesnáší snad ještě víc, než DPH :-)

    • Žabák napsal:

     Ale prd. I ten nejblbější daňař zvládne jednoduchá tabulku: výnosy 220, 195, … pod to náklady 200, 190, …
     Sečíst, odečíst. Jo v případě jednoho nástroje a neprodání všeho nastupuje FIFO, ale to je stejné jako u zásob, ale vedlejších pořizovacích nákladů je míň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.