CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Pavel Kohout

24. 01. 2008

48 komentářů

Investoři a krev na ulicích

 


 

Konec idylických časů
Investoři v současné době mají jeden velký problém. Řečeno poněkud s nadsázkou, jde o nedostatek krve. Podle výroku připisovaného baronu Phillippe Rotschildovi je totiž nejlepší čas pro investování tehdy, když na ulicích teče krev. Ne snad, že by na světě z čista jasna zavládl klid a mír. Krev teče na mnoha místech. Jenomže pro běžného investora není zpravidla možné investovat v Čadu, v Somálsku anebo například zde: http://www.isx-iq.net/

A i kdyby to možné bylo, do vysoce rizikových oblastí není rozumné vložit podstatnou část portfolia. Ostatně, Rothschildův výrok byl myšlen spíše obrazně. Jde o to, že nejlepších výnosů lze dosáhnout v situacích, kdy je trh psychologicky šokován, ale fundamenty trhu a ekonomiky zůstávají zdravé. Platí to jak pro akcie, tak pro dluhopisy.

Velký akciový boom, který začal v roce 2003 a trvá dodnes, byl předcházen celou sérií šoků: prasknutí internetové bubliny (2000), 11. září 2001, Enron, WorldCom a další (2002), argentinská finanční krize (2002), krize v Iráku (2002-03), teroristická kampaň proti Izraeli (2002-03), a možná bychom našli některé další příklady.

Jenže během zhruba posledních tří až čtyř let je svět pozoruhodně klidný – alespoň ta vyspělejší, "investovatelná" část světa. Je to zřejmé například na volatilitě akciových trhů. Ta poklesla na úroveň ještě nižší, než jaká panovala v idylických dobách 90. let ještě před asijskou a ruskou krizí. Výnosy akciových trhů byly v posledních letech natolik vysoké, že se začíná mluvit o bublině. Pokud jde o investice do nemovitostí, tam se o bublině hovoří již několik let. Pozoruhodné je, že nemovitostní bublina je diskutována v nejrůznějších částech světa: USA, Irsko, Velká Británie, Španělsko, Dánsko, Česká republika, Rusko, Čína, Vietnam, Nový Zéland – a tím ještě není seznam vyčerpán.

Jak je možné, že akcie a nemovitosti rostou do nebývalých výšin současně na tak odlišných trzích jako jsou USA, Španělsko nebo Vietnam? Jeden z faktorů stojících za investičním boomem je všeobecný klid a optimismus. Boom by však nebyl možný bez "paliva" v podobě levných úvěrů. Reakce centrálních bank na výše uvedené katastrofy byla na celosvětové úrovni shodná: je zapotřebí předejít bankovní krizi a hospodářské recesi. Proto snižme úrokové sazby tak, jak to jen jde.

Výnos desetiletého benchmarkového dluhopisu, průměr států dnešní eurozóny

REKLAMA

Tak se i stalo. Díky katastrofám z první čtvrtiny desetiletí (a také díky protiinflační politice z 80. a 90. let) prožívá světová ekonomika expanzi úvěrů a investic. Výše uvedený graf uvádí historii vývoje výnosů desetiletých vládních dluhopisů, od nichž se odvíjejí i sazby hypotéčních a investičních podnikatelských úvěrů. Úrokové sazby jsou nízké, proto bankovní vklady a fondy peněžního trhu netáhnou. Zato lákají hypotéky, které jsou dostupnější než kdykoli předtím. Platí to pro Českou republiku podobně jako pro USA, Rusko nebo Vietnam.

Jak je zřejmé z následujícího grafu, který zobrazuje ceny rizikových přirážek (marží) u nestátních dluhopisů, rovněž rizikový kapitál je nyní levnější než kdy dříve.

Na úrovni velkých hráčů zase probíhá nebývalý rozmach transakcí typu "private equity". Velcí investoři odkoupí rozhodující balík akcií vybrané společnosti, provedou změny v řízení, zavedou úsporná opatření a celou společnost se ziskem prodají. Díky mohutným investicím tohoto typu zaznamenalo například Německo v nedávné době slušný hospodářský růst a ozdravení své ekonomiky.

O úvěrové expanzi vypovídá následující graf zobrazující nárůst úvěrů v eurozóně:

REKLAMA

Meziroční nárůst objemu úvěrů soukromým nebankovním společnostem v eurozóně

Vidíme, že na přelomu let 2006/07 přesáhlo meziroční tempo růstu hodnotu 13 procent. Toto tempo dokonce mírně předstihlo úvěrovou expanzi z dob investiční bubliny v roce 2000. Avšak historie se neopakuje zcela do detailů. Následující graf zobrazuje nárůst objemu úvěrů s dlouhou dobou splatnosti:

Meziroční nárůst objemu úvěrů soukromým nebankovním společnostem v eurozóně – úvěry nad 5 let

REKLAMA

Pěkně impozantní obraz, není-liž pravda? Dodejme ještě, že zcela obdobný obraz jako růst firemních úvěrů nabízejí i spotřebitelské a hypotéční úvěry. Vše roste dvojciferným tempem, dlouhodobé úvěry rychleji než krátkodobé.

Nabízí se přirozená otázka, zda dvojciferné tempo růstu úvěrů může pokračovat i nadále. Stručná odpověď zní – nikoli. Takto rychlým tempem může objem úvěrů růst nanejvýše několik měsíců nebo let, ale ne navždy. Vývoj od roku 2003 – nízká volatilita, dostatek peněz, nárůst objemu úvěrů, dramatický růst cen akcií a nemovitostí, to vše při nízké inflaci – nemůže trvat navěky. Již nyní pozorujeme trendy, které signalizují konec této idylické éry:

• centrální banky již nějakou dobu zvyšují krátkodobé úrokové sazby,
• přibývá zpráv o přehřátí hypotéčních trhů, zejména v USA a v Británii,
• rostou i výnosy dlouhodobých dluhopisů.

Nastane katastrofický scénář podobný říjnu 1929? S jistotou lze říci, že nikoli. Centrální bankovnictví tehdy a nyní se liší více než Ford T od posledních modelu. Automobily mají dnes i tehdy čtyři kola, volant a spalovací motor, kdežto základ finančního systému je úplně jiný. Kdyby mělo dojít k finanční krizi, centrální banky by byly schopny zareagovat – dalšími injekcemi peněz. Protože nynější centrální bankéři se nejvíce bojí systémové krize v bankovním sektoru a mají k dispozici neomezené zdroje pro připadnou transfúzi.

Proto je nejpravděpodobnějším scénářem postupný a mírný nárůst úrokových sazeb, plynulý pokles tempa růstu objemu úvěrů a celková stabilizace. Z makroekonomického hlediska OK, nicméně investor bude čelit některým úskalím:

• výnosy pevně úročených instrumentů nebudou nijak skvělé; nárůst sazeb způsobí pokles cen zejména dlouhodobých dluhopisů;
• totéž platí pro rizikové přirážky: mohou sice být ještě nějakou dobu nízké, avšak patrně již nebudou nižší než nyní (a pokud ano, jen nakrátko);
• výnosy akcií mohou být postiženy zprávami o negativních překvapeních ohledně zisků;
• majitelé nemovitostí zjistí, že hypotéční náklady rostou, zatímco ceny stagnují.

Jinými slovy, celkově příznivý makroekonomický vývoj nemusí být doprovázen obdobně příznivými podmínkami pro investory. Trh je nyní psychologicky naladěn na pohodovou notu, zatímco ekonomické fundamenty již lepší být skoro nemohou. Zato se snadno mohou zhoršit. Na ulicích neteče krev, ale vlají vlajky. Jednou však slavnost skončí.

Co potom dělat? Existuje několik řešení, ale jejich prezentace již překračuje rozsah tohoto článku. Investiční poradci – ti skuteční, kteří opravdu radí – musí být na tento vývoj připraveni.

Vstoupit do diskuze 48 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • richard kučera

  8 července, 2007

  V USA rostou úrokové sazby tuším od roku 2003 dost strmě a akciový trh pořád roste. Bublina nemovitostí o které se pořád dokola mluví, pořád ne a ne prasknout a naopak to už dlouho vypadá na hladké přistání (lépe řečeno už se tak děje). Jediné co je alarmujicí a co v článku není, je nejnižší HDP v USA za posledních „několik“ let. Mě jste zatím nevystrašil pane Kohoute :). Je pravda, že nám to roste dlouho, ale jenom kvůli tomu nemusí být konec i když jednou samozřejmě ano a uznávám, že se to blíží, ale o propadu (mědvědím trhu) už se mluví hooodně přes rok a zatím.. 😉

  Odpovědět

 • Michal Kára

  8 července, 2007

  Akciovy trh roste, protoze je prebytek globalni likvidity, takze zvysene sazby v USA se tolik neprojevuji.
  Kde se naopak projevuji je realitni trh, kde ceny nemovitosti klesaji (v Detroitu napriklad skoro o 10% za posledni rok), pocet prodanych i novych domu se snizuje, zacinaji problemy v subprime sektoru. Nevim, z ceho vyvozujete, ze „to vypada na hladke pristani“. Naopak pri jakemkoli zhorseni prijmu obcanu nastanou dalsi problemy se splacenim hypotek, coz povede jeste k dalsimu zrychleni padu cen.
  To HDP je opravdu varujici a je zvlastni pozorovat predikce HDP, ktere zarputile tvrdi, ze se rust HDP v dalsich ctvrtletich obnovi. Zajimavy bude rust HDP za Q2, ktery budeme znat uz za chvili.
  A jeste jste zapomnel na zisky firem, ktere v Q1 2007 rostly nejpomaleji za poslednich nekolik let. To bylo zamaskovano tichym snizenim odhadu, takze prichazely neustale zpravy o vysledcich lepsich nez odhady, coz podporilo optimismus. Opet uvidime v Q2 vysledkove sezone, ktera zacne zanedlouho.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  8 července, 2007

  Jeste doplnim: Predbezne HDP za Q2: 27.7., vysledkova sezona startuje 9.7. (uz v utery).

  Odpovědět

 • richard kučera

  8 července, 2007

  Hezký den pane Kára, já s Vámi souhlasím jenom mě trochu udivují ty vysoké sazby v USA a nepřetžitý růst, ale určitě máte pravdu s přebytkem likvidity.
  Sám se trochu méně obávám té, rizikové nízkopříjmové skupiny, neschopnosti splácet. Možná jsem naivní, ale mám takový pocit, že když si někdo vezme takový „balík“ na nemovitost, že se bude otáčet jako šroub, hlavně aby to zaplatil (některá etnika určitě méně). V Americe jsem nebyl a každý kdo to „tam“ trochu zná se tomu asi směje.
  Ohledně hladkého přistání vycházím ze zpráv které o tom čtu. Např. prohlášení šefa Fedu (samozřejmě neřekl, že je to hladké přistání, ale že to na něj vypadá), dále je sice pravda, že zásoba nemovitosti (nevím jak přesně ten termín je) za červen mírně vzrostla, ale paradoxně to nevedlo ke snížení, ale ke zvýšení ceny což je hodně nepochopitelné, ale pravda (neznám údaje za Detroit, ale za celé státy). Tady ještě něco přidám z Netu:
  Data Mortgage Bankers Association (MBA) ve středu uvedla že Index hypotéční aktivity v týdnu končící 29.června mírně rostl, nákupní index rovněž.
  Sezónně nastavený index celkové hypoteční aktivity (MCI) stoupl o 0,1% na 619,4 bodů. Čtyřtýdenní pohyblivý průměr je o 0,2% níž na hodnotě 637,1bodů. V této chvíli je ale MCI stále o 9,7% vyšší než před rokem.
  MBA sub – sezónně nastavený nákupní index prodejů domů posílil o 2,0% na 437,3 bodů. Čtyřtýdenní pohyblivý průměr aktivity je o 0,2% výš na hodnotě 445,4 bodu
  A ještě jedno vyjádření Paulsona: Bývalý prezident Goldman Sachs Group Inc dále uvedl že on sleduje finanční trhy velmi pozorně a věří ve stabilizaci hypotečních společností. „Trhy jsou nestálé, dodal. „Nenašel jsem ale jedinou věc která by mě překvapila je těžké mě něčím překvapit.“

  Odpovědět

 • Michal Kára

  8 července, 2007

  Ad sazby a rust: Podivejte se, kolik penez priteka do USA… Ten rust IMHO zajistuji z velke casti ne-americane, kteri kupuji US akcie.
  Ja to vidim spis tak, ze na nizkoprijmovych skupinach se problemy projevuji nejdrive. Spousta lidi precetla Kyiosakiho a koupila nemovitost na hypoteku s tim, ze ji budou pronajimat a z najmu platit splatku. Ovsem v soucasne dobe kdy se zvysuje nabidka klesaji najmy a tenhle model ma cim dal tim vetsi problemy.
  Co se tyce cen, tak nedavno vysla statistika a v mezirocnim srovnani prumerne ceny v US poklesly (asi o 1 nebo 2%) poprve za mnoho let. Nekde klesly o hodne (Dertiot), nekde stouply, ale ten vysledek je dost na povazenou.
  Pokud jde o vyjadreni: Nezapomente, ze za par mesicu jsou prezidentske volby a tak mezi oficialnimi ciniteli existuje urcita opatrnost v liceni nejake temne budoucnosti. Jak jsem psal, podstatne bude HDP za Q2, zatim to podle odhadu vypada tak, ze vsichni veri, ze se vrati na puvodni hodnoty neco nad dvema procenty. Uvidime, jestli zas dopadne tak bidne jako za Q1 a jestli to trhy budou opet ignorovat, jako v predchozim ctvrtleti.

  Odpovědět

 • richard kučera

  9 července, 2007

  Tak uvidíme v úterý, doufám-že to nebude bod zlomu 🙂

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 července, 2007

  co uvidime v utery? z vaseho prispevku vypliva, ze v utery uvidime jak dopadne GDP. asi mi neco unika, ale GDP bylo vzdy v patek a data budou tusim az 27.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  9 července, 2007

  GDP je opravdu az 27. V utery zacina vysledkova sezona.

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 července, 2007

  jasne. mel jsem byt vsimavejsi. no uz dnes se dovime vysledky Alcoy, pepsi a daslich. jsem zvedav jak to dopadne jestli byk dostane hodne pary a pojede vesele dal nebo ne. kazdopadne zitrek bude i zajimave jestli se dovime neco vice od Bena

  Odpovědět

 • Michal Kára

  9 července, 2007

  Aha, prekoukl jsem se, Alcoa opravdu reportuje uz dnes, myslel jsem, ze az zitra. No, na tom az tak nesejde 🙂

  Odpovědět

 • Adam Holý

  9 července, 2007

  Kde prosím takové reporty sledujete? Informuje nějaký server o těchto výsledcích? Děkuji

 • obchodnik

  9 července, 2007

  predpoladam ze nejste trader, takze pominu, ze byste si koupil reuters nebo bloomy. ale i na jejich strankach zjistite, ktera firma ma konferenci, earnings. jinak zkuste earnings.com nebo zadejte na googlu. stranech co poskytuji data jsou tisice

 • Jirka Hlisnikovský

  9 července, 2007

  Pro začátek: finance.yahoo.com, http://www.bloomberg.com...

 • Milan

  9 července, 2007

  Technický dotaz:
  Co znamená zkratka „IMHO“?
  Často ji zde na netu vidím ale její obsah mi poněkud uniká… 🙂
  Díky za vysvětlení.

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 července, 2007

  milane co treba zadat „imho“ do seznamu nebo googlu nez se zeptam, :-))

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  9 července, 2007

  Obchodníku, a co takhle třeba rovnou odpovědět, místo sepisování „návodu k použití“?? 😉

  Odpovědět

 • obchodnik

  9 července, 2007

  znate to rceni o tom jestli dat rybu nebo naucit rybarit? je strasne pohodlne nekam prijit a zacit se ptat. neprojevit ani kousek snahy si neco najit, nastudovat. nedivim se, ze obecne neumime zachazet z informacema, protoze uz jen sehnani a trideni dat nam dela potize, alespon podle statistik. tady slo o prkotinu, ale kamkoli zavitate na zahranicni forum tak vas vzdy odkazi na „search, find“ pokud se to tyka dotazu ktery je … tim nerikam, ze by se lidi nemeli, ptat, to je v poradku, ale to je jako bych se ptal co to je „byk, medved, trend atd.“ prosim dal bez reakci, nevztahuje se to k clanku.

  Odpovědět

 • Radek Appl

  10 července, 2007

  Ono obcas je opravdu lepší použít google, než se zbytečně ptát 🙂 Nejdříve vypotřebujte všechny možnosti, co Vás napadnou a pokud ani potom nevíte, ptejte se, ale proč zatěžovat lidi svými dotazy, když si na ně můžete odpovědět sám. Není to lepší zjistit sám?

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  11 července, 2007

  Plně s Vámi souhlasím a trochu ještě přidám. Chápu, když se tu na odborná otázky (co znamená ten který pojem) zeptá nějaký laik. Dosti mě ovšem zaráží, když tu občas zaznamenám dotaz na něco relativně trivialního (tedy i snadno vyhledatelného), nebo i třeba odbornějšího od někoho, kdo se pasuje do role odborníka. Myslím, že to je určité stigma poradenského sektoru, kde se na motivačních školeních učí určitému „kamarádskému“ prostředí a vůbec takový „sluníčkový“ přístup. Zeptat se na školení, kde se člověk přišel vzdělávat, nebo soukromě zkušenějšího kolegy je pochopitelné. Ve veřejné diskuzi to však imho působí dost neprofesionálně. Co by si asi pomyslel pacient o lékaři, který by se v odborné diskuzi ptal co je to chemoterapie (v medicíně jsem laik, někdo by jistě našel vhodnější příklad). I kdyby tento lékař nebyl onkolog dost bych váhal, zda li mu svěřit své zdraví.

  Odpovědět

 • Radek Appl

  10 července, 2007

  IMHO: In My Humble Opinion = dle mého skromného názoru
  nebo taky IMO: In My Opinion = dle mého názoru
  Často užíváno v internetových diskusích, nebo u hráčů počítačových her 🙂

  Odpovědět

 • Michal Kára

  10 července, 2007

  Jeste cerstvy clanek k hypotekam a nemovitostem v US:
  http://money.cnn.com/2007/07/09/real_estate/resets_are_coming/index.htm?postversion=2007070917

  Odpovědět

 • richard kučera

  11 července, 2007

  Tak ty dnešní data vypadají, že jste měl pravdu Vy. Začíná se to odhalovat v plné parádě, ale trhy s tím už počítají a tak doufám-že ty špatná data z hypotečního trhu v USA budou „odměňovat“ jenom korekcí.

  Odpovědět

 • obchodnik

  11 července, 2007

  no nevim nevim. myslim ze si trh pocka na patek a predevsim na pristi tyden. to budou zajimavejsi data. MBA zadnou korekci nespusti. trhy jsou ted vic focus on earnings a inflaci. posledni dobou jsou cim dal vice ve hre dluhopisy

  Odpovědět

 • obchodnik

  11 července, 2007

  neco na precteni
  http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601068&sid=aPTGo1CaKdOY&refer=economy

  Odpovědět

 • richard kučera

  11 července, 2007

  No, že by dluhopisy byli ve hře mě teda zrovna moc nepříjde (pokud nemyslíte to, že někteří obchodníci, jako například Vy 🙂 , začínají do porfolií převažovat dluhopisy, ale jinak dostávají zatím „ránu“ za ranou. Neco na přečtení je určitě super, ale přiznám se bez mučení, že né pro mě pokud je to ang. 🙁 ale pokud se Vám bude chtít udělat z toho výtah, tak sem s ním 😉

  Odpovědět

 • obchodnik

  12 července, 2007

  no me to prijde. diky nim se indexy krasne hybou. vcera byl krasny pohyb, 10.7. pri nudnem, nicnerikajicim projevu Bena, 10yr Note taky rostly a poslali indexy dolu. minuly mesic to byly taky hezke pohyby kdyz se to pohybovalo najednou nad 5%. prijde mi ze ted se jim venuje malinko vice nez normalne.

  Odpovědět

 • markonius

  8 července, 2007

  Velmi dobrá analýza, tyhle věci mě již delší dobu zajímají, na druhou stranu nějaké predikce do budoucna mě moc netrápí. Mě by hodně zajímalo, jak se spíše zachovat, když se stane to, či ono. Nevěřím na predikce trhu, podle mě chytrý investor jenom reaguje a to je bohužel to co mi tu i schází.
  Řekněme, že máte pravdu, co tedy dělat s finančními prostředky. Čím víc čtu všechny tyto predikce i vaše odhady co udělají centrální banky (znehodnocení peněz, klidně další a další), tím více mě napadá, že nejlepší je všechny peníze doslova „prožrat“ a nemít nic.

  Odpovědět

 • Petr Chmelař

  8 července, 2007

  Zveřejněná analýza je pouze první částí standartních analýz, které Pavel Kohout připravuje každý týden pro poradce společnosti Partners for Life Planning v rámci jejich vzdělávání a odborné přípravy. Právě ona rada, tedy druhá část výše uvedené analýzy, je to co živí finančně poradenské společnosti a dává přidanou hodnotu jejich práci. Pokud budete chtít poradit, budete se muset obrátit na některého z poradců společnosti Partners, který Vám určitě velmi rád vyjde vstříc. A myslím si, že sám nevěříte tomu, že je nejlepší peníze, jak říkáte, „prožrat“ 🙂

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  8 července, 2007

  Chcete tím říci, že se každý týden mění situace?:-) Pří vší úctě k P. Kohoutovi, v některých svých článcích (např. týkajících se II. sv. války) prokázal neznalosti v některých neekonomických oblastech, ovšem s ekonomií úzce souvisejících. Proto sice jeho články čtu, ale někdy si myslím svoje. Co popisuje tady, jsou již všeobecně známé věci, celkem nic nového. A tak přemýšlím, k čemu vlastně tento článek měl sloužit…

  Odpovědět

 • oldas

  10 července, 2007

  situace na akciovych trzich se meni nejen kazdy tyden ale kazdy den a dokonce i kazdou minutu

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  10 července, 2007

  To jistě. Ovšem pokud jde o investice pro klienty, o kterých je zde řeč, tak se řeší korekce, trendy, cykly, apod. A ty se každý týden nemění. Sám p. Kohout, ve svých knihách zjednodušeně řečeno, doporučuje minimalizovat transakce (s fondy).

  Odpovědět

 • Martin

  14 července, 2007

  kamaráde, ty už máš ten mozek opravdu vybrakovanej….
  jinak kohout je jednička, o tom žádná…

  Odpovědět

 • Michal Kára

  8 července, 2007

  Ja jsem nad tim take premyslel. Za normalnich okolnosti je nejlepsi dat penize do slamniku a vytahnout az prijde „credit crunch“. Ale vlady / centralni banky se urcite budou snazit situaci „vylepsovat“ inflaci, jak ostatne pise i pan Kohout, takze to neni dobry napad.
  Mne prijde jako rozumne dat neco do drahych kovu, treba do zlata, a pro cast nemusi byt spatna investice nejaky dobry pozemek, i kdyz to je na delsi dobu a je potreba hledat.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  8 července, 2007

  Děkuji za vynikající článek k zamyšlení. Velmi lituji, že pan Kohout pracuje pro jinou společnost. Tedy zatím :-))

  Odpovědět

 • Raster

  9 července, 2007

  Články tohoto ražení se v poslední době množí, co z nich však vyplývá?
  Řekněme že mám všechny své úspory na účtě a chystám se investovat, v jakém horizontu má smysl čekání na korekci? Technici hovoří o obratu trendu a korekci, která již několik měsíců nepřichází, fundamentálně začínají být akcie nadhodnocené..
  poraďte.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  9 července, 2007

  To zalezi na investicnim horizontu. Pokud chcete delat kratke obchody (tydny), tak to s urcitou opatrnosti muzete. Stejne tak pokud chcete penize nechat investovane v danem aktivu 5-10 let nebo vic, tak to je asi jedno, pokud tedy psychicky vydrzite eventualni propad mozna az o desitky procent. Ale s investicemi na mesice az jednotky let bych byl opatrnejsi, situace opravdu zacina ponekud smrdet.

  Odpovědět

 • Jirka Hlisnikovský

  9 července, 2007

  Vzhledem k velkému množství peněz (včetně rezerv Číny apod.), následně ochotě investorů jít do rizika (viz i zmenšování rizikové marže), zmenšování volatility trhů, větší korekce asi v dohledné době nepřijde, pokud se nestane něco naprosto neočekávaného v geopolitice. Navíc – finanční instituce v posledních letech rozvíjely a posilovaly systémy řízení rizik, což má podle mě silný stabilizační účinek a ve svých důsledcích umožňuje rizikovější akce. Výsledek – jen je třeba pečlivěji hledat, kam dát peníze.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  9 července, 2007

  Já myslím, že čekat nemá smysl, pro určité lidi nepřijde ten „vhodný“ okamžik nikdy. Fundament není nikterak špatný, není důvod neinvestovat, ovšem asi ne vše najednou, ale po částech.
  Můžete čekat na korekci, pak eště nějakou dobu na obrat trendu, ale mezitím, pokud se dočkáte, můžete „nevydělat“ spoustu procent.

  Odpovědět

 • David Plešinger

  10 července, 2007

  Možná přijde i kouzelník;-))
  – jako drobný investor „nečekám“. Při současném růstovém trendu se čekáním připravuji o část, kterou by diskutovaná korekce spolkla – tedy budu potom rychleji zpět na investované částce
  – článek p. Kohouta naznačuje – jak už zde i zaznělo – že žádná výrazná korekce přijít nemusí…
  – všechny „investiční“ diskuze mi poslední dobou vnucují myšlenku o „vnitřní inteligenci akciových trhů“: díky internetu atd., pokud se začnou četněji objevovat hlasy varující/tušící korekci, přirozeně působí „protikorekčně“ – co myslíte?
  – z toho vyvozuji, že korekce přijde tehdy, až se většina investorů utvrdí v důvěře v nepřestávající růst – tedy pokud dříve „nezačne téct krev v ulicích“
  – a samozřejmě spekuluji: jaký asi trend přinesou prezidentské volby v USA?

  Odpovědět

 • oldas

  10 července, 2007

  Ano tak to je. Je to stara a osvedcena pravda. Napriklad v lonskem roce v obdobi brezen kveten, kdyz byl „vyplach“ na akciovem trhu v CR. Nebyla vyjimka, ze spolecnost ztratila behem techto mesicu i 50% sve hodnoty. V podstate bez jakychkoliv negativnich zprav. Slo jen o psychologii, vyplachy marginaru a nekale hratky nasich MM. Ale to je jedno. Napriklad Unipetrol. Tusim ze loni v breznu byla cena +- 300/ks, v dobach nejvetsiho propadu se obchodoval na 150/ks a dnes opet stoji 300/ks. O CEZu ani nemluvim. Podobne na tom byl telecom. Sel koupit za +-400/ks. Dnes se obchoduje za 600/ks plus 2x dividenda 50,-/ks. Takze kdo ma dostatek hotovosti a hlavne pevne nervy si opravdu muze dovolit kupovat respektive vstupovat na trhy kdyz na ulicich tece krev a zejmena drobni investori krvaceji. Fondy a banky to vzdy nejak ustoji ze? : – )

  Odpovědět

 • oldas

  10 července, 2007

  zajemcum muzu poslat grafy

  Odpovědět

 • oldas

  10 července, 2007

  http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=463954&tro5495_0_1

  Odpovědět

 • Š. Karel

  10 července, 2007

  Kdyby tady někdo z vás něco veděl o akciích , nebo naopak , muže se zapojit do diskuse na NEKOMERČNÍ stránce http://ako-investovat.sk/index.php
  Tam si každý registrovaný muže založit jeho vlastní téma pro akcie , fondy i pojištění a umístit tam fotografie i smajlíky. A máme tam extra vlastní téma pro : akcie české , akcie německé , akcie čínské , akcie USA , akcie solární , Siemens , Daimler , fondy , certifikáty , pojištění , kam s milionem korun , atd. , založte si téma , které chcete.
  Vy na http://www.investujeme.cz reagujete na diskusi měsíc nebo rok starou a to zde nikam nevede. Na http://ako-investovat.sk/index.php ale mohou všichni kdykoliv pokračovat s měsíc nebo s rok starou diskusí , protože každý dostane automaticky e-mail , že na jeho příspěvek bylo za měsíc reagováno a že měsíc stará diskuse zas pokračuje. To neni fórum pro Slovensko , ale nejživější slušné a přehledné česko-slovenské diskusní fórum pro akcie a investice , kde se nejsou zvykem bezcenná slova jako na akcie.cz a nejsou zvykem urážky pane Srab , jako na investujeme.cz a penize.cz

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  10 července, 2007

  Je pravda, a chtěl jsem to napsat už dávno, že absence neupozorňování e-mailem na nové příspěvky v diskuzích, je velká „konkurenční nevýhoda“ těchto stránek.

  Odpovědět

 • Chains

  11 července, 2007

  Koukam prave na to a jde tam jasne zvolit, zda to chci na mail posilat nebo ne.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  11 července, 2007

  Tak to asi máte nějaký jiný stránky. My „nevyvolení“ tu možnost nemáme. 😉

  Odpovědět

 • LazyBear

  20 července, 2007

  Zkuste http://lazybear.getgoo.net/ tam taky funguje automatické upozornění na nový příspěvek.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  12 července, 2007

  Mnohokrát děkuji za pěkný článek. Také mi to příliš hezké počasí dělá vrásky na čele a zatímco by se mnohý začínající poradce již rád začal poohlížet po sofistikovanějších nástrojích do portfolií, než jsou ty běžně dostupné,nejistota ohledně implementace Mifidu u mnohých tento krok odsouvá.
  Doufejme, že nakonec proběhnou změny tak, aby běžný poradce mohl sáhnout také do short pozic a portfolio tak u některých citlivějších klientů zajistit.

  Odpovědět