Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Investice přes IŽP? V jediném případě…

Investice prostřednictvím investičního životního pojištění jsou pro klienta nevýhodné. Jsou drahé, zatížené daní ze zisku a nedostatečně pružné. Přesto existuje jeden případ, kdy může být investice prostřednictvím IŽP optimálním řešením.

Nevýhodnost investice prostřednictvím investičního životního pojištění je nasnadě. Pokud je konkrétní IŽP vhodné na zajištění klientských rizik, je optimální rezervotvornou složku minimalizovat a pojištěním krýt především rizika. Na investice přitom použít investiční produkt, pro většinu klientů optimálně podílové fondy.

Nevýhodnost IŽP pro investice vyplývá v prvé řadě z jejich nákladovosti. Klient neplatí pouze poplatky investiční společnosti za správu investic a za vklad, ale navíc ještě poplatky pojišťovně za inkaso a správu pojistného.

Argumentem pro investice přes rezervotvorná pojištění jsou daňové úlevy. Pokud klient vloží do pojištění s rezervotvornou složkou (tedy nejčastěji investičního a kapitálového pojištění), může si v roce odečíst až 12 tis. Kč od základu daně, čímž aktuálně ušetří 1 800 Kč. Ovšem ze zisku při výplatě daň zaplatí – a to 5 979 Kč[1], což při 3% míře inflace odpovídá 2 463 Kč v současné hodnotě[2].

Nedostatečná pružnost plyne jak ze struktury poplatků, kdy odbytné v prvních dvou až třech letech je zpravidla 0 Kč, tedy klient nemá nárok na nic a pouze předplatil většinu poplatků, tak z možností výběrů, které jsou sice umožněny, ovšem vždy musí značná část peněz v pojišťovně zůstat. Nemluvě o skutečnosti, že zrušení pojistky s čerpanými daňovými úlevami znamená povinnost peníze zpět dodanit.

Navzdory naznačeným nevýhodám existuje jedna opodstatněná výhoda investic prostřednictvím pojištění. Tou je institut osoby obmyšlené – tedy osoby, které připadne pojistné plnění v případě smrti pojištěného, v tomto případě investujícího.

Výhoda pojištění oproti podílovým fondům v případě smrti investora spočívá v mnohem nižších právních bariérách v přístupu k penězům. Zatímco dědické řízení se může protáhnout na roky, pojistné plnění dostane obmyšlená osoba řádově do 1 měsíce. Zatímco poslední vůli s určením prostředků mohou ostatní dědicové napadnout, o existenci životní pojistky se nemusí ani dozvědět – a i kdyby o ní věděli, nemohou s ní nic dělat. A pokud je obmyšlená osoba zároveň dědicem, nezapočítává se obdržené pojistné do dědického podílu.

IŽP pro investice má díky institutu obmyšlené osoby široké využití. Lze jím např. zabezpečit děti, které by jinak museli čekat na dohodu dědiců či ukončení vleklých soudních sporů s chamtivými pozůstalými. Nebo zabezpečit levobočka, o němž manželka nemá nejmenší tušení. Vhodné je také pro milenku či milence, kteří by v klasickém dědickém řízení byli ve slabší a nezáviděníhodné pozici.

Přestože IŽP může být pro ony specifické případy vhodným řešením, neplatí totéž o běžném pojistném. To by mělo být poradcem hledajícím optimální řešení minimalizováno – a pro větší investice by mělo být využito mimořádné pojistné, které je pro klienta levnější i pružnější. Jenže… pro zprostředkovatele je odměněno nižší, nebo dokonce žádnou provizí.[1] Počítáno s investicí 12 tis. Kč na 30 let při zhodnocení 5 % ročně a současnou sazbou daně z příjmů.

[2] Diskontovat na současnou hodnotu nemusíme jen očekávanou mírou inflace. Přeci jen peníze v budoucnosti mají nižší hodnotu než peníze v současnosti, a to nikoli pouze reálnou, ale i subjektivní.

Doporučujete IŽP pro investice?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

20 komentářů: “Investice přes IŽP? V jediném případě…”

 1. Petr napsal:

  Proč platit poplatky za to, abych vůbec mohl investovat? Většina poradců a rádoby analytiků se pouze veze na vlně velkých jmen, sami však investicím vůbec nerozumí. Investuji také a neplatím žádné poplatky za vstup, tak za správu! Rád se s vámi podělím o této investici. Petr, pesek1299@seznam.cz

 2. radik napsal:

  IŽP je výhodné len vtedy, keď človek patrí ku skupine ľudí, ktorá nedokáže usporiť ani mäkké f… tam skrátka jediný sporiaci produkt, aj keď z pohľadu slušného poradcu absolútne predražený, je poistka – dotyčný ju pekne krásne platí a v prípade zrušenia má aspoň niečo našporené. Sú tu ešte iné výhody, ako napr. dedenie na základe rozhodnutia poistníka, nedotknutosť zo strany exekúcie, daňové úľavy (nie na Slovensku, to sme úspešne zrušili), ale všetky ostatné výhody vychádzajú z legislatívy, ktorá sa môže kedykoľvek zmeniť.

 3. Klient napsal:

  Když narazíte na poradce AWD nebo ZFP. Tam si tento superspořicí produkt odnesete vždy…Já hlava pomatená, ještě jsem zapomněl na OVB.Ale tam už to dělá jen tak cca 7 z 10 poradců, ve výše jmenovaných však všichni.

 4. Honza napsal:

  Moc se bavím nad tímto článkem. Chápu-i dobře, pak cca 0,0001% IŽP v ČR má smysl. Tedy jako ochrana pro manželku milenku atd. Na co je tedy ten zbytek? To autor moc zřejmě nepotěší všechny MLM firmy, jejichž bytí a nebytí je na IŽP závislé.

 5. Původní kolemjdoucí napsal:

  Jediná výhoda je opravdu v tom, že to jde mimo dědictví. Ale tam, kde nehrozí spory o dědictví mi přijde vhodnější smyslupně udělané RŽP.
  Asi jsem nepochopil pasář s daněni, odpočtem získá 1.800 a zdaněním zisku ztratí 5.979? V případě zisku je řeš o zisk v roce, v případě placené daně je to také v roce?

 6. Škodolibka domácí napsal:

  Tohle jde ale levně dělat přes jednorázovky – třeba taková ČSOB prodává přes pobočky jedorázovky za 2% vstupu, které jsou pro tenhle účel vhodné.Pokud klient splní zákonnou podmínku pro daňový odpočet, tak je to nejlevnější cesta jak tohle zařdit i jak případně „ulejt“ peníze mimo dědictví. Pravidelně placená IŽP jsou úplně naprd a zbytečně drahá !

 7. Denis napsal:

  Co je tohle za nesmysl? Vždyť tohle je naprosto nemorální argument (ochrana budoucího dědice – milence/milenky). Navíc klient za poplatky spojené s investicemi do předem zvolených podílových fondů zaplatí tolik peněz, že nemá smysl o takovém produktu hovořit jako o daňově výhodném. Nehledě na to, že díky obrovské snaze některých „poradců“ je více než pravděpodobné, že klient své IŽP zruší, aby si mohl sjednat nové, „lepší“ IŽP, díky čemuž bude muset předchozí daňové zvýhodnění dodanit.

 8. Petr Syrový napsal:

  Podnikatelé někdy počítají s tím, že firma je jejich pojistkou. „Manželka prodá firmu a z výnosu bude žít.“ Je ale potřeba myslet na to, z čeho bude žít, než prodá firmu. Zde jsou potřeba finanční rezervy nebo pojistka.

 9. Stas napsal:

  Pane Zámečníku, ani tento jedinný případ se nevymyká všeobecným nevýhodám. Otázka je jak se investuje. U každého profesionálního správce jde investice do OPF velmi jednoduše rozšířit o druhou osobu a není následně složitě dokazovat kdo je oprávněný, protože v případě úmrtí prvni osoby, automaticky přechází práva na osobu druhou jen doložením úmrtního listu. Lze tedy prohlásit, že IŽP je jen bankovní makrketing a marketing, jak je známo, je pěkná sfiňa…

  • vasek napsal:

   v případě úmrtí jsou podílové listy předmětem klasického dědického řízení

   • josef napsal:

    ale jen v případě , že není určen druhý spolumajitel majetkového účtu a pokud se to dědicové dozví

    • Původní kolemjdoucí napsal:

     Obávám se, že by to mohlo mít dopady podle trestního zákoníku

     • josef napsal:

      To nema s tr. zak. nic spolecneho, pokud je druhy majitel uctu, nikdo treti nema narok

      • vasek napsal:

       nedávno jsem toto zjišťoval a z investičních společností mi bylo odpovězeno, že i v případě přidání spolupodílníka(když to jde), se fin. prostředky po úmrtí stávají předmětem dědického řízení. stejně jako např. peníze v bance na společném účtě manželů

       • josef napsal:

        pravdepodobne ano u investic náležící do jurisdikce ČR, pokud investor má svůj majetkový účet napč. v Luxemburgu, tak potom se druhý spoluinvestor stává automaticky majitelem celé investice

      • Původní kolemjdoucí napsal:

       Domníváte se, nebo to máte ověřen? Moje domněnka je, že se na toto dědické řízení vztahuje. Pokud by vaše partnerka měla jako druhého majitele účtu kamarádku, se kterou si odkládají např. na otevření obchůdku, jak by jste se k tomu postavil vy, kdyby tam byly peníze i z vašeho rodinného rozpočtu a měla by je získat kamarádka partnerky?

       • josef napsal:

        to vim naprosto presne, OPF se nesmi ze zakona bavit s nikym jinym než jak je uvedeno na majetkovem ucte

        • Původní kolemjdoucí napsal:

         To bezpochyby. To nesmí ani banka, ale pokud tam pošle dotaz notář češící pozůstalost nebo orgán činný v trestním řízení nebo exekutor, odpověď dostane. Zajímavá otázka, zeptám se příležitostně právníka, jak na to má názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.