CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Text: Petr Zámečník

03. 09. 2009

0 komentářů

Investice do politické strany? Proč ne…

 


 

Politická scéna vře. Aby ne, vždyť je před volbami. Možná déle, než by si politici přáli, ale je. Strany shánějí každou korunu, kterou by mohly vrhnout do kampaně, a snaží se zapomenout na kyperské dárce a bohaté zesnulé. Peněz se ale nedostává, přestože inzertní prostor zlevnil a za stejné peníze lze pořídit více muziky. I plakátů.

Na scéně se objevila zcela nová politická strana TOP 09. Přestože se voleb ještě nikdy nezúčastnila, jedná se o stranu parlamentní. Jak už to je na české politické scéně zvykem, strany se rodí dělením. A jako nový subjekt přišla s novým nápadem – všechny své dárce transparentně zveřejňuje na svých internetových stránkách. Nemá jich málo. A jejich příspěvky také nejsou zanedbatelné.

K 25. 8. 2009 získala dary v celkové výši přesahující 23,3 mil. Kč. Jednotlivé příspěvky se pohybují od 500 Kč do 11 mil. Kč a mnohdy překračují statisícové řády. Jeden dárce poskytl 2 mil. Kč, 5 dárců věnovalo po 1 mil. Kč. Proč to dělají? Co z toho? Odpověď je poměrně jednoduchá a v rozhovoru pro časopis Týden ji uvedl Dušan Novotný, podnikatel angažovaný ve 12 firmách, který věnoval rovných 11 mil. Kč.

„Beru to jako obchodní věc. Doufám, že TOP 09 se dostane do parlamentu a vytvoří pravicovou koalici. Pro mě jako pro podnikatele, který hodně daní, je samozřejmě nejdůležitější, aby daně zůstaly zachovány a obchod se rozvíjel. A nebyly tady žádné experimenty s daněmi pro bohaté. Beru to jako investici do budoucna,“ zdůvodnil Dušan Novotný svůj dar.

Investici nevidí jako ztracenou, ale naopak jako rentabilní: „Peníze, které jsem straně dal, se mi při současných daních vrátí dřív než za čtyři roky. Pokud se něco vrátí dřív než za čtyři roky, tak to počítám jako dobrou investici.“

REKLAMA

V tomto směru mají pravicové strany mnohem jednodušší pozici. Otevřeně deklarují, že chtějí daně snižovat nebo alespoň nezvyšovat, a když přistoupí náhodou k jejich zvýšení, zcela nepochybně za to může jejich koaliční partner, kterému ustoupili výměnou za jinou, bezpečně důležitější věc.

Levicové strany mají trochu smůlu. Snížení daní sice deklarovat také mohou, ale protože je jejich hlavním tahákem „sociální jistota“, která nepatří mezi nejlevnější komodity, je v jejich podání snižování daní obtížně uvěřitelné. Přesto v novodobé historii České republiky daně klesaly bez ohledu na směr, z něhož se vládlo.

Zatímco pravicový volič si darem kupuje naději na nezvyšování daní, levicový volič by si mohl „předplatit“ naději na slibované jistoty. Tedy i v tomto případě může být dar politické straně investicí. Stejným způsobem si předplácíme kupříkladu … penzi.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *