CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 06. 2022

0 komentářů

Inflace nutí upravit i životní pojištění

 

Růst cen se promítá do všech oblastí výdajů. Utáhnout energie a nájem je čím dál tím těžší. Naplnit nádrž stojí skoro o polovinu víc než před rokem. Jen platy za inflací pokulhávají. Kde ušetřit? „Rozhodně ne na životním pojištění,“ říká Simona Kadlečková, oblastní ředitelka finančněporadenské společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Loading 

Pojištění bývá jednou z oblastí, na které se lidé pokouší při růstu ostatních výdajů šetřit. Na první pohled se pojištění v čele s životními pojistkami zdají být jako zbytné. Vždyť je jen „pro případ, že by se něco stalo“.

„Se svými klienty řeším jejich snahu ušetřit na životním pojištění při každé krizi a recesi. A dnes, při extrémním růstu cen všeho, se mi ozývá ještě víc lidí, že chtějí své pojištění zrušit. Najít řešení není jednoduché, ale zrušení pojistky jím není,“ popisuje současnou situaci Simona Kadlečková.

Životní pojištění v čele s pojištěním rizika invalidity a rizika smrti slouží k zajištění rodiny v případě nenadálé nešťastné události. A zajištění rodiny musí být v prvé řadě dostatečné. Při růstu cen by mělo být navýšeno i životní pojištění, aby poskytovalo patřičnou ochranu. Jenže vyšší ochrana stojí víc peněz. A těch se v době cenové exploze nedostává.

„V řadě životních pojistek, s nimiž se setkávám, jsou kryta i rizika s poměrně malým finančním dopadem do rodinného rozpočtu, která je možné krýt z finančních rezerv. Tato rizika jsou přitom hodně drahá. Jejich vyjmutím z pojistky lze hodně ušetřit,“ nabízí jednu z možných úspor Simona Kadlečková a dodává: „Rodina potřebuje být zajištěna zejména pro případ invalidity či smrti živitelů, všechno ostatní – od úrazových pojistek po ztrátu zaměstnání – jsou jen nadstavby.

REKLAMA

Širší pojištění má smysl zejména pro pojištěné, kteří ještě nemají vytvořené dostatečné finanční rezervy. Ty by měly dosahovat optimálně trojnásobku až šestinásobku čistých měsíčních příjmů domácnosti a slouží především k pokrytí mimořádných výdajů a výpadků příjmů.

Zrušit pojištění se skutečně nevyplácí. „Po finanční krizi z roku 2009 se na mě obrátil mezi dalšími jeden klient s požadavkem na zrušení životního pojištění. Po dlouhém rozhovoru jsem ho přesvědčila, aby si k riziku smrti přidal ještě pojištění rizika invalidity. Jeho pojistné sice stouplo, ale následující události ukázaly, že udělal dobře. Pár měsíců nato onemocněl, což vedlo k ochrnutí spodní části těla. Díky pojištění invalidity ale alespoň neskončil bez peněz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *