CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

12. 07. 2022

0 komentářů

Index českého investora CII750: Pravidelné investice ochránily investory přes většími propady

 

Sledování covidových ukazatelů a jejich dopadů na investice je už z dnešní perspektivy vzdálenou minulostí. Finanční trhy se nyní téměř výhradně soustředí na vliv inflace a vývoj na Ukrajině. To má citelný dopad na výkonnost podílových fondů. Od roku 2018, kdy začalo monitorování trhu podílových fondů Indexem českého investora CII750, si průměrný investor stále drží zisk 5,2 %. V důsledku aktuálního dění se ale jednoznačně snížil.   

„Od začátku roku průměrný investor ztrácí 11,6 %. Korekce se nevyhnuly akciovým ani dluhopisovým fondů. Nicméně ten, kdo si investoval průběžně v měsíčním intervalu, v průměru letos ztrácí pouhých 6 %. Pohledem na investiční strategie konzervativnější investice vykázaly větší stabilitu,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.


Zdroj : Index českého investora CII750, Swiss Life Select a Refinitiv Eikon, vychází ze základu k 1. 1. 2018

„Akciové fondy za druhý kvartál ztratily 8,37 %. Při srovnání s vybranými pasivně řízenými ETF fondy ale dosáhly lepšího výsledku, když iShares Core S&P 500 znehodnotil v korunovém vyjádření o 9,6 % a Lyxor MSCI All Country World o 9,14 %. Výrazně pod tlakem se letos ocitají fondy amerických akcií. Jejich negativní výkonnost ale českému investorovi částečně kompenzoval měnový vývoj, když dolar posílil vůči české koruně za druhý kvartál zhruba o 7 %,“ komentuje Richard Bechník.

V rámci sektorového rozložení dokáží ze současné situace těžit energie. Naopak do výrazného poklesu se dostaly technologie a cyklická spotřeba. Z geografické hlediska se mapa podle letošní výkonnosti lehce fragmentuje. V hlubokých propadech se ocitly fondy držící například ruské, německé, švédské či polské akcie. Na druhém konci žebříčku se nachází fondy investující do akcií komoditně exportních zemí, jako jsou státy Perského zálivu.

Zajímavý je i pohled na další typy fondů. Například realitní fondy přímo držící ve svých portfoliích nemovitosti se výkonnostně pohybují za prvních pět letošních měsíců v kladném teritoriu, kdy nejčastěji vidíme výkonnost v intervalu 1,6 % – 3,7 %. Naopak fondy investující do realitních akcií výrazněji ztrácí.

REKLAMA

„Ohledně výhledu budoucího směřování trhu se v tuto chvíli nabízí jako vhodná příležitost nákup fondů českých státních dluhopisů. Důkazem je pohled na strukturu jejich portfolií, kde dvouletý český státní dluhopis nabízí výnos přes 6 % a roční český státní dluhopis dokonce 6,8 %. V rámci výběrů fondů může být dobrou volbou i měnově zajištěný korunový fond. Například vůči americkému dolaru se koruna nachází na slabších úrovních, které jsme u ní naposledy viděli před dvěma lety, když se trh teprve postupně oklepával z první covidové vlny. Je zde tedy potenciál jejího posílení. Navíc díky agresivnější úrokové politice České národní banky se ještě více rozšířil úrokový diferenciál mezi českými a dolarovými sazbami ve prospěch právě měnového zajištění,“ komentuje vývoj Richard Bechník.

Tabulka: Pět nejvýnosnějších a pět nejméně výnosných fondů za 1. pololetí 2022


Zdroj : Swiss Life Select a Refinitiv Eikon

Index českého investora CII750 sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vyplatí se v současné době investovat do zlata?

Zlato patří k oblíbeným burzovním komoditám. Faktem je, že s rostoucí inflací a hned několika světovým krizím se poptávka po něm zvyšuje. Vyplatí se do něj ale ve velkém investovat nebo stále platí, že je vhodné jen k rozšíření portfolia? Ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa pro […]

Text: Filip Kučera

19. 08. 2022

Vyšší důchodový věk snižuje důchody

Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje. Z důvodu prodlužování důchodového věku odchází více lidí do trvale kráceného předčasného důchodu. Případné další zvýšení důchodového věku v budoucnu by ještě zvýšilo zájem o předčasný důchod.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

17. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.