Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Hrátky s DPH aneb Vláda, která zdraží pivo, padne

Pivo je tradičním českým nápojem, který má více příznivců než kterákoli politická strana. Není proto náhodou, že se ujalo rčení: „Vláda, která zdraží pivo, padne.“ Populista, miliardář a ministr financí Andrej Babiš (ANO) toho chce nyní využít ve svůj prospěch. Ve snaze vyhrát volby prosazuje zlevnění piva.

Daň z přidané hodnoty (DPH) v Česku dosahuje nejčastěji 21 %. U vybraných zboží a služeb platí snížená sazba ve výši 15 % a současná vláda prosadila ještě třetí sazbu daně ve výši 10 % na ještě vybranější, často působivě znějící, druhy zboží. Do nejnižší sazby spadá kupříkladu kojenecká výživa, knihy a vybrané potraviny v čele s pečivem. V 15% sazbě daně jsou zahrnuty např. ostatní potraviny, většina léčiv, zdravotnické prostředky a dlouhý výčet služeb.

O DPH se vedou časté politické boje. Je vedle sociálního pojištění největším příjmem státního rozpočtu a každá, byť drobná, změna má dalekosáhlé dopady do příjmů státu, do rozpočtů domácností i společenské nálady. A zejména kvůli poslednímu zmíněnému bodu se často, zejména před blížícími se volbami, využívá populisticky. A když se ministr financí Andrej Babiš (ANO) dočetl, že vláda, která zdraží pivo, padne, má jasno jak vyhrát příští volby – pivo zlevní.

Na slibech stran DPH získala naposledy populistické body sociální demokracie (ČSSD), která slíbila snížení daně na kojeneckou výživu, knihy, pečivo a papírové pleny. Dětské pleny se nakonec po protestech z Evropské unie do druhé snížené sazby nedostaly. A zlevnění u ostatního zboží zaznamenal asi málokdo. Nicméně účel byl splněn a za cenu nižšího daňového výběru v řádu miliard korun byly volby vyhrány.

andrej-babis-pivo Nyní se chce na DPH přiživit Andrej Babiš (ANO). A bere to z gruntu. Krom jiného chce do snížené sazby daně prosadit točené pivo. To v zemi, která má nejvyšší spotřebu piva na osobu na světě, nepochybně zabere. Jsou si toho vědomi i jeho koaliční partneři, a tak mu tento nápad nechtějí nechat projít tak snadno. Vždyť z koaličních partnerů se v období voleb stávají rivalové.

Ke snížení DPH u točeného piva (a dalších vybraných položek) má dojít až po vyhodnocení letošního výběru daně v souvislosti se zavedením kontrolních hlášení. Tím se ale může projev nižší daně u piva jen lépe načasovat. Nikdo z politiků přeci nechce, aby voliči zpozorovali to, co je po snížení DPH běžné – sice obchodníci na dani odvádějí méně, ale v obchodech (v tomto případě v restauracích) se změna buď neprojeví vůbec, nebo až s odstupem času v podobě nižšího růstu v souvislosti s inflací a cenou vstupů.

V nižších sazbách DPH by měly být služby a zboží, které jsou pro život nezbytné či alespoň příznivé. Snahou o zlevnění točeného piva snížením DPH Andrej Babiš podporuje názor, že pivo zdraví neškodí, ale naopak mu prospívá. Pak by ale bylo nasnadě nadnést ještě otázku spotřební daně, která naopak postihuje to, co škodí zdraví či přírodě. A pivo v ní má hned celou řádku sazeb.

Souhlasíte se zařazením točeného piva do snížené sazby DPH?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.