Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Gold wars: Fyzické zlato vrací úder

Cena zlata v uplynulém týdnu zaznamenala vývoj jako na horské dráze. Nejprve díky technickým výprodejům zaznamenala nejdrtivější propad za několik dekád, pak jí podrželi kupci fyzického zlata, kteří se vrhli na zlato ve velkém. Další osud žlutého kovu bude záviset na pokračujícím souboji Davida (trh s fyzickým zlatem) s Goliášem (papírové nástroje).

Zlato si prošlo v uplynulých několika dnech extrémně volatilním obdobím, které by se dalo popsat jako souboj velkých a malých investorů, resp. papírového a fyzického zlata. Již dlouhou dobu je skutečnost taková, že cenu zlata ovlivňují především nástroje obchodované na burzách, jako jsou ETF, futures a opce. Obchod s fyzickým zlatem představuje pouze zlomek trhu s papírovými nástroji, které jsou častěji využívány ke krátkodobým spekulacím a investování do nich často využívají velcí institucionální investoři.

Bude zlato dál padat?

Není proto překvapením, že výrazný propad z přelomu minulého a předminulého týdne jde na vrub právě těmto nástrojům, kdy prolomení důležitého cenového supportu znamenalo realizování velkého množství stop lossů, které odstartovaly velkou lavinu výprodejů. Dalším faktem je skutečnost, že zlato se nachází v sestupné fázi již poměrně dlouhou dobu a vývoj posledních dnů byl jeho vyvrcholením.

Zajímavé je také sledovat změnu rétoriky některých mediálně známých tváří a společností, které se stupňujícím se poklesem a s přibývajícími ztrátovými dny mění svůj názor na zlato. Již nejde o nástroj k ochraně prostředků před inflací a bezpečný přístav, ale o nafouklou bublinu, která nevyhnutelně povede k výrazným propadům. Události před týdnem jim daly zčásti za pravdu, ale investoři nakupující fyzický kov mají jiný názor a i přes skutečnost, že do fyzického kovu investují v mnohem větší míře také drobní investoři.

Zlato vs. LIBOR

Je pravdou, že zainteresování velkých institucionálních investorů v obchodování s papírovými nástroji vyvolává mezi investorskou veřejností nemálo spekulací, například o tom, že cena zlata je manipulována. Nedávno se dokonce spekulovalo o tom, že manipulace s cenou zlata je podobná jako skandál na LIBORu, při němž několik velkých bank manipulovalo s nejpoužívanější úrokovou sazbou na finančních trzích. Vzhledem k velikosti trhu s papírovým zlatem a kapitálové síle velkých investičních společností a bank je možné cokoli. Jestli jsou tyto spekulace podložené fakty, či nikoli, je na posouzení regulačních orgánů, v každém případě je to podle mnohých investorů jeden z důvodů, proč je cena zlata tam, kde je.

Centrální banky

Kromě trhu s papírovými nástroji navázanými na zlato je jedním z rizik, které může vést k dalšímu propadu cen zlata potenciální prodej ze strany centrálních bank. Když se objevila informace o tom, že Kypr chystá prodej části svých zlatých rezerv, cena zlata zaznamenala výrazný propad. Cena zlata sice tuto informaci nakonec vstřebala, zejména když se ukázalo, že kyperská centrální banka, která má poslední slovo v podobných rozhodnutích, o něčem podobném neuvažuje, ale spekulace je na světě a média jí živí. Nedlouho po první zmínce se objevily zprávy, že s podobným krokem mohou přijít také ostatní země, které se topí v problémech, a které mají navíc mnohem větší zlaté rezervy, než malý ostrovní stát. Už méně se mluví o tom, že případné prodeje by se neuskutečňovaly na volném trhu, nebo například to, že centrální banky mají omezené možnost při prodeji svých zlatých rezerv.

Naháněči slev se činí

I když to se zlatem, resp. růstem jeho ceny v posledních dnech skutečně nahnuté a špatné zprávy mají na cenu mnohem větší dopad, než ty pozitivní, vývoj v posledních dnech na trhu s fyzickým zlatem dokazuje, že tak černé to možná nebude. Výprodej na papírovém trhu totiž zalarmoval investory na trhu s fyzickým zlatem a ti vzali prodejce s fyzickým zlatem útokem. A pád ceny zlata se zastavil.

Mnoho nákupců fyzického zlata, kteří využívají slevy na trhu, je možné vidět zejména v Asii, přesněji v Číně a Indii. Burza v Shanghaji zaznamenala včera rekordní zobchodovaný objem, činící 43 tun zlata. Haywood Cheung, prezident Hong Kong Gold & Silver Exchange Society, v pondělí řekl magazínu Financial Times, že co se týče objemu, podobnou horečku neviděl déle než 20 let. Doplnil, že v zásobách společnosti zůstává pouze několik kilogramových cihel a že starší kolegové, kteří působí v byznysu i 50 let, něco podobného rovněž nezažili. Také v obchodníci v Indii, kde má zlato velmi silnou tradici, zaznamenávají narůstající objemy, zásoby se tenčí a kov se stává nedostupným.

V USA zase se zase investoři vrhli na zlaté mince, a společnost US Mint rovněž hlásí největší prodeje od května 2010. Také čeští obchodníci hlásí vyprodané sklady a prodlužují lhůty dodání.

Určitým varováním pro investory do fyzického zlata, kteří spoléhají na uchování kovů v bance je případ banky ABN Amro, která přednedávnem obeslala své klienty s upozorněním, že fyzické zlato, které si prostřednictvím ní koupili, bohužel není dostupné a klienti tak budou vyrovnáni finančně, podle aktuálního kurzu drahého kovu na burze. S cenou zlata to sice na první pohled souvis mít nemusí, ale důvěru investorů to nahlodat může.

Velmi oblíbeným argumentem zastánců drahých kovů je samozřejmě nekontrolovatelný tisk nových peněz, kterými centrální banky zaplavují trhy a které v budoucnu mohou znamenat velký problém s inflací. Fiat peníze ztrácejí reálnou hodnotu (pokud vůbec ještě nějakou mají) a drahé kovy vždy byly a stále ještě jsou považovány za nástroj k ochraně před inflací a uchovatelem hodnoty.

Penzijní fondy jako žolík

Zajímavou myšlenku pak přišel David Ziedler, který si v článku na serveru Money Morning zaspekuloval o tom, co by se mohlo stát, kdyby se do nákupů zlata pustily penzijní fondy. Ty totiž v současnosti drží ohromné množství peněz – celosvětově více než 27 bilionů dolarů – které by mohly v budoucnu investovat do zlata. Tradiční nástroje, jako jsou dluhopisy, v současnosti nedosahují zajímavé výnosy a zmiňovaný tisk peněz není pro dlouhodobé investice velkým příslibem, takže zlato by mohlo být pro penzijní fondy zajímavou alternativou. Některé menší americké, ale i japonské penzijní fondy dokonce do zlata v současné době již investují své prostředky. Jak připomněl Itsuo Toshima, který pracoval v tokijské pobočce Světové rady pro zlato (World Gold Council – WGC) po 23 let do roku 2001, a dnes radí japonským penzijním fondům, zlato je standardní aktivum v dobách, kdy inflace představuje více než hrozbu – s velkými důsledky na cenu zlata. „Peníze investované penzijními fondy do zlata jsou v této chvíli pouze „drobky“,“ řekl Toshima agentuře Bloomberg. „Když investují pouze 1 % z  celkového množství svých prostředků, cena zlata může explodovat.

A na kterou stranu se přikláníte vy? Myslíte si, že zlato má nejhorší za sebou, nebo že bude propad jeho ceny pokračovat a jsme pouze na začátku medvědího trhu?

4 komentáře: “Gold wars: Fyzické zlato vrací úder”

 1. LIGHT napsal:

  Pisete, ze ti kteri zprostredkovane ovladaji svet maji dostatek bohatstvi a moci, aby trhy manipulovali jak budou potrebovat.
  Pokud to tak je tak k cemu potrebuji nas obycejne smrtelniky?
  Neni to nahodou tak, ze sice maji moc, ale ta spociva v tom, ze mohou dat jasny signal, ktery ma strhnout masy lidi tedy nas obycejne smrtrelniky k akci, kterou oni pro nas vybrali.
  Jinymi slovy oni vi, ze moc mame my a aby to tak zustalo tak nesmime prijit na to, ze to tak je. Pomoci reklam, public relation, propagace, dezinformaci, manipulace a strachu se snazi, aby jsme delali to co oni chteji. Snazi se planovat a kontrolovat nase chovani at uz ve skole, ve spolecnosti, v praci, pri nakupech, pri setreni, pri zadluzovani se i pri investovani atd.

  Proc se jim hodi, aby cena zlata a stribra klesala, prestoze by mela rust????

  Pokud najdete odpoved na tuhle otazku tak najdete i odpoved na otazku kam az cena zlata a stribra muze klesnout, protoze si polozite otazku – kam az musi cena zlata a stribra klesnout, aby lide opet zacali verit fiat menam, krytym sliby vlad, ktere je nemohou dodrzet.

  Nedivil bych se, kdyby cena zlata klesla na 1000 dolaru a pokud bude treba tak i 700–800 dolaru.

  Je treba si uvedomit, ze at cena klesna jakkoliv nizko tak ti co nejsou soucasti stada vyuziji nizkych cen a nakoupi fyzicke zlato a stribro, protoze to jsou prave penize uz 6000 tisic let a fiat meny ktere existuji v soucasne podobe nekolik desitek let na tom nemuzou nic zmenit.
  Vsechny fiat meny v cele historii lidstva vzdy skoncily stejne – fiaskem a ti co jim verili a meli v nich ulozen majetek splakali nad vydelkem.

  Historie se opakuje.

  Dnes plati vic nez jindy ze Cash is trash ( hotovost je odpad, nema hodnotu )

  Kdo si nechce koupit za fiat menu zlato a stribro tak at si koupi alespon neco co ma nejakou skutecnou hodnotu a hodnotu si drzi.

  Presto lide budou dal nakupovat veci ktere hodnotu straceji – auto, obleceni, elektroniku atd.

  Zijeme v dobe paradoxu

 2. Pavel Jan napsal:

  Ti, kteří zprostředkovaně ovládají svět mají dostatek bohatství i moci, aby trhy manipulovali jak budou potřebovat. Začíná být zřejmé, že střadatelé přijdou o většinu svých peněz. Pravděpodobně nebude úniku – záběr bude široký. Zlato může jít ještě dolů, ale ne moc. Nárazníkem na cestě dolů jsou těžební náklady.

 3. Adraj napsal:

  Z technického pohledu je nejpravděpodobnější buď stagnace ceny, ale spíš další propad k 1300, možná až k 1100. Zkrátka graf nelže, historie se opakuje a je jedno co říká nějaký analytik nebo politik. Je jedno jestli někdo tvrdí, že zlato poroste, protože se tiskne čím dál víc peněz, nebo že poroste, protože fyzické zlato je vyprodané.

 4. LIGHT napsal:

  Ptate se, na kterou stranu se přikláním? Jestli si myslím, že zlato má nejhorší za sebou, nebo že bude propad jeho ceny pokračovat a jsme pouze na začátku medvědího trhu?

  Odpoved bude prekvapiva.

  Za prve : otazka je polozena nepresne a primo vybizi k tzv. scitani jablek s hruskami.
  Nejhorsi za sebou vzhledem k cene vyjadrenou v dolarech popr. jinych fiat menach, nebo vzhledem ke kupni sile, kterou dnes predstavuje cena zlata v jakekoliv fiat mene vzhledem k minulosti, pritomnosti a budoucnosti?

  Nebo jestli ma zlato nejhorsi za sebou vzhledem k tomu jakych investicnich cilu s nim chci dosahnout.

  Dale se ptate jestli bude pokracovat propad jeho ceny a jsme na zacatku medvediho trhu.

  Napriklad akcie jiz nejakou dobu rostou a muzeme mluvit o bycim trhu pokud nas pohled je smerovan k absolutnim cislum tedy cene vyjadrene ve fiat mene.
  Pokud je nas pohled smerovan ke kupni sile kterou pedstavuje cena vyjadrena ve fiat mene tak zjistujeme, ze pesto ze cisla rostou tak si za ne muzeme koupit mene.

  Dalsi pasti jsou dnes totalne znasilnene ekonomicke procesy at uz ze strany vlad, velkych hracu, nebo verejnosti, ktera casto kvuli zaplave protichudnych informaci jedna zcela iracionalne. Ekonomika, trhy, sazby i duvera je pokrivena a tak se tedy nemuzeme divit, ze udalosti jsou take iracionalni a pokrivene.

  Vy se ptate co si myslim a ja s timp nemam problem.
  Odpovim otazkou.
  Co vy si myslite, ze se stane, kdyz pripustite, ze je jasne, ze se nestane to co by se melo logicki stat, protoze pokud je neco znasilnene a regulovane tak se to nemuze i pri nejlepsi vuli chovat racionalne a predvidatelne.

  Co si tedy o tom vsem myslite vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.