CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2023

1 komentář

Glosa: Kde snížit a kde zvýšit daně?

 

Index Mezinárodní daňové konkurenceschopnosti za rok 2022 nutí k zamyšlení, jak to s vlivem českého daňového systému na ekonomiku vlastně je. Na začátek jedno poměrně zajímavé překvapení – český daňový systém se v žebříčku všeobecné konkurenceschopnosti daňových systémů 38 zemí umístil na pátém místě. Před Českou republikou se v tomto porovnání umístily pouze 4 země: na čtvrtém místě Švýcarsko, na třetím Nový Zéland, na druhém Lotyšsko a na prvním Estonsko. Obecně vzato by měla Česká republika být ekonomickým tygrem Evropy, tak blízko je Estonsku a Švýcarsku.

Loading 

Jenže cosi zde nesedí. Německo se ve všeobecném srovnání umístilo na 15. místě, Velká Británie na 26. místě a Francie skončila dokonce na posledním, 38. místě. A přesto si jejich ekonomiky vedou lépe než ta česká. Jistě, není to samozřejmě všechno pouze o daních, dopady na hospodářský výkon přicházejí i ze strany struktury ekonomiky, její otevřenosti globálnímu trhu a podobně. Ale daňový systém hraje zásadní roli při investičních rozhodnutích a spotřebě.

Problém se zdá být ve struktuře českého daňového systému. V porovnání korporátních daní se Česko umístilo na 6. místě, v individuálních daních na 5. místě, zatímco při porovnání spotřebitelských daní skončilo až na 25. místě. Výše a struktura českého DPH je ve srovnání se světem poměrně nekonkurenceschopná a škrtí spotřebitelskou aktivitu při tvorbě HDP. Například Švýcarsko skončilo v porovnání spotřebitelských daní na 4. místě.

Další markantní rozdíl mezi Českem a Švýcarskem je u daní z nemovitostí. Zatímco v tomto ukazateli se Česko umístilo na 6. místě, Švýcarsko až na 36. místě, tedy skoro na úplném konci. Daně z nemovitostí jsou v Česku v porovnání se světem skutečně velmi malé a podrývají základní prvek sociální mobility ve společnosti, totiž že úspěch je předpokladem vlastnictví a nikoli vlastnictví předpokladem úspěchu.

Troufám si tvrdit, že po snížení sazby DPH a zvýšení daní z nemovitostí by se česká ekonomika o něco více přiblížila k pozici vytouženého ekonomického tygra Evropy.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 16 let

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pepa

    8 března, 2023

    ta paní má tedy pěkný život, takové jednoduché myšlení…..jistě vidím, jak snížení DPH se promítne do cen….paní autorko, není to dlouhá doba, kdy byla zavedena druhá snížení sazba na DPH ve výši 10 %….a u jakých položek se to promítlo do cen????? Jo, daně z nemovitých věcí jsou nízké…..tak je zvyšme abychom vyhnali poslední obyvatele vesnic do měst a kde budou v těch městech bydlet???? Ono by asi stačilo, kdyby ČNB plnila svůj mandát a spousta bytů by nebylo investičních. kam rvát ty nové prachy, když si chci uchránit hodnotu toho co jsem si vydělal…..

    Odpovědět