Sobota 11. července. Svátek má Olga.

Fondům zjara stoupá míza

Investice Petr Fejtek 03.04.2011 | 19:07 1 Komentář

Ani březen sice ještě nedosáhl do kladných vod, ale půlmiliardový úbytek je vlastně docela dobrý výsledek. Když totiž nepočítáme peněžáky (což nejsou žádné investice), vidíme skoro 900milionový příliv. Zdá se tedy, že fondy se z nejhoršího alespoň zvedají a zejména poslední březnové týdny dokázaly trvalé krvácení peněžáků dokonce i překonat.

Lepší výsledky začaly podporovat zejména zajištěné fondy, které jen za březen shromáždily investic za skoro 900 milionů Kč, a statečně je s víc než 300 miliony podpořily smíšené fondy.

A že v zajištěnkách vidí šanci i jejich provideři, dokazuje třeba „sedmiletka“ od Pioneerů – zajištěný 2018 – rozvíjející se trhy. Zajištěná jak 100% hodnota, tak do korun, ale fond má zároveň i tzv. auto call mechanismus: pokud počáteční hodnota podílového listu vzroste o 20 %, bude předčasně ukončen a vyplacen podílníkům. To není vůbec špatný nápad a umožnil zřejmě i zkonstruovat ještě „fikanější“ opci.

Kromě ČSOB se ostatní velké b anky se zatím nijak nesnaží – ani Spořka, ani Komerčka zatím s ničím novým nepřišly, jen bouchají jednorázovky (na jejich pochybné popularitě se ovšem začaly přiživovat i některé pochybné poradenské sítě). T o jim zřejmě stačí, protože vklady, u nich drží nad vodou jen o 6 miliard Kč víc na běžných účtech, zatímco březnová bankovní statistika ukazuje další útlum stavebního spoření i termínovaných vkladů – z nich odplulo po dvou miliardách.

Banky si ovšem špatně nežijí, když loni vydělaly 56 miliard Kč čistého, ovšem podle propočtů serveru bankovnipoplatky.com jen na poplatcích „vybraly“ rekordních 38 miliard korun. A pěkně jim to tam teče, když jen na poplatcích inkasují 737 milionů Kč týdně – tak ať lidé neskuhrají, že tam žádné výnosy nenajdou. To ovšem platí i o fondech peněžního trhu, kde půlprocento za půlrok hovoří jasně.

Ani dluhopisové fondy nelákají, vždyť ty naše velké za poslední půlrok tratí už kolem 2 %. Naděje tedy kyne jen v korporátních, které i za toto období vydělávají k 3,5 %. Dluhopisový svět je ovšem v těžké schizofrenii a v případě známých tří členských zemí EU se už otevřeně hovoří o nezbytnosti restrukturalizace, takže pozor na high yeald (přísně kontrolovat, co v nich je za smetí). Našim dluhopisům zatím žádné nebezpečí nehrozí, ale také nehrozí ani nijak lákavé výnosy – sazby půjdou vzhůru, tedy těch koupených ceny dolů.

Není se tedy co divit, že doba přeje hlavně zajišťákům, protože i když se index volatility trhů VIX poměrně rychle uklidnil, o lidech to říci nelze. Snad se současné oživení na akciových trzích promítne i do poklesu vnímané nejistoty a sentiment investorů se opět zvedne.

Lepší náladě pomohla i nižší americká nezaměstnanost a Dow Jones si dokonce zalaškoval s letošním maximem (výš byl naposled v červnu 2008).

Zatím se musíme spokojit s letošním kvartálem za 6 % na Wall Street a za 2,65 % v Praze. Žádný zázrak, ale ty se nedějí – jen kdyby to pár let ještě vydrželo. Na druhou stranu skoro do Velikonoc nepoběží staroměstský orloj – což prý věstí zlé časy.

Investujete do podílových fondů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Fondům zjara stoupá míza”

  1. Škodolibka domácí napsal:

    Pro jednorázovou úložku namíchat depozitum v kampeličce se zajištěnkou, k tomu spořák na rezervu, stavebko a penzijko na optimální částku + pravidelně do fondů.A jako koření pár dividendových akcií. No a rozložení úspor pro konzervativně-vyváženou většinu čecháčků je hotovo. Ale dělají to ti lidé takhle ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.