CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Jan Traxler

19. 11. 2019

4 komentáře

Fond-show: Fio fond domácího trhu

 

Fio Fond domácího trhu je jeden z nejmladších a nejmenších českých fondů a je zaměřený na české akcie a láká investory na nulové vstupní poplatky. Je ale velmi drahý z pohledu nákladů na správu.

Loading 

Fio banka v loňském roce založila vlastní investiční společnost a začala nabízet svým klientům dva akciové fondy: Fio globální akciový fond a Fio fond domácího trhu. My se dnes podíváme na zoubek druhému jmenovanému.

Fio fond domácího trhu má za sebou první rok fungování. Fio banka do něj láká investory na nulové vstupní poplatky. Přesto zatím přilákala do fondu pouhých 46 milionů korun, což nemůže být absolutně rentabilní. Aby se bance celý projekt vlastních fondů vyplatil, bude potřebovat dostat do fondů odhaduji minimálně 3-5 miliard korun, ne-li více.

Fio Fond domácích trhů – základní údaje

Správce fondu

Fio investiční společnost

Manažer fondu

David Brzek

ISIN

CZ0008475738

Vznik fondu

9. 10. 2018

Velikost fondu

46 mil. CZK

Rating Morningstar

žádný

SRRI (1-7)

5

Investiční strategie

Fio fond domácího trhu je klasifikován jako speciální smíšený fond. Fakticky se na něj ale můžeme dívat jako na klasický akciový fond, akorát oproti standardním akciovým fondům nemusí držet v akciích minimálně 80 % majetku fondu, nýbrž dle statutu minimálně 60 % majetku fondu. Až 40 % kapitálu tedy může držet v hotovosti či investovat do dluhopisů, jiných fondů a dalších cenných papírů. Aktuálně má zainvestováno 79 % majetku v akciích a zbylých 21 % drží v hotovosti.

Jak z názvu vyplývá, fond je zaměřen na domácí trh, investuje tedy primárně do akcií společností obchodovaných na pražské burze, případně do akcií společností obchodovaných na zahraničních trzích, které ale zároveň mají silnou vazbu na Českou republiku. Když se podíváme na aktuální složení portfolia fondu, najdeme tam v podstatě všechny alespoň trochu likvidní tituly na pražské burze. Celkem má fond zainvestováno do akcií 11 firem, přičemž přes polovinu majetku fondu dohromady tvoří akcie ČEZ, Erste Group Bank, Komerční banky a Moneta Money Bank.

Složení portfolia fondu

Fio Fond domácího trhu

Historické výnosy

1 rok

2,40 %

~

2,40 % p.a.

od založení

2,40 %

~

2,26 % p.a.

Fio fond domácího trhu funguje teprve rok. Hned po vzniku musel čelit nepříznivému tržnímu vývoji na konci loňského roku. Pak se ale akcie na pražské burze poměrně rychle zvedly. Nyní naopak český trh trochu zaostává za vývojem v USA či západní Evropě. A tomu koresponduje i vývoj hodnoty podílových listů tohoto fondu. Za rok fungování tak zatím fond vydělal investorům 2,4 %.

Historický vývoj hodnoty investice

Fio Fond historie

Rizika spojená s investicí

S investicí do Fio fondu domácího trhu je spojeno klasické tržní riziko – hodnota investice se odvíjí od hodnoty akcií na burze, kde ceny akcií pochopitelně výrazně kolísají. Proto je fond na začátku zařazen do páté rizikové třídy na sedmistupňové škále syntetického ukazatele rizikovosti SRRI.

V případě tohoto fondu je riziko ještě trochu větší než u běžných akciových fondů, neboť má velmi koncentrované portfolio. Jak už zaznělo výše, přes polovinu majetku fondu aktuálně tvoří akcie čtyř společností. Takto koncentrovaná portfolia logicky vykazují větší volatilitu než široce diverzifikovaná portfolia. Když se například skokově pohne cena akcií společnosti ČEZ o 20 %, tak to pohne s cenou podílových listů fondu zhruba o 4 % (ČEZ má nyní v portfoliu fondu váhu necelých 18 %). Takže kolikrát jedna nečekaná zpráva týkající se jedné jediné firmy může ve finále výrazně pohnout s celkovou hodnotou investice, a to v pozitivním i negativním směru. To tedy dává šanci na zajímavé výnosy, ale nese to s sebou zároveň větší riziko, než většina akciových fondů.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek

0,00 %

Výstupní poplatek

3,00 %

Poplatek za správu

2,20 %

Výkonnostní odměna

není

TER (celková roční nákladovost)

?

Fio banka láká investory na nulové vstupní poplatky. Místo toho si Fio fond domácího trhu účtuje po dobu jednoho roku od nákupu výstupní poplatek ve výši 3 % z odkupované hodnoty investice. Po 12 měsících od nákupu podílových listů již není výstupní poplatek účtován.

Fio fond domácího trhu ale vůbec nelze považovat za levnou investici. Ba naopak. Za obhospodařování fondu si Fio investiční společnost účtuje poplatek 1,7 % p.a. z objemu majetku pod správou a za administraci fondu dalších 0,5 % p.a. Celkem tedy poplatky za správu fondu dělají 2,2 % ročně. Když k tomu připočteme náklady na depozitáře, auditora, burzovní poplatky a další uznatelné náklady fondu, dá se očekávat, že celková roční nákladovost fondu se bude blížit 3 % p.a., což je na akciový fond hodně vysoké číslo. Většina aktivně spravovaných akciových fondů se s nákladovostí pohybuje kolem 2 % ročně.

V oficiálním dokumentu klíčových informacích pro investory nyní v tabulce poplatků dohledáte, že celková nákladovost je 0,87 %. Ale pozor, tady se jedná o náklady v podstatě jen za tři měsíce fungování fondu v roce 2018. Za celý rok si číslo vynásobte čtyřmi.

Závěrečné hodnocení

Osobně nevidím důvod, proč preferovat zrovna jen „české akcie“ (firmy, jejichž podstatný byznys je v České republice). Ale budiž, každému podle jeho gusta. Jen nechápu, proč pak platit někomu 2,2 % ročně za to, že nakoupí ty samé akcie, které si můžu třeba zrovna i ve Fio bance koupit sám. Ač považuji Davida Brzka za velkého profesionála, moc nevěřím tomu, že dokáže aktivní správou portfolia fondu dosáhnout o tolik lepších výsledků, aby se tyto náklady investorům vyplatily.

Fio banka platí nemalé peníze za marketing „nulových vstupních poplatků“. Zdá se však, že lidé nejsou zase tak hloupí a nesledují jen vstupní poplatky, ale také celkové náklady na správu fondu, které jsou naopak velmi vysoké. Myslím, že to je hlavní důvod, proč za rok od vzniku do fondu přiteklo zatím pouhých 46 milionů korun.

Nejsem marketingový expert. Ale zrovna od Fio banky bych spíše očekával, že bude pionýrem nízkonákladových produktů. To v České republice chybí. Tak uvidíme, třeba ve Fiu časem změní obchodní strategii a dočkáme se i nějakého smysluplného investičního řešení, nikoliv jen předražených fondů, které nikdo nechce.

 

Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Fio investiční společnosti a jsou platná k 31. 10. 2019.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022 – prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu

Třináctý ročník ocenění nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2022 – zná své vítěze. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvních místech umístily: v kategorii Konzervativní fond to byl Conseq Invest Konzervativní, mezi Progresivními dluhopisovými fondy získal první místo […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  19 listopadu, 2019

  Pane Traxlere. 3-5 mld v CZ akciích při dnešní likviditě je totální nesmysl. Zkuste si dnes prodat nebo koupit KB za 10 mega. Budete to kupovat celý den. A to nemluvím o momentě, kdy byste musel nuceně prodávat. To byste cenu poslal klidně o nělkolik procent dolů. BTW, průměrný objem obchodů na CELÉ české burze je dnes kolem 250 mio…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  20 listopadu, 2019

  Dobrý den, s likviditou máte samozřejmě pravdu. Ale to by nebyl až takový problém. Fond nekupuje akcie za jeden den, ale postupně během celého roku.

  Každopádně já jsem psal o rentabilitě celého projektu vlastní investiční společnosti. Vedení Fio banky se rozhodlo jít cestou vlastních fondů a založit na to vlastní investiční společnost. A oni taky moc dobře ví, že aby pokryly všechny náklady spojené s provozem investiční společnosti, budou potřebovat kapitál v miliardách, uváděných 3-5 miliard je ještě hodně nízký odhad, podle mě určitě cílují min. na 10 miliard a více.

  Kromě tohoto fondu na české akcie mají ještě fond na globální akcie (tam s likviditou problém nikdy nebude), kde je po roce asi 62 mil. Kč. Dohromady v obou fondech tedy lehce přes 100 mil. Kč. To je žalostně málo. Myslím, že kdyby šli cestou nízkonákladových produktů, nebo třeba výkonnostní odměnou ze zisku, namísto vysokých fixních poplatků za správu, tak by ten kapitál ve fondech byl několikanásobně vyšší. Toť můj názor.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Vasek

  20 listopadu, 2019

  Smysl tohoto pocinu ze strany Fio banky mi unika. To si nikdo rozumny nemuze koupit. Ze by jen proste chteli odrbat lidi?

  Odpovědět

 • David Brzek

  26 listopadu, 2019

  Dobrý den, děkujeme FINEZ Investment Management a Janu Traxlerovi za rozbor a představení jednoho z našich fondů. Se závěrečným hodnocením, kdy je fond označován za předražený produkt s celkově vysokými náklady na správu, se ale neztotožňujeme. Odhad celkové nákladovosti přibližující se 3 % je nesprávný. Stejně tak předpoklad toho, že loňská celková nákladovost za tři měsíce fungování ve výši 0,87 % implikuje letošní náklady jednoduchým vynásobením čtyřmi. Podle našich aktuálních propočtů se celková nákladovost u domácího resp. globálního fondu bude pohybovat v průměru pod 2,5 %. V porovnání se srovnatelnými fondy na domácím trhu (ČS Topstock 2,3 %, ING International CEE 2,4 %, ČSOB Akciový 2,17 %) jsme sice na horní straně pásma poplatků, ale rozhodně se nejedná o diametrálně odlišné číslo, na základě kterého by se dal fond nazvat předraženým. U obou našich fondů je navíc předpoklad poklesu celkové nákladovosti, jelikož vybrané nákladové položky jsou fixního charakteru resp. s určitým minimálním plněním a s růstem spravovaného objemu bude jejich podíl menší. Očekáváme, že celková nákladovost bude postupně klesat blíže ke 2 %.
  Vyslovený argument, že lidé nejsou hloupí a nesledují jen vstupní poplatky, ale také celkové náklady na správu fondu, by naopak měl hovořit v náš prospěch. Nulové vstupní poplatky u nás totiž nejsou jen nějakou marketingovou akcií, ale dlouhodobým záměrem. V tomto ohledu tedy pionýrem nízkonákladových produktů rozhodně jsme. Pokud uvážíme doporučený pětiletý investiční horizont a porovnáme všechny náklady (jednorázový vstupní poplatek – u výše uvedených konkurenčních fondů v rozmezí 1-3 % i roční celkovou nákladovost), tak se Fio fondy naopak dostanou na spodní stranu poplatkového pásma a budou patřit k těm nejlevnějším. Fio dlouhodobě staví na nulových nebo nízkých poplatcích a ani v tomto případě to není jinak.
  Pevně věříme, že obě uplatňované strategie mají investorům co nabídnout a dosahované výsledky uspokojí jejich očekávání.
  David Brzek
  Portfolio manažer, Fio investiční společnost, a.s.

  Odpovědět