CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

28. 02. 2022

0 komentářů

Fond-show: Conseq depozitní plus

 

Ideální nástroj pro firmy a velké investory na krátkodobé zaparkování kapitálu u ČNB, aktuálně s očekávaným výnosem kolem 4 % p. a.

Loading 

Základní údaje

Conseq depozitní plus, otevřený podílový fond, obhospodařuje a administruje Conseq Funds investiční společnost. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů. Abyste tedy mohli do tohoto fondu investovat, musíte buď:

  • investovat min. 125 tis. euro (cca 3,1 mil. Kč) a čestně prohlásit, že jste si vědomi všech rizik;
  • nebo investovat min. 1 mil. Kč a prokázat, že máte dostatečné znalosti a zkušenosti.

Investiční strategie

Fond Conseq depozitní plus bychom mohli kategorizovat jako fond peněžních trhů. Jedná se o velmi konzervativní investici. Cílem fondu je dosahovat zhodnocení na úrovni sazby pro dvoutýdenní repo operace vyhlašované Českou národní bankou.

Většinu majetku fond zjednodušeně řečeno ukládá u ČNB, která prostřednictvím dvoutýdenních repo operací pravidelně stahuje z trhu přebytečnou likviditu. Případně nakupuje státní pokladniční poukázky s měsíční splatností nebo krátkodobé dluhopisy se splatností do jednoho roku. Malou část portfolia investuje i do krátkodobých korporátních dluhopisů, u kterých hodnotí nízké kreditní riziko. Například takto poskytuje kapitál i několika nemovitostním fondům.

Složení portfolia

REKLAMA

Historické výnosy

Fond Conseq depozitní plus vykazuje stabilní, nicméně historicky velmi nízké výnosy kolem 1 % ročně. Ovšem v posledních třech měsících už jeho výnosy začaly stoupat, jak ČNB začala prudce zvedat úrokové sazby. A nyní přichází jeho čas.

Na dluhopisové fondy má růst úrokových sazeb zpočátku negativní dopady, neboť s růstem úrokových sazeb klesá tržní cena dluhopisů, a teprve později se vyšší sazby začnou projevovat do vyšších úrokových výnosů. Proto je dnes na roční periodě naprostá většina dluhopisových a konzervativních fondů ztrátová.

Naproti tomu ve fondu Conseq depozitní plus se vyšší úrokové sazby projevují hned do vyšších výnosů, protože točí po dvou týdnech peníze v repo operacích s ČNB, nebo po měsících ve státních pokladničních poukázkách. Proto když ČNB zvedne úrokové sazby, následující měsíc už fond inkasuje vyšší úroky.

Historický vývoj hodnoty investice

REKLAMA

Rizika spojená s investicí

Fond Conseq depozitní plus je velmi konzervativní investice. Prostřednictví tohoto fondu de facto ukládáte peníze přímo u ČNB, popřípadě je půjčujete Ministerstvu financí. Pouze minoritní podíl v portfoliu mají krátkodobé podnikové dluhopisy. Celkové kreditní riziko fondu je velmi nízké a durace takřka nulová (citlivost na změnu úrokových sazeb). Fond investuje výhradně v korunách, nepodstupuje měnové riziko.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek může dle statutu fondu být maximálně 0,5 %, ale reálně je dle ceníku Consequ při investici od 1 mil. Kč účtován vstupní poplatek 0,3 %.

Výstupní poplatek žádný účtován není. Za správu fondu si Conseq bere jen 0,2 % ročně. Jedná se o nízkonákladový produkt, celková roční nákladovost fondu vychází na 0,39 %.

Frekvence oceňování hodnoty podílových listů, a tudíž i frekvence úpisů a odkupů je jednou za dva týdny (vždy v úterý každého lichého kalendářního týdne). Vypořádání následně trvá standardně tři dny. Jedná se tedy o poměrně likvidní investici, ale nikoliv na úrovni spořicího účtu. Musíte počítat s likviditou na horizontu cca 2 týdny.

REKLAMA

Závěrečné hodnocení

Ještě před rokem byla repo sazba pouhých 0,25 %, takže investice do fondu Conseq depozitní plus nedávala smysl. Od léta ale Česká národní banka začala zvedat sazby a koncem roku se sílící inflací šlápla na plyn. Začátkem února už ČNB zvedla dvoutýdenní repo sazbu na 4,5 % a indikovala, že by mohla úrok ještě trochu zvednout až k 5 %.

Od těchto čísel se nyní odvíjí výnosový potenciál fondu Conseq depozitní plus. Jestliže dnes již mohou „ukládat peníze“ u ČNB za 4,5 %, tak po zohlednění všech nákladů by se čistý výnos měl v nejbližších měsících pohybovat někde kolem 4 % p. a., což už začíná být pro krátkodobé uložení likvidity poměrně zajímavé.

Pokud potřebujete někde na rok či na pár měsíců konzervativně zaparkovat kapitál a postačí vám likvidita do jednoho měsíce, fond Conseq depozitní plus se jeví jako ideální řešení. Speciálně pro firmy a jiné právnické osoby, kterým banky nenabízí spořicí účty jako fyzickým osobám. Smysl to dává zejména při větších částkách, řádově minimálně v milionech či desítkách milionů korun.

Tato investice není vhodná pro dlouhodobé držení. Výnosy fondu budou dlouhodobě zaostávat za inflací, neboť i úrokové sazby dlouhodobě zaostávají za inflací. Tato investice je vhodná, pokud například víte, že za rok budete peníze potřebovat, nebo pro uložení likvidní rezervy.

Autor: Jan TRAXLER, privátní investiční poradce a zakladatel fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV

 

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Conseq Funds investiční společnosti. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 1. 2. 2022, data o složení portfolia fondu jsou platná k 31. 12. 2021.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *