Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Express certifikáty v hledáčku investorů

V posledním roce si investoři velmi oblíbili express strategie, na což pružně reagují emitenti investičních certifikátů a vymýšlí nové zajímavé konstrukce. Nový článek investičního poradce JANA TRAXLERA.

V posledním roce si investoři velmi oblíbili express strategie, na což pružně reagují emitenti investičních certifikátů a vymýšlí nové zajímavé konstrukce. Pojďme se podívat, jak funguje základní koncept express certifikátů.

Jde o jeden z moderních investičních instrumentů, který v sobě nabízí možnost výplaty extra výnosu v kombinaci s částečnou ochranou proti poklesům. Podkladovým aktivem bývá podobně jako u jiných certifikátů jednotlivá akcie, koš akcií, jakýkoliv index – můžeme říct, že možnosti emitentů jsou neomezené.

Na jakém principu express certifikáty fungují?
Jak už sám název trochu napovídá, tento typ certifikátů umožňuje v případě splnění určitých podmínek zrychlenou (expresní) výplatu předem stanovené částky. Splnění podmínky a případná splatnost certifikátu se vztahuje k takzvanému rozhodnému dni. Ten bývá zpravidla za 11-14 měsíců od emise certifikátu.

Podmínkou nejčastěji bývá, že se podkladové aktivum musí k rozhodnému dni kotovat na vyšší hodnotě než při emisi, nebo že se jedno aktivum musí kotovat výše než druhé apod. Při splnění podmínky certifikát expiruje a investorovi je vyplacena sjednaná částka. Pakliže je nominální hodnota certifikátu 100 eur, pak se tato částka obvykle pohybuje od 105 do 115 eur.

V případě, že podmínka splněna není, přichází na řadu další rozhodný den o dvanáct měsíců později. K tomuto dni se vztahuje stejná podmínka. Pokud je napodruhé již splněna, dochází k výplatě předem stanovené částky. Ta bývá vyšší než po prvním roce a pohybuje se někde v rozmezí od 110 do 130 eur. Výnos vztažený na roční období při tom zpravidla o něco poklesne.

Pokud ani po dvou letech nedojde ke splacení certifikátu, následuje ještě třetí a často i čtvrté dvanáctiměsíční období, kdy opět dochází k navýšení vyplacené částky, ale snížení výnosu p.a. (Jsou i varianty, kdy roční výnos roste, ale nenašli bychom jich mnoho.) A co v případě, že ani po čtyřech letech není splněna podmínka pro výplatu?

Pak mnohdy ještě přichází na řadu částečná garance návratnosti alespoň investované částky, a to za podmínky, že hodnota podkladového aktiva je nad určitou úrovní garance (např. 70 % kurzu při emisi), respektive v některých případech za podmínky, že za celé období životnosti certifikátu nebyla tato hranice prolomena. Jestliže se podkladové aktivum kotuje pod touto úrovní, pak musí investor realizovat ztrátu, protože cena certifikátu v tomto případě odpovídá hodnotě podkladového aktiva.

Konkrétní příklad hovoří za vše
Pro ilustraci uvedu jeden velmi zajímavý konkrétní příklad, který však není doporučením k nákupu. 1.3.2006 emitovala ABN Amro Bank express certifikát s nominální hodnotou 100 eur, který sází na outperformance indexu japonských akcií Nikkei 225 nad indexem amerických akcií S&P 500. Podmínkou pro výplatu je dosažení nulové a vyšší outperformance.

První rozhodný den byl 29.3.2007, kdy mohlo být investorům vyplaceno 114 eur. Ačkoliv vše nasvědčovalo dosažení kladné nadvýkonnosti a cena certifikátu na burze se pomalu blížila k hodnotě 114 eur, nakonec strategie selhala a k předčasné výplatě nedošlo. Příští rozhodný den je 29.3.2008, kdy může dojít k vyplacení částky 128 eur. Aktuálně lze na burze koupit certifikát za cenu okolo 94 eur. Pokud by se na jaře podařilo splnit podmínku pro výplatu (k tomu by ale musely japonské akcie pořádně zabrat), pak by investor mohl vydělat cca 36 % za 9 měsíců, což odpovídá 50,9 % p.a. (V tomto případě jde ale o značně spekulativní investici.)

Kdyby v březnu příštího roku nedošlo k předčasné splatnosti certifikátu, pak následuje třetí rozhodný den, a to 29.3.2009, kdy může dojít k výplatě částky 142 eur. Poslední možností pro strategii outperformance japonských akcií je 29.3.2010, kdy může dojít k výplatě částky 156 eur.

Pomineme-li aktuální vývoj trhů, kdyby investor koupil certifikát za nominální kurz 100 eur (nezohledňuji poplatky ani spread), pak v první rozhodný den mohl inkasovat 114 eur, čili výnos 14 % za 13 měsíců, neboli 12,9 % p.a. Pokud by k výplatě došlo ve druhý rozhodný den, zisk by činil 28 % za 25 měsíců, neboli 12,6 % p.a. Ve třetí rozhodný den by šlo o výnos 42 % (12 % p.a.) a v poslední rozhodný den by zisk činil 56 % (11,5 % p.a.).

Pakliže podmínka pro výplatu nikdy splněna nebude, pak je zde ochrana ve výši 25 %. Čili když bude relativní výkonnost Nikkei 225 vůči S&P 500 za období od 1.3.2006 do 29.3.2010 vyšší než -25%, pak inkasuje investor nominální hodnotu certifikátu 100 eur. Pokud by ale hodnota klesla třeba o 30%, pak investor obdrží pouze 70 eur.

Pro koho jsou express certifikáty vhodné?
Express certifikáty nabízí potenciálně velmi zajímavý výnos v porovnání s podstupovaným rizikem pro investice s horizontem jeden až čtyři roky. Touto formou je možné nadstandardně zhodnotit krátké peníze o cca 5-15 % p.a. Investor však nesmí zapomínat na rizika. Největší riziko spočívá v tom, že certifikát nebude splatný v první rozhodný den.

Když například investor plánuje za rok stavět a chce během toho jednoho roku zhodnotit své úspory, které plánuje použít ke stavbě, může využít express certifikátu. Ovšem pokud nebudou v první rozhodný den splněny podmínky pro předčasnou výplatu, pak bude investor nucen prodat za aktuální kurz na burze, při čemž se může dostat i do ztráty.

Na své si ale přijdou také dlouhodobí investoři, kteří upřednostňují stabilitu výnosů před jejich maximalizací. Při pečlivém výběru podkladových aktiv lze pomocí express certifikátů vytvořit velmi stabilní portfolio s ročními výnosy v rozmezí 6-10 %. Pokud do takového portfolia přimícháme ještě některé speciální investiční příležitosti, máme další alternativu pro konstrukci dlouhodobého dynamického portfolia.

Nutno však říct, že takové portfolio bude výrazně časově náročnější na správu než pasivní fondové portfolio. Bohužel při zpětném pohledu na vývoj akciových trhů se dnes fondové portfolio, těžící vždy především z růstu cen akcií, jeví jako sázka na černou po sérii, ve které padlo pět černých za sebou a žádná červená. (Pozn.: Matematická pravděpodobnost pro další tah je sice stále stejná, ale asi chápete, že nemůže černá padat do nekonečna.)

Proto kdo nemá rád vysoké riziko, bude se muset buď spokojit s nižšími výnosy konzervativních investic, nebo věnovat správě svého portfolia daleko více času (případně za to někoho zaplatit).

52 komentářů: “Express certifikáty v hledáčku investorů”

 1. Milan napsal:

  Víte někdo, kde by se daly sehnat certifikáty v USD? V eurech jich mám spoustu ale chtěl bych měnově diverzifikovat, když je teď USD levný. 🙂
  Děkuji.

  • Miroslav Piták napsal:

   Bohužel o takových certifikátech nevím (to ale neznamená že neexistují). Certifkáty emitované na „americká“ pokladová aktiva jsou obchodována v EUR a buď jsou nebo nejsou měnově zajištěna. Pokud chcete obchodovat v USD, asi nejvhodnější budou ETF.

   S pozdravem M.P.

  • Michal Kára napsal:

   Pokud mate certifikat na podkladove aktivum v USD a je menove nezajisteny, tak je jedno, jestli je v EUR.

   Pokud mate volne dolary, tak muzete zkusit ETF, napr. seznam ETF od iShares je zde: http://www.ishares.com/fund_info/index.jhtml?investorType=INDIV

   • Milan napsal:

    Právě, že mám volné USD a žádné certifikáty jsem nemohl v této měně najít…
    Díky za tip! 🙂

    • Jan Traxler napsal:

     Zalezi dost na tom, jakym zpusobem – s jakou strategii – chcete investovat. Pokud ciste indexove, pak mate k dispozici spoustu zajimavych ETF. Pokud Vas zajima castecna ochrana a jine certifikatove konstrukce, pak se poohlednete po strukturovanych dluhopisech, tam urcite najdete i USD.

 2. Martin Malý napsal:

  Mám za to, že tímto způsobem se dá docela dobře měnově zajistit vůči poklesu/růstu kursu např. czk/euro, czk/dolar

 3. Milan napsal:

  Může se někdo podělit o zkušenosti s českými on-line obchodníky s certifikáty – např. Patria, BrokerJet, Fio atd.? Nebo o jejich srovnání?
  Prozatím obchoduji certifikáty přes privátní bankovnictví ale chtěl bych být operativnější a také ušetřit na poplatcích… 🙂
  Děkuji předem.

  • Petr Kadanik napsal:

   Zatim jsem objevil kouzlo certifikatu jen teoreticky. Do ted jsem investoval jen do OPF. Ale uz jsem si zridil ucet u BrokerJet, a snazim se o certifikatech ziskat co nejvice informaci.
   I me by zajimalo, jake jsou rozdily mezi brokery co se tyce obchodovani s certifikaty. Samozrejme me zajimaji poplatky za nakup a prodej pri uvazovani investice do 100.000 Kc.
   A informace? Nejvice cerpam z ceskych stranek ZertifikateJournal, protoze neumim nemecky. Myslite si, ze nas pan Svoboda na tomto webu zasobuje kvalitnimi, pestrymi a erudovanymi informacemi? Anebo je nutne si data zistana na tomto webu korigovat a doplnovat jinde?
   Muzete mi doporucit weby o certifikatech v anglictine? Dekuji velice.

  • HonzaR napsal:

   Co se týče Fia a certifikátů (resp. etf v USA), tak přes Fio samozřejmě jdou nakupovat certifikáty, které jsou kotované na BCPP ve SPADu. Poplatek je 0,1% min 250 max. 990 Kč. Je jich tam zatím málo, ale vypadá to, že se budou objevovat další a další. Většinou je jediným specialistou Raiffeisen Bank.
   Dále některé certifikáty jsou obchodované na Xetře v Německu. (poplatek 0,15% min 9,95 EUR) Certifikáty v Německu jsou nejvíce obchodovány ve Studgartu, ale tam Fio přístup nemá.
   V americe jsou obdobné instrumenty ETF a ty jsou převážně obchodovány na AMEXu. Poplatek tam má Fio do 100 kusů max. cca 9 USD nad 100 kusů max. cca 11 USD.

   Z hlediska poplatků nemá Fio v ČR konkurenci, takže neprováháš, když se jukneš na jejich stránky http://www.fio.cz/dokumenty.itml (je tam i seznam etf a certifikátů). Já sice převážně obchoduji na BCPP, ale pár akcií v USA taký mám..

   HonzaR

   • Petr Kadanik napsal:

    Me se moc nechce poustet se do srovnavani, protoze k tomu nemam zkusenosti. Proto jsem vyse o alespon hrube srovnani pozadal nekoho, kdo to ma v malicku.
    ALE! Budeme-li se bavit jen o certifikatech, a konkretneji o tech, co jsou k mani na Xetra, tak
    v ceniku FIO najdeme: 0,15 % z objemu, min. ? 9,95
    a v ceniku BrokerJet: ? 11,95 (objem 0 – 5.000)
    Lze z techto dvou udaju rici, ze je FIO jasne levnejsi? Anebo je nutne kalkulovat i jine naklady, kterymi se brokeri ruzni?
    Nejlepsi by bylo srovnat nakup a prodej stejneho certifikatu za 100.000 Kc u ruznych ceskych brokeru.

    • Miroslav Piták napsal:

     Obchoduji přes brokerjet, výhradně používám mimoburzovní obchodování s emitentem. Poplatek je 9,95 EUR do objemu 5000 EUR. Pokud se trh vyloženě neutrhne, kdy emitent přeruší obchodování a i na burze se neobchoduje, tak likvidita je zaručena.
     Dobré zkušenosti mám se Citigroup a Commerzbank. Od ABN Amro mám koupený pouze 1 certifikát, takže nemohu hodnotit. S jinými emitenty zkušenosti nemám.

     S pozdravem M.P.

     • Miroslav Piták napsal:

      Přes Citigroup jsem obchodoval warranty na DAX, většinou jsem vstupoval a vystupoval za Stop Market, přes Commerzbank momentálně obchoduji Discount Call certifikáty na DAX (=vertikal debetní opční spread).

      S pozdravem M.P.

      • Mario napsal:

       Každý emitent má svou specializaci, všichni se ale snaží nabízet to nejprestižnější co je k dispozici. Takže na DAX je například dostatek všech typů certifikátů s nulovým nebo minimálním spreadem.
       Každý emitent má ale své odlišnosti v konstrukci certifikátu v závislosti na jeho typu.
       Nedoporučuji certifikáty na české burze vzhledem k neexistenci konkurenčního prostředí, zatím. Je veřejné tajemství, že něco chystá několik subjektů, včetně Sal. Op. (zdravím pana Žabžu) a Volksbank.
       Brokerjet není špatná volba, ale občas mají problémy s propojením a může se stát, že nezobchodujete Vámi chtěný produkt. Kdo neobchoduje Stuttgart(narážka na Fio), jako by nebyl…

       Co se týká právě českých certifikátů, tak je potřeba zmínit, že spousta subjektů z profesionálních důvodů nakoupila certifikáty v určitém, nemalém objemu. Tyto objemy je nutno v reálu odečíst od zobchodovaných certifikátů retailovými klienty. Pak to číslo bude podstatně nižší:-).

       • Milan napsal:

        Díky všem za reakce… 🙂
        Ještě jeden dotaz k českým certifikátům – např. od Raiffeisenbank na EuroStoxx 50.
        Je jeho cena v Kč odvozena přímo od bodové hodnoty indexu EuroStoxx 50 nebo se vypočítává přes eurovou hodnotu EuroStoxx 50 a tím pádem má na něj vliv i vývoj kurzu Kč/Euro?

        • Michal Mojžíš napsal:

         Pokud není zajištěn do koruny, tak na něho vývoj kursu má vliv zcela nepochybně.

       • Petr Kadanik napsal:

        Naznacujete, Mario, slabinu FIO v tom, ze nema pristup ke stuttgartske burze. Rad bych vedel, zda jste tuto slabinu vyzdvihl proto, ze ji povazujete za velmi podstatnou ve srovnani s ostatnimi ceskymi brokery. Je to tak? V poplatcich za obchodovani dulezite rozdily nevidite?

        Hodlam zpocatku obchodovat 4-6x do roka v objemu 30-60k. Proto me samozrejme zajimaji poplatky. A proto budu nakupovat v konkurencnim prostredi, kde ocekavam velmi nizky spread. ALE! Nerad bych expost zjistil, ze jsem si zvolil spatneho obchodnika (brokera).
        Otazka tedy zni: Pres koho v Cesku nakupovat certifikaty v objemu kolem 50k, tak aby to bylo pro me poplatkove nejvyhodnejsi?

        • Jan Traxler napsal:

         Petre, myslim, ze zrovna ve Tvem pripade hraje pri rozhodovani mezi brokery vyse poplatku asi stejnou roli, jako kdybych se rozhodoval, kam budu chodit nakupovat, mezi Teskem a Delvitou podle ceny rohliku.
         Podstatne je, co ches nakupovat. A pokud jde o poplatky, tak ty transakcni pro obchodnika s cennymi papiry jsou pri 4-6 obchodech za rok naprosto nepodstatne.

         • Petr Kadanik napsal:

          Ano, podobne formulovane ‚uklidneni‘ jsem potreboval slyset. Doufam, ze s Honzovym doporucenim souhlasi i ostatni profici… Nyni se tedy jiz nebudu vice trapit tim, zda byla ma volba obchodnika optimalni. Ted se budu o to vice rozhlizet mezi regaly… Dekuji.

   • sepp napsal:

    Psal jste „Co se týče Fia a certifikátů (resp. etf v USA)“. ETF nemají s certifikáty nic společného, jde o fondy. Certifikát je bankovní dluhopis.

    • HonzaR napsal:

     To máte pravdu, dle právního statutu jsou to zcela jiné instrumenty. Dle výsledku, o což jde investorům nejvíce) je to do velké míry to samé. ETF je vlastně trust, jehož jedinými aktivy jsou akcie jiných společností dle nějakého pravidla (ať už odráží index, nějaký koš akcií, sektorové akcie atd.) a participujete na vývoji daného koše. To samé Certifikáty – participujete na vývoji nějakého koše podle pravidel emitující banky.

     HonzaR

     • Tomáš Tyl napsal:

      Dle výsledku jsou ETF srovnatelné pouze s těmi typy certifikátů, které odrážejí vývoj indexu, nebo koše akcií. Ovšem celá řada certifikátů (mimo jiné ty o kterých je článek) využívají komplikovanější strategie, které ETF používat nemohou. Proto bych byl při směšování těchto instrumentů velmi opatrný.

  • Michal Kára napsal:

   Pokud chcete obchodovat certifikaty, tak na Fio spis zapomente. Jdou pres ne sice obchodovat ETF v USA, ale nabidka je preci jen omezena (viz napriklad
   http://www.ishares.com/fund_info/index.jhtml?investorType=INDIV ).

   Na CZ burze sice nejake certifikaty jsou, ale jedine co je prijemne jsou poplatky. Vyber mizerny, loty velke (pro rozumnou diverzifikaci rizika to chce na nepakove produkty portfolio neco pod 1 milion, na pakove jeste vic). Spready velke (nepakovy long na ropu BCPP spread 2.3%, spread _presne_ tehoz certifikatu na Euwaxu 0.53%). Reiffeissenka kotuje dost divne a k transparentnosti neprispiva ani prepocet z EUR – ovlivnovani kurzu na burze kurzem koruny.

   S BrokerJetem mate pristup ke spouste certifikatu, pouze kotace co ukazuje jsou nejake pochybne, doporucuji vzdy pred nakupem overit na Euwaxu. Eventuelne obchodovat primo s emitentem, kdy si kurs nejprve vyzadate, ale tam mate na rozhodnuti jen chvilku, pak musite zadat znova.

   Patrii neznam, pouze co vim, tak treba nektere certifikaty v dobe upisu u BJ koupit nejdou, u Patrie ano. Ale ma udajne vyssi poplatky.

   (Povzdech: Kdyby Fio uz konecne rozjelo alespon ty futures :-/ )

   • Miroslav Piták napsal:

    Na sledování kursů různých cenných papírů (certifikáty, warranty, …) používám http://www.onvista.de. U vybraného CP lze sledovat kurs u emitenta, na burze EUWAX Frankfurt.

    • Michal Kára napsal:

     „Overit na Euwaxu“ jsem myslel „Overit na http://www.euwax.de „. S OnVistou jsem se nikdy moc nezkamaradil. Mimochodem, je tristni, jak dobre nastroje jsou na technickou analyzu americkych akcii (finance.yahoo.com, finance.google.com, http://www.stockcharts.com a spousta dalsich) a na zapadoevropske je to bida a utrpeni (pokud tedy nejsou na Yahoo) :-/

     Mimochodm, pokud obchodujete s warranty, mozna se vam bude hodit: http://stock.dateso.cz/warrants/

     • Miroslav Piták napsal:

      Děkuji za tip, na obchodování s warranty už mám zpracovanou pořádnou „hračku“.

      Americké akcie nejsou předmětem mého zájmu, na složitou TA analýzu (již jsem viděl analýzy, kde přes všechny indikátory nebylo vidět základní graf) si nepotrpím. Pokud ji potřebuji provést (hlavně FIBO úrovně nebo se pouze pořádně podívat na velký graf) používám http://www.tradesignalonline.com/content.asp? nebo mám Amibroker ve free verzi. Jinak jsou pro mě důležitější data a ty čerpám z http://www.onvista.de.

      S pozdravem M.P.

     • Petr Kadanik napsal:

      S potesenim jsem zjistil, ze EUWAX ma anglickou verzi svych stranek. Budu jej tedy pouzivat. Jsou informace a data na EUWAX a ONVISTA zcela stejne?

      • Miroslav Piták napsal:

       Já teda německy vůbec neumím, ale nemám problém se na stránkách pohybovat jako ryba ve vodě.

       Copak kursy ty souhlasí, ale základní údaje se občas liší. Stalo se mi při nákupu discount certifikátu na RDX, který jsem vyhledl na onvista.de, že jsem nakonec nakoupil discount certifikát na RTX a navíc i s jinou hodnotou Cap. Občas se rozchází i datum splatnosti nebo poslední obchodní den.

       Zásadně tedy doporučuji. Ověřovat si to, co nakupujete na stránkách emitentů !!!

       S pozdravem M.P.

       • Jan Traxler napsal:

        Pod to se musim podepsat. Nezridka se stava, ze najdete odlisne informace od sveho brokera, od burzy, na informacnim portale jako je treba onvista a od emitenta. Nekdy je v tom pekny bordel.
        Jako investicni zprostredkovatel jsem nastesti zvykly u kazdeho fondu prochazet prospekt a factsheets, takze to uplne stejne delam i u certifikatu. To vsem durazne doporucuji!!! Nikdy nekupujte pouze na zaklade dat v online aplikaci Vaseho brokera. Vzdycky si pred nakupem nastudujte prospekt!!! Je dobre znat veskere podminky, nejen cisla v tabulce, ktera uvadi broker. Je dulezite seznamit se se vsemi riziky, vedet, jak se ktere hodnoty a poplatky vypocitavaji, vedet, za jakych okolnosti muze emitent zmenit podminky daneho certifikatu atd. atd. Lepsi obetovat par dni na prelouskani vsech informaci nez kupovat zajice v pytli. 😉

       • Mario napsal:

        Pane Pitáku, trochu to odlehčím.

        Možná buďte rád, že jste se spletl. Nejen podle pana Svobody je RDX pouze nerovnocenná náhražka RTX s nižší diverzifikací:-))

    • Miroslav Piták napsal:

     Mělo být samozřejmě napsáno: na burze EUWAX + Frankfurt

   • Petr Kadanik napsal:

    Chci se zamerit na certifikaty. Chci je nakupovat pres BrokerJet. Ale stejny certifikat lze casto nakoupit na nekolika burzach (vetsinou nemeckych). Kterou bych si mel vybrat? Budu mit vyhrano pokud zvolim tu s nejnizsim poplatkem? Anebo bych mel vzit v uvahu i jine parametry (napr. objem obchodu)? Dekuji.

    • Michal Kára napsal:

     Jednoznacne nakupovat tam, kde to vyjde nejlepe, t.j. nabidka * pocet kusu + poplatek bude nejmensi. A pri prodeji naopak poptavka * pocet kusu – poplatek musi byt nejvyssi. Euwax je nevyhodny tim, ze tam je vyssi poplatek, takze nakupuji spis primo od emitenta, pokud to jde.

     • Mario napsal:

      Trochu bych to chtěl poopravit.
      Akcie se většinou kotují na několika evropských burzách a jen trader ví on-line aktuální cenu na těchto burzách. V reálu to vypadá tak, že nakupuje na trhu, kde je nejnižší aktuální cena, nebo nejvyšší objem obchodů atd. Vy jako obyčejný amatér-investor nemáte k takovýmto podmínkám přístup.

      Od emitenta není vždy nejlepší cena. Ten slouží hlavně jako garant likvidity.
      U certifikátů to funguje podobně.

      Pokus o arbitráž může i v dnešní době padnout na úrodnou půdu, ale ta pravděpodobnost úspěchu je malá.

      • Michal Kára napsal:

       Takhle to funguje treba u americkych akcii (ruzna ECN i AMEX vs Nasdaq vs NYSE), ale my se tu bavime o certifikatech. Pochybuji, ze kdyz dam v BJ ze se ma prikaz provest na Euwaxu, ze se provede jinde.

       Prave proto uvadim brat v uvahu cenu i poplatek (od emitenta byva nizsi).

       Ceny mohou byt ruzne, ale presto nemusi jit o arbtrazni prilezitost; nezapomente na spread, ktery u certifikatu a warrantu byva (narozdil od likvidnich akcii) nezanedbatelny.

       • Miroslav piták napsal:

        Záleží samozřejmě, jaké podkladové aktivum a jaký instrument obchodujete. Např. warranty na DAX jsem obchodoval se spreadem 0,01 nebo 0,02 EUR/ks a Discount Call certifikáty se spreadem 0,02 EUR/ks.

        Discount certifikát na RTX má spread 0,1 EUR/ks a měnově zajištěný certifkát na Gold, který jsem nakupoval v rámci investičního plánu brokerjet má spread 0,15 EUR/ks.

        Takže jak je vidět, rozdíly jsou mírně řečeno značné.

        S pozdravem M.P.

     • Petr Kadanik napsal:

      Jak se nakupuje primo u emitenta? Predpokladam, ze se jedna o tzv. mimoburzovni trh. Potrebuji specialni smlouvu s emitentem? Lze nakoupit od emitenta pres BJ? Pokud to u BJ lze, tak za jakych podminek? Nejake papirovani navic? Poplatky navic? Dekuji.

      • J.H. napsal:

       Ano, jedná se o mimoburzovní trh. Není potřeba nic navíc, jen smlouva s BJ. Podle ISIN vám aplikace BJ nabídne, kde se to dá koupit (např. Stuttgart, Frankfurt, XETRA a UBS Warburg – mimoburzovní).

       Na mimoburzovním trhu jsou nižší poplatky – 9,95 Euro oproti 11,95 Euro (XETRA) a 16,95 Euro (EUWAX a ostatní německé burzy). Viz ceník.

       Funguje to tak, že po vyplnění údajů (Směr pokynu, množství, heslo…) dáte „Najít kurz“ a emitent vám nabídne okamžitý nákupní (prodejní) kurz, který buď akceptujete nebo ne. Na rozhodnutí máte pár vteřin. Celkem jednoduché.

       • Petr Kadaník napsal:

        Vskutku se to jevi byt jednoduche… jen se neukliknout 🙂
        Lze na mimoborzovnim trhu zadat pokyn s limity a jinymi parametry? Predpokladam, ze nikoliv, a ze kurz nabidnuty emitentem mohu v dany moment pouze prijmout anebo odmitnout. Je to tak?
        Mozna je prave kvuli temto omezenim mimoburzovni trh levnejsi…

        • Michal Kára napsal:

         Ano, proste si vyzadate kurs a mate cca 10 sekund na rozhodnuti zda prijmete nebo ne. Takze si predem zjistete nabidku/poptavku jinde, abyste ihned vedel, jestli je cena prijatelna nebo nikoli.

  • Martin napsal:

   chcel by som vediet nejaky konkretny postup ako nakupit certifikaty – kde zacat, ake ucty treba mat, ak elektronicky tak u akych obchodnikov atd (teraz ma nezaujima ako vyberat cert. len realny postup)
   vdaka

 4. Roman napsal:

  Dobry den,
  rad navstevuji tento servr, vetsina clanku je tu dost zajimavych.Nezivim se sice investovanim,ale dost se o neho zajimam. Ted mam jeden dotaz ohledne konkretni akcie. Nevite co se stalo s puvodnima akciema chemopetrolu v nominale 1000,- ? Zda se nejakym pomerem menili za unipetrol apod. Nikde jsem tuto informaci nenasel. Dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.