CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Jan Traxler

24. 01. 2008

52 komentářů

Express certifikáty v hledáčku investorů

 


 

V posledním roce si investoři velmi oblíbili express strategie, na což pružně reagují emitenti investičních certifikátů a vymýšlí nové zajímavé konstrukce. Pojďme se podívat, jak funguje základní koncept express certifikátů.

Jde o jeden z moderních investičních instrumentů, který v sobě nabízí možnost výplaty extra výnosu v kombinaci s částečnou ochranou proti poklesům. Podkladovým aktivem bývá podobně jako u jiných certifikátů jednotlivá akcie, koš akcií, jakýkoliv index – můžeme říct, že možnosti emitentů jsou neomezené.

Na jakém principu express certifikáty fungují?
Jak už sám název trochu napovídá, tento typ certifikátů umožňuje v případě splnění určitých podmínek zrychlenou (expresní) výplatu předem stanovené částky. Splnění podmínky a případná splatnost certifikátu se vztahuje k takzvanému rozhodnému dni. Ten bývá zpravidla za 11-14 měsíců od emise certifikátu.

Podmínkou nejčastěji bývá, že se podkladové aktivum musí k rozhodnému dni kotovat na vyšší hodnotě než při emisi, nebo že se jedno aktivum musí kotovat výše než druhé apod. Při splnění podmínky certifikát expiruje a investorovi je vyplacena sjednaná částka. Pakliže je nominální hodnota certifikátu 100 eur, pak se tato částka obvykle pohybuje od 105 do 115 eur.

V případě, že podmínka splněna není, přichází na řadu další rozhodný den o dvanáct měsíců později. K tomuto dni se vztahuje stejná podmínka. Pokud je napodruhé již splněna, dochází k výplatě předem stanovené částky. Ta bývá vyšší než po prvním roce a pohybuje se někde v rozmezí od 110 do 130 eur. Výnos vztažený na roční období při tom zpravidla o něco poklesne.

Pokud ani po dvou letech nedojde ke splacení certifikátu, následuje ještě třetí a často i čtvrté dvanáctiměsíční období, kdy opět dochází k navýšení vyplacené částky, ale snížení výnosu p.a. (Jsou i varianty, kdy roční výnos roste, ale nenašli bychom jich mnoho.) A co v případě, že ani po čtyřech letech není splněna podmínka pro výplatu?

Pak mnohdy ještě přichází na řadu částečná garance návratnosti alespoň investované částky, a to za podmínky, že hodnota podkladového aktiva je nad určitou úrovní garance (např. 70 % kurzu při emisi), respektive v některých případech za podmínky, že za celé období životnosti certifikátu nebyla tato hranice prolomena. Jestliže se podkladové aktivum kotuje pod touto úrovní, pak musí investor realizovat ztrátu, protože cena certifikátu v tomto případě odpovídá hodnotě podkladového aktiva.

Konkrétní příklad hovoří za vše
Pro ilustraci uvedu jeden velmi zajímavý konkrétní příklad, který však není doporučením k nákupu. 1.3.2006 emitovala ABN Amro Bank express certifikát s nominální hodnotou 100 eur, který sází na outperformance indexu japonských akcií Nikkei 225 nad indexem amerických akcií S&P 500. Podmínkou pro výplatu je dosažení nulové a vyšší outperformance.

První rozhodný den byl 29.3.2007, kdy mohlo být investorům vyplaceno 114 eur. Ačkoliv vše nasvědčovalo dosažení kladné nadvýkonnosti a cena certifikátu na burze se pomalu blížila k hodnotě 114 eur, nakonec strategie selhala a k předčasné výplatě nedošlo. Příští rozhodný den je 29.3.2008, kdy může dojít k vyplacení částky 128 eur. Aktuálně lze na burze koupit certifikát za cenu okolo 94 eur. Pokud by se na jaře podařilo splnit podmínku pro výplatu (k tomu by ale musely japonské akcie pořádně zabrat), pak by investor mohl vydělat cca 36 % za 9 měsíců, což odpovídá 50,9 % p.a. (V tomto případě jde ale o značně spekulativní investici.)

Kdyby v březnu příštího roku nedošlo k předčasné splatnosti certifikátu, pak následuje třetí rozhodný den, a to 29.3.2009, kdy může dojít k výplatě částky 142 eur. Poslední možností pro strategii outperformance japonských akcií je 29.3.2010, kdy může dojít k výplatě částky 156 eur.

Pomineme-li aktuální vývoj trhů, kdyby investor koupil certifikát za nominální kurz 100 eur (nezohledňuji poplatky ani spread), pak v první rozhodný den mohl inkasovat 114 eur, čili výnos 14 % za 13 měsíců, neboli 12,9 % p.a. Pokud by k výplatě došlo ve druhý rozhodný den, zisk by činil 28 % za 25 měsíců, neboli 12,6 % p.a. Ve třetí rozhodný den by šlo o výnos 42 % (12 % p.a.) a v poslední rozhodný den by zisk činil 56 % (11,5 % p.a.).

Pakliže podmínka pro výplatu nikdy splněna nebude, pak je zde ochrana ve výši 25 %. Čili když bude relativní výkonnost Nikkei 225 vůči S&P 500 za období od 1.3.2006 do 29.3.2010 vyšší než -25%, pak inkasuje investor nominální hodnotu certifikátu 100 eur. Pokud by ale hodnota klesla třeba o 30%, pak investor obdrží pouze 70 eur.

Pro koho jsou express certifikáty vhodné?
Express certifikáty nabízí potenciálně velmi zajímavý výnos v porovnání s podstupovaným rizikem pro investice s horizontem jeden až čtyři roky. Touto formou je možné nadstandardně zhodnotit krátké peníze o cca 5-15 % p.a. Investor však nesmí zapomínat na rizika. Největší riziko spočívá v tom, že certifikát nebude splatný v první rozhodný den.

Když například investor plánuje za rok stavět a chce během toho jednoho roku zhodnotit své úspory, které plánuje použít ke stavbě, může využít express certifikátu. Ovšem pokud nebudou v první rozhodný den splněny podmínky pro předčasnou výplatu, pak bude investor nucen prodat za aktuální kurz na burze, při čemž se může dostat i do ztráty.

Na své si ale přijdou také dlouhodobí investoři, kteří upřednostňují stabilitu výnosů před jejich maximalizací. Při pečlivém výběru podkladových aktiv lze pomocí express certifikátů vytvořit velmi stabilní portfolio s ročními výnosy v rozmezí 6-10 %. Pokud do takového portfolia přimícháme ještě některé speciální investiční příležitosti, máme další alternativu pro konstrukci dlouhodobého dynamického portfolia.

Nutno však říct, že takové portfolio bude výrazně časově náročnější na správu než pasivní fondové portfolio. Bohužel při zpětném pohledu na vývoj akciových trhů se dnes fondové portfolio, těžící vždy především z růstu cen akcií, jeví jako sázka na černou po sérii, ve které padlo pět černých za sebou a žádná červená. (Pozn.: Matematická pravděpodobnost pro další tah je sice stále stejná, ale asi chápete, že nemůže černá padat do nekonečna.)

Proto kdo nemá rád vysoké riziko, bude se muset buď spokojit s nižšími výnosy konzervativních investic, nebo věnovat správě svého portfolia daleko více času (případně za to někoho zaplatit).

Loading

Vstoupit do diskuze 52 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vlajka - logo trhu Start

Na burzu míří tři české firmy. Vyplatí se koupit jejich akcie?

Na trh Start Burzy cenných papírů Praha míří tři čeští emitenti. Pro kapitál si jdou výrobce bezpilotních letadel Primoco, výrobce pracovní obuvi Prabos a specialista na výrobu polymerních materiálů pro 3D tisk Fillamentum. Stojí za to se zajímat o koupi jejich akcií?

Text: Petr Zámečník

07. 05. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Roman

  25 června, 2007

  Dobry den,
  rad navstevuji tento servr, vetsina clanku je tu dost zajimavych.Nezivim se sice investovanim,ale dost se o neho zajimam. Ted mam jeden dotaz ohledne konkretni akcie. Nevite co se stalo s puvodnima akciema chemopetrolu v nominale 1000,- ? Zda se nejakym pomerem menili za unipetrol apod. Nikde jsem tuto informaci nenasel. Dekuji

  Odpovědět

 • Krumlovský

  25 června, 2007

  Akcie Chemopetrolu se měnily v poměru 1akcie /nom. 1000,-/ Chemopetrolu za 11akcií /nom. 100,-/ Unipetrolu. Bylo to asi tak v roce1977.

  Odpovědět

 • Krumlovský

  25 června, 2007

  Opravuji ten překlep v letopočtu. Samozřejmě tam má být rok 1997.

  Odpovědět

 • Roman

  25 června, 2007

  Diky, predpokladam, ze ne za 11,ale 10 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  25 června, 2007

  11

  Odpovědět

 • Milan

  26 června, 2007

  Může se někdo podělit o zkušenosti s českými on-line obchodníky s certifikáty – např. Patria, BrokerJet, Fio atd.? Nebo o jejich srovnání?
  Prozatím obchoduji certifikáty přes privátní bankovnictví ale chtěl bych být operativnější a také ušetřit na poplatcích… 🙂
  Děkuji předem.

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  26 června, 2007

  Zatim jsem objevil kouzlo certifikatu jen teoreticky. Do ted jsem investoval jen do OPF. Ale uz jsem si zridil ucet u BrokerJet, a snazim se o certifikatech ziskat co nejvice informaci.
  I me by zajimalo, jake jsou rozdily mezi brokery co se tyce obchodovani s certifikaty. Samozrejme me zajimaji poplatky za nakup a prodej pri uvazovani investice do 100.000 Kc.
  A informace? Nejvice cerpam z ceskych stranek ZertifikateJournal, protoze neumim nemecky. Myslite si, ze nas pan Svoboda na tomto webu zasobuje kvalitnimi, pestrymi a erudovanymi informacemi? Anebo je nutne si data zistana na tomto webu korigovat a doplnovat jinde?
  Muzete mi doporucit weby o certifikatech v anglictine? Dekuji velice.

  Odpovědět

 • HonzaR

  26 června, 2007

  Co se týče Fia a certifikátů (resp. etf v USA), tak přes Fio samozřejmě jdou nakupovat certifikáty, které jsou kotované na BCPP ve SPADu. Poplatek je 0,1% min 250 max. 990 Kč. Je jich tam zatím málo, ale vypadá to, že se budou objevovat další a další. Většinou je jediným specialistou Raiffeisen Bank.
  Dále některé certifikáty jsou obchodované na Xetře v Německu. (poplatek 0,15% min 9,95 EUR) Certifikáty v Německu jsou nejvíce obchodovány ve Studgartu, ale tam Fio přístup nemá.
  V americe jsou obdobné instrumenty ETF a ty jsou převážně obchodovány na AMEXu. Poplatek tam má Fio do 100 kusů max. cca 9 USD nad 100 kusů max. cca 11 USD.

  Z hlediska poplatků nemá Fio v ČR konkurenci, takže neprováháš, když se jukneš na jejich stránky http://www.fio.cz/dokumenty.itml (je tam i seznam etf a certifikátů). Já sice převážně obchoduji na BCPP, ale pár akcií v USA taký mám..

  HonzaR

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  26 června, 2007

  Me se moc nechce poustet se do srovnavani, protoze k tomu nemam zkusenosti. Proto jsem vyse o alespon hrube srovnani pozadal nekoho, kdo to ma v malicku.
  ALE! Budeme-li se bavit jen o certifikatech, a konkretneji o tech, co jsou k mani na Xetra, tak
  v ceniku FIO najdeme: 0,15 % z objemu, min. ? 9,95
  a v ceniku BrokerJet: ? 11,95 (objem 0 – 5.000)
  Lze z techto dvou udaju rici, ze je FIO jasne levnejsi? Anebo je nutne kalkulovat i jine naklady, kterymi se brokeri ruzni?
  Nejlepsi by bylo srovnat nakup a prodej stejneho certifikatu za 100.000 Kc u ruznych ceskych brokeru.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  26 června, 2007

  Obchoduji přes brokerjet, výhradně používám mimoburzovní obchodování s emitentem. Poplatek je 9,95 EUR do objemu 5000 EUR. Pokud se trh vyloženě neutrhne, kdy emitent přeruší obchodování a i na burze se neobchoduje, tak likvidita je zaručena.
  Dobré zkušenosti mám se Citigroup a Commerzbank. Od ABN Amro mám koupený pouze 1 certifikát, takže nemohu hodnotit. S jinými emitenty zkušenosti nemám.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  26 června, 2007

  Přes Citigroup jsem obchodoval warranty na DAX, většinou jsem vstupoval a vystupoval za Stop Market, přes Commerzbank momentálně obchoduji Discount Call certifikáty na DAX (=vertikal debetní opční spread).

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Mario

  26 června, 2007

  Každý emitent má svou specializaci, všichni se ale snaží nabízet to nejprestižnější co je k dispozici. Takže na DAX je například dostatek všech typů certifikátů s nulovým nebo minimálním spreadem.
  Každý emitent má ale své odlišnosti v konstrukci certifikátu v závislosti na jeho typu.
  Nedoporučuji certifikáty na české burze vzhledem k neexistenci konkurenčního prostředí, zatím. Je veřejné tajemství, že něco chystá několik subjektů, včetně Sal. Op. (zdravím pana Žabžu) a Volksbank.
  Brokerjet není špatná volba, ale občas mají problémy s propojením a může se stát, že nezobchodujete Vámi chtěný produkt. Kdo neobchoduje Stuttgart(narážka na Fio), jako by nebyl…

  Co se týká právě českých certifikátů, tak je potřeba zmínit, že spousta subjektů z profesionálních důvodů nakoupila certifikáty v určitém, nemalém objemu. Tyto objemy je nutno v reálu odečíst od zobchodovaných certifikátů retailovými klienty. Pak to číslo bude podstatně nižší:-).

  Odpovědět

 • Milan

  27 června, 2007

  Díky všem za reakce… 🙂
  Ještě jeden dotaz k českým certifikátům – např. od Raiffeisenbank na EuroStoxx 50.
  Je jeho cena v Kč odvozena přímo od bodové hodnoty indexu EuroStoxx 50 nebo se vypočítává přes eurovou hodnotu EuroStoxx 50 a tím pádem má na něj vliv i vývoj kurzu Kč/Euro?

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  27 června, 2007

  Pokud není zajištěn do koruny, tak na něho vývoj kursu má vliv zcela nepochybně.

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  27 června, 2007

  Naznacujete, Mario, slabinu FIO v tom, ze nema pristup ke stuttgartske burze. Rad bych vedel, zda jste tuto slabinu vyzdvihl proto, ze ji povazujete za velmi podstatnou ve srovnani s ostatnimi ceskymi brokery. Je to tak? V poplatcich za obchodovani dulezite rozdily nevidite?

  Hodlam zpocatku obchodovat 4-6x do roka v objemu 30-60k. Proto me samozrejme zajimaji poplatky. A proto budu nakupovat v konkurencnim prostredi, kde ocekavam velmi nizky spread. ALE! Nerad bych expost zjistil, ze jsem si zvolil spatneho obchodnika (brokera).
  Otazka tedy zni: Pres koho v Cesku nakupovat certifikaty v objemu kolem 50k, tak aby to bylo pro me poplatkove nejvyhodnejsi?

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  27 června, 2007

  Petre, myslim, ze zrovna ve Tvem pripade hraje pri rozhodovani mezi brokery vyse poplatku asi stejnou roli, jako kdybych se rozhodoval, kam budu chodit nakupovat, mezi Teskem a Delvitou podle ceny rohliku.
  Podstatne je, co ches nakupovat. A pokud jde o poplatky, tak ty transakcni pro obchodnika s cennymi papiry jsou pri 4-6 obchodech za rok naprosto nepodstatne.

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  27 června, 2007

  Ano, podobne formulovane ‚uklidneni‘ jsem potreboval slyset. Doufam, ze s Honzovym doporucenim souhlasi i ostatni profici… Nyni se tedy jiz nebudu vice trapit tim, zda byla ma volba obchodnika optimalni. Ted se budu o to vice rozhlizet mezi regaly… Dekuji.

  Odpovědět

 • sepp

  27 června, 2007

  Psal jste „Co se týče Fia a certifikátů (resp. etf v USA)“. ETF nemají s certifikáty nic společného, jde o fondy. Certifikát je bankovní dluhopis.

  Odpovědět

 • HonzaR

  27 června, 2007

  To máte pravdu, dle právního statutu jsou to zcela jiné instrumenty. Dle výsledku, o což jde investorům nejvíce) je to do velké míry to samé. ETF je vlastně trust, jehož jedinými aktivy jsou akcie jiných společností dle nějakého pravidla (ať už odráží index, nějaký koš akcií, sektorové akcie atd.) a participujete na vývoji daného koše. To samé Certifikáty – participujete na vývoji nějakého koše podle pravidel emitující banky.

  HonzaR

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  27 června, 2007

  Dle výsledku jsou ETF srovnatelné pouze s těmi typy certifikátů, které odrážejí vývoj indexu, nebo koše akcií. Ovšem celá řada certifikátů (mimo jiné ty o kterých je článek) využívají komplikovanější strategie, které ETF používat nemohou. Proto bych byl při směšování těchto instrumentů velmi opatrný.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  28 června, 2007

  Pokud chcete obchodovat certifikaty, tak na Fio spis zapomente. Jdou pres ne sice obchodovat ETF v USA, ale nabidka je preci jen omezena (viz napriklad
  http://www.ishares.com/fund_info/index.jhtml?investorType=INDIV ).

  Na CZ burze sice nejake certifikaty jsou, ale jedine co je prijemne jsou poplatky. Vyber mizerny, loty velke (pro rozumnou diverzifikaci rizika to chce na nepakove produkty portfolio neco pod 1 milion, na pakove jeste vic). Spready velke (nepakovy long na ropu BCPP spread 2.3%, spread _presne_ tehoz certifikatu na Euwaxu 0.53%). Reiffeissenka kotuje dost divne a k transparentnosti neprispiva ani prepocet z EUR – ovlivnovani kurzu na burze kurzem koruny.

  S BrokerJetem mate pristup ke spouste certifikatu, pouze kotace co ukazuje jsou nejake pochybne, doporucuji vzdy pred nakupem overit na Euwaxu. Eventuelne obchodovat primo s emitentem, kdy si kurs nejprve vyzadate, ale tam mate na rozhodnuti jen chvilku, pak musite zadat znova.

  Patrii neznam, pouze co vim, tak treba nektere certifikaty v dobe upisu u BJ koupit nejdou, u Patrie ano. Ale ma udajne vyssi poplatky.

  (Povzdech: Kdyby Fio uz konecne rozjelo alespon ty futures :-/ )

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  29 června, 2007

  Na sledování kursů různých cenných papírů (certifikáty, warranty, …) používám http://www.onvista.de. U vybraného CP lze sledovat kurs u emitenta, na burze EUWAX Frankfurt.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  29 června, 2007

  „Overit na Euwaxu“ jsem myslel „Overit na http://www.euwax.de „. S OnVistou jsem se nikdy moc nezkamaradil. Mimochodem, je tristni, jak dobre nastroje jsou na technickou analyzu americkych akcii (finance.yahoo.com, finance.google.com, http://www.stockcharts.com a spousta dalsich) a na zapadoevropske je to bida a utrpeni (pokud tedy nejsou na Yahoo) :-/

  Mimochodm, pokud obchodujete s warranty, mozna se vam bude hodit: http://stock.dateso.cz/warrants/

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  29 června, 2007

  Děkuji za tip, na obchodování s warranty už mám zpracovanou pořádnou „hračku“.

  Americké akcie nejsou předmětem mého zájmu, na složitou TA analýzu (již jsem viděl analýzy, kde přes všechny indikátory nebylo vidět základní graf) si nepotrpím. Pokud ji potřebuji provést (hlavně FIBO úrovně nebo se pouze pořádně podívat na velký graf) používám http://www.tradesignalonline.com/content.asp? nebo mám Amibroker ve free verzi. Jinak jsou pro mě důležitější data a ty čerpám z http://www.onvista.de.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  29 června, 2007

  S potesenim jsem zjistil, ze EUWAX ma anglickou verzi svych stranek. Budu jej tedy pouzivat. Jsou informace a data na EUWAX a ONVISTA zcela stejne?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  29 června, 2007

  Já teda německy vůbec neumím, ale nemám problém se na stránkách pohybovat jako ryba ve vodě.

  Copak kursy ty souhlasí, ale základní údaje se občas liší. Stalo se mi při nákupu discount certifikátu na RDX, který jsem vyhledl na onvista.de, že jsem nakonec nakoupil discount certifikát na RTX a navíc i s jinou hodnotou Cap. Občas se rozchází i datum splatnosti nebo poslední obchodní den.

  Zásadně tedy doporučuji. Ověřovat si to, co nakupujete na stránkách emitentů !!!

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  29 června, 2007

  Pod to se musim podepsat. Nezridka se stava, ze najdete odlisne informace od sveho brokera, od burzy, na informacnim portale jako je treba onvista a od emitenta. Nekdy je v tom pekny bordel.
  Jako investicni zprostredkovatel jsem nastesti zvykly u kazdeho fondu prochazet prospekt a factsheets, takze to uplne stejne delam i u certifikatu. To vsem durazne doporucuji!!! Nikdy nekupujte pouze na zaklade dat v online aplikaci Vaseho brokera. Vzdycky si pred nakupem nastudujte prospekt!!! Je dobre znat veskere podminky, nejen cisla v tabulce, ktera uvadi broker. Je dulezite seznamit se se vsemi riziky, vedet, jak se ktere hodnoty a poplatky vypocitavaji, vedet, za jakych okolnosti muze emitent zmenit podminky daneho certifikatu atd. atd. Lepsi obetovat par dni na prelouskani vsech informaci nez kupovat zajice v pytli. 😉

  Odpovědět

 • Mario

  29 června, 2007

  Pane Pitáku, trochu to odlehčím.

  Možná buďte rád, že jste se spletl. Nejen podle pana Svobody je RDX pouze nerovnocenná náhražka RTX s nižší diverzifikací:-))

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  29 června, 2007

  Ano, ve finále jsem rád že jsem se spletl, protože původní záměr byl zvolit Cap u podkladu v době nákupu a koupil jsem Cap 300 b. pod hodnotou podkladu, což se vyplatilo. Jinak už bych byl venku z obchodu na SL.

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  30 června, 2007

  Zminil jste jmeno pana Svobody… Pro me osobne je Zertifikatejournal.cz nejcastejsim zdrojem informaci o certifikatech. Zajimalo by me, zda zpravy a analyzy na tomto serveru povazujete za korektni a kvalitni. Co objektivita doporuceni a hodnoceni konkretnich titulu v jejich Journalu? Muzete doporucit podobny server zamereny na certifikaty (pokud mozno ne v nemcine, prosim)?

  Odpovědět

 • Mario

  30 června, 2007

  Pan docent Svoboda píše poutavě a zajímavě. Jeho journal má nápady a myšlenky, které se hodí. Je dobrou inspirací a vyplatí se o jeho informacích přemýšlet.

  Nicméně, jeho školení mívá přínos spíše jen pro opravdové začátečníky nebo velmi mírně pokročilé „laiky“. To znamená širokou veřejnost. Tak je to správné, a myslím, že by po bezplatném zaregistrování měli tento journal číst všichni zdejší „poradci“.

  Bohužel, informovanost o certifikátech v češtině je mizivá. Někteří obchodníci dělají bezplatná školení, kde se lze něco zajímavého dozvědět, nicméně opravdu seriozní periodikum na téma certifikátů zde není. Holt jsme i v tomto 100 let za opicema. A nečekejte, že to například zdejší banky změní. Pro ně jsou fondy až moc dobrý byznys…

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  1 července, 2007

  Weby které znám se zaměřením na certifikáty jsou v němčině. Nevím jestli budou např. v angličtině, protože pokud se nepletu tak tyto instrumenty jsou německým „vynálezem“.

  http://www.zertifikateweb.de/
  http://anlagezertifikate.de/zertifikatereport.php
  http://www.zertifikatejournal.de/index.php

  Samozřejmě že na certifkáty lze narazit i na velkých finačních portálech:

  http://www.onvista.de/
  http://www.ariva.de/
  http://www.derivatecheck.de/home/
  http://www.finanzen.net/
  http://www.finanztreff.de/ftreff/index.htm
  http://www.godmode-trader.de/
  http://www.boerse-go.de/
  http://www.stock-world.de/
  http://www.handelsblatt.com/news/Zertifikate-Fonds/default_301774.aspx (POZOR !!! k dispozici jsou i historické kursy certifikátů)
  http://www.adblue.de/

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  1 července, 2007

  Pokud někdo zná další dobrý web, budu velmi rád když ho uveřejní.

  Předem děkuji.
  S pozdravem M.P.

 • Miroslav Piták

  29 června, 2007

  Mělo být samozřejmě napsáno: na burze EUWAX + Frankfurt

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  29 června, 2007

  Chci se zamerit na certifikaty. Chci je nakupovat pres BrokerJet. Ale stejny certifikat lze casto nakoupit na nekolika burzach (vetsinou nemeckych). Kterou bych si mel vybrat? Budu mit vyhrano pokud zvolim tu s nejnizsim poplatkem? Anebo bych mel vzit v uvahu i jine parametry (napr. objem obchodu)? Dekuji.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  29 června, 2007

  Jednoznacne nakupovat tam, kde to vyjde nejlepe, t.j. nabidka * pocet kusu + poplatek bude nejmensi. A pri prodeji naopak poptavka * pocet kusu – poplatek musi byt nejvyssi. Euwax je nevyhodny tim, ze tam je vyssi poplatek, takze nakupuji spis primo od emitenta, pokud to jde.

  Odpovědět

 • Mario

  29 června, 2007

  Trochu bych to chtěl poopravit.
  Akcie se většinou kotují na několika evropských burzách a jen trader ví on-line aktuální cenu na těchto burzách. V reálu to vypadá tak, že nakupuje na trhu, kde je nejnižší aktuální cena, nebo nejvyšší objem obchodů atd. Vy jako obyčejný amatér-investor nemáte k takovýmto podmínkám přístup.

  Od emitenta není vždy nejlepší cena. Ten slouží hlavně jako garant likvidity.
  U certifikátů to funguje podobně.

  Pokus o arbitráž může i v dnešní době padnout na úrodnou půdu, ale ta pravděpodobnost úspěchu je malá.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  29 června, 2007

  Takhle to funguje treba u americkych akcii (ruzna ECN i AMEX vs Nasdaq vs NYSE), ale my se tu bavime o certifikatech. Pochybuji, ze kdyz dam v BJ ze se ma prikaz provest na Euwaxu, ze se provede jinde.

  Prave proto uvadim brat v uvahu cenu i poplatek (od emitenta byva nizsi).

  Ceny mohou byt ruzne, ale presto nemusi jit o arbtrazni prilezitost; nezapomente na spread, ktery u certifikatu a warrantu byva (narozdil od likvidnich akcii) nezanedbatelny.

  Odpovědět

 • Miroslav piták

  29 června, 2007

  Záleží samozřejmě, jaké podkladové aktivum a jaký instrument obchodujete. Např. warranty na DAX jsem obchodoval se spreadem 0,01 nebo 0,02 EUR/ks a Discount Call certifikáty se spreadem 0,02 EUR/ks.

  Discount certifikát na RTX má spread 0,1 EUR/ks a měnově zajištěný certifkát na Gold, který jsem nakupoval v rámci investičního plánu brokerjet má spread 0,15 EUR/ks.

  Takže jak je vidět, rozdíly jsou mírně řečeno značné.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Petr Kadanik

  30 června, 2007

  Jak se nakupuje primo u emitenta? Predpokladam, ze se jedna o tzv. mimoburzovni trh. Potrebuji specialni smlouvu s emitentem? Lze nakoupit od emitenta pres BJ? Pokud to u BJ lze, tak za jakych podminek? Nejake papirovani navic? Poplatky navic? Dekuji.

  Odpovědět

 • J.H.

  30 června, 2007

  Ano, jedná se o mimoburzovní trh. Není potřeba nic navíc, jen smlouva s BJ. Podle ISIN vám aplikace BJ nabídne, kde se to dá koupit (např. Stuttgart, Frankfurt, XETRA a UBS Warburg – mimoburzovní).

  Na mimoburzovním trhu jsou nižší poplatky – 9,95 Euro oproti 11,95 Euro (XETRA) a 16,95 Euro (EUWAX a ostatní německé burzy). Viz ceník.

  Funguje to tak, že po vyplnění údajů (Směr pokynu, množství, heslo…) dáte „Najít kurz“ a emitent vám nabídne okamžitý nákupní (prodejní) kurz, který buď akceptujete nebo ne. Na rozhodnutí máte pár vteřin. Celkem jednoduché.

  Odpovědět

 • Petr Kadaník

  30 června, 2007

  Vskutku se to jevi byt jednoduche… jen se neukliknout 🙂
  Lze na mimoborzovnim trhu zadat pokyn s limity a jinymi parametry? Predpokladam, ze nikoliv, a ze kurz nabidnuty emitentem mohu v dany moment pouze prijmout anebo odmitnout. Je to tak?
  Mozna je prave kvuli temto omezenim mimoburzovni trh levnejsi…

  Odpovědět

 • Michal Kára

  30 června, 2007

  Ano, proste si vyzadate kurs a mate cca 10 sekund na rozhodnuti zda prijmete nebo ne. Takze si predem zjistete nabidku/poptavku jinde, abyste ihned vedel, jestli je cena prijatelna nebo nikoli.

  Odpovědět

 • Petr Kadaník

  30 června, 2007

  Dekuji velice za informace. Verim, ze byly cenne a inspirativni nejen pro me.

  Odpovědět

 • Martin

  30 července, 2007

  chcel by som vediet nejaky konkretny postup ako nakupit certifikaty – kde zacat, ake ucty treba mat, ak elektronicky tak u akych obchodnikov atd (teraz ma nezaujima ako vyberat cert. len realny postup)
  vdaka

  Odpovědět

 • Martin Malý

  27 června, 2007

  Mám za to, že tímto způsobem se dá docela dobře měnově zajistit vůči poklesu/růstu kursu např. czk/euro, czk/dolar

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  27 června, 2007

  Jaký způsob máte na mysli?

  Odpovědět

 • Milan

  3 července, 2007

  Víte někdo, kde by se daly sehnat certifikáty v USD? V eurech jich mám spoustu ale chtěl bych měnově diverzifikovat, když je teď USD levný. 🙂
  Děkuji.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  3 července, 2007

  Bohužel o takových certifikátech nevím (to ale neznamená že neexistují). Certifkáty emitované na „americká“ pokladová aktiva jsou obchodována v EUR a buď jsou nebo nejsou měnově zajištěna. Pokud chcete obchodovat v USD, asi nejvhodnější budou ETF.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  3 července, 2007

  Pokud mate certifikat na podkladove aktivum v USD a je menove nezajisteny, tak je jedno, jestli je v EUR.

  Pokud mate volne dolary, tak muzete zkusit ETF, napr. seznam ETF od iShares je zde: http://www.ishares.com/fund_info/index.jhtml?investorType=INDIV

  Odpovědět

 • Milan

  4 července, 2007

  Právě, že mám volné USD a žádné certifikáty jsem nemohl v této měně najít…
  Díky za tip! 🙂

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  4 července, 2007

  Zalezi dost na tom, jakym zpusobem – s jakou strategii – chcete investovat. Pokud ciste indexove, pak mate k dispozici spoustu zajimavych ETF. Pokud Vas zajima castecna ochrana a jine certifikatove konstrukce, pak se poohlednete po strukturovanych dluhopisech, tam urcite najdete i USD.

  Odpovědět