Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Aleš Michl: Stát tu není od toho, aby vám vyplácel velký důchod

„Fér by bylo, kdyby stát řekl: já stabilizuji důchodový pilíř, ale zato ti garantuji jen malý důchod. Snížím ti pojištění a ty si s ním dělej, co chceš. To je podle mě lepší řešení. Tvrdší, ale lepší. Vždycky tu ovšem budou lidi, kteří zneužijí situace a spolehnou se stejně na stát. Jde spíš o to tuhle situaci minimalizovat a upozornit lidi na to, že garantovaný důchod jim stačit nebude. Pak budou motivováni se zabezpečit i sami,“ řekl v rozhovoru pro mesec. cz Aleš Michl z Raiffeisenbank.

"Důležité jsou tři věci. Za prvé aby důchodová reforma zlepšila veřejné finance. Dále aby tomu, kdo se reformy zúčastní, vydělala peníze nad nějaký benchmark, třeba index S&P říznutý na půl s dluhopisovým EFFAS. A za třetí, aby ji nějaký politik – břídil za pár let nemohl obrátit naruby a znárodnit úspory, jako se to stalo v Maďarsku. Navržená reforma tak, jak je na stole, mi do toho nezapadá, pardon vládo," uvedl Aleš Michl, který zodpovědný například za ekonomickou analýzu Raiffeisenbank.

Podle Aleše Michla je dobré uložit své finance do akciového fondu nebo fond životního cyklu tak, aby podíl majetku byl zhruba deset až patnáct procent. Když se podíváme na Čechy, tak pokud investujeme do fondů, máme většinu majetku v peněžních fondech. To jsou krátkodobé peníze na rok na dva. Když se podíváme na Němce, tak větší část majetku mají v akciích a  vůči disponibilnímu důchodu mají míru úspor kolem 11 %. My  máme míru úspor kolem jednoho procenta z důchodu. Moc na to stáří nemyslíme, spoléháme na strýčka stát. V Česku 94 % příjmů důchodce pochází od státu, což je první ohromná závislost na něm a žádná diverzifikace.

Zdroj: mesec.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.