CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Jan Traxler

13. 08. 2012

2 komentáře

Dluhopisy čeká špatné období

 


 

Ceny dluhopisů v USA, v Německu i v České republice nadále rostou. Tržní ocenění se dostává výrazně nad jmenovitou hodnotu dluhopisů. Pevný úrok, který dlužník každoročně vyplácí věřitelům, tudíž přináší investorům nižší výnosy.

Například desetiletý český státní dluhopis s ročním kupónem 4,70 % dnes stojí na burze ve Frankfurtu 120 % jmenovité hodnoty. Anualizovaný výnos do splatnosti tohoto dluhopisu činí pouhých 2,4 % p.a. To je méně, než nabízí některé spořicí účty nebo termínované vklady.

Graf 1: Vývoj ceny českého státního dluhopisu se splatností 12. 9. 2022 a kupónem 4,7 %

dluhopisy-jan-traxler-01

Zdroj: Brokerjet

Dluhopisové fondy vydělávaly díky klesajícím úrokovým sazbám

Dluhopisové fondy a podobně i penzijní fondy, které mají v portfoliu tento dluhopis, jsou tedy velmi limitovány v budoucích výnosech. V uplynulých letech výrazně poklesly úrokové sazby, a tak tržní cena dluhopisů rostla nad jmenovitou hodnotu. Díky tomu také rostlo tržní ohodnocení majetku dluhopisových fondů a cena podílových listů.

Například fond Conseq dluhopisový od založení v září roku 2000 vydělal investorům téměř 100 %. Jak ale ukazuje následující graf, velkou zásluhu na tom mají klesající úrokové sazby. Samotné úrokové výnosy dluhopisů v majetku fondu stojí zhruba za polovinou celkového výnosu fondu. Značnou roli zde ale sehrál také růst tržní ceny dluhopisů tažený klesajícími úrokovými sazbami.

Graf 2: Úrokové sazby a dluhopisy

dluhopisy-jan-traxler-02

Úrokové výnosy jsou velmi nízké

Jenomže v poměru k tržní ceně dluhopisu nyní kupón přináší investorům velmi nízký výnos. Například u zmíněného desetiletého dluhopisu pouhých 2,4 % p.a. V takovém prostředí budou dluhopisové fondy těžko vydělávat. Naopak hrozí, že se v příštích letech dočkáme vyšší inflace a úrokové sazby porostou. S vyššími úrokovými sazbami budou i investoři od dluhopisů vyžadovat vyšší úrokové výnosy. To by pak tržní cena dluhopisů klesala zpět k nominální hodnotě a dluhopisové fondy ztrácely.

Podobná je situace v celé Evropě i v USA, kde s ohledem na rostoucí zadlužení států navíc poroste kreditní riziko. To se nyní v plné síle ukazuje například u španělských nebo italských dluhopisů. Investoři přestávají věřit ve schopnost Itálie a Španělska splatit své dluhy. Za půjčky vyžadují vyšší úrokové platby. A tak se výnos do splatnosti u desetiletých španělských dluhopisů nyní pohybuje už kolem 7 % p.a., u italských dluhopisů kolem 6 % p.a.

Pro srovnání, u německých bondů byste v příštích deseti letech vydělali pouhých 1,45 % p.a., americké desetileté dluhopisy se aktuálně obchodují s výnosem do splatnosti 1,7 % p.a. Tak nízké sazby jsou udržitelné pouze v prostředí prakticky nulové inflace. Otázkou je, jak dlouho takové prostředí ještě vydrží. Určitě to ale nebude na věky.

Tabulka 1: Anualizovaný výnos do splatnosti u desetiletých státních dluhopisů

Německo

USA

ČR

Itálie

Španělsko

Brazílie*

1,45 %

1,71 %

2,40 %

5,81 %

6,86 %

9,53 %

* devítiletý dluhopis

Zdroj: Bloomberg, data k 9. 8. 2012

Dluhopisové fondy se zaměřením na emerging markets

Z toho vyplývá, že pro dlouhodobé investice jsou momentálně klasické dluhopisové fondy zcela nevhodné. Zajímavou alternativou, která má dlouhodobě potenciál vyšších výnosů, jsou pouze dluhopisové fondy zaměřené na regiony s vyšší inflací a vyššími úrokovými sazbami. Kupříkladu v Brazílii je nyní základní úroková sazba na hodnotě 8 % a úroky u devítiletých dluhopisů nesou do splatnosti 9,5 % p.a. Přitom úrokovou sazbu nyní centrální banka každý měsíc snižuje, ještě před rokem byla na 12,5 %.

Brazílie a další rozvíjející se ekonomiky, které se potýkají s vyšší inflací a bojují proti posilování domácí měny (aby podpořily exportéry), nabízí stále zajímavé úrokové výnosy dluhopisů a zároveň skýtají potenciál pro snižování úrokových sazeb, tedy růst tržní ceny dluhopisů.

V rámci diverzifikace portfolia můžete pro dlouhodobé investice zvážit dluhopisové fondy se zaměřením na emerging markets. Je zde potřeba počítat s vyšší volatilitou oproti klasickým dluhopisovým fondům. České nebo německé dluhopisové fondy však navzdory nižší volatilitě ztrácí výnosový potenciál, tudíž ty bych dnes pro investici rozhodně nedoporučoval.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Je čas vytáhnout peníze z repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Gekko

  14 srpna, 2012

  alternativou jsou rovněž fondy zaměřující se na nákupy inflačně vázaných dluhopisů, tady bych pokles výnosnosti asi neočekával…

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  14 srpna, 2012

  U korporátních dluhopisů vidítesituaci jak?

  Odpovědět