CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Dividendové akcie: Lepší než spořicí účet

 


 

Vzhledem k aktuálním ,,nulovým“ úrokovým mírám se velké množství i obyčejných lidí snaží najít vhodné způsoby, jak zhodnotit své úspory. Pochopitelně lidé, kteří mají své úspory na všelijakých spořicích účtech, jsou většinou velice konzervativní, averzní k riziku a mají zde uloženy spíše menší částky peněz v řádu desetitisíců nebo statisíců. Je zcela pochopitelné, že se vyhýbají investování nebo dokonce spekulování na kapitálových trzích a maximálně zvažují podílové fondy, ke kterým jsou však v České republice stále nedůvěřiví, čemuž se není co divit.

Člověk, který světu financí alespoň trochu rozumí a zároveň je ochoten věnovat málo ze svého času drobné analýze, může umístit své úspory mnohem efektivněji. Neříkám, že nepodstoupí „žádné“ riziko jako u bankovních účtů, ale v dlouhodobém horizontu se mu to rozhodně vyplatí.

Opravdové dividendové akcie jsou cenově stabilní akcie společností, které prakticky bez přestání tvoří zisk a objem poptávky po jejich produktech je ovlivněn okolím jen v minimální míře. Nevěříte, že takové akcie existují? Asi nejznámější investor na světě Warren Buffett, je příkladem člověka, který právě na těchto akciích zbohatl. Ovšem pan Buffett pochopitelně investoval do akcií v době celosvětové hospodářské expanze a to mělo jistě nemalý vliv na zhodnocování jeho kapitálu. Při investování do dividendových akcií rozhodně nečekejte závratné zisky, ale spíše stabilní a příjemné zhodnocení s nižším rizikem.

Důležité je poznamenat, že pokud máte zájem takto investovat, rozhodně se poohlédněte po akciích v zahraničí, především v USA. Pro ukázku jsem vybral 6 akcií známých a velkých společností z různých segmentů, o kterých si myslím, že jsou velice stabilní a již přes 10 let pravidelně vyplácejí dividendy. Důležité je také doplnit, že do dividendových akcií investujeme v dlouhodobém horizontu, takže očekávám, že akcie budou drženy v portfoliu nejméně 3 roky, což je ovšem v porovnání s případným vkladem na spořicí účty stále krátká doba.

První je možná nejméně známá společnost Northwest Natural Gas Company s tržní kapitalizací 1,2 miliardy dolarů. Společnost působí v segmentu energetiky a dodává plyn. Plyn je jeden z nejdůležitějších energetických zdrojů pro dnešní společnost, z čehož plyne stabilní výhled pro akcie společnosti. Beta koeficient je pouze 0,22, což značí, že akcie je méně volatilní než trh jako celek o přibližně 78 %.

REKLAMA

Druhý McDonald’s s tržní kapitalizací 96,93 miliardy dolarů je dle mého názoru snad nejméně riziková akcie. Ani finanční krize v roce 2008 tento titul nikterak nepoznamenala, možná spíše naopak. Lidé po hospodářské krizi začali McDonald’s navštěvovat více, protože především v USA jsou patří mezi nejlevnější restaurace. Beta koeficient je 0,37.

Třetí Coca-Cola Company je podobný příklad jako McDonald’s. Nejpopulárnější nápoj na světě jen tak na své popularitě neztratí a zisky společnosti mají stále kam růst. Beta koeficient je 0,53.

Čtvrtou společnost jsem vybral z farmaceutického odvětví. Společnost Johnson&Johnson vyrábí a vyvíjí léčiva, velice známé jsou například kontaktní čočky, které lidé používají dennodenně místo brýlí. Tržní kapitalizace Johnson&Johnson je ohromných 237,24 miliardy dolarů. Beta koeficient je opět pouze 0,55.

Předposlední vybraná společnost je British American Tobacco s opět obrovskou tržní kapitalizací 106,01 miliardy dolarů. Společnost profituje na lidských zlozvycích, protože vyrábí cigarety, a i přes všelijaká zdravotní nebo jiná omezení je velice zisková a jakékoliv ekonomické výkyvy na ni nemají větší vliv. Beta koeficient je 0,64.

REKLAMA

Šestá společnost Nike má tržní kapitalizaci 55,55 miliardy dolarů. Výroba oblečení a doplňků, neboli segment spotřebního zboží, je relativně vysoce konkurenční prostředí. Nicméně lidé oblečení potřebují, a i když ne, tak ho kupují stejně. Společnost Nike je bezpochyby jedna z nejsilnějších ve svém odvětví a o její postavení se není třeba obávat. Beta koeficient je 0,88.

Graf 1 – 6: Vývoj vybraných dividendových akciových titulů od roku 2000
dividendove-akcie-01-vyvoj-vybranych-akcii-od-roku-2000

Zdroj: Google Finance

Z těchto méně rizikových akciových titulů jsem sestavil jednoduché portfolio a rozdělil jeho výnos na dividendový a cenový. Při sestavování portfolia a srovnávání jeho výnosu s výnosem na spořicím účtu uvažuji investovanou částku 100 000 korun. Celkově tak do portfolia zařadím 19 akcií od každé společnosti a celková hodnota portfolia bude 97 121,75 korun k začátku roku 2007. Zbylých skoro 3 000 korun zbude na poplatky spojené s obchodováním na kapitálovém trhu nebo například na zajištění proti kurzovému riziku.

REKLAMA

K převodu dolarů na koruny je použit aktuální kurz koruny na dolar, což samozřejmě výsledky zkresluje. V případě investice do zahraničních titulů, a to především v dlouhém období, může sehrát pohyb kurzu samozřejmě významnou roli. Ceně akcií na začátku roku 2007 odpovídal kurz přibližně 21 korun za dolar, což by mělo v tomto případě negativní vliv. Proti tomuto riziku se lze zajistit například zakoupením příslušného opčního kontraktu, čemuž se zde věnovat nebudu, ale důležité je vědět, že taková možnost existuje.
dividendove-akcie-02-sestavene-portfolio

Jak by se zhodnocovalo takovéto portfolio v porovnání s uložením peněz na klasický spořicí účet od začátku roku 2007 do konce roku 2012? Pro porovnání jsem použil konstantní úrokovou míru 1,5 %. Je Pravda, že se během sledovaného období měnila, nicméně rozdíl mezi výnosy by nebyl výrazně menší.
dividendove-akcie-03-vynos-akcioveho-portfolia dividendove-akcie-04-vynos-akcioveho-portfolia-graf

Ať bychom zvolili jakékoliv 3 roky, tak by byl výnos akciového portfolia vyšší, než je tomu u klasického spořicího účtu. Velký podíl na tom má samozřejmě cenové zhodnocení akciových titulů, se kterým je spojeno právě to obávané riziko přesto, že se jedná o méně rizikové tituly.

Ovšem v případě, že by hodnota portfolia zůstala nedotčena zhodnocením akciových titulů nebo dokonce o nějaké procento klesla, což je u těchto stabilních akciových společností méně častý jev, tak po 3 letech zajišťují samotné dividendy vyšší zhodnocení kapitálu než spořicí účet. To lze vidět na následujícím grafu.
dividendove-akcie-05-vynos-akcioveho-portfolia-graf

Je pravda, že uložit peníze na spořicí nebo jiný podobný účet je mnohem jednodušší a méně rizikový způsob jejich alokace, nicméně na kapitálovém trhu existují možnosti, jak zhodnotit svůj kapitál mnohem efektivněji a nepodstupovat při tom nějaké enormní riziko. Dividendové akcie stabilních a velkých společností, které vyrábějí nezbytné produkty, nesou menší riziko a stabilní výnos, který převyšuje výnosy na spořicích účtech. Bavíme se samozřejmě o investičním horizontu 3 a více let. V případě analyzovaného portfolia by byl průměrný roční výnos 6,77 %.

Přílohy

dividendove-akcie-06-priloha1 dividendove-akcie-07-priloha2 dividendove-akcie-08-priloha3

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • drozden

  2 července, 2013

  Bylo by myslim vhodne zduraznit, ze backtest, zalozeny na tom, ze v roce 2007 nakupovat se znalostmi z roku 2013 skutecne muze vest k slusnym vynosum, ma pomerne zasadni problemy v logice. Sve by mohli vypravet akcionari napriklad Bank of America, ktera v pulce 2007 mela 3letou betu 0.7 a trzni kapitalizaci 250 miliard dolaru..

  Odpovědět

 • Investor

  3 července, 2013

  Tak nějak :)
  Byl jsem tenkrát mezi nimi 😉

  Odpovědět

 • JK

  2 července, 2013

  Souhlas s drozdenem, ačkoliv chápu, že článek nemá nic dokazovat, ale spíše ilustrovat možnost, tak podobných akcií,co se tvářily jako ideální a stabilní dividendové tituly už bylo a ejhle strukturální změna a je po srandě. Na druhou stranu souhlasím, že dobře diverzifikované portfolio dividendových akcií (z mého pohledu raději spíše ETF) je velmi dobrou volbou, ale spíše na delší než 3letý horizont…

  Odpovědět

 • Bedja

  2 července, 2013

  Dividendové akcie velkých a starých podniků a bank z indexu Dow Jones, Eurostoxx50 a Stoxx50 je nutno kupovat na stálo. Protože ty dividendy jsou to nejvýhodnější důchodové pojištění. Člověk má první příjem z toho už za měsíc a pak každý měsíc roku. A každých asi 8 let zažije zdvojnásobení příjmu. A jeho děti budou mít už tolik dividend, že nebudou nikdy pracovat. To žádné pojištění neumožní. Však neni možno kupovat akcie od 5 firem a od každé 19 akcií, jak píše zde ten student. Člověk by si měl koupit akcie od 20 firem a na každou dát například 6.000 euro. Těm firmám nesmí škodit konkurence a hrozit bankrot, tedy žádné akcie Nokia ani GM. Propad akcii bank 2008 a do března 2009 propad akcie Bank of America na 1/50, to nic neznamená. Akcie BAC se dostane zas na vrchol z roku 2007 za několik let. Zrovna tak akcie Barclays. Akcie RBS bylo nutno levně přikoupit a pak beze ztráty prodat. ETF neni dobrá investice. Protože z 20 akcií mi chodí 50× ročně dividendy. Warren Buffett měl 1989 z jeho investice do akcie CocaCola jen asi 2,5% dividendu. Jenže stálým růstem dividend mu ta dividenda dělá dnes už 39% z té investice roku 1988. Některé dividendy rostou tak hezky, že ve 38. roce bude dividenda už 100% z dnešní investice, když je dnes jen 3% netto ta dividenda. V USA a západní Evropě je normální mít polovinu důchodu z dividend. Jen v Čechách se lidi akcií boji a 140.000 českých porodavačů pojištění je snadno podvede s nějakým pojištěním na důchod. Však akcie CocaCola a McDonalds jsou dnes příliš drahé s PB nebo PS. Musely by klesnout na polovinu, aby se mohly koupit. Však plno jiných akcii na stálo se dostane dnes levně v indexu Dow Jones, Eurostoxx50 a Stoxx50.

  Odpovědět

 • ty

  3 července, 2013

  Vybral jsem jen „Těm firmám nesmí škodit konkurence a hrozit bankrot, tedy žádné akcie Nokia ani GM.“

  K tobě se dá říct jediné: hlavně když máš tu svoji věšteckou kouli, paciente.

  Odpovědět

 • gfd

  3 července, 2013

  tak tak, slusne postaveny plan, akorat ignoruje rizika, proto je dost naivni

  Odpovědět

 • Gekko

  2 července, 2013

  jsem nějak nepochopil. Kdo uvažuje v počtech akcií. Důležité je snad nastavení stejných dílů vyjádřeno v % a ne v počtech akcií. Proč pak mám dvojnásobně více peněz v BTI nežli v KO? Pak by určitě i ty historické grafické simulace vypadaly nějak jinak. Prosím o doplnění.

  Odpovědět