CZK/€ 25.115 +0,10%

CZK/$ 22.796 +0,32%

CZK/£ 29.736 +0,01%

CZK/CHF 26.676 -0,52%

Text: Luboš Smrčka

10. 02. 2014

1 komentář

Děsivé výsledky zločinné politiky ČNB aneb Nevěřte blogerům!

 


 

Celá devalvační intervenční akce začala 7. listopadu, trvá tedy zatím trošku více než devadesát dnů alias tři měsíce.

Co se za tu dobu skutečně stalo?

Především inflace nevyletěla do nebes. Relativně mírně zrychlila, což v překladu znamená, že jenom nejsme technicky vzato v deflaci. Blogeři (a bohužel i někteří analytici), kteří věštili benzín za 39 korun, mažou svoje vize z internetu v horečnaté snaze zamést elektronickou stopu svých omylů. Zatím to vypadá tak, že někdy koncem roku 2014 se dostaneme na úroveň dvouprocentní inflace, a to včetně významné pomoci vzpamatovávajících se realitních trhů ve Spojených státech a ve Velké Británii (jejichž vliv na české poměry se zdá být nemožný, ale opak je pravdou). Nějaké drastické nebo zločinné či děsivé znehodnocení vkladů obyvatel se tedy nedostavilo. (Ono ani nemohlo, ale to je některým ekonomickým „expertům“ vcelku jedno.)

Od konce prosince je koruna v principu absolutně stabilní a pohybuje se mezi 27,40 a 27,60 za euro. Tato oblast bude – zdá se – zónou koruny pro celý rok 2014 a obchodníci ji přijali za svou bez větších potíží. Není to sice tak úplně tržní, ale na straně druhé to je zajímavá informace pro vývozce i dovozce. Jejich kurzová rizika krátkodobě výrazně klesají, což může mít pozitivní dopady na jejich náklady a tedy na ziskovost. A je to především informace, která zpevňuje základy onoho dosti křehkého růstu, který se pomalu v České republice rodí.

Exporty i dovozy v prosinci (tedy v prvním kompletním měsíci po zahájení intervencí, za který jsou k dispozici data) výrazně meziročně vzrostly, což je přesně to, co národní banka chtěla. Jistě to není jenom devalvací, protože prosinec roku 2012 představoval mimořádně nízkou základnu, ale zlepšení je vidět a to je hlavní. Nemá zatím smysl ho přeceňovat, až příští měsíce ukáží, zda se kurz promítl také do nových zakázek. Tady existuje jistý zajímavý příslib z prosincových průmyslových dat – nové zakázky ze zahraničí vzrostly o více než 28 procent (tuzemské pouze o necelých osm procent).

Zahraniční poptávka měřená novými zakázkami se zvyšovala i před intervencemi, ale podstatně pomaleji. Kdybychom to srovnali s celým 4. čtvrtletím, tak nové zahraniční zakázky vzrostly o 17,8 procenta, celoročně o 5,8 procenta. Jak vidno, prosinec potvrdil soustavný růst, ale s prudkou akcelerací.

REKLAMA

V prosinci také meziročně vzrostly tržby maloobchodu o 5,2 procenta. To je v marasmu posledních měsíců a let výjimečná událost.

Na skutečné a seriózní hodnocení intervencí a jejich vlivu na ekonomiku je samozřejmě příliš brzy. Co lze říci již nyní, je to, že se ani vzdáleně nenaplnily mnohé katastrofické scénáře (což je však urážka slova scénář), kterými naplnili mediální éter „odborníci“, novináři i někteří skuteční analytici a reální ekonomové. Krok Bankovní rady ČNB nebyl ani „děsivý“, ani „zločinný“. Je to prostě jenom seriózní (a dosud jednoznačně úspěšný) pokus o zkrocení deflace a pomoc české ekonomice k vyšší konkurenceschopnosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Povzbudilo rychlé oživení Wall Street chuť investorů riskovat?

Neskončené třetí čtvrtletí roku 2024 je pro Wall Street jako na horské dráze. Prudký propad akcií zanechal v investorech obavy z delšího poklesu a mnozí se připravovali na obtížné období, které je čeká. Během pouhého měsíce se však trh působivě zotavil, index S&P 500 téměř uhradil všechny […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 09. 2024

Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec

Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na kapitálových trzích se střídají býčí a medvědí trhy v cyklické obměně růstu a poklesu, i když historicky víme, že ze statistického hlediska převažuje právě růst.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Klíčový technický indikátor signalizuje, že akcie mohou být přeprodané

Indikátor relativní síly – Relative Strength Indicator (RSI) je ukazatel, který měří rychlost a velikost nedávných cenových změn cenného papíru nebo indexu a vyhodnocuje, zda investoři danou investici překoupili nebo přeprodali. Hodnota RSI 70 nebo vyšší znamená překoupenost. Hodnota 30 nebo nižší značí přeprodaný stav.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Tarokar

    14 února, 2014

    Děkuji za hezky napsaný článek, se kterým se zcela ztotožňuni. Před třemi měsíci to skoro vypadalo, že po oslabení koruny o cca 5% už bude následovat jen poslední soud a neodvratný konec světa. Nic z toho se pochopitelně nestalo. Naopak se postupně ukazuje, že nízká poptávka doprovázená jádrovou deflací je problém nejenom v ČR, ale i v EU.

    Odpovědět