CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 03. 2023

0 komentářů

Můžou vám investice přinést daňovou vratku?

 

V polovině února podepisují zaměstnanci roční zúčtování daně. A na začátku dubna, při elektronickém podání na začátku května, odevzdávají OSVČ daňová přiznání. Přičemž na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování může vzniknout daňová vratka. A to díky použití daňových odpočtů a také daňových slev. Můžou vám investice přinést takovou daňovou vratku?

Loading 

Jak vzniká daňová vratka?

Pro vznik daňové vratky musíte splnit několik podmínek. Protože na vrácení daní po ročním zúčtování nebo po podání daňového přiznání není automatický nárok. Je nutné uplatnit daňovou slevu nebo odpočet a je také nutné, abyste během roku platili zálohy na daň z příjmu. To, aby vám stát měl z čeho vracet.

Na daňovou vratku tak nemají nárok například poplatníci, kteří mají příliš malé příjmy a během roku neplatí daně z příjmu. Daňovou vratku nedostanou ani OSVČ, které neplatí během roku zálohy na daň. Na vratku nebudete mít nárok, pokud neuplatníte některou ze slev nebo daňových odpočtů. Přičemž tyto dvě podmínky: dostatečné příjmy, ze kterých jste zaplatili zálohy na daň z příjmu, a použití daňových slev a odpočtů, musí být splněny zároveň.

Které investice jsou spojené s daňovou slevou?

Mezi daňové slevy patří například sleva na poplatníka, studenta, invaliditu, manželku, školku nebo děti. Žádný klasický investiční nástroj není spojený s daňovou slevou. Ledaže byste považovali za investici své studium, předškolní vzdělávání svých dětí, samotné děti nebo dokonce manželku.

Daňové odpočty a investice

Oproti tomu hned několik daňových odpočtů je spojenou s investicemi. Mezi ty klasické patří odpočty penzijního spoření a odpočty životního pojištění. Tyto vám můžou každý rok přinést daňovou vratku, každé jedno až 3 600 Kč za rok.

Určitou formou investice jsou také odpočty úroků z hypotéky což představuje investici do vlastního bydlení. Je ale nutno pamatovat, že tento odpočet nemůžete použít pro hypotéku, na kterou jste pořídili nemovitost, ve které nebydlíte. Tedy tento odpočet není možné použít pro opravdové investice ve formě investiční nemovitosti. V dané nemovitosti musíte bydlet a řešit s ní svou vlastní potřebu bydlení.

REKLAMA

Z kterých investic se vám daně nevrátí

Řada běžně realizovaných investic se daní srážkovou daní. A tu bohužel nezískáte zpět ani v rámci daňové vratky. Srážkovou daní jsou například daněny úroky na běžném, spořicím i termínovaném vkladu, srážkovou daní jsou také daněny výplaty dividend. I kdybyste si tuto daň dali jako zaplacenou do daňového přiznání nebo do ročního zúčtování daně, tak na ni nemůžete použít žádnou z daňových slev a srážkovou daň vám nikdo nevrátí.

Pozn.: Jinak to je u srážkové daně zaplacené z DPP nebo z DPČ. U těchto pracovních smluv může pracovník požádat o roční zúčtování daně nebo podat daňové přiznání a může tuto daň získat zpět v rámci daňové vratky.

Ze kterých investic naopak daň zaplatíte

U mnoha investic navíc máte povinnost podat jak daňové přiznání, tak také zaplatit daň z příjmu. Mezi takové investice patří například prodej nemovitosti, který nebyl osvobozen od daně, příjem z pronájmu, příjem z prodeje cenných papírů, které nebyly osvobozeny od daně, nebo příjem ze zahraničních dividend.

Na tuto povinnou daň sice můžete použít jakoukoliv daňovou slevu nebo si můžete snížit daňový základ daňovým odpočtem, ale nikdy vám nepřinesou daňovou vratku. A to z toho důvodu, že daň z příjmu platíte až při podání daňového přiznání, na tuto daň neplatíte během roku zálohy. Daňové slevy a odpočty ale můžou povinnou daň z příjmu snížit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *