CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Hana Bartušková

02. 08. 2021

1 komentář

Co je náhradový poměr starobního důchodu

 

foto: Shutterstock

Jak vysoký bude váš důchod, určují dva hlavní faktory. A to doba, po kterou jste platili státu důchodové pojištění. A průměrný výdělek, kterého jste dosahovali během odpracovaných let. Výše důchodu vám pak poví, jaký je váš náhradový poměr starobního důchodu k vaší mzdě.

Loading 

Jako náhradový poměr starobního důchodu se označuje poměr poslední vyplacené mzdy k prvnímu vyplacenému důchodu. Náhradový poměr je poměr hrubé mzdy k přiznanému důchodu. A toto číslo v podstatě udává, jakou část příjmu vám dokáže nahradit vyplácený důchod.

Jako náhradový poměr starobního důchodu se označuje ovšem i poměr průměrné mzdy k průměrnému důchodu v dané zemi. Tento makroekonomický ukazatel pak říká, jak dokáže průměrný důchod nahradit v průměru pobíranou mzdu.

Individuální náhradový poměr starobního důchodu

Váš náhradový poměr starobního důchodu říká, jak velkou část vaší hrubé mzdy pokryje pobíraný důchod. Přičemž v českém důchodovém systému platí, že čím vyšší máte mzdu, tím nižší je náhradový poměr. A také platí, že čím více roků máte odpracováno na důchod, tedy čím déle platíte důchodové pojištění, tím vyšší je váš důchod a tím vyšší je také váš náhradový poměr.

Vzhledem k tomu, že většina vyplácených důchodů se nedaní a je to váš čistý příjem, může být porovnání s hrubou mzdou matoucí. Pro lepší popis situace se tak občas používá i tzv. čistý náhradový poměr, který poměřuje vaši čistou mzdu s vypláceným důchodem.

REKLAMA

Je možné, aby vyplácený důchod byl vyšší než vyplácená mzda?

Je možné, aby byl náhradový poměr starobního důchodu vyšší než 100 %? Toto je možné často pozorovat u jednotlivců, kteří nyní pracují pouze za minimální mzdu, ale během svého života dosahovali i vyšších měsíčních příjmů. Nadprůměrně vysoký náhradový poměr důchodu mají také osoby, které odváděly důchodové pojištění více let. Ženy mají lehce vyšší náhradový poměr než muži. To je dáno tím, že muži mají zpravidla větší mzdy při odchodu do důchodu.

Individuální náhradový poměr vlastně říká, jak moc se změní ekonomická situace jednotlivce v okamžiku odchodu do důchodu. Neboli jak moc se odchodem do důchodu sníží příjmy jednotlivce. Český důchodový systém je výrazně solidární, tedy jednotlivci s vyššími příjmy mají velmi podobné důchody jako jednotlivci s vysokými příjmy. Díky tomuto nastavení vychází náhradový poměr jako nejvyšší pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, které tvoří až 60 % příjemců důchodu. Tito starobní důchodci s nízkými příjmy si často odchodem do důchodu můžou finančně i polepšit.

Náhradový poměr v ČR

Pokud jde o země OECD, tak většina důchodových systémů je stejně jako ten český nastavena solidárně a náhradový poměr skupin s nižšími příjmy bývá vyšší než náhradový poměr vysokopříjmových skupin. Vysoké náhradové poměry mají například v Dánsku, kde muži s polovičním průměrným výdělkem mají náhradový poměr ve výši 114 %, nebo v Lucembursku, kde je tento náhradový poměr ve výši 92 %.

Naopak nejvíce zásluhový důchodový systém, tedy že náhradový poměr je stejný pro všechny příjmové skupiny obyvatel, najdete například v Rakousku (76,5 %), Německu (38,7 %), Maďarsku (56,1 %), Itálii (79,5 %) nebo v Polsku (29,4 %).

REKLAMA

Český náhradový poměr starobního důchodu je u průměrně vydělávajících mužů 45,9 %, což je v rámci OECD i v rámci EU spíše podprůměrná hodnota. U nízkopříjmových skupin (s polovičním průměrným příjmem) je náhradový poměr ve výši 75 %, při ještě nižších příjmech náhradový poměr dále roste, Zatímco vysokopříjmové skupiny (s příjmem ve velikosti jednoho a půl průměrného příjmu) dostanou zhruba 36,2 %, u vyšších příjmů náhradový poměr dále klesá.

Náhradový poměr u nízkopříjmových a vysokopříjmových skupin v zemích OECD (2019)
Náhradový poměr starobního důchodu

zdroj: OECD

Také si přečtěte: Jak klesá náhradový poměr

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Průměrný důchod v roce 2024

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

Pracující důchodce

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023

důchodové spoření 2024

Jak mít vyšší důchod?

Trošku nemístná otázka. Alespoň v dobách chystané důchodové reformy, kdy se opět diskutuje o tom, že na důchody nebude, že současní třicátníci důchody skoro žádné nedostanou a že je třeba změnit výpočet a nastavení celého systému. Pokud ale vezmeme v úvahu současný český penzijní systém, tak jsou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Zdeněk

    26 listopadu, 2021

    Všechny okolní země mají plně zásluhový (% stejný pro všechny, tj. spravedlivý) náhradový poměr starobního důchodu – tímto směrem by měla být provedena plánovaná důchodová reforma nové koalice . Děkuji za článek !

    Odpovědět