CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Milan Vodička

07. 12. 2021

1 komentář

ČNB dává ruce pryč od XIXOIO, výsledky společnosti stále v režimu „TAJNÉ“

 

Foto: Shutterstock

Společnost XIXOIO, která v rámci masivní reklamní kampaně nabízí tokeny XIX, se na svých webových stránkách na několika místech odkazuje na stanoviska nebo souhlas České národní banky. „Nejnovějším úspěchem XIXOIO je skutečnost, že se nám podařilo potvrdit s Českou národní bankou náš názor o právně funkčním postavení Blockchainu Genesis při respektování předpisů finančního trhu,“ uvádí se mimo jiné na stránkách www.xixoio.cz. ČNB ale upozorňuje, že aktivity společnosti XIXOIO žádným způsobem nereguluje.

Loading 

„V této souvislosti Česká národní banka upozorňuje na prezentaci této společnosti vůči veřejnosti, která může vzbuzovat mylný dojem, že obchodní model společnosti XIXOIO a.s. a její podnikání byly Českou národní bankou schváleny, povoleny nebo alespoň zčásti regulovány,“ uvedla pro server investujeme.cz Petra Vodstrčilová, mluvčí České národní banky.

Společnosti XIXOIO tedy nebylo uděleno žádné povolení České národní banky k podnikání na finančním trhu. Česká národní banka pouze v minulosti zodpověděla několik specifických dotazů společnosti XIXOIO, jako tomu je v případě jakéhokoliv tazatele, který splní podmínky podání tzv. kvalifikovaného dotazu.

Podle Petry Vodstrčilové vyjádření České národní banky ke kvalifikovaným dotazům vychází z konkrétních okolností popsaných tazatelem. Tyto závěry nepředstavují žádnou formu povolení k činnosti. Česká národní banka v této souvislosti uvádí, že činnost společnosti XIXOIO spočívající ve vydávání tokenů sama o sobě nepředstavuje činnost podléhající dohledu ČNB.

Česká národní banka v této souvislosti vydala obecné varování, ve kterém veřejnost upozorňuje na rizika spojená s nabídkami zhodnocení finančních prostředků prostřednictvím alternativních investičních produktů, které jsou někdy podpořené silnou mediální prezentací. „V současnosti je potřebné připomenout, že při nákupu, či držení těchto produktů (tokenů, participací a jiných alternativních produktů) nepožívá investor výhod v podobě ochrany spojované s regulovanými finančními službami,“ doplnila Petra Vodstrčilová.

REKLAMA

Co na to XIXOIO?

Společnost XIXOIO na varování České národní banky reagovala na svých webových stránkách.

Uvádí například: „Společnost XIXOIO zcela souhlasí s prohlášením ČNB i Ministerstva financí a společně s nimi upozorňuje, že přestože tokeny a další kryptoaktiva nepodléhají regulaci, nákup digitálních kryptoaktiv je zejména v době vysoké nestability a prohlubující se inflace vysoce žádaný. Proto je více než kdykoliv jindy důležité, aby každý, kdo zvažuje nákup digitálních kryptoaktiv, zmírnil případná rizika tím, že se dopředu seznámí alespoň se základními parametry, které rizikovost snižují.“

Následuje výčet otázek, které by si zájemce o token XIX měl položit:

 1. Je známa přesná podnikatelská entita emitenta bezpečnostních tokenů?
 2. Podniká emitent řádně ve své zemi a na základě zákonem stanovených povolení?
 3. Má společnost, jež emitovala tokeny, řádně evidované společnosti v ČR?
 4. Sídlí společnost dlouhodobě na stejné adrese a fyzicky tam provozuje činnost?
 5. Má společnost skutečné zaměstnance, hradí jim mzdy, odvádí daně?
 6. Komunikuje společnost transparentně s veřejností například formou reklamy?
 7. Přestože tokeny nepodléhají regulaci, komunikuje společnost s autoritami?
 8. Oznamuje společnost transparentně veřejnosti data o prodejích a uživatelích?
 9. Prezentuje společnost veřejně podkladové aktivum, které z kapitálu vytváří?
 10.  Jsou lidé, kteří za společností stojí či ji reprezentují, důvěryhodní a kredibilní?
 11. Má společnost řádně a veřejně dostupnou dokumentaci, podmínky a prezentaci?

„Společnost XIXOIO podniká podle všech těchto parametrů a vyzývá všechny zájemce o kryptoaktiva, aby se o odpovědi na tyto otázky aktivně zajímali.“

REKLAMA

Jednu ze základních otázek ale ve svém přehledu vynechala.

To nejzákladnější XIXOIO ve svých doporučeních neuvádí. Proč?

Protože podle smluvních podmínek, které jsou součástí smlouvy o poskytnutí financování, má držitel digitálního tokenu XIX právo na podíl ze zisku společnosti XIXOIO, je důležité vědět, jaké jsou hospodářské výsledky této společnosti. Přestože si tento produkt koupilo podle webových stránek společnosti více než sedm tisíc zájemců za několik stovek milionů korun, obrat, náklady ani zisk XIXOIO nikde nenaleznete. A podle výše uvedeného výčtu otázek by se o tyto informace ani nikdo neměl zajímat. Protože tento dotaz tam zcela schází.

Ale jak někdo může investovat své prostředky do něčeho, aniž by věděl, jak se jeho podkladové aktivum (společnost XIXOIO) vyvíjí?

Redakce investujeme.cz o zaslání těchto údajů požádala již před třemi týdny. Poskytnutí hospodářských výsledků redakci musí ovšem schválit představenstvo XIXOIO. Dosud informace o rozhodnutí představenstva ani samotné hospodářské výsledky do redakce nebyly doručeny.

Přečtěte si i o dalších zvláštních souvislostech nabídky XIXOIO.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  8 prosince, 2021

  A pak že to nejde.

  Odpovědět