CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Petr Zámečník

17. 06. 2014

1 komentář

ČNB: Banky jsou stabilní. Potíže mohou mít kampeličky a penzijní společnosti

 


 

Česká národní banka provedla již desátý každoroční test stability finančního sektoru. V rámci něho otestovala stabilitu finančních institucí nejen v případě pravděpodobného a očekávaného vývoje ekonomiky, ale i pro nepravděpodobnou situaci hlubší recese a deflace.

„Zatímco Základní scénář předpokládá mírný pokles úvěrového rizika, nepříznivý vývoj ve scénáři Evropa v deflaci by znamenal mimo jiné více než trojnásobné zvýšení úvěrových ztrát bankovního sektoru na tříletém horizontu testů,“ shrnuje ČNB testované podmínky. Bankovní sektor jako celek si i při ztížených podmínkách udržel kapitálovou přiměřenost nad 8 % a má pod kontrolou i likviditu. Dobře dopadly i pojišťovny, hůře jsou na tom kampeličky a penzijní společnosti.

Potíže družstevních záložen

Družstevní záložny se v loňském roce dostaly do hledáčku České národní banky. Dvě z nich postihlo nejprve významné omezení podnikání (nesměly přijímat nové členy a poskytovat nové úvěry) a postupně ztratily i licenci, byť jedna zatím nepravomocně. Potíže sektoru družstevních záložen ale sahají ještě dále.

Kampeličky mají vysoce rizikové úvěrové portfolio a jeho rizikovost v loňském roce ještě vzrostla. Podíl úvěrů v selhání dosahuje 22,7 %. Družstevní záložny mají navíc úvěrové portfolio výrazně koncentrované. 60 % z 15 největších úvěrů jednotlivých záložen je poskytnuto developerským společnostem.

„Kvalita úvěrů se výrazně zhoršuje s rostoucí částkou poskytovaného úvěru, delikvence roste výrazně od úrovně 15 mil. Kč a u úrovně nad 30 mil. Kč je velmi vysoká. Řízení rizik tak nejvíce selhává u velkých úvěrů,“ zjistila ČNB.

REKLAMA

„Segment družstevních záložen jako celek zůstává značně rizikový a jeho regulace vyžaduje změny,“ hodnotí sektor kampeliček Zpráva o finanční stabilitě. Navzdory potížím některých záložen a zpřísnění pohledu ČNB se kampeličkám daří získat více vkladů. U těch, kterým ČNB přijímat nové vklady nezakázala, stouply o 7,3 %. Přesto spravují pouze 0,5 % aktiv finančního sektoru.

Penzijní společnosti a jejich rizika

Penzijní společnosti čelí několika rizikům, před nimiž varovala i Česká národní banka. Jedno riziko je systémové a souvisí s proklamovaným rušením 2. pilíře. Na tuto pravděpodobnou eventualitu se penzijní společnosti musí připravit.

Druhé riziko penzijních společností plyne z možného růstu úrokových sazeb. Penzijní společnosti mají ve svých portfoliích nakoupeny především dluhopisy. Pokud vzrostou výnosy dluhopisů, cena již zakoupených dluhopisů klesá. To přináší účetní ztráty, a to i v případě, kdy penzijní společnost drží dluhopisy „do splatnosti“ – a jejím jediným výnosem je úrok, který pravidelně dostává.

„Sektor penzijních společností zůstává citlivý vůči růstu výnosů držených cenných papírů a v případě budoucího skokového růstu výnosů by musel pravděpodobně navýšit kapitál,“ uvádí Zpráva o finanční stabilitě.

REKLAMA

Příčinou tohoto rizika pro sektor penzijních společností tkví v garanci připsání nezáporného zhodnocení v transformovaných fondech. V nich investují penzijní společnosti především do dluhopisů. Pokud by jejich zhodnocení vzrostlo a cena klesla, musely by penzijní společnosti doplatit ztrátu z vlastního kapitálu. To se již stalo v letech 2007 až 2009, kdy některé penzijní fondy musely navyšovat základní kapitál.

Banky jsou stabilní

V minulých zprávách Česká národní banka vyjádřila obavu ze snižování úrokových marží bank. Ty se ale v uplynulém roce stabilizovaly a k jejich dalšímu poklesu již nedochází. Smutná zpráva pro spotřebitele a firmy, které nezískají ještě levnější úvěry, je pozitivní pro stabilitu bankovního sektoru.

Banky mají stále více podobná portfolia a více si půjčují vzájemně. Tento trend představuje sice určité riziko, ale není tak vysoké vzhledem k rostoucímu podílu likvidních aktiv.

V roce 2013 se také zlepšila situace na developerském trhu, který zaznamenal oživení. Díky němu se snížil podíl úvěrů developerským společnostem v selhání. „Pozitivní vývoj především na domácím trhu komerčních nemovitostí však může být narušen případnou korekcí nerovnováh na evropských trzích nemovitostí a s tím souvisejícím odchodem zahraničních investorů z českého trhu,“ varuje ČNB.

Pouze dvě menší banky mají dle České národní banky dlouhodobě neudržitelný obchodní model. O které banky se jedná, z pochopitelných důvodů ČNB neuvedla. Kdyby je jmenovala, odsoudila by je k zániku.

Pojišťovny a nízké úrokové sazby

Zejména pro životní pojišťovny je významným rizikem setrvání nízkých úrokových sazeb. Jak rizikové životní pojistky, tak kapitálové životní pojištění je založeno a počítáno na fixní technické úrokové míře, kterou se minimálně zhodnocují technické rezervy. Pokud jsou úrokové sazby nižší, nemusí pojišťovna vydělat dostatek peněz a pojistky se mohou stát ztrátovými.

„Pokud by nízké dlouhodobé úrokové sazby přetrvávaly dlouhodobě, zisková marže by dále klesla a mělo by to nepříznivý dopad na solventnost pojišťoven,“ varuje ČNB. Současná kapitálová síla pojišťoven je ale dostatečná a riziko nesolventnosti nehrozí ani na střednědobém horizontu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pepa

    18 června, 2014

    No to by jednoho naštvalo, když nedávno koupil nemalý podíl v Allianzce :-), ale nebojte, ono se to poradcům zase nějak podá.

    Odpovědět