CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 01. 2023

0 komentářů

Čína – nový zlatý věk pro investiční sektor

 

Rychle rostoucí odvětví investic a správy majetku v Číně přichází do svého zlatého věku. Pevninské čínské trhy jsou prostě příliš velké na to, aby je bylo možné ignorovat, a pro zbytek světa budou atraktivní dlouhodobou investiční destinací.

Loading



 

„Dá se do Číny ještě investovat?“ je otázka, kterou jsme na trhu v posledních dvou letech slýchali často. A skutečně – rostoucí geopolitické napětí a zpomalující růst, ještě zhoršený covidem, vyvolávají pochybnosti o budoucnosti čínských trhů.

Pokud však jde o Čínu – a zejména pesimističtější investory – domníváme se, že někteří riskují, že jim unikne jeden z nejvýznamnějších trendů, k němuž v globálním finančním odvětví v posledních letech dochází: liberalizace rychle rostoucího čínského odvětví investic a správy majetku. Říkejme mu klidně zlatý věk,“ říká Senan Yuen, vedoucí investic, Fidelity International Čína, a dodává: „Vezměme si některá data. Zatímco pandemie covidu v posledních letech narušila celou řadu aspektů čínského hospodářského života, nezastavila růst sektoru podílových fondů v této zemi. Podle dat čínské asociace správy aktiv vzrostl celkový objem spravovaných aktiv v podílových fondech od ledna 2020 o 71 %. Na konci října činil celkový objem spravovaných aktiv (AUM) tohoto sektoru 26,5 bilionu renmimbi (3,8 bilionu dolarů, přepočteno k 21. prosinci).“

Tato expanze je způsobena především rychlou akumulací aktiv domácností. Hrubý domácí produkt Číny v roce 2021 již třetím rokem po sobě překročil 10 000 dolarů v přepočtu na obyvatele. Prezident Si Ťin-pching ve své říjnové zprávě na sjezdu komunistické strany uvedl, že HDP na obyvatele vykoná „velký nový skok“ a do roku 2035 dosáhne úrovně „středně rozvinuté země“.

V důsledku toho vytvářejí čínští občané silnou i rostoucí poptávku po profesionálních službách správy aktiv, včetně podílových fondů.

REKLAMA

Této poptávce pomáhá také dlouhodobý strukturální posun. Demografické trendy, jako je stárnutí populace a úbytek počtu pracovních sil, tlačí na snižování neutrální úrokové sazby v Číně. V reakci na to střadatelé stále častěji přesouvají v honbě za lepším výnosem větší část svých aktiv z bankovních spořících účtů do jiných produktů správy aktiv.

Současně s tím, jak v Číně roste povědomí o potřebě spořit na důchod, se jako perspektivní pro podílové fondy ukazuje také oblast nových investičních penzijních plánů. Ty získají na atraktivitě zejména poté, co Čína zavede individuální penzijní účty: na začátku tohoto roku představili politici nový soukromý penzijní program, který má stárnoucímu obyvatelstvu nabídnout doplňkové možnosti financování důchodu vedle tradičních penzijních programů od státu nebo nabízených společnostmi. Lze předpokládat, že nové soukromé nebo individuální plány důchodového spoření budou podnětem k dalším inovacím v oblasti produktů správy aktiv.

Příliš velký na to, aby se dal přehlédnout

Z širšího pohledu představuje čínský pevninský trh pro globální investory příliš velký prostor na to, aby si mohli dovolit jej ignorovat. Akciový i dluhopisový trh se řadí svojí velikostí na druhá místa na světě a v globální ekonomice hrají stále důležitější roli.

V minulosti byl pro investory mimo Čínu přístup k celé škále pevninských aktiv obtížný. To se však mění s tím, jak politici usnadňují zahraničním investorům přístup na trh.

Díky programům, jako je Stock Connect a Bond Connect, mohou mezinárodní investoři nakupovat a prodávat cenné papíry na pevninském čínském trhu přes Hongkong. Jak čínské trhy dozrávají a liberalizují se, globální poskytovatelé indexů zahrnují do svých benchmarků více onshore dluhopisů a akcií, což pomáhá přilákat do země více zahraničního kapitálu.

Domácí trhy v Číně také poskytují atraktivní výnosy vzhledem k riziku. Současné ocenění čínských akcií je blízko historického minima. Zpomalení ekonomiky a covidová omezení se podepsaly na fundamentu místních společností, ale stále lze najít příležitosti k dosažení nadvýnosu, pokud investor ví, kde hledat.

Výhody diverzifikace

Čínské dluhopisy a akcie v minulosti představovaly dobrý diverzifikátor pro globální portfolia, protože vykazovaly nízkou korelaci s ostatními třídami aktiv. Rozdíl mezi cyklem úrokových sazeb v Číně a politickými cykly ostatních velkých světových ekonomik rovněž podporuje tezi o čínských aktivech jako nástroji diverzifikace.

Čína pokračuje v prohlubování svých trhů zvyšováním nabídky vysoce kvalitních a diverzifikovaných finančních aktiv. Příkladem z posledních let je zavedení registračního systému pro primární veřejné emise cenných papírů a spuštění trhu STAR na šanghajské burze ve stylu Nasdaq. Reformy kapitálového trhu v Číně pravděpodobně dále zlepší dynamiku a transparentnost trhu a přinesou více vysoce kvalitních investičních příležitostí.

Závěr

Ačkoli geopolitika často dominuje novinovým titulkům, domníváme se, že klíčovou prioritou čínské vlády zůstává domácí hospodářský růst. Očekáváme, že Čína bude pokračovat v měnových, fiskálních a regulačních stimulech na podporu reálné ekonomiky. Zahraniční správci aktiv, kteří chtějí na těchto snahách participovat, mohou využít svých zkušeností a osvědčené postupy ze zahraničí, včetně nabídky penzijních produktů, udržitelného investování nebo strategií pro externí investice. Od roku 2004, kdy jsme v Šanghaji otevřeli naše první zastoupení na pevninské Číně, jsme zaznamenali mnoho pozoruhodných změn na pevninských kapitálových trzích. Dnes, kdy země směřuje k opětovnému otevření ekonomiky, přicházejí nové příležitosti. Na otázku – „Dá se v Číně investovat?“ – je podle nás odpověď jasná,“ uzavírá Senan Yuen.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *