Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Český pojistný makléř na Slovensku končí. Neuspěl

Český a slovenský finančně zprostředkovatelský trh se od sebe vzdalují. Zatímco slovenský broker pool opustil Česko, český pojistný makléř nyní opouští Slovensko.

Slovenský trh opouští britsko-česká společnost Honoris Finance. Koncem loňského roku přišla o licenci od NBS a nyní upadla do konkursu. Licenci ztratila, protože se včas nepřizpůsobila slovenské legislativě.

„Měli jsme určitý záměr, ale nepodařilo se nám tu prosadit,“ komentoval nezájem společnosti o prodloužení licence a její odchod ze slovenského trhu Radomír Havel, jednatel Honoris Finance. Slovenský trh je prý přesycený a vysoce konkurenční. Pojistnému makléři se ale nedaří ani v Česku.

„Přišli jsme o jednoho z největších klientů, společnost Moravia Steel, se kterou jsme spolupracovali mnoho let,“ připustil Radomír Havel. Někteří velcí klienti ale makléři přesto zůstávají. Jsou mezi nimi např. Agrofert Andreje Babiše, Agel nebo fotbalový klub FC Victoria Plzeň.

Zatímco český Honoris Finance opustil slovenský trh, z českého trhu odešel slovenský broker pool Finportal. Důvod byl obdobný: Nepodařilo se společnosti prosadit se. „Pôvodné obchodné zámery a ciele sa nepodarilo naplniť podľa očakávania jedného z akcionárov, ktorým je akciová spoločnosť Finportal Slovensko. Preto sme sa rozhodli z daného obchodného modelu vystúpiť,“ uvedl k ukončení činnosti Finportalu v Česku Rudolf Adam, předseda představenstva slovenské společnosti Finportal.

Jak český, tak slovenský finančně zprostředkovatelský trh jsou vysoce konkurenční. V každé zemi navíc platí odlišná legislativa a regulace finančního zprostředkování, a tak zdaleka ne každé společnosti se podaří adaptovat svůj obchodní model na sousední prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.