CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2023

0 komentářů

Čekají českou korunu i nadále výkyvy?

 

Hlavním tahounem koruny z počátku tohoto roku byl vysoký úrokový výnos, který zdaleka nenabízela eurozóna ani USA. ČNB také trhům dala jasně najevo, že nenechá korunu skokově oslabit, když jí kurzovými intervencemi dokázala podržet. Nyní se pozornost soustředí na české makroprostředí.

Loading 

Skeptici, kteří české koruně do budoucna moc nedůvěřují, a tedy spíše volí variantu držet investice v cizích měnách, často poukazují na dva faktory. Prvním je český export, který je jedním z hlavních zdrojů poptávky po koruně. Zde argumentují potenciálními problémy, kdy pro český export tolik zásadní německý průmysl vykazuje relativně špatná čísla. Dalším důležitým faktorem je očekávané snižování sazeb ze strany ČNB. To může vést ke snížení kladného úrokového rozdílu oproti zahraničí. Otázkou však zůstává, jak bude probíhat úroková politika v podání americké a evropské centrální banky. U ČNB se podle všeho očekává, že pokles sazeb spustí na počátku dalšího roku.

Vyhneme se problémům s nesplácením korporátních dluhů?

Už delší dobu se čeká na situaci, kdy se vlažnější tempo ekonomiky a vyšší úrokové náklady začnou projevovat v problémech s dluhy společností či ve snižování jejich ratingového ohodnocení. V současnosti přitom můžeme hovořit o nejednoznačné situaci. S&P Global sice očekává, že míra defaultu pro americké a evropské společnosti s nižším investičním stupněm ratingu vzroste do března 2024 na 4,25 %, respektive 3,6 %, z 2,5 % a 2,8 % letos v březnu. Přesto ale náklady na pojištění proti selhání emitentů spadajících do koše evropských korporací s vyšší rizikovostí minulý týden naopak krátce dosáhly nejnižší hodnoty za více než rok. To naznačuje, že investoři zůstávají neznepokojeni rostoucími riziky nesplácení. Důvodem je všeobecná naděje, že se světová ekonomika vyhne prudkému poklesu a že agresivní zvyšování sazeb brzy skončí.

Zajímavé je podívat se na úvěry poskytnuté rezidentským nefinančním podnikům v ČR. Jejich objem v květnu 2023 meziměsíčně narostl o 0,4 % do výše 1283 mld. Podíl nevýkonných úvěrů přitom poklesl o 0,1 procentního bodu na 3,1 %. Stále tak v Česku nevidíme větší míru korporátních úvěrů, jejichž věřitelé by měli problémy se splácením. Statistika však není kompletní. Velký podíl vedle toho totiž představují eurové úvěry poskytnuté zahraničními bankami.

Na českou korunu trhy nevidí jednoznačný názor

Většina investorů si stále neví rady, jak přistoupit k měnovým expozicím ve svých portfoliích. Hlavní dilema představuje stále kladný úrokový diferenciál ve prospěch měnového zajištění do české koruny oproti nejistým výhledům ohledně vývoje české koruny k hlavním měnám USD a EUR. Hlavním tahounem koruny z počátku tohoto roku byl právě vysoký úrokový výnos, který zdaleka nenabízela eurozóna ani USA. ČNB také trhům dala jasně najevo, že nenechá korunu skokově oslabit, když jí kurzovými intervencemi dokázala podržet.

REKLAMA

Česká koruna se dostala nad 24 EUR/CZK. Stále se ale nacházíme na slabších úrovních, než jaké jsme viděli po prvním kvartálu. V měnovém páru k USD jsme stále v očekávání, zda české koruně výrazněji pomohou globální ztráty amerického dolaru. V neprospěch koruny vyznělo poslední zveřejnění české inflace. Ta sice dělá radost českému spotřebiteli, nikoliv však zahraničním investorům, kteří v ní vidí důvod pro dřívější snižování úrokového výnosu.

Kdybychom se ponořili hlouběji do fundamentů, které výrazně ovlivňují českou korunu, můžeme se podívat na výhledy vývoje českých sazeb, devizové rezervy ČNB a dosavadní zahraniční obchod. Na trzích vidíme pokračování poklesu sazeb na kratším konci výnosové křivky. To znamená, že na dvouletém termínovaném úrokovém kontraktu klesly výnosy, což demonstruje přesvědčení trhu o uvolněnější úrokové police ČNB ve střednědobém horizontu, tedy v neprospěch koruny.

Na druhou stranu pro korunu hovoří přebytek běžného účtu platební bilance, který dosáhl v květnu 0,9 mld. Kč, a to zejména vlivem kladné bilance zboží a služeb. Výsledek tak předčil očekávání trhů. Současně vidíme, že ČNB od dubna nijak výrazně nezasahovala intervencemi do vývoje české koruny. Devizové rezervy ČNB v eurovém vyjádření zůstávají od té doby na defacto stejné úrovni. Na jednu stranu to mohou investoři chápat negativně jako neochotu centrální banky podpořit korunu. Na druhou stranu ale stav rezerv poukazuje na skutečnost, že se česká koruna nenachází v situaci pod extrémním tlakem odlivu zahraničních investic, který by musela centrální banka v posledních měsících bránit.

Autor: Richard Bechník, hlavní analytik Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Tři nejslibnější akcie generativní AI s malou tržní kapitalizací pro drobné investory

Trh podnikové umělé inteligence zaznamená do konce desetiletí složenou roční míru růstu (CAGR) ve výši 34 %. Růst trhu bude podpořen potřebou generativních aplikací umělé inteligence, jako jsou mimo jiné chatboti, virtuální asistenti, rozpoznávání řeči a zpracování přirozeného jazyka. Předpovídá společnost Grand View Research.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *